AGOR

• 9 replies
  • 2140 views
*

Offline poljičanin

• *
  • 1756
  • 16
AGOR
« u: 03 Prosinac , 2014, 23:17 »
Tvrtka "Iskra" Zelina je u svom proizvodnom programu imala kuhalo s alkoholnim gelom: AGOR.

Danas ga ne vidim u ponudi te tvrtke, a baš sam bio zadovoljan tim kuhalom, njegovim protežnostima i težinom. Imam ih još nekoliko komada, poklon od jednog meni dragog prijatelja.
« Zadnja izmjena: 01 Siječanj , 1970, 01:00 od Guest »

*

Offline poljičanin

• *
  • 1756
  • 16
Re: AGOR
« Odgovori #1 u: 03 Prosinac , 2014, 23:19 »
[attachment=0:2cs5b1on]agor.jpg[/attachment:2cs5b1on]

Evo ga, u pogonu, na PD Snježnik, tijekom mog ljetnog planinarenja vrletima Risnjaka.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1756
  • 16
« Odgovori #2 u: 03 Prosinac , 2014, 23:34 »
Tko se nije sreo s njim, kao što se vidi na slici, izgleda kao kantica za boju od 200 g, unutra napunjena alkoholnim gelom, s donje strane je postavljen ovaj crni lim koji služi kao nosač za posudu (u ovom slučaju konzervu).

Kada se kutija otvori, šibicom se pripali gel (ja obično upaljenu šibicu ubacim u limneku), lim za posudu skine s donjeg djela limenke i postavi se u žljeb na limenci i na kraju se stavi posuda na limeni nosač.

Ja sam znao i po desetak konzervi ili kava skuhati za redom.

Kada se završi s grijanjem/kuhanjem, makne se lim nosač posude i poklopi poklopcem, ali okrene se na suprotnu stranu kako bi se izgasila vatra. Kada se limenka ohladi, nakon 2-3 min, poklopac se okrene i hermetički zatvori limenka, lim se pričvrsti s donje strane limenke i spremna je za daljnji transport.

Nema čađe, nema neugodnih mirisa.

*

Online Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Spol: Muški
  • Osnivač
« Odgovori #3 u: 04 Prosinac , 2014, 08:49 »
Citat: "poljičanin"
Tko se nije sreo s njim, kao što se vidi na slici, izgleda kao kantica za boju od 200 g, unutra napunjena alkoholnim gelom, s donje strane je postavljen ovaj crni lim koji služi kao nosač za posudu (u ovom slučaju konzervu).

Kada se kutija otvori, šibicom se pripali gel (ja obično upaljenu šibicu ubacim u limneku), lim za posudu skine s donjeg djela limenke i postavi se u žljeb na limenci i na kraju se stavi posuda na limeni nosač.

Ja sam znao i po desetak konzervi ili kava skuhati za redom.

Kada se završi s grijanjem/kuhanjem, makne se lim nosač posude i poklopi poklopcem, ali okrene se na suprotnu stranu kako bi se izgasila vatra. Kada se limenka ohladi, nakon 2-3 min, poklopac se okrene i hermetički zatvori limenka, lim se pričvrsti s donje strane limenke i spremna je za daljnji transport.

Nema čađe, nema neugodnih mirisa.

Izgleda praktično. Kak se kreću cijene takvog kuhala? Taj gel dosta gusti ili je više tekući? Zanimljivo za spremiti par komada u ormar ak ti zatreba

*

Offline poljičanin

• *
  • 1756
  • 16
« Odgovori #4 u: 04 Prosinac , 2014, 12:12 »
Gel je bijele boje, viskozosti otprilike kao parafin. Ako dugo stoji izvjetri i pretvori se u prah, ali ponovnim korištenjem vraća se u prvobitno stanje. Može se koristiti za kuhanje 30 do 40 obroka.

Jako je dobar kada si na dugim turama i u vremenskoj stisci, pa za spremanje obroka ne moraš ložiti vatru, nego za nekoliko minuta skuhaš nešto ili podgriješ.

Ne znam da li se još proizvodi, koristio ih je HV, a cijena je negdje oko 10-tak, 15 kuna.

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #5 u: 04 Prosinac , 2014, 14:16 »
Imam u vikendici kutiju tih AGOR-6 konervi (mislim da je to tocan naziv bil), ostalo zalihe iz rata  :D mogo bi ih rasprodat ...
Sjecam se da su ih zvali i "napalm konzerve" dobra stvar u svakom slucaju, ima i specifican miris dok gori. Sve u svemu dobro za brzinsko grijanje jela, nikakva kuhanja na tom itd. jer nema smisla ...

Svicarci su u svojoj vojsci imali identicno kuhalo samo se zvalo Notkocher M71

Citat: "CroPrepper"
Kak se kreću cijene takvog kuhala?

Prepper evo ti link na ebay.de

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Citat: "poljičanin"
Danas ga ne vidim u ponudi te tvrtke, a baš sam bio zadovoljan tim kuhalom, njegovim protežnostima i težinom.

Polji daj pogledaj po Metro stranicama, imali su oni u ponudi te konzerve ne znam proizvodjaca, ali u asortimanu restorana i cateringa, bas takve konzerve kaj sluze za podgrijavanje onih plata velikih .... cijena je isto smjesna bila tiha 15 ak kuna

*

Offline poljičanin

• *
  • 1756
  • 16
« Odgovori #6 u: 05 Prosinac , 2014, 23:00 »
Grah s kobasicama smo znali skuhati, ali uz pomoć 3 x AGOR-a (tako da mogu ravnomjerno zagrijati lonac) ili juhu za jednu osobu, jasno, s jednim AGOR-om; a Gorštak je tu u pravu, najčešće služi za podgrijavanje konzervi (to mu je temeljna namjena) i kuhanje kave.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1756
  • 16
Odg: AGOR
« Odgovori #7 u: 21 Lipanj , 2015, 21:29 »
Slika koja je stavljena u jedan od prethodnih postova je ostala na starom forumu, pa ću je ponovno vratiti na forum...

... zajedno sa slikama AGOR-a koji je korišten u JHA, a koje sam našao na internetu:

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #8 u: 21 Lipanj , 2015, 22:03 »
Evo nešto slično u ponudi, nije AGOR al je princip isti ... ima zainteresiranih za grupnu kupnju ili ??

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Offline poljičanin

• *
  • 1756
  • 16
« Odgovori #9 u: 21 Lipanj , 2015, 22:51 »
To je u biti AGOR, ali imam još nekoliko konzervi AGOR-a, pa nisam zainteresiran.