Ruksaci općenito

• 24 replies
  • 4238 views
*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
Ruksaci općenito
« u: 16 Studeni , 2014, 17:27 »
Tamo negdje 93., na teren sam nosio ruksak i transportnu torbu. Ubacio ih u boks autobusa i mirno otišao na teren.

A kiša je bila strašna, nije prestajala padati čitav mjesec, temperatura između 5 i 10 stupnjeva C. Došli smo na teren i odmah po dolasku se razdvajamo u dvije skupine: jedna odlazi na položaje, a druga je u selu u pričuvi i mijenja nas za tri dana. Izlazimo iz autobusa, a moja skupina ide na položaj. Uzimam stvari iz autobusa, a kad ono užas! Boks pun vode, sva oprema mi je mokra i transportna i ruksak. Mokru transportnu ostavljam u selu u sobi u kojoj sva spavam i s mokrim ruksakom idem na položaj. Uzimamo oružje i sada 2 sata šljapkamo kroz blato do položaja, kiša pada ko iz kabla. Došli na položaj, tamo u baraci drva za jedan dan, ali skroz mokra. U normalnoj situaciji obukao bi suho rublje i odoru i sve OK. Ali sada nemam ništa suho, mokra drva jedva gore, svi pokušavaju nešto odjeće osušiti na jadnoj vatri u peći, a valja ići a stražu, nakon 2 h straže 4 h odmora i opet straža i tako tri dana. Nikako suh, nikako se ugrijati, drva koja posiječemo mokra i zelena, posložena na peći ne uspiju se osušiti. Nakon tri dana vratili se u selo, a tamo mi mokra vreća za spavanje i sva ostala oprema. Makar su drva suša, pa se lakše zagriješ. Tek peti dan sam imao nešto suho za obući i u suhu spavati.

Zašto vam ovo pričam? Zato što sam znao da mi se to više nikad ne smije dogoditi. Od tada sva moja oprema u ruksak ide u dvije vrećice, jedna u drugu s obrnutim otvorima, sva oprema koja može probiti te vrećice ide posebno zapakirana, sva oprema ide tako da podijelim svu opremu na dva dijela i tako ih zamatam u vrećice: npr. šest pari čarapa ide po tri para u dvije vrećice. Opremu slažem tako da onda te dvije vrećice ne budu skupa, nego jedne recimo na dnu ruksaka, a druge po sredini. Naravno, ono što neću odmah koristiti ide na dno, a ono što će mi prvo trebati ide na vrh. Šuškavac ili kabanica, ako je pred kišu idu na vrh. Načelno, ne volim klasične planinarske ruksake s jednom pregradom, neka ih ima dvije ili tri s dosta vanjskih džepova.
« Zadnja izmjena: 01 Siječanj , 1970, 01:00 od Guest »

*

antun

Re: Ruksaci općenito
« Odgovori #1 u: 17 Studeni , 2014, 16:13 »
Ne brini. Gotovo svatko od nas je doživio istu ili sličnu situaciju. Dobro je dok imaš što za presvuć, pa makar i treći dan.

*

Offline Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Spol: Muški
  • Osnivač
« Odgovori #2 u: 17 Studeni , 2014, 17:16 »
Tebi sigurno ne budu zmanjkale vrećice na terenu haha :D većina današnji ruksaki imaju podšivani vodonepropusni materijal. Naravno, ne znači ništa ako ti ruksak plovi u vodi. Za sad, hvala bogu, nisam imao takvih ekstremnih iskustva.

Via Tapatalk

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #3 u: 17 Studeni , 2014, 22:23 »
Bio sam mokar puno puta i prije toga i poslije toga, ali uvijek sam planirao i imao nešto suho, a taj put baš ništa. A te zime 93./94. i 94./95. na Popovu polju pamtim samo po tim kišama koje ne prestaju kiša, kiša i kiša, 12 dana na terenu, 1 dan na putu, 5 dana kući – kući opereš odoru i ne osuši se potpuno jer je kiša i južina i opet na teren vlažne odore.

Croprepp, istina, vrećica ima viška, ali ne stvaraju veliki balast, osiguravaju vodonepropusnost i uvijek dobro dođu.

Što se tiče vodonepropusnosti ruksaka, to se odnosi na kišu, a ne na leženje u lokvi 4 h. A u to vrijeme vodonepropusnost je bila misaona imenica. Postojao je i Goretex, ali ni danas nije dostupan, a kamo li onda.

Mislim, jasno mi je zašto odjeća ne smije biti paronepropusna, zbog znojenja, ali mi nije jsano zašto se ruksaci ne bi mogli napraviti kao najlonska vreća i biti potpuno vodonepropusni, nego se ka i kod odjeće traži da bude paropropustan?  Možda zbog hrane (recimo, voće diše i ispsrava, pa da se ne kondenzira vlaga u ruksaku)?

*

Offline Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #4 u: 18 Studeni , 2014, 08:46 »
Citat: "poljičanin"
Bio sam mokar puno puta i prije toga i poslije toga, ali uvijek sam planirao i imao nešto suho, a taj put baš ništa. A te zime 93./94. i 94./95. na Popovu polju pamtim samo po tim kišama koje ne prestaju kiša, kiša i kiša, 12 dana na terenu, 1 dan na putu, 5 dana kući – kući opereš odoru i ne osuši se potpuno jer je kiša i južina i opet na teren vlažne odore.

Croprepp, istina, vrećica ima viška, ali ne stvaraju veliki balast, osiguravaju vodonepropusnost i uvijek dobro dođu.

Što se tiče vodonepropusnosti ruksaka, to se odnosi na kišu, a ne na leženje u lokvi 4 h. A u to vrijeme vodonepropusnost je bila misaona imenica. Postojao je i Goretex, ali ni danas nije dostupan, a kamo li onda.

Mislim, jasno mi je zašto odjeća ne smije biti paronepropusna, zbog znojenja, ali mi nije jsano zašto se ruksaci ne bi mogli napraviti kao najlonska vreća i biti potpuno vodonepropusni, nego se ka i kod odjeće traži da bude paropropustan?  Možda zbog hrane (recimo, voće diše i ispsrava, pa da se ne kondenzira vlaga u ruksaku)?

Mislim da je teško realizirat ruksak koji bi bio vodonepropusan. Možda bi materijal izdržal ali kroz patentne zatvarače bi sigurno puštalo vodu u njega.
Kaj se tiče materijala, ima ih dosta koji su vodonepropusni (npr. DD Bergen).

« Odgovori #5 u: 18 Studeni , 2014, 11:55 »
Uvek nosim 120 litarske vrece za smece, komplet moze oprema u njih i u ranac, ako treba ranac u nju i preko vode. Imaju suve vrece koje idu u ranac velikih litraza za male pare.
Rain coveri su isto dobra i jeftina stvar. Svaka prodavnica sportske opreme ih ima.

*

Offline Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #6 u: 30 Studeni , 2014, 12:30 »
Citat: "zokibjelotomic"
Uvek nosim 120 litarske vrece za smece, komplet moze oprema u njih i u ranac, ako treba ranac u nju i preko vode. Imaju suve vrece koje idu u ranac velikih litraza za male pare.
Rain coveri su isto dobra i jeftina stvar. Svaka prodavnica sportske opreme ih ima.

Svaki ruksak kojeg sam do sad kupio je imao rain cover. Sviđaju mi se raincover signalnih boja, možeš usput i koristit da te vide lovci ili za cestom, ili pak kao signalizaciju da te netko nađe ako treba. Moj daypack (Salewa) ima signalno žuti raincover dok pak ovaj tasmanian tiger ima maslino-zeleni raincover - jer je vojnički i nebi bilo baš pametno iti s signalnim bojama na teren  :D

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #7 u: 01 Prosinac , 2014, 22:49 »
Uhvatio sam malo vremena za pogledati što ima novog na forumu.

Što se tiče pokrivala za ruksak, ima ih dosta ruksaka, a mogu se kupiti i odvojeni. Međutim, nije problem samo kiša, veći je problem kada ga odložiš na mokro ili u lokvu. Tada to pokrivalo ne služi zaštiti od vode. Ova je tema i otvorena s pričom o mokrim stvarima u torbi i kako to spriječiti.

Iz mog iskustava, ovo rješenje s vrećicama je najbolje, njihova težina je zanemariva, a vrećice se mogu uporabiti i za različite druge namjene u šumi/planini. I jeftino je, i pouzdano je.

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
« Odgovori #8 u: 02 Prosinac , 2014, 23:29 »
Ja sam jedno vrijeme (prije nego sam nabavio rain cover) ruksak omotavao kabanicom  :glavauzid:
Kabanica odozgora, rukavi se svežu i to je to. Kad ga skinem, samo povučem kabanicu dolje i spustim na mokro.
Trust me, I\'m an engineer

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
Odg: Ruksaci općenito
« Odgovori #9 u: 15 Lipanj , 2015, 13:13 »
kada se uprtite i spremni ste za hodnju, ima jedan mali trik koji kasnije zna biti od koristi: skočite nekoliko puta u mjestu kako bi provjerili šuška li što od opreme i ima li što tendenciju otkvačiti se, a i naprtnjača pokaže što s njom eventualno ne valja, bolje prije puta nego tijekom hodnje.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #10 u: 12 Srpanj , 2015, 17:03 »
Kada logički krcamo stvari u naprtnjaču, obično imamo dva pristupa: jedan je slaganje stvari prema prioritetu korištenja (stvari koje ćemo najrjeđe koristiti idu na dno, a stvari koje ćemo često koristiti idu na vrha kako bi nam bile što dostupnije) i drugi je prema težištu tereta (tako da teret najmanje utječe na našu ravnotežu), jasno, nabacivanje stvari samo da stanu u ruksak nije tema ove rasparave.

Za prvi slučaj sve je jasno, slažemo stvari kako mislimo da ćemo ih koristiti, ali drugi slučaj je zanimljiviji.

Postoje dva pristupa i tom problemu, a najbolje su ilustrirani na ovoj slici:

Iako je težište ove slike na okviru naprtnjače, da li je unutarnja ili vanjska, dobro će nam doći za ilustriranje problema i rješenja.
Još od Leonardove slike Vitruvijevog čovjeka znamo da je težište ljudskog tijela u visini pupka.

Naravno, težište se pomiče, ovisi o raspodjeli mase na tijelu, pa mijenjajući položaj udova i tijela, samim time mijenjamo položaj težišta našega tijela.

Dakle, u prvom slučaju sa slike nastojimo da težište tijela ostane što manje promijenjeno kako bi omogućili tijelu najveću stabilnost, pa najteži teret stavljamo upravo što bliže težištu tijela. Što je teret dalji od težišta tijela, veća je poluga kojom nas teret destabilizira u nezgodnim situacijama i remeti našu ravnotežu, što nas može dovesti i u pogibelj. Dakle, ako idemo po nezgodnom terenu kao što je naš krš, ovo je dominanto najbolji način opterećivanja ruksaka.

Druga inačica ide s idejom da se glavni dio tereta smjestiti što više, kako bi se opterećenje ravnomjernije raspodijelilo na ramena, leđa i kukove, a ne samo na kukove (kao što je to već postalo uobičajeno). U ovom slučaju težište je postavljeno vrlo visoko i dobro raspoređeno, ali možemo imati problem s ravnotežom. Ovakav način rasporeda tereta je premjeren terenima u kojima  ravnoteža nije težišni akcent (ravničarska brda, recimo Bilogora).

Naravno, opet ostaje onaj vaš osobni raspored opreme u kojem ćete napraviti kompromis između rasporeda težina i stvari koje ćete koristiti češće ili rjeđe.

Najteže stvari su obično voda, hrana, šator, dok u laganu opremu spada vreća za spavanje, karimat, odjeća (svakako, ovisi od modela do modela opreme).

Još nekoliko slika:

« Zadnja izmjena: 08 Ožujak , 2016, 12:30 od poljičanin »

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #11 u: 12 Srpanj , 2015, 23:36 »
Još nešto vezano uz ovu temu: ako već koristite plastične boce za vodu, umjesto jedne velike od 2 litre, rađe koristite 4 od pola litre, poluprazna boca u kojoj se mućka velika količina vode smeta i remeti ravnotežu, možda na kratkim relacijama to ne smeta, ali na dugim svakako. A ako već koristite veliku bocu, neka stoji okomito (uspravno), po sredini ruksaka, tako najmanje smeta.

Kada vadite stvari iz dubine ruksaka, često se znaju pomaknuti stvari, osobito one teške.Tako teret postane nesimetrično raspoređen. Nemojte nikada propustiti izgubiti minut - dva vremena za uredno slaganje tereta u ruksaku, vratiti će se višestruko i vi toga nećete biti ni svjesni, što je bolje nego da budete svjesni što ste propustili učiniti.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #12 u: 17 Srpanj , 2015, 08:17 »
Evo vam jedan zanimljiv tekst koji se bavi oterećenjem i rasporedom tereta kod US vojnika. Zanimljivo je vidjeti kako dolazi i do ozlijeda zbog nošenja teških ruksaka (uz pancir, oružje i drugu opremu):

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #13 u: 28 Srpanj , 2015, 21:15 »
Eto jos malo novosti koje nismo znali, bravo Polji  :thumbs: stvarno treba pripazit oko raspodjele mase u ruksaku ... iskreno nisam pretjerano obracla paznju na to kad sam sebi slagal ruksak

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #14 u: 13 Siječanj , 2016, 11:52 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Eto jos malo novosti koje nismo znali, bravo Polji  :thumbs: stvarno treba pripazit oko raspodjele mase u ruksaku ... iskreno nisam pretjerano obracla paznju na to kad sam sebi slagal ruksak

Kada planinariš po kršu jako je važna ravnoteža. Na pojedinim djelovima puta nađu se dionice koje su na samom rubu litice, pa i s obje strane. Pod težinom osobe i treta često zna puknuti stijena ispod noge u najnezgodnijem trenutku, a onda je jako važno da ste ti i naprtnjača jedno.

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #15 u: 13 Siječanj , 2016, 12:04 »
Slazem se sa svim navedenim

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #16 u: 13 Siječanj , 2016, 12:20 »
Nekako mi se čini primjerenije ovdje nastaviti priču koja je pokrenuta na temi  5.11 Tactical Rush 24.

Problem s taktičkim napretnačama je u njihovoj visini. Naime, one su niske. Težinu tereta na dugim putovanjma, pogotovo težih tereta, ne nosimo na ramenima nego na kukovima. Da bi tu težinu mogli nositi na bokovima i naprtnjača mora biti tako dizajnirana, kako strukturno da bi mogla izdržati takvu težinu, tako i ergonomski da može težinu premjestiti tamo.

U toliko nisu bitne naramenice (nije da nisu, ali bitniji je donji dio ruksaka s pojasom). Kod taktičkih ruksaka pojas je previsoko i preuzak, odnosno nema jastučiće  na koje bi se oslonio teret na leđa, pa služe samo za to da naprtnjača ne pleše kada trčimo, ali ne preuzima  nikakav teret na sebe.

Primjer o kojem sam pisao, Mammut Marmolada 35, 35 litara, uzak i visok, pa zato ima široki pojas s jastučićima i remenom koji može preuzeti teret na sebe.

U isto vrijeme taktički ruksak 40 litara, bez mogućnosti prenošenja tereta na bokovima:

Evo primjer taktičkog ruksaka koji ima tu mogućnost:

... i taktičkog ruksaka na kojem postoji remen, ali ne služi za preuzimanje tereta, nego samo za pričvršćivanje tereta da ne pleše dok se krećemo:

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #17 u: 13 Siječanj , 2016, 12:26 »
Evo rješenja koje to može ispraviti, odnosno ako postoje odgovarajuće molle trake može se od naprtnjače bez pojasa koji bi prenio teret na bokove napraviti naprtnjača koja može preuzeti teret na bokove.

Molle je čudo...

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #18 u: 13 Siječanj , 2016, 12:41 »

*

Offline zvonjola

• 609
  • 9
« Odgovori #19 u: 13 Siječanj , 2016, 19:17 »
Baš sam si danas instalirao jedan takav pojas na postojeće nosače,čisto da ruksak ne pleše kad potrčiš.

« Zadnja izmjena: 13 Siječanj , 2016, 22:52 od zvonjola »