Preklopna lopata

• 54 replies
  • 7576 views
*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
Preklopna lopata
« u: 02 Studeni , 2014, 08:03 »
Croprepp je napisao kako nema sklopivu lopatu.

Za nevelikih 29 kn u Peveca imate takvu lopatu. Nije nešto osobito velika, ali je dovoljno robusna za planinarenje, osobito po toj cijeni.

« Zadnja izmjena: 01 Siječanj , 1970, 01:00 od Guest »

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
  • Spol: Muški
Odg: Preklopna lopata
« Odgovori #1 u: 02 Studeni , 2014, 12:29 »
Mislim da ima i po njuškalu jna ašova po dobrim cijenama. Al koliko se sjećam, ova iz Peveca za 29 je najjeftinija
Trust me, I\'m an engineer

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #2 u: 02 Studeni , 2014, 16:47 »
Kaj nije ta lopatica kombinacija nekog mekanog pleha i plastike ?? znam da sam gledal i nisam mogo vjerovat da rukom mores lopatu spigat .... nije mi se dopalo nikak

Oni JNA su svakako bolji, ali ja vise preferiram preklopnu lopatu sa ravnom drvenom drskom, puno je bolja  :D

cije su to lopate bile ?? jel to donacija amerikanaca, posto na mojoj ima US oznaka jedva vidljiva

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #3 u: 03 Studeni , 2014, 22:15 »
To je lopata proizvedena uglavnom krajem IISR, a došla u ogromnom kontingentu pomoći sredinom 50-tih. Načelno nije loša, dosta je robusna. Ali je zato jako nezgrapna. Predviđena je za nošenje na opasaču, ali samo u teoriji. U stvarnosti, nije postojao nikakav normalan način za njeno nošenje. Uvijek je negdje lupkala, smetala, nikako je namjestiti, a potrčati s njom nije apsolutno nikako moguće. Zanimljivo kako JHA nije dizajnirala opremu za uporabu nego za demonstraciju moći. Gledao sam prije koji dan crnogorski dokumentarac „Rat za mir“,  upala mi je u oči snimak poručnika koji trči i pri tome pokušava držati opremu po sebi tako da mu ne smeta. Onaj ko je dizajnirao opremu nije nikad mislio da će netko s njom trčati, a najbolji dokaza da je to tako je RAP – torbica za nošenje spremnika za pušku, za vrijeme trčanja moraš ga držati rukom, ili pridržavati, ili držati u ruci, ili pritiskati prema tijelu da te ne tuče.

Na slici je možda jedini način nošenja pri kojem ne smeta.

Na njoj vjerojatno piše WOOD 1944?

*

Offline Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #4 u: 04 Studeni , 2014, 08:58 »
Ja sam jedno vrijeme tražio sklopive lopate ali na kraju odustao, jer ona za koju sam se odlučio koštala preko 100 eura  :D

Prvo sam bio za Fiskars, ali po Youtube i internetu sam vidio dosta korisnika koji nisu uopće zadovoljni sa Fiskars lopaticom. Navodno im je lim toliko slab da se savine pod velikim opterećenjem. Sad neznam za Gerberove, ali navodno njih radi također Fiskars.

Ova za koju sam zapeo je Gerber Entrenching Tool ili krakto E-Tool, koja ima na sebi i mali kramp.

[youtube:1r6m5k1w]W1NP7tg4HIY[/youtube:1r6m5k1w]

Cijene su preko 120 Eura. A nisam nigdje našao gde bi moglo se kupiti, ali po Youtube svi hvale ovu lopatu i mislim da je ta lopata - sudeći po online recenzijama - jedna od najboljih.

Samo dat 1000 kuna za lopatu je dosta puno, mislim da ću ipak kupit onu iz pevca za vrt  :D

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #5 u: 04 Studeni , 2014, 14:12 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Ovu si kupis i miran si ... tolko kaj bus ti kopal po sumi, ti je i vise nego dovoljna ...

a ovo je bas JNA kakvu imam uz onu sa drvenom drskom, odlicna je ... (nju ti preporucam)

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

antun

« Odgovori #6 u: 04 Studeni , 2014, 15:05 »
Nebi vjerovao, al to je vrlo dobra i kvalitetna sklopiva lopata.
Ja je imam već nekoliko godina i vrlo sam zadovoljan, nije baš da sam je ubijao kopajući, al radio sam s njom relativno dosta. Moram napomenuti da je lopata poluautomatska. Dakle, ja ju dignem ona sama pada.
Kupio sam je na hreliću za oko 60Kn

« Odgovori #7 u: 04 Studeni , 2014, 15:12 »
I ja imam takvu jna preklopnu, moram priznat da je silovana bila, tuklo se s njom po kamenju i svemu, zabijalo kolce, itd. stvarno je žilava

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #8 u: 04 Studeni , 2014, 18:15 »
Ima da napravimo mini meet ljubitelja lopati i ašova, pa ko ima boljeg, čija bolje kopa i to  :vertex_Schild_Smiley_LOL1:  :vertex_Schild_Smiley_LOL1:  :vertex_Schild_Smiley_LOL1:  :vertex_Schild_Smiley_LOL1: pobjednik dobiva orosenu limenku Karlovackog piva i konzervu graha

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #9 u: 05 Studeni , 2014, 14:13 »
Gorštak, ako se ne varam, a mislim da nisam, ona prva s Njuškala za 79 kn je upravo ona iz Peveca za 29 kn.

*

mariobab

« Odgovori #10 u: 05 Studeni , 2014, 21:32 »
Ja koristim JNA, ali rijetko. Danas mi je krivo kao psu, prije desetak godina je Šumoopskrba imala smiješno jeftine preklopne, kupio sam si i poslije dao bratu. Bila je lagana i iznenađujuće dobra, ne za te novce, negdje oko 30-40 HRK, nego u odnosu na druge. A krivo mi je da si misam kupio nekoliko, ne mogu sad reći bratu, vrati mi onu lopatu iz auta, nema smisla.
Nije uvijek cijena pokazatelj kvalitete.

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #11 u: 05 Studeni , 2014, 21:46 »
Tak i ja zalim kaj nisam par maceta kupil dok ih je bilo isto u Sumi, znam da su brazilske bile, puno kvalitetnija je neg ove kaj sad imaju iz Kine ..  :facepalmxd:  a jbg kad covjek ne razmislja, mislis si bude bilo

*

mariobab

« Odgovori #12 u: 05 Studeni , 2014, 21:53 »
Da mačeta je Tramontina, vjerojatno najbolja mačeta na svijetu (govorim o poljoprivrednom alatu), koštala je od 25-35 HRK, ovisno o modelu. Dobra vijest je da umoopskrba opet radi s Tramontinom, prije mjesec dana sam si uzeo dvije, nemaju više onakav izbor kao prije, samo dvije veličine, 16 i 18, ali cijene su slične onima prije pa navalite. Sada ih imam doma desetak-da ne zafale...

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #13 u: 05 Studeni , 2014, 21:55 »
Hvala na info, bas cu se zaletit ovih dana ... trebalo bu mi kad bum kupine krcil u vikendici  :D

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #14 u: 05 Studeni , 2014, 22:50 »
Ne znam kako je na kontinentu, ali kosir je za šikaru u nas nenadomjestiv alat. Mačeta je izvrsna u amazonskoj džungli jer je bilje puno vode i puca pod udarcem mačete koja uopće ne mora biti oštra. Kod nas za žilavu makiju je kosor (kosir). Svakako, tema je o lopatama, pa za mačete i kosire treba otvoriti nivu temu, zaslužuju to.

*

mariobab

« Odgovori #15 u: 06 Studeni , 2014, 08:26 »
Trebalo bi otvoriti temu, je, ali kada se već krenulo... Što se tiče makije, potpuno si u pravu, mačeta daleko slabije radi, međutim što se tiče šikare u unutrašnjosti, visokog korova, kupina, trske, kosir tu nije toliko dobar. Kosir je tu dugo, ali mačete nisu u ovim krajevima nepoznat alat-dugi noževi široka lista su se oduvjek koristili - iz Europe su otišli u džungle, ne obrnuto.

*

Offline Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #16 u: 06 Studeni , 2014, 08:53 »
Kod lopate je dosta važni spoj onak koji se šarafi. Kolega kupil u Pevcu lopatu, nakon 2 izleta se rasklimalo sve. Uskoro moram u Jankomir po laminat pa budem malo pogledao lopatice koje imaju. Možda i uzmem onu babsku vrtlarsku i zbrusim jednu stranu da bude oštra kao nož za korjene itd.

Malo sam guglao, veli wikipedija da je izvor mačete u Haiti i Kubi. Ja mislim da su se ljudi tamo i prije snašli nego su ih Evropljani poklali. Ali vraćamo se natrag temi lopatama.

*

antun

« Odgovori #17 u: 06 Studeni , 2014, 09:00 »
Ma dajte...koj luđak nosi još i lopatu za sobom.... :fucka:  :fucka:

*

mariobab

« Odgovori #18 u: 06 Studeni , 2014, 09:20 »
Pa, ima ih, vjeruj. Ja sam napisao koristim JNA, ali nisam napisao da je vučem za sobom, ženi je u autu.

Ja nosim, kako je rečeno "babsku" kada treba, za iskopavanje korijenja maslačaka, kopanje frupe za vatru- starohrvatski "fire pit", pa gline ili ilovače za peć...
 evo je na slici na lijevoj strani uz panj

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #19 u: 06 Studeni , 2014, 15:21 »
Mislim da je ta vrtlarsko cvjecarska lopatica cist dosta za nase outdoor aktivnosti, i ja ju nosim