Dakota Fire Pit

• 21 replies
  • 2866 views
*

Offline Preppy

• *
  • 3856
  • 19
  • Spol: Muški
  • Osnivač
Dakota Fire Pit
« u: 29 Listopad , 2014, 09:12 »
Dakota Fire Pit je način kurenja kada je potrebna sakriti vlastiti položaj i smanjiti rizik da se uoči plamen ili dim.

1" = 2.54cm

Fora je u tome što vatra sagorjeva odozgora prema dolje tj. plamen će se pokrenut prema vrhu loživog materijala . Od dovoda kisika kroz rupu, CO plinovi kompletno sagorjevaju i tako se skoro ništa ne dimi (isti princip bush-buddy pećnice na pirolizu drva). Tako veli teorija.

Koriste ga vojske diljem svijeta baš zbog te karakteristike. Po noći nije uočljivo, po danu nema skoro ništa dima. Od prednosti je ako se sagradi ispod drveta (ne baš igličastog) da lišće i grane rasprše dim ako bi se stvorio.

Planiram već jedno vrijeme da ga isprobam u šumi ali nemam sklopive lopate. Ali bilo bi vrijedno isprobati i pratiti karakteristike stvaranju dima.
« Zadnja izmjena: 01 Siječanj , 1970, 01:00 od Guest »

*

Offline Gorštak

• 3278
  • 10
Re: Dakota Fire Pit
« Odgovori #1 u: 29 Listopad , 2014, 12:44 »
Ja sam to isprobaval, al se nisam opterecival sa promjerima rupama i dubinama itd. ... neg od oka

*

Offline Preppy

• *
  • 3856
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #2 u: 29 Listopad , 2014, 14:23 »
I? Kak je bilo? Jel dimi šta?

Via Tapatalk

*

Offline Gorštak

• 3278
  • 10
« Odgovori #3 u: 29 Listopad , 2014, 21:18 »
srednja zalost, kad nije bilo kak spada ... dimilo je drva su bila nauljena  :fucka:

« Odgovori #4 u: 29 Listopad , 2014, 23:09 »
Prepperu pa uzmi onu vrtlarsku lopaticu tj cvječarsku kaj ženske koriste onu malu, ona ništa ne zauzima za iskopati rupu je dolična  :goodday:

*

Offline poljičanin

• *
  • 1688
  • 15
« Odgovori #5 u: 01 Studeni , 2014, 21:36 »
Rupa za napajanje zrakom mora biti iskopana u smjeru puhanja vjetra. Same protežnosti rupe su okvirne, veće ili manje ništa neće toliko utjecati na izradu rupe koliko iskustvo.

Za prikrivanje dima iz rupe Dakota vatre služi krošnja, a za što bolju učinkovitost u prikrivanju dima dobro je iskopati rupu što bliže deblu. Ali uz deblo se ne može iskopati rupa zbog jakog i gustog korijenja, pa onda morate pronaći zgodno mjesto susreta krošnji više stabala na kojem se može kopati rupa.

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
« Odgovori #6 u: 01 Studeni , 2014, 21:50 »
Jel bi dim sakrilo da se napravi nekakav stalak pa se na njega stavi granje iznad rupe? Ili se bolje rasprši ako je granje na većoj visini?
Trust me, I\'m an engineer

*

Offline poljičanin

• *
  • 1688
  • 15
« Odgovori #7 u: 01 Studeni , 2014, 22:37 »
Ne stavlja se ništa iznad rupe, koristiš krošnju stabala, što višu i razvedeniju - to bolje.

*

Offline Gorštak

• 3278
  • 10
« Odgovori #8 u: 02 Studeni , 2014, 17:06 »
Ima logike kaj Poljicanin govori, treba sprobat da vidimo .. pa slikam apopratit dim

*

mariobab

« Odgovori #9 u: 13 Siječanj , 2015, 19:55 »
Dobra vatra (dobro izabrana drva, dobro pripremljena podloga, održavana i primjerene veličine) ne dimi puno, ne toliko da bi se vidjelo s veće udaljenosti od nekoliko pa do nekoliko desetaka metara.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1688
  • 15
« Odgovori #10 u: 13 Siječanj , 2015, 20:26 »
Na vidljivost dima utječe i zemlja u kojoj je iskopana raupa, u koliko je vlažna (usput, rupu nisam zatrpao, samo nabacio lopatu zemlje, a dimilo je još dva dana - kada sam iskopao rupu natrag da vidi zašto dimi, našao sam kako je korjen stabla gorio!!!).

*

mariobab

« Odgovori #11 u: 14 Siječanj , 2015, 08:04 »
Oće to , oće, može danima tinjati vatra i širiti se ispod zemlje, pogotovo na nekim tlima. Naša je odgovornost da se to ne desi.

*

Offline Preppy

• *
  • 3856
  • 19
  • Osnivač
Odg: Dakota Fire Pit
« Odgovori #12 u: 10 Ožujak , 2015, 20:27 »
Moral sam ja to isprobati. Rupa bi morala bit ipak malo dublja, da vatra ne dolazi do gornjih rubova. Ali vuće zrak kroz kanal kao ludo, to gori kao plamenik  :opa:
I ništa ne dimi kad je prisutan plamen. Ali ćim se plamen ugasi (ak baciš vlažno drvo gore) ili prekineš proces gorenja onda dimi ko svi vragi najedanput!  :pipe:

Rupu sam iskopao sa kanalom kojeg sam podložio drvima i zatrpao. Složio sam u biti kao mali krov i onda zemlju gore.

*

Offline Gorštak

• 3278
  • 10
« Odgovori #13 u: 10 Ožujak , 2015, 20:32 »
Odlicno,drago mi da si sprobal ... mogel si kavu skuhat

Via Tapatalk

*

Offline Preppy

• *
  • 3856
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #14 u: 10 Ožujak , 2015, 20:35 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Odlicno,drago mi da si sprobal ... mogel si kavu skuhat

Via Tapatalk

Spil sam si pivu  :fucka:

*

Offline poljičanin

• *
  • 1688
  • 15
« Odgovori #15 u: 08 Rujan , 2017, 09:01 »
Kineska inventivnost, nije prava Dakota rupa, ali je genijalno! Rupa se produži kako bi postala dimnjak, a posuda se ukopa na sredini rupe, dok se loženje vrši kroz proširenje na ulazu u rupu.

*

Offline Preppy

• *
  • 3856
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #16 u: 12 Rujan , 2017, 19:08 »
To mi sliči na one afričke pečnice iz gline.

*

Offline Preppy

• *
  • 3856
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #17 u: 18 Svibanj , 2018, 12:26 »
Neki dan sam bio u šumi pa odlučio da malo renoviram svoje ognjište u kampu.
Iskopao sam veću rupu, napravio kanalicu na dnu kroz koju može zrak u ložište (jer je na blagoj kosini) i sve obložio kamenom. Možda nije kao Dakota, više vuče na rocket stove. Hebem ti te engleske nazive... U biti kad vuče zrak ne dimi ništa, gori jakim plamenom na strani dovoda zraka.

Via Tapatalk

*

Offline Bushcraft Wolf

• 850
  • 10
« Odgovori #18 u: 18 Svibanj , 2018, 12:39 »
Po naški "kameni raketni šporet"... Hehe...

Dobro izgleda... Ja sam dvaput pravio dakotu...i oba puta nije dobro sljakala...gorilo je,ali ne onako kako to izgleda na youtubu kod drugih...
The world is big and I want to have a good look at it before it gets dark...

*

Offline Antun

• 316
  • 4
« Odgovori #19 u: 18 Svibanj , 2018, 20:27 »
To ti se po naški veli da peć ima dobar cug. Isto ti je s šporetom na drva u kući. Ako otvotiš klapnu na dimnjaku i otvor s prednje strane šporeta za dovod zraka, onda šporet bolje gori. U tvom slučaju otvor za dovod zraka je kanalica koju si iskopao. Što se tiče pak engleskih naziva, i meni idu na k...c. Mi u našem jeziku imamo nazive ama baš za sve i ne vidim razlog da nazivamo ih na engleskom ili bilo kojem drugom jeziku...to je vjerojatno zato što se nekom uvlačimo u š...ak ili želimo ispasti jako pametni. I sad ću vjerojatno ispasti neškolovana seljačina, jer ne znam engleske nazive...ali i ne zanimaju me. Ja sam Hrvat i prićat ću materinjim jezikom. A ako me sroljavi englez ne razumije..nek brate naući Hrvatski...kako sam ja morao učiti engleski da bi njega razumio...ali vratimo se ognjištu....
Pohvala za izradu i uloženi trud.
« Zadnja izmjena: 18 Svibanj , 2018, 20:31 od Antun »
Moj mi je psihijatar rekao da vi ne postojite. Imam dobre ideje, al mi ne dozvoljava da ih ostvarim.