Izrada antena

• 231 replies
  • 17700 views
*

Offline Marin

• 160
  • 0
Odg: Izrada antena
« Odgovori #180 u: 30 Ožujak , 2018, 20:47 »
Znaci anteni je ipak najbolje mjesto na tavanu. A ako se radi o tudjoj kuci, onda joj je najbolje mjesto vani. :D

Da, oko mene ima tv antena koje su na vecoj poziciji i nekih sipki od skela. Kako su to kuce u ulici u nizu, a ja sam pri kraju... tako da su sve kuce dozgo mene nesto vislje. I dvije kuce do mene preko puta koje su isto u nizu imaju sipke vislje od mog krova barem 2-3 metra. Nece valjda meni opali koji sam nizi od svih njih povise mene i sjeverno sve kuce su vislje.

Ovako bi ja to postavio na krov. Kuca ispod mene je niza sto se vidi, a dozgo mene su kuce koje su vislje. I preko puta na drugu stranu su isto kuce koje imaju sikpe od skela visoko u zrak... sigurno 2-3m su na vecoj poziciji od mog krova.

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
« Zadnja izmjena: 30 Ožujak , 2018, 20:51 od Marin »

*

Offline Preppy

• *
  • 3888
  • 19
  • Spol: Muški
  • Osnivač
« Odgovori #181 u: 30 Ožujak , 2018, 20:52 »
Ja imam dva inoks dimnjaka na kuci i nemam gromobrane. Oko mene jedna kuca za oko 8 metara na visoj poziciji i brdo odma pokraj, gromovi redovito u sumu pucaju iznad kuce. Iako me malo strah i vec planiram jedno vrijeme da gromobrane postavim ,ja mislim da ih bu onda tek privuklo k meni.
Ak se dvoumis, tak nekak bi trebalo biti:

Sipka koja je izolorana od antene i stupa kojega nosi sa svojim zasebnim uzemljenjem.

*

Offline Marin

• 160
  • 0
« Odgovori #182 u: 30 Ožujak , 2018, 21:01 »
Jbg nemam gromobran. :D Ali znaci sipka koja je uzemljena i koja je visa od antene, a antena prikopcana izolirano na takvu sipku je rjesenje?

Ovako izgleda kod mene. Strelice pokazuju sipke i antene koje su vislje od mog krova cije su linije oznacene zurom bojom.
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Offline Preppy

• *
  • 3888
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #183 u: 30 Ožujak , 2018, 21:15 »
Uf.. Teško. Evo neznam, najbolje da uzemljiš. Sigurno je sigurno. Raspitaj se koji promjer mora imat uzemljenje da može izdržati munju.

Via Tapatalk

*

Offline poljičanin

• *
  • 1726
  • 15
« Odgovori #184 u: 30 Ožujak , 2018, 23:11 »

Inace sad mi je antena pod krov. Pretpostavljam da bi barem nesto dobio da antenu stavim na krov. Visa je pozicija, ne smetaju grede i izbjegao bi dijelom kuce u nizi sa gornje strane.

Ako grede nisu vlažne, a ne bi trebale biti, izolator su i ne bi trebale smetati propagaciji signala.
Brokve (čavli) su prekratki da bi ujecali na ovako niske frekvencije.

Ispitaj što će se dogoditi ako staviš antenu van krova, ali nemo se nsdati nekom ekstra rezultatu.

Ispd krova antena ti je radomu, to štiti čitav tvoj komunikacijski sustav od groma.

*

Offline blinddog

• *
  • 437
  • 14
  • VKV brico
« Odgovori #185 u: 31 Ožujak , 2018, 14:49 »
Nepisano pravilo: kad stanica ne radi - isključi obavezno antenu.
Antena u prijemu služi  da pojača elektromagnetski val. Isto tako pojača i grmljavinu. Nemora grom opizditi u tvoju antenu, dovoljno je da udari negdje u susjedstvu pa da izgori radio stanica. Postoje kutije s tzv iskrištem preko kojeg se spaja antena ali nisam siguran koliko je to iskoristivo.
I prije odlaska na vikendicu ili godišnji odmor OBAVEZNO isključiti antenu. Ne pitaj me kako znam!
CB 328CT001
BE SMART - GET PREPARED

*

Offline Marin

• 160
  • 0
« Odgovori #186 u: 01 Travanj , 2018, 19:43 »
Kako je moguce da na UHF dipole (70cm) SWR je relativno nizak na nekim VHF frekvencijama? Nije 1.01 ili 1.5 ali 1.77 ili 2 na nekim frekvencijama?

*

Offline Preppy

• *
  • 3888
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #187 u: 01 Travanj , 2018, 19:46 »
Kako je moguce da na UHF dipole (70cm) SWR je relativno nizak na nekim VHF frekvencijama? Nije 1.01 ili 1.5 ali 1.77 ili 2 na nekim frekvencijama?
Harmonici. Ne pitaj detalje jer neznam.

Via Tapatalk

*

Offline Antun

• 325
  • 4
« Odgovori #188 u: 01 Travanj , 2018, 20:43 »
Sad mi proradile moždane vijuge oko antena i gromova...jbg kasno paljenje.
Do nedugo sam imao montiranu CB antenu koja je stršala u zrak 5 i nešto metara iznad kuće. Stajala je tako godinama i nikad nije bila uzemljena. Nikada u nju grom nije suknuo...a hvala bogu grmilo je žestoko i tuklo u obližnju šumu, čak i u susjednu kuću koja je udaljena 20tak metara od mene. Grom kao takav traži najkrači put do zemlje. Uzemljenjem taj put skračujemo i pružamo mu dobrodošlicu. Ako blizu nas postoji neki gromobran prije bu puknuo u njega nego u neuzemjenu antenu...možda griješim. Stanicu i antenu svakako treba isključiti prije nevremena
Moj mi je psihijatar rekao da vi ne postojite. Imam dobre ideje, al mi ne dozvoljava da ih ostvarim.

*

Offline Marin

• 160
  • 0
« Odgovori #189 u: 01 Travanj , 2018, 20:49 »
Ako u tako iskopcanu antenu od radija ipak opali grom... Nece po koaks kablu proci grom i zapaliti sobu ili kucu? Nemam pojam nista oko struje pa pitam mozda bedasta pitanja. :D

*

Offline Antun

• 325
  • 4
« Odgovori #190 u: 01 Travanj , 2018, 20:52 »
Ma već bi nekome izgorila kuća da je to tako. Pa nitko normalan se ne penje par metara do antene da iskopča kabel sa nje svaki puta kad grmi. Iskljuci ga samo sa stanice i bok. Da ti ne spali stanicu ako se odlući lupiti tvoju antenu.Meni je kabel godinama bio na gore spomenutoj anteni i smotan u šupi....tako da...
« Zadnja izmjena: 01 Travanj , 2018, 20:55 od Antun »
Moj mi je psihijatar rekao da vi ne postojite. Imam dobre ideje, al mi ne dozvoljava da ih ostvarim.

*

Offline Marin

• 160
  • 0
« Odgovori #191 u: 01 Travanj , 2018, 22:06 »
Imam jos jedno pametno pitanje. :D  Prije par mjeseci sam bio pitao da li se mogu za radiostanice koristiti obicni TV konektori zbog brzog prespajanja kabela. Dobio sam par odgovora da moze ali da to nije za to namjenjeno. Nisam testirao pa neznam da li bi takav spoj stetio signalu vise nego N konektori ili UHF i sl. Mozda i nebi ali nisu to konekotri za 50 oma. Neznam trebalo bi bas testirat. Na ebay vidim neki RCA konektori i postoji adapter za recimo UHF muski kojeg vecina radiostanica koristi. Ti konektori jesu 50oma pa pretpostavljam da bi to bio kvalitetan spoj kao da se radi o N, BNC ili UHF konektoru. Ovakav prikljucak je puno lakse spajati od bilo kojeg radio konektora. Recimo pored radiostanice imamo tri kabela od tri antene koje imamo. I da kabeli od antena imaju ove RCA prikljucke... njih samo "ubodemo" u adapter UHF muski koji je ukopcan u radiostanicu.

RCA muski za RG58

UHF muski adapter na RCA zenski

Da dodam da sam krimpao N konektore i to nije bas neka nauka. Ali oni SMA konektori su za poludit. Tako da te SMA konektore vise ne mislim ni kupovat. Za ispalit na zivce. Sitno, neprakticno i osjetljivo. Svaki drugi konektor mi je radio kad bi testirao multimetrom. Ili se izvuce, ili neto pukne...:D
« Zadnja izmjena: 01 Travanj , 2018, 22:13 od Marin »

*

Offline Antun

• 325
  • 4
« Odgovori #192 u: 01 Travanj , 2018, 23:56 »
pa ja ti nebi preporučio tv konektore iz više razloga. prvo što nisu namjenjeni za to, drugo što im kontakti ne prijanjaju baš savršeno i dolazi do ogromnih gubitaka i treće što se lako mogu izkopčati i ako nisi primjetio da ti se izkopčao kod predaje će ti izgoriti u najmanju ruku izlazni tranzistor na stanici....a vjeruj mi to ne želiš

*

Offline Marin

• 160
  • 0
« Odgovori #193 u: 08 Travanj , 2018, 19:13 »
Harmonici. Ne pitaj detalje jer neznam.

Via Tapatalk
A VHF dipol sa sipkama duzine oko 42cm UHF band je odlican. Tek na 400 i 470 je 1,6. Kako je to moguce? Dok na VHF amaterskim frekvencijama pokazuje 1,5, na Marine band 1,07 swr. Tek na visim VHF frekvencijama SWR je los... preko 2 i preko 3.

*

Offline Marin

• 160
  • 0
« Odgovori #194 u: 22 Travanj , 2018, 15:35 »
One zelene cijevi za vodu su jako cvrste, ali nemaju UV zastitu. Kako ih zastiti od UV zracenja ako bi te cijevi koristili za umetanje vanjeske antene u njih? Neki premaz, farbanje bijelom bojom, lakiranje...? A mozda ako ih omotamo bijelom izolir trakom?

*

Offline Antun

• 325
  • 4
« Odgovori #195 u: 22 Travanj , 2018, 17:01 »
Izolirka ti nije dobra opcija...pogotovo u tvom podneblju. Ne voli baš sunce...

*

Offline blinddog

• *
  • 437
  • 14
  • VKV brico
« Odgovori #196 u: 22 Travanj , 2018, 21:26 »
Ne bi jeftinije, brže i elegantnije rješenje bilo odmah raditi od AL cijevi?
Treba voditi računa i o samoj težini antene i koliko će biti opterećenje na stup nosač.
CB 328CT001
BE SMART - GET PREPARED

*

Offline Marin

• 160
  • 0
« Odgovori #197 u: 22 Travanj , 2018, 21:36 »
Kako da stavim koax dipol ili kod gp antena glavni, vertikalni radijal u al cijev? :D To treba biti u plasticnoj cijevi valjda.

Nego danas sam pokusavao napraviti 5/8 vertikanlu antenu za uhf. PL konektor sam ugurao u metar cijevi za vodu. Onu metalnu cijev promjera 2, nesto. :D PL konektor sam zaglavio pri vrhu jer je nesto uzi od unutrasnjeg promjera cijevi. I onda sam napravio 2 zice koje sam dodavao i skracivao. Primjetio sam da na zici ne trebaju oni "zamotaji" dole pri dnu. Onih 5 zamotaja koji lice na feder. Radijale nisam dodavao i swr sam lako ustimao za UHF. Inace za UHF izgleda nije neki promjer staviti i duzi ili kracu zicu... odnosno koji cm vise ili manje koliko bi trebalo za odredjenu frekvenciju. Problem je VHF amaterski band nastimati. To mi nikako ne ide. Uvijek je swr preko 2,5 ili preko 3. Na MB kanalima je uvijek oko 1,65, kao i na 173.xxx Mhz. Radijale nisam stavljao. Izgleda da cijev duzine 1m je dovoljna. Neznam sto bi se desilo da tu cijev od 1m jos skratim? Podigao bi se swr na Uhf sredisnjoj frekvenciji? A VHF (MB podrucje i gore oko 173MHz/bi bio "ocajan" od sada zadovoljavajucih 1,65 - 1,77? Inace ovakva antena sada ima dobitak od nekih 2,5 Db na UHF? GP antena, bez radijala. Glavna zica je dugacka oko 50cm, a zeljezna cijev duzine 1m kroz koju ide naravno i kabel je "zemlja"?
« Zadnja izmjena: 22 Travanj , 2018, 21:40 od Marin »

*

Offline Antun

• 325
  • 4
« Odgovori #198 u: 22 Travanj , 2018, 21:49 »
Sve buš skuril :LOL:

*

Offline Marin

• 160
  • 0
« Odgovori #199 u: 22 Travanj , 2018, 21:58 »
Sve buš skuril :LOL:
Vrag mi neda mira. :D 
Sad sam napravio sa kabelom onaj "balun" 5 zamotaja. Sad je swr dobar na VHF amaterski band, al se time kvari swr na MB. :D Koje sranje :D

Malo pomaknes kabel ovamo ili onamo i sve se okrene.

Na donjoj slici...
Oni zamotaji na vertikalnoj zici nemaju nikakvog utjecaja. Barem ja nisam primjetio. Probao sam sa ravnom zicom i sa zicom kao na toj slici. Razlike nema.
« Zadnja izmjena: 22 Travanj , 2018, 22:10 od Marin »