Izrada antena

• 231 replies
  • 19815 views
*

Offline Marin

• 160
  • 0
Odg: Izrada antena
« Odgovori #160 u: 26 Veljača , 2018, 21:45 »
Da li se moze recimo na automobil umjesto FM antene staviti VHF/UHF radio antena tipa Nagoya NA-771 i to prikljuciti na radio stanicu u automobilu?

*

Offline Marin

• 160
  • 0
« Odgovori #161 u: 26 Veljača , 2018, 23:43 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

--------------

Odnosno, ne postoji perpetum mobile, ne možemo s 1W u predaji na anteni dobiti 2W, ono što ćemo dobiti s usmjerenom antenom će biti daleko veći doseg nego što to možemo s točkastom antenom.

Kada govorimo o ta 2 dB, to znači da govorimo o 1,58 puta većem dosegu kojeg ćemo ostvariti s istom snagom na dipol anteni u odnosu na točkastu antenu.
------------
A zasto onda u tim ERP kalkulatorima to prikazuju kroz w? Pa ispada ako imamo antenu sa dobitkom, da cemo na kraju dobiti vise w nego sto ima uredjaj?

Zanima me i ovo: Ako imamo uredjaj koji ima snagu 0.5W i imamo gubitke u kablovima od 0,25w ali antenu sa recimo 7db. Onda odasiljemo sa snagom od 0,25w ali sto se onda zapravo desava i kakva je "ucinkovitost"? Da je obican dipol - vjerojatno nikakva. A sa antenom koja ima 7db?

*

Offline Marin

• 160
  • 0
« Odgovori #162 u: 05 Ožujak , 2018, 17:22 »
Moze li se za "baznu" antenu na kuci postaviti antena za automobil koje su dugacke 1m i vise a da im nije potrebno da imaju radijale?

Ako je i potrebno ima za 5-6$ nastavak sa 3 radijala koji se doda na antenu.
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Inace ova jeftina antena ima odlican swr na PMR frekvencijama a kosta samo 5 do 6$

Ova kosta duplo vise i neznam kakav joj je SWR na 2m i 70cm. Ali je duza i ima veci "dobitak".

Ovakve antene se jednostavno "ubace" i pvc cijev i postave na kucu. Sad pitanje je dal je potreban onaj gore dodatak ili bi to radilo ok i bez njega ako dno antene dodiruje metalnu sipku (nosac antene pricvrscen na krovu) na koju pricvrstimo antenu.

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
  • Spol: Muški
« Odgovori #163 u: 05 Ožujak , 2018, 18:03 »
Moze ak ces osigurat dobru masu za antenu ... neki stender od ograde il tak nekaj

Ja imam mobilku na CBu doma

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk

*

Offline Preppy

• *
  • 3949
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #164 u: 05 Ožujak , 2018, 21:06 »
Moraš imati neku masu ili radijale. Sve toliko složeno i komplicirano jer sve međusobno reagira. Masa, imendancija, koliko ohma ima dovod, treba balun ili unun itd. Čim više čitam o tome tim mi manje jasno.

Via Tapatalk

*

Offline Marin

• 160
  • 0
« Odgovori #165 u: 14 Ožujak , 2018, 17:25 »
Zasto ljudi koriste dipole, J pole i slicne antene koji nemaju taj "dobitak" koje imaju GP antene? Ako su puno "bolje" antene sa tim dobitkom, cemu onda postavljati dipole?

*

Offline Preppy

• *
  • 3949
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #166 u: 14 Ožujak , 2018, 18:12 »
Zasto ljudi koriste dipole, J pole i slicne antene koji nemaju taj "dobitak" koje imaju GP antene? Ako su puno "bolje" antene sa tim dobitkom, cemu onda postavljati dipole?

Tko je rekao da nemaju dobitak? Svaka antena ima svoju svrhu. J pole antene vise zrace horizontalno, dipoli vise omni direkcionalno, dipol je klasika i lakse postavit dipol na terenu nego GP. GP bolji za stacionar.

*

Offline Marin

• 160
  • 0
« Odgovori #167 u: 16 Ožujak , 2018, 19:43 »
Razmisljam da jednu ovakvu antenu postavim na krov. Odnosno stavio bi sipku uza zid i strsala bi nekih najvise 40cm od najvise tocke krova. U tu sipku bi gurnuo antenu da se prikljucak sa antene "dira" sa sipkom i preko toga navukao pvc cijev.

Prvo sam razmisljao da postavim ovu dolje ali dugacka je 1m + sipka... pa bi to previse strsalo. Ona prva gore je samo 44cm i navodno ima 3db na UHF. A ova dolje ima navodno 3db na VHF i 5,5db na UHF. Za ovu prvu znam da je dobra za PMR, ali za 2m da je SWR svugdje preko 2. Tko zna, mozda bi mogao gornju zicu na anteni promijeniti i ustimati je i za VHF jer vidim se je spojena imbusima za neku spojku.

I za jednu i za drugu mislim da je krivo napisano za dobitak umjesto u db u dbi. Jer vidim na drugim mjestima da se navode dobitci u db.

Evako sam to zamislio. Crveno je "nosac" a "plavo" je antena.

Inace sad mi je antena pod krov. Pretpostavljam da bi barem nesto dobio da antenu stavim na krov. Visa je pozicija, ne smetaju grede i izbjegao bi dijelom kuce u nizi sa gornje strane.
« Zadnja izmjena: 16 Ožujak , 2018, 19:55 od Marin »

*

Offline Marin

• 160
  • 0
« Odgovori #168 u: 18 Ožujak , 2018, 17:54 »
Jel ova skretnica sluzi da spojimo recimo jednu VHF i jednu UHF antenu na radio, a da preko sklopke mozemo birati koja antena ce nam biti aktivna?

*

Offline blinddog

• *
  • 437
  • 14
  • VKV brico
« Odgovori #169 u: 19 Ožujak , 2018, 09:39 »
Da
CB 328CT001
BE SMART - GET PREPARED

*

Offline Marin

• 160
  • 0
« Odgovori #170 u: 19 Ožujak , 2018, 17:52 »
Da

To je onda odlicno. Na jedan prikljucak se moze staviti VHF a na drugi UHF antena i preko tog prekidaca prebacujemo.
Na slici se vidi unutrasnjost te sklopke, ali me buni to sto na slici izgleda kao da je jdna antena spojena, dok istovremeno druga koja je iskljucena je u kratkom spoju?

Evo jedna dipol UHF antena koju sam napravio za 15-20 min.
« Zadnja izmjena: 19 Ožujak , 2018, 18:18 od Marin »

*

Offline Marin

• 160
  • 0
« Odgovori #171 u: 19 Ožujak , 2018, 19:44 »
A kako napraviti simplex repetitor a da nije "papagaj"? Znam onaj sistem sa 2 uredjaja i namjestenim ofsetima. Ali kako napraviti simplex repetitor koji radi na samo jednoj frekvenciji a da nije tip "papagaj"?

*

Offline Preppy

• *
  • 3949
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #172 u: 19 Ožujak , 2018, 20:15 »
A kak bi to logično išlo? Simplex a da nije papagaj?

Via Tapatalk

*

Offline Marin

• 160
  • 0
« Odgovori #173 u: 19 Ožujak , 2018, 20:24 »
A kak bi to logično išlo? Simplex a da nije papagaj?

Via Tapatalk
Ne postoje simpleks repetitori koji rade na jednoj frekvenciji bez ofseta?

*

Offline Preppy

• *
  • 3949
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #174 u: 19 Ožujak , 2018, 20:40 »
Ak bi u isto vrijeme emitirao na istoj frekvenciji onda bi  gazio tvoj prijenos.

Via Tapatalk

*

Offline blinddog

• *
  • 437
  • 14
  • VKV brico
« Odgovori #175 u: 20 Ožujak , 2018, 08:50 »
Simplex = prijem RX i predaja TX na istoj frekvenciji
Duplex = prijem i predaja na različitim frekvencijama. Npr TX 145.625 a RX 145.025

CB 328CT001
BE SMART - GET PREPARED

*

Offline Marin

• 160
  • 0
« Odgovori #176 u: 30 Ožujak , 2018, 18:51 »
Sad mi je palo na pamet, ako stavim vanjsku antenu... koliko sanse ima da mi grom opali u nju?  :zbunjen:

*

Offline Antun

• 352
  • 5
« Odgovori #177 u: 30 Ožujak , 2018, 19:35 »
ovisi o tome ima li grmljavine ili ne....hahahaha
al uglavnom postoji šansa...zato treba prije nevremena ugasiti i iskopčati stanicu
ili je možeš baciti u koprive...hahahaha
« Zadnja izmjena: 30 Ožujak , 2018, 19:38 od šumarak »
Moj mi je psihijatar rekao da vi ne postojite. Imam dobre ideje, al mi ne dozvoljava da ih ostvarim.

*

Offline Marin

• 160
  • 0
« Odgovori #178 u: 30 Ožujak , 2018, 20:00 »
al uglavnom postoji šansa...zato treba prije nevremena ugasiti i iskopčati stanicu
A ona teorija ako oko mene ima visih kuca sa tv antenama koje su visoko, pa oko sebe vidim neke kuce koje imaju visoko postavljene sipke od skela u zrak al bez antena na njima. bice im vjetar davno odnio hahah. Kako njima ne udara grom?

I da recimo iskljucim kada grmi stanicu iz struju i iskopcam antenski kabel sa stanice. Da opali grom u antenu... moze mi preko tog kabla od antene grom zapaliti sobu, odnosno kucu? I jel nebitno ako je antena u pvc cijevi ili je GP antena od metala?

*

Offline Preppy

• *
  • 3949
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #179 u: 30 Ožujak , 2018, 20:24 »
A ona teorija ako oko mene ima visih kuca sa tv antenama koje su visoko, pa oko sebe vidim neke kuce koje imaju visoko postavljene sipke od skela u zrak al bez antena na njima. bice im vjetar davno odnio hahah. Kako njima ne udara grom?

I da recimo iskljucim kada grmi stanicu iz struju i iskopcam antenski kabel sa stanice. Da opali grom u antenu... moze mi preko tog kabla od antene grom zapaliti sobu, odnosno kucu? I jel nebitno ako je antena u pvc cijevi ili je GP antena od metala?

Može ti zapalit. Buduci da nema uzemljenja iskra ce preskocit na nešto što ima masu. A radi se o koaksialnom kablu, vjerojatno ce on sam od sebe se zapalit od jacine struje. Ali ako imaš oko sebe viših metalnih špica onda nebi trebalo bit brige. Ali na tvojem mjestu bi se savjetovao s nekim nadležnim za takve stvari da nebu nismo znali.