Radioamaterska licenca

• 132 replies
  • 6959 views
*

Online Preppy

• *
  • 3910
  • 19
  • Spol: Muški
  • Osnivač
Radioamaterska licenca
« u: 16 Rujan , 2014, 11:26 »
Jeli tko od vas ima položeni radio amaterski ispit?
Jučer sam pričao sa Gorštakom malo o tome, bilo bi zanimljivo skupit nekih informacija o tome ili da nam netko malo popriča svoja iskustva s tim.
« Zadnja izmjena: 01 Siječanj , 1970, 01:00 od Guest »

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
Re: Radioamaterska licenca
« Odgovori #1 u: 17 Rujan , 2014, 20:30 »
Reko sam ocu da se raspita kod kolege na poslu, on je aktivni radioamater ... vidjet cemo sta kaze, mozda da kakvu literaturu, naputke itd. pa prenesem sve

Videl si da cijene nisu visoke za polaganje ispita, a dobro je imat za komunikaciju ovak iz cistog gusta, ili nedo bog potrebe

*

Offline blinddog

• *
  • 437
  • 14
  • VKV brico
« Odgovori #2 u: 17 Rujan , 2014, 21:31 »
Na webu Hrvatskog radioamaterskog saveza
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
CB 328CT001
BE SMART - GET PREPARED

*

Online Preppy

• *
  • 3910
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #3 u: 18 Rujan , 2014, 11:27 »
Uh.. ima dosta toga. Pa ima gde koji PDF ili se mora kupit knjiga da se uci na taj ispit? Zbilja me zanima i ja mislim da bi išel polagat  :smiley-vault-misc-146:

*

Offline blinddog

• *
  • 437
  • 14
  • VKV brico
« Odgovori #4 u: 18 Rujan , 2014, 13:18 »
Imaš skripte za polaganje ispita u svakom radio klubu. Ako nema kod njih, sigurno ih mogu naručiti iz HRS (Hrvatskog radioamaterskog saveza).
Za CB ti nije potrebna dozvola za rad ni za postavljanje antene ali budeš puno naučio o radioamaterizmu i radiokomunikacijama općenito u lokalnom klubu. Ne zaboravimo za je srž veza HV za vrijeme rata činila ekipa radioamatera i to na amaterskim uređajima i mogu ti reći da su napravili čudo!
Kad jednom shvatiš načine rada, korištenje uređaja i konstruiranje antena, otvaraju ti se nova saznanja koja ćeš jako dobro moći iskoristiti u preparaciji iliti preppingu. I sam sam za te potrebe nabavio par kineskih jeftinjaka (Baofeng/Pofung) pa ih lagano pokušavam iskompletirati s opremom (jače baterije, antene).
CB 328CT001
BE SMART - GET PREPARED

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #5 u: 18 Rujan , 2014, 14:14 »
bas smo pricali neki dan Preper i ja o Baofeng mobilinim CB uredjajima, daj napisi nekaj konkretno o njima, specifikacije, kak si zadovoljan, domet, spajanje pojacala nekog ili antene jace ... totalna su mi nepoznanica ti rucni uredjaji ... a vidli smo da ih ima na Njuskalu za male novce sve 50ak €

*

Online Preppy

• *
  • 3910
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #6 u: 18 Rujan , 2014, 14:48 »
Kolko ja znam Baofeng samo nudi ove HF/UHF uređaje znači baš za radio amaterstvo a ne CB uređaje. Ima jedan zanimljiv video na netu gdje lik pokušava objasniti kako programirati to čudo. Ima da poludiš  :D

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #7 u: 18 Rujan , 2014, 14:56 »
daj nadji specifikacije od nje?? pa mora pisat jel dela na 27

*

Online Preppy

• *
  • 3910
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #8 u: 18 Rujan , 2014, 14:59 »
Citat: "Gorštak"
daj nadji specifikacije od nje?? pa mora pisat jel dela na 27

Evo npr ovaj:

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Citat:
65-108MHz (FM); 136-174MHZ und 400-480HZ (TX/RX)

Sad moralo bi se pogledati na njihovoj webstranici jel to sve mozda ima i neki kombinirani. Ali onda bi moral antenu mjenjati, jer ova kaj je gore nebi radila na 27MHZ

« Odgovori #9 u: 18 Rujan , 2014, 19:06 »
Koliko dođe ispit ?? I dali je dozvola trajna ili na neki period ide??

*

Offline blinddog

• *
  • 437
  • 14
  • VKV brico
« Odgovori #10 u: 18 Rujan , 2014, 19:22 »
Ja imam Baofeng UV-5R. Rade na VHF/UHF opsegu, ne na HF. Ne podržavaju CB opseg.
Moji imaju prijem od 68-108 Mhz (radio program), a prijem i predaju od 130-178 (VHF ili 2m opseg) te 400-520 Mhz (UHF 70cm opseg). I ne, nije moguće slušati avio band (118-130 Mhz) jer je avio band AM modulacije a ovi su FM iako su se pojavile tvrdnje da mogu (možda u samoj blizini aerodroma - na pisti). I ne, nije moguće slušati policiju jer su oni digitalizirali svoje veze. Ali možeš čuti vatrogasce, hitnu, željeznicu, HEP.
Znači, ništa od CB! Ali ima PMR446! Također kod nas bez amaterske dozvole, potpuno slobodno. Jest da moji rade s 4W snage umjesto s dozvoljenih 0,5W ali šta je tu je. Kupio sam jednu malo bolju antenu (ove po defaultu na stanici su strava živa), napravio sam jednu za portabl rad. Lega je ovu moju samogradnju koristi u painball klubu. Zakopča antenu za drvo ili na tripod od kamere, zakači stanicu i rukovodi opsadom, napadom i povlačenjem.
Programiram ih sam, imam USB kabel za programiranje i mali programčić - CHIRP.
Na 145 mhz bez problema uključujem amaterski repetitor na Papuku i to s 1W snage. Na punoj snazi domet bi bio oko 10 km.
Na 446 mhz (PMR446) domet s 1W je oko 1 km, s 4W oko 5 km. Iako svi reklamiraju domet s PMR uređajima do 30 km, to je teško i u teoriji. Iako je tip s Biokova s usmjerenom antenom pričao s tipom u Italiji, također na obali ali to je ekstremni slučaj.

Ukratko, ja zadovoljan. Ima dosta tih uređaja po njuškalu. Cijene su tako-tako. Ako ti se neda naručivati iz Kine i strepiti dali ćete oporezovati, kupiš s njuškala.
Kvaliteta je kao i kod ostale kineske robe, možda naletiš na nešto dobro a možda naletiš na neko sranje koje je došlo neispravno.
Još jednom napominjem da NIJE DOZVOLJENO ove uređaje koristiti na amaterskim opsezima bez amaterskog ispita. Ali u slučaju SHTF i WROL, tko te pita za dozvolu. Zato sam i bacio oko na jednu mobilnu, također dual band VHF/UHF ali o tome kad dođe ljeto.
CB 328CT001
BE SMART - GET PREPARED

*

Offline blinddog

• *
  • 437
  • 14
  • VKV brico
« Odgovori #11 u: 18 Rujan , 2014, 19:25 »
@Bog i batina
mislim da je dozvola na 5 godina i poslije se bez problema produžuje. Ali moraš biti član radioamaterskog kluba.
CB 328CT001
BE SMART - GET PREPARED

*

Online Preppy

• *
  • 3910
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #12 u: 19 Rujan , 2014, 11:15 »
Znači čim niža frekvencija, tim su valovi duži i manji skloni smetnjama okoliša? 27Mhz naprama 446MHz je velika razlika.

*

Offline blinddog

• *
  • 437
  • 14
  • VKV brico
« Odgovori #13 u: 19 Rujan , 2014, 12:40 »
Niža frekvencija=duži valovi ali okoliš VIŠE smeta.
U šumi je jako teško s CB, lakše je s PMR.
Razlika u mom prošlom postu je u tome što CB može imati 8 puta jaču snagu (PMR=0,5 prema CB=4W).
Pri istoj snazi lakše je s PMR uspostaviti vezu u gradu, šumi, itd nego s CB-om. Ali CB valovi se odbijaju od ionosfere tako da je moguće uspostaviti dugačke veze. PMR valovi prolaze kroz ionosferu i odoše u svemir pa tako nema dalekih veza na visokim frekvencijama.
Našao sam jednom slikovito objašnjenje: imaš prozor na kući visne 2 metra. Tako lako prođe val čija je valna duljina 2m ili manje ali val čija je valna duljina 11m (kao kod CB) ne prolazi. Zato se antene postavljaju vani.
Mobitel veze su na 800-900 mhz, 1,2 ghz (valne duljine 37-25 cm) pa se lako koriste u zatvorenim prostorima.

Jegiba, ja ništa ne mogu ukratko objasniti ;)
CB 328CT001
BE SMART - GET PREPARED

*

Online Preppy

• *
  • 3910
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #14 u: 25 Rujan , 2014, 15:46 »
Evo našao sam finu etiketu o radio amaterstvu:

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #15 u: 26 Rujan , 2014, 07:50 »
Citat: "blinddog"
Niža frekvencija=duži valovi ali okoliš VIŠE smeta.
U šumi je jako teško s CB, lakše je s PMR.
Razlika u mom prošlom postu je u tome što CB može imati 8 puta jaču snagu (PMR=0,5 prema CB=4W).
Pri istoj snazi lakše je s PMR uspostaviti vezu u gradu, šumi, itd nego s CB-om. Ali CB valovi se odbijaju od ionosfere tako da je moguće uspostaviti dugačke veze. PMR valovi prolaze kroz ionosferu i odoše u svemir pa tako nema dalekih veza na visokim frekvencijama.
Našao sam jednom slikovito objašnjenje: imaš prozor na kući visne 2 metra. Tako lako prođe val čija je valna duljina 2m ili manje ali val čija je valna duljina 11m (kao kod CB) ne prolazi. Zato se antene postavljaju vani.
Mobitel veze su na 800-900 mhz, 1,2 ghz (valne duljine 37-25 cm) pa se lako koriste u zatvorenim prostorima.

Jegiba, ja ništa ne mogu ukratko objasniti ;)

To je za mene atomska fizika i nadam se da ga nikad necu koristiti...
Wake early if you want another man\'s life or land.
No lamb for the lazy wolf.
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Online Preppy

• *
  • 3910
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #16 u: 26 Rujan , 2014, 10:11 »
Vikinze pa to je čist logično  :fucka:

Zato komuniciraju sa podmornicama na ELF valovima (extrem low frequency). Čini mi se do 30 Hz. Tako su dugi valovi kaj prodire kroz vodu stotinu metara a podmornice imaju plutajuću antenu, znači vuku jako dugi kabel za sobom. Ipak onda CB bolji za prirodu i otvorene prostore. Radioamaterstvo se bavi visokim frekvencijama, ali oni pak nemaju ograničenja za snagu ili?

*

Offline blinddog

• *
  • 437
  • 14
  • VKV brico
« Odgovori #17 u: 26 Rujan , 2014, 18:16 »
Citat: "CroPrepper"
...
Radioamaterstvo se bavi visokim frekvencijama, ali oni pak nemaju ograničenja za snagu ili?

Radioamaterski opsezi su ti od 350 kHz (300.000) pa sve do 12 GHz (12.000.000.000) podijeljeno po nekim opsezima koje je propisala konvencija UN o radioamaterizmu te propisi svake države posebno.
Postoje neka pravila i o snazi predajnika i vrsti rada. Da li je to CW (Morse), SSB, FM, AM, Digi,... Najveći dio pravih radioamatera radi sa stanicama malih snaga kako bi se mogli pohvaliti da su održali vezu s recimo 1W udaljenosti 5000 km! Također je popularno LOTW (Logbook of the world), skupiti što više veza s različitim državama. Svaku vezu s radioamaterom iz neke (uvjetno nazvane) rijetke države, amateri upisuju u dnevnik veza i mogu se time pohvaliti.
Ma radioamaterstvo ti je relativno skup sport (dozvola-jefitna, stanica-2000-15000kn, antene-kao i stanice, dodatni uređaji, kablovi, antenski stupovi,...) ali CB je puno pristupačniji. Jedino kad bi na CB valovima bilo malo više autocenzure i kulture.
CB 328CT001
BE SMART - GET PREPARED

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #18 u: 26 Rujan , 2014, 18:32 »
Jel moze netko potvrditi, ali nacuo sam da je AM na CBu zabranjen ?? Jel to istina .. znaci morem se je*** kad moja nema FM  :facepalmxd:

*

Offline blinddog

• *
  • 437
  • 14
  • VKV brico
« Odgovori #19 u: 26 Rujan , 2014, 18:43 »
Naprotiv, godinama je FM na CB bio zabranjen ali je sad dozvoljen. U Engleskoj su tek 01.06.14 dozvolili FM modulaciju nakon velike peticije CB-aša.
Snaga je limitirana na 4W.
Zato, Gorštak, samo opiči!!!!!!!
CB 328CT001
BE SMART - GET PREPARED