Haversack-torba za jedno rame

• 46 replies
  • 7603 views
*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
Haversack-torba za jedno rame
« u: 11 Rujan , 2014, 12:05 »
U zadnje vrijeme vidam dosta haversacak po YT i tv-u, i zanimljivo mi je to sto ih dosta i u prirodi koriste pa sam odlucio malo upoznati forum s haversackom te njegovim prednostima i manama. :)

Zasto bas haversack? Zato sto je laksi od ruskaka. Uzet cu sebe kao primjer; imam manje zemljiste uz rijeku sa nedovrsenom drvenom vikendicom i bar jednom tjedno sam tamo. E sada dolazi,ajmo reci, problem. Posto je moje zemljiste bas na toj lokaciji koja je jedinstvena za taj krajolik, skoro svaki put obidem neki dio terena. Problem je to sto cesto zelim otici 5-6 sati dalje od vikendice kako bi "istrazio" i upoznao malo siri teren koji mi je sigurno 92% nepoznat.

Planinarski ruksak koji imam mi se uopce ne isplati nositi jer je sam od sebe tezak a ako ga nosim, redovito u njega natrpam koliko god moze stati bas da mi nista ne fali kada dodem gdje zelim.

Prednost haversacka je upravo to ogranicenje, tezina i lakoca pristupu stvarima. U njega stane cjelodnevna hrana, litra vode, kabanica, noz, pila i sjekira, pribor za paljenje vatre, konopi... Stanu osnovne potrepstine, pravi bushcraft.

E sada, stvar je da kod nas jos uvijek nema kupiti posten haversack (kao onaj na slici gore) nego ostaju samo ruksaci od 20-25 litara koji kostaju kao oni od 40 litara. Haversack sa slike gore je rucno sivan u Sj. Americi od materijala vojnih specifikacija. ( Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi )

Jos jedna prednost haversacka je to sto lako stane u veci ruksak. Vise puta sam trpao hranu i boce po dzepovima jer smo sa mjesta gdje smo ostavljali ruksake i opremu, planinarili tesko prohodnim terenom do malo udaljenijeg vrha i nazad.

Moje misljenje je to da je upravo njegova glavna prednost i glavna mana-ogranicenost. Haversack je super za jednodnevne izlete kada ne zelite vuci nepotrebnu tezinu, ali za visednevne izlete kada je potrebno vise opreme i odjece-nije bas koristan.

Nadam se da ce se na forumu naci jos jedan istomisljenik koji voli haversacke :D
« Zadnja izmjena: 01 Siječanj , 1970, 01:00 od Guest »
Wake early if you want another man\'s life or land.
No lamb for the lazy wolf.
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline loser

• **
  • 72
  • 0
Re: Haversack-torba za jedno rame
« Odgovori #1 u: 11 Rujan , 2014, 13:09 »
Evo jednoga! Meni je isto takva torbica (malo zvuči feminizirano...) davno zapela za oko, ali kako nikad nisam pri novcima ja sam sebi sašio nešto slično. Od običnog je pamučnog platna, "žutice", a obojao sam je običnom bojom za tekstil. Veličina je između A4 i A5 papira, taman za laganu šetnju okolicom i mali survival kit. Impregnirao sam je sa uradi-sam greenland wax-om koji se pokazao prilično dobrim. Služi mi dobro, ali trebat će mi još jedna, malo veća, za dulje šetnje. Stiže zima, iglu u ruke pa idemo...

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
  • Spol: Muški
« Odgovori #2 u: 11 Rujan , 2014, 13:15 »
I meni je to fora, duze vremena ganjam al nikak da odem na Hrelic, tamo zna bit te stare vojne opreme dosta ... i najblize tome vam je ona vojna torba prve pomoči tamo ih sigurno ima, i možeš ju jako jeftino dobit za 50 ak kuna možda i manje ak si dobar na cijenkanju, a dimenzija je negdje A3 formata, i stvarno dosta stane u nju vidio sam ih

loser: dobro si ju zasil, svaka cast  :ymapplause:

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #3 u: 11 Rujan , 2014, 13:16 »
npr vidi ovu za licni komplet ... 10 kuna

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

evo i ove za prvu pomoc 50 kn

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
« Zadnja izmjena: 11 Rujan , 2014, 13:21 od Gorštak »

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #4 u: 11 Rujan , 2014, 13:20 »
jos jedna 30 kn

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #5 u: 11 Rujan , 2014, 15:10 »
Ohohoho, drago mi je sto sam dobio bar dva-tri odgovora.  :bigg:

Tocno to loser, "torbica" je onaj klasicni "back to basics" stil i zbog toga mi se svida. Gledao sam video na YT ( mislim da se zove "bedroll and haversack" ili tako nesto) i covjek ode sa torbicom i dekom na visednevni izlet, ludnica :D

Gorstak, pa nabavi si kad imas priliku tako jeftino. Ja imam onu od prve pomoci i stvarno je "huge". Trenutno radim na zamjeni i kupovini nove opreme, pa sad imam tu torbicu od prve pomoci, i ruksak od 40 koji zelim prodati i nabaviti neki od 30 i jos jedan od 60+  :zastava:
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #6 u: 11 Rujan , 2014, 15:14 »
Btw, uvijek podupirem DIY projekte vise od kupovne opreme, a tvoja "torbica" ( :bigg: ) je prva liga, za bushcraft dusu dala :)

Ovo je jos jedna fora "torbica" koju sam danas slucajno nasao na Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Potrebna impregnacija nekim voskom. Najvise bi volio da mogu naci pravog debelog kanvasa i sam si napraviti manji ruksak i "torbicu" za jedan do dva dana kada ne idem spiljariti nego onako u sumu, planinarit i gustat.

No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
« Odgovori #7 u: 11 Rujan , 2014, 16:28 »
Da probas napravit od jna satorskog krila?
Trust me, I\'m an engineer

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #8 u: 11 Rujan , 2014, 16:36 »
Citat: "Okibex"
Da probas napravit od jna satorskog krila?

Moglo bi se probati. Kako je loser rekao :sad ce zima, iglu i konac u ruke.
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #9 u: 16 Listopad , 2014, 20:09 »
I jeli si skrojio nešto?

Via Tapatalk

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #10 u: 16 Listopad , 2014, 21:00 »
Daj se ozeni kaj bu ti baba (zena-cura ili feminizirani decko ak volis takve) krojil torbe  :D

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
« Odgovori #11 u: 16 Listopad , 2014, 21:07 »
Da ima para za svatove, valjda ne bi sam radio torbu, kupio bi neku Ultra High-tech Survival Zombie-Alien Apocalipse Cordura 150000 USMC Haversack - skraćeno UHSZAACUH
Trust me, I\'m an engineer

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #12 u: 16 Listopad , 2014, 21:23 »
kaj ti znace svatovi ?? to je i tak sam za selo ... a ozenit se mores i kod maticara samo s kumovima  :p  :p  :p

*

Offline blinddog

• *
  • 437
  • 14
  • VKV brico
« Odgovori #13 u: 16 Listopad , 2014, 21:42 »
Citat: "Gorštak"
kaj ti znace svatovi ??

Lova i pokloni      :ymsmug:
CB 328CT001
BE SMART - GET PREPARED

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #14 u: 16 Listopad , 2014, 22:38 »
Citat: "CroPrepper"
I jeli si skrojio nešto?

Via Tapatalk

Nein. Radim od 7 do 16 tako da bas nemam kad. Od place nesto dam u kucu, nesto ostavik za marendu i tu i tamo si uzmem kakve robe jer sam poceo izgledat ko beskucnik.

Nemamo bas visoka primanja, tako da sve ide jako sporo...  :|
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

« Odgovori #15 u: 17 Listopad , 2014, 12:25 »
Kao da mi citate misli, i ja sam u potrazi a za prvu ruku dvoumim se izmedju modela koji je gorstak okacio jer ih imam obe.
Svidela mi se ideja gledajuci review od PAthfinder haversaka pa evo video:

Najbolja za sad i nadam se da cu je uzeti je JNA takozvana gusteraca:

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #16 u: 17 Listopad , 2014, 15:09 »
Odlicna, nem oznaka nema niceg ... materijal je koji ?? Jel impregniran ?? unutra je jedan veliki dzep, nema pregrada ??

*

Offline loser

• **
  • 72
  • 0
« Odgovori #17 u: 17 Listopad , 2014, 17:50 »
Eee, to i ja tražim... Rado bih nešto kao HV "pederušu", samo bez maskirnog uzorka a ovo je najbliže tome. Nedavno sam se istrošio i kupio nešto slično na Njuškalu za 50-ak kuna i prilično je dobra, ali ipak mrvicu premalena. Možda još nešto naleti, pa ove koje imam prepustim djeci!

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #18 u: 17 Listopad , 2014, 17:56 »
to bi trebalo dat napravit, nac ono maslinasto zeleno jednobojno satorsko krilo, i iz njega iskrojit po zeljenim dimenzijama ... ?? em je dobro kaj je jaka takanina i jos ima impregnaciju na sebi  :D

*

Offline Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #19 u: 17 Listopad , 2014, 20:18 »
Pa impregnaciju lagano sam baciš na bilo koju tkaninu sa onim impregnacijskim sprejom

Via Tapatalk