vojna oprema

• 18 replies
  • 7087 views
*

Offline poljičanin

• *
  • 1769
  • 16
vojna oprema
« u: 03 Kolovoz , 2014, 17:10 »
Jednom je netko na forumu napisao da m je draža vojna oprema od planinarske, zbog robusnosti. Postoji razlika, prvenstveno u namjeni a onda i  svemu ostalom, ali temeljna razlika je u očekivanom vjeku uporabe. Planinar odlazi na nekoliko dana, neka je i mjesec, i vraća se kući gdje onda može mijenjati opremu koja je istrošena. Naglask na njegovoj opremi je u prvom redu na težini. Vojna pak oprema, mora biti takva da služi korisniku godinama, mislim da je neki rok uporabe vojne odore 2 godine, mirndopski, a u ratnim uvjetima mora izdržati naprezanja koja se ne mogu usporediti ni s čim drugim. Planinari, recimo, ne puze (a zamslite kada puzite po kršu), ne provlače se po ruševinama kroz komade odlomljene cigle oštre kao nož i komade čelične armature koji izviru iz zidova, ali se prvenstveno znoje, pa je njihva oprema u prvom redu takva da diše i brzo se suši, posljedično tanka i višeslojna.

Zbog svega navedenog, za outdoor aktivnosti je bolja planiarska oprema. Ali ako imate komad vojne opreme, svakako ćete ga dobro i dugo moći koristiti, uz razumijevanje da vučete teži komad predimenzionirane opreme. Kako je rat poharao naše krajeve, tako više-manje u svakoj kući imamo neki relikt vojne opreme. Specifičnost rata  RH je nabavka opreme sa svih strana svijeta, iako dominra oprema zarobljena od JNA ili HV ratna prozvodnja.

A ja ću se danas pozabviti malo upravo tom vojnom opremom, ne i odorama.
« Zadnja izmjena: 01 Siječanj , 1970, 01:00 od Guest »

*

Offline poljičanin

• *
  • 1769
  • 16
Re: vojna oprema
« Odgovori #1 u: 03 Kolovoz , 2014, 17:17 »
Zanimljivo je kako je JNA zapravo baštinila US vojnu opremu, koja je do njenog raspada bila dominatna u ovom ili onom obliku. 50-tih godina, zbog prilklanjanja SAD-u u sukobu s SSSR-om, Jugoslavija je dobila ogromnu vojnu pomoć: prve mlazne zrakoplove, topove, haubice, tenkve, pa sve do najsitnije vojne opreme. Ti stokovi vojne opreme u konačnici su došli u ruke HV-a, a onda tijkeo rata i dalje...

Tako je borbeniranac JNA bio nsljednik koncepcije US borbenih ranaca iz 20-tih godina, s nekim modifikacijama.

Sjekirica, koju je dužio zapovjednik desetine, upravo je ona US dobivena donacijom, ali kako je futrola na sebi imala oznaku US, napravljena je nova, kožno-platnena.

S vojničkom lopatom je ista stvar, s tim da je njoj ostala originalna kožna futrola.

I aluminijska čuturica je došla istim putom:

Kasnije zamijenjena Končarevom porcijom s čuturicom:

Evo kako je izgledala US vojna oprema marinca s kraja rata, tu se vide djelovi opreme koju sam spominjao:

*

Offline poljičanin

• *
  • 1769
  • 16
« Odgovori #2 u: 03 Kolovoz , 2014, 17:35 »
Američka oprema 1980-tih je izgledala ovako:

Pojedinačno:

Opsasač:

Uprtači:

Borbena torbica za opsač:

Futrole za okvire:

Futrola za čuturicu:

Čuturica:

Komplet za prvu pomoć:

Porcija:

Postolje grijača za porciju:

Bajonet:

Kompas:

Futrola za vojničku lopaticu:

Vojnička lopatica:

Futrola mjeha za vodu:

Mjeh za vodu:

Posuda za jelo:

Pribor za jelo:

Karabin:

BATERIJSKA SVJETILJKA:

Čepići za uši (antifoni):

*

Offline poljičanin

• *
  • 1769
  • 16
« Odgovori #3 u: 03 Kolovoz , 2014, 19:07 »
U isto vrijeme, s druge strane željezne zavjese, pariralo im se ovakvom opremom (Istočna njemačka vojska - NVA):

Opasač, uprtači, torba za dokumnete, bajonet, zaštitna maska, zaštitno NBK odjelo, torba za spremnike, čuturica sa čašom, vojnička lopatica.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1769
  • 16
« Odgovori #4 u: 03 Kolovoz , 2014, 19:18 »
Ovo je komplet opreme Pograničnih postrojbi, jako brojne formacije (oko 50 000 pripadnika), ali nisu bili u sastavu vojske, nešto veći komplet:

*

Offline poljičanin

• *
  • 1769
  • 16
« Odgovori #5 u: 03 Kolovoz , 2014, 19:26 »
Ova se oprema mogla često sretati u nas, osobito početkom rata. Česta je bila čuturica, ali mi nkada nije pala u ruke. Imao sam i njihov kompas, s podjelom na 60-00, poprilično primitivan, potpuno plastični, skala u vrlo krupnom mjerilu. Nije osobito kvalitetna u usporedbi sa zapadnom. Rađe pokloniti, nego dobiti.

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
  • Spol: Muški
« Odgovori #6 u: 03 Kolovoz , 2014, 20:10 »
interesantno, imam i ja nešto te US opreme zaostale iz rata, pošto otac više neželi imat veze s tim, čak je išlo za tim da se rijesi toga, ali ja nedam to mi je uspomena na njega i na sve, i jako sam ponosan na njega što je sudjelovao i hvala bogu vratio se živ i zdrav ... no vratimo se mi na temu i opremu

imam doma 3 ašovčića, dva sa drvenom drškom i jedan preklopni u 3 dijela

jedan sa drvenom ručkom ima kožnu futrolu, drugi krpenu na kojoj je US oznaka ko sa sjekirice koju ste postavili i na njemu je iza ugravirano USA ispod kopče za zatezanje

ja volim militarije i njihovu opremu, makar u večini slučajeva nije prikladna nama u outdoor aktivnostima, upravo zbog toga šta ste naveli

*

Offline poljičanin

• *
  • 1769
  • 16
« Odgovori #7 u: 03 Kolovoz , 2014, 20:56 »
Istočnonjemačka vojska je svoje korjene pronašla u Wehrmacht-u, pogledajte čuturicu i lopatu:

*

Offline Preppy

• *
  • 3949
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #8 u: 04 Kolovoz , 2014, 09:16 »
Ove čuturice navučene sa platnom su mi zanimljive. Navodno se ohladi sadržaj kada se platno namoči i tokom isparavanja hladi unutrašnjost čuturice. Evo mali offtopic od mene  :gas:

Zanimalo bi me kako su pakirali naprtnjače sa vrećom, krilom, hranom itd. Jeli bilo isto nekih normi i pravila ili se pakiralo po osobnim prioritetima?

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #9 u: 04 Kolovoz , 2014, 11:59 »
Croprepper, to se zove evaporacijsko hladenje, mislim da to ne radi bas kod ovih USA cuturica jer platno treba biti usko uz bocu.

Zanima me kako je pakirano sve to...
Wake early if you want another man\'s life or land.
No lamb for the lazy wolf.
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline Preppy

• *
  • 3949
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #10 u: 04 Kolovoz , 2014, 12:09 »
Citat: "Vikingr"
Croprepper, to se zove evaporacijsko hladenje, mislim da to ne radi bas kod ovih USA cuturica jer platno treba biti usko uz bocu.

Zanima me kako je pakirano sve to...

Ja sam mislil na ovu cuturicu od NVA  - zadnji post od poljicanina.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1769
  • 16
Odg: vojna oprema
« Odgovori #11 u: 02 Kolovoz , 2016, 22:57 »
Ovako je izgledala britanska oprema u Malvinskom ratu 1980-tih:

1982 Royal Marine Commando, Falklands conflict

1 High leg boots; the marines were the only service personnel to have high leg boots, the army had ankle-high boots

2 Black nuclear biological chemical (NBC) protective over boots

3 Putty– a long strip fabric wrapped around trouser leg and three pairs of socks

4 Arctic pattern mittens with waterproof outers

5 Two pairs of gloves – Northern Ireland standard issue black leather gloves and white cotton contact gloves for handling weapons in arctic conditions

6 Vests, underpants and standard issue G10 wristwatch

7 Personal items including money, cigarettes and lighter

8 Arctic parka with hood

9 Thermal lining jacket

10 Camouflage windproof trousers, green thermal trousers and ‘housewife’, a canvas pouch with spare buttons and needle and thread to repair clothes in the field

11 White lightweight nylon over suit to wear when the weather is snowing

12 Camouflage windproof jacket, green woollen jumper and shirt

13 Royal Marines beret

14 Royal Marine steel helmet with camouflage net

15 British army cold weather cap

16 Water bottle

17 Scarf

18 British army notebook and pens, compass and protractor, which were used for marking maps, for example plotting minefields. Below a clasp knife, can opener and blade

19 35m film camera, personal effects

20 Torch

21 Wash kit, including soap, razor, comb and toothbrush

22 Jacket and trousers for NBC suit

23 F6 respirator and spare filter

24 Field dressing

25 Decontamination kit

26 Fuller’s earth, similar talcum powder, preserves gas mask rubber

27 Detector paper – Nuclear biological detector kit used to detect poisonous chemicals

28 Knife, fork, spoon and can opener

29 Aluminium mess tins

30 Hexamine cooker

31 Arctic 24 hour ration pack, including tin of bacon roll, spam, tinned beans, chicken curry, suet pudding, boiled sweets, tea bags and toilet paper. Mars bars were available to buy on the ship on the way over and were prized possessions

32 Plastic mug

33 Pair of waterproof gators

34 Sandbag – every soldier carried at least one; used to fortify positions by digging dirt to fill the hessian bag

35 Marine issued Bergen rucksack, with a carry mat. Below it an arctic sleeping bag in waterproof case

36 Shovel

37 66m anti tank weapon – disposable one shot rocket launcher

38 Suit sight with 4x magnifaction, which goes on rifle; during the Falklands conflict the night vision scope was widely issued of the first time

39 Individual weapon sight

40 Rifle cleaning kit

41 Long green ammunition band – 762 linked ammunition for the squad general purpose machine guns

42 Six spare magazines

43 Black insulation tape and No 83 smoke grenade

44 2 x L2A2 fragmentation grenades

45 Clansman 349 radio with an earpiece and throat microphone that picks up on the vibration of the voice

46 Bayonet

47 Cotton bandolier containing 50 rounds

48 (left) loading tool for magazines (r) protector for the foresight

49 L1a1 rifle self loading rifle; a very light, accurate and powerful rifle that fired 7.62mm rounds

50 Dog tags
« Zadnja izmjena: 23 Veljača , 2017, 21:55 od poljičanin »

*

Offline poljičanin

• *
  • 1769
  • 16
« Odgovori #12 u: 02 Kolovoz , 2016, 22:59 »
... a ovako to izgleda danas:

2014 close-support sapper, Royal Engineers, Helmland Province

1 Silva compass - used for basic navigation and fire control orders

2 Karabiner - used for securing kit and equipment to the vehicles

3 Osprey body armour shoulder and neck attachments - the armour increases protection but can be very restrictive so these parts are detachable depending on the threat assessment

4 Osprey body armour; can be fitted with pouches to carry everything from ammunition, water, first aid kits and grenade or with plates and protective attachments (as shown)

5 Notebook

6 Warm weather hat

7 Spare clothing including underwear trousers, UBAS (Under body Armour Shirt) and normal shirt

8 Dog tags

9 A desert issued belt

10 Beret - used for repatriation ceremonies, vigils and large parades

11 Shemagh - to soak up sweat and also a dust guard

12 Gloves

13 Sandals – issued kit, as soldiers may need to run for cover even while showering

14 Boots

15 Multi tool

16 Washkit

17 GSR - general service respirator

18 A housewife – a basic sewing kit; a soldier has to repair his own rips and tears on the ground

19 Socks, scarf, wristwatch

20 Camel pack - drinking water pack

21 Cooker and mug and tea making kit

22 Rations - quantity will depend on the task but soldiers normally carry about 24 hours worth

23 First aid kit including the (black) tourniquet and (grey) first field dressing

24 Ballistic protection - used to protect the groin from IED blast

25 Knee pads - offer protection to a soldier whilst "taking a knee" from the heat of the ground or rocky areas

26 Sleeping bag with an inflatable roll mat

27 Camera, cigarettes

28 Radio - BOWMAN Radio system (HF, VHF or even SAT Comms), daysack could also be fitted with ECM (Electronic counter measures)

29 Personal role radio - used for line of sight communications within a small patrol

30 Magazine

31 Envelopes

32 Mine extraction kit fitted with a mine prodder, instruction and mine marking kit

33 Weapon cleaning kit

34 Holster

35 Pistol - used as a second weapon system and in confined spaces or where a "long" weapon is unsuitable. Sig and Glock have mostly replaced the Browning 9mm calibre

36 Bar mine - anti-tank landmine

37 Head torch - can be fitted with coloured lenses for more tactical situations

38 Bayonet and bayonet scabbard

39 SA80 A2 fitted with a desert hand guard, upgraded flash eliminator and bipod, all issued for Afghanistan and a SUSAT sight system. It is 5.56 calibre and is here issued with 6 magazines which can hold 30 rounds each

40 Ballistic eye protection - normally goggles or sunglasses

41 Mk 6 Helmet fitted with Helmet mounted night vision systems

42 iPad - personal effect for down time

43 Poncho

*

Offline poljičanin

• *
  • 1769
  • 16
« Odgovori #13 u: 03 Kolovoz , 2016, 23:34 »
Zanimljiva je oprema, odnosno djelovi opreme koji i "nama" koriste, pogledati prethodni post pod brojevima:
1 - Silvin kompas, a Englezi su nekad proizvodili vrsne kompase - JNA je kopirala jedan od njih, poznat pod nazivom M - 53
2 - karbiner
6 - šešir
7 - odora za tropske uvjete
9 - remen za tropske uvjete
11 - Shemagh marama
12 - rukavice
13 - sandale (sic!!!)
14  - čizme
15 - Multi tool
16 - Washkit
18 - igla i konac
20 - Camel pack
21 - Cooker and mug and tea making kit
22 - CSO
23 - First aid kit
26 - vreća za spavanje
37 - naglavna lampa
43 - ponćo

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #14 u: 11 Kolovoz , 2016, 12:41 »
Jel ima podatak o tezini  prije i sad ?

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk

*

Offline poljičanin

• *
  • 1769
  • 16
« Odgovori #15 u: 11 Kolovoz , 2016, 18:04 »
Morali bi uspoređivati komad po komad opreme, oprema je modularna i kombiniraš za danu zadaću ono što misliš da će ti biti potrebno, nemoguće je usporediti oba prikazana kompleta.

*

Offline NoNamePrepper

• **
  • 71
  • 1
  • Trust no1
« Odgovori #16 u: 02 Studeni , 2016, 16:35 »
Mi može netko nabrojit nekoliko army dućana koji prodaju vojnu opremu preko interneta u Hrvatskoj?
Noa je gradio arku kada nije bilo kiše.

*

Offline Preppy

• *
  • 3949
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #17 u: 02 Studeni , 2016, 16:53 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Mi može netko nabrojit nekoliko army dućana koji prodaju vojnu opremu preko interneta u Hrvatskoj?

Malo google i nađe se nešto:

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Offline Benger

• 363
  • 4
  • Družina od vješala
« Odgovori #18 u: 02 Studeni , 2016, 16:59 »
Preppy preduhitrio si me pa može brisanje posta.

...o m m p...
Bolje visit u šumi, nego na mobitelu...