Prirodna medicina

• 22 replies
  • 3208 views
*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
  • Spol: Muški
Prirodna medicina
« u: 24 Lipanj , 2014, 21:57 »
Prirodni lijekovi se mogu koristiti kada su iscrpljene sve medicinske zalihe ili kako bi dopunili postojeće. Mokraća (urin) se može koristiti kao antiseptičko sredstvo za ispiranje rana. Larve (ličinke) će zadržati ranu otvorenom i čistom sve dok se unesrećenom ne pruži bolja medicinska pomoć (pritom pazite da ne počnu proždirati zdravo tkivo).

Priprema biljaka

Mnogi suvremeni lijekovi dobijaju se iz biljaka, no ti procesi su kompleksni i pokušaji da se takve biljke primjene u liječenju mogu biti vrlo opasni. Ono što je ovdje prikazano je popis biljaka i njihova medicinska primjena kojoj mogu poslužiti uz jednostavne pripreme. Nužno je pažljivo identificirati biljku. Opće je pravilo da su biljke najučinkovitije u vrijeme cvijetanja. Različiti dijelovi biljke mogu imati različitu primjenu. Veće i jače doze prirodnoga lijeka mogu napraviti više štete nego koristi.

Za pripremu napitaka: isjecite i izmrvite biljku, preko smjese polijte kipuću vodu, promješajte i ostavite da se ohladi. Otopinu ne trebate cijediti jer će biljke potonuti na dno posude. Ako ne možete prokuhati vodu, posudu do pola napunite hladnom vodom i ostavite na suncu da se zagrije. Preporučljivo je koristiti oko 30 grama bilja na pola litre vode. Ako nemate vode i nema sunca, isišite ili sažvačite lišće kako bi iscijedili sokove. Ono što je ostalo od lišća odbacite.

Za pripremu kuhanog soka od bilja: isjecite, ostružite i zgnječite korjenje. Smjesu potopite u vodi (šaku korjenja na pola litre vode) i neka tako stoji pola sata. Nakon toga otopinu prokuhajte i neka ključa sve dok se količina tekućine ne smanji za jednu trećinu. Stabljiku i lišće zgnječite rukama, kamenjem ili drvenim štapovima dok ne dobijete sočnu kašu. Sok iscjedite izravno u ranu, a ostatak kaše raširite oko inficiranog područja. Preko svega stavite veliki list i privežite.

Za pripremu toplih obloga: Zgnječite korjenje, lišće ili čitavu biljku i oblikujte plosnati jastučić. Ako je smjesa presuha dodajte malo vode. Primjenite ovakav oblog na ozlijeđeni dio tijela te pokrijte velikim listom. Učvrstite oblog.

Prirodni lijekovi

Za zaustavljanje krvarenja

Velika puhara - koristi se u obliku obloga
Trputac - zgnječeno lišće u obliku obloga

Za uklanjanje osipa, smirivanje upala i čišćenje rana

Slijedeći prirodni lijekovi su za vanjsku primjenu u obliku namakanja ozlijeđenog dijela tijela 2 do 3 puta na dan ili ako je potrebno u obliku obloga.

Čičak - kuhani sok od korjenja; za rane od životinjskih ugriza primjenite
zgnječeno sirovo korjenje i sol
Mišjakinja (samonikla biljka) - sok iscjeđen iz listova koji se stavlja izravno na ranu
Gavez -  kuhani sok od korjenja kao oblog
Kiseljak - zgnječeno lišće
Bazga - sok iz lišća koji se stavlja izravno na ranu
Hrast - kuhani sok od kore
zgnječeno lišće
Kašičak - zgnječeno lišće
Loboda - zgnječeno lišće
Vratić (porodica glavočika) - zgnječeno lišće
Potočarka (vrsta salate) - sok koji se stavlja izravno na ranu

Za groznice
Ove biljke potaknuti će znojenje koje će zaustaviti groznicu.

Bazga - napitak od cvijeta i ploda
Lipa - napitak od cvijeta

Za bolove i povrede
Vanjske primjene

Breza - napitak od lišća
Boražina - napitak od cijele biljke, osim korjenja
Čičak - kuhani sok od korjenja
Mišjakinja (samonikla biljka) -  napitak od cijele biljke, osim korjenja
Gavez - kuhani sok od korjenja koji se stavlja na oteklinu
Brusnica - napitak od lišća i ploda
Kiseljak - zgnječeno lišće (za povrede)
Loboda - zgnječeno lišće koje se stavlja na povredu
Vratić (porodica glavočika) - zgnječeno lišće koje se stavlja na povredu
Vrba - kuhani sok od kore (za glavobolje)
« Zadnja izmjena: 01 Siječanj , 1970, 01:00 od Guest »

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
Re: Prirodna medicina
« Odgovori #1 u: 24 Lipanj , 2014, 22:04 »
E, ovo mi se jako svidja. Nama su govorili da stolisnik zaustavlja krvarenje pa smo ga jos ko klinci znali brati, samljeti ga o dva kamena i stavljati nekom jadniku, koji je skicao ko prase, na ogrebotinu ili posjekotinu da zaustavimo krvarenje :)
Wake early if you want another man\'s life or land.
No lamb for the lazy wolf.
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #2 u: 24 Lipanj , 2014, 22:30 »
Za prehlade, bolno grlo i dišne smetnje

Kravačac (Trubaljika Anzelika) - kuhani sok od korjenja
Borovnica - napitak od lišća i ploda
Boražina - napitak od cijele biljke, osim korjenja
Čičak - kuhani sok od korjenja
Gavez - napitak od cijele biljke
Hren - sirovi korjen
Lipa - napitak od cvijeta
Kopriva - napitak od lišća
Hrast - kuhani sok od kore; koristite za ispiranje grla
Trputac - napitak od lišća i stabljike
Vrba - kuhani sok od kore

Za želučane smetnje

Borovnica - kuhani sok od ploda
Paprat - napitak od lišća
Kupina - napitak od lišća
Maslačak - kuhani sok od cijele biljke
Hren - napitak od korjena
Menta (Metvica) - napitak od cijele biljke, osim korjena, sa zdrobljenim drvenim ugljenom

Za proljev
Uzimajte u dva do tri navrata dnevno sve dok se simptomi ne povuku

Borovnica - kuhani sok od ploda
Lisičina (Rumenika) - napitak od cijele biljke, osim korjena
Kupina - napitak od lišća ili kuhani sok od ploda
Brusnica - kuhani sok od ploda
Veliki bedrinac (Pimpinella saxifraga) - napitak od lišća
Ljeska (Lješnjak) - napitak od lišća
Menta (Metvica) - napitak od cijele biljke, osim korjena
Trputac - napitak od lišća i stabljike

Za zatvor (probleme sa stolicom)

Žutika (Žutikovina) - iscjeđeni sok iz ploda
Maslačak - kuhani sok od cijele biljke
Bazga - iscjeđeni sok iz ploda
Oskoruša - iscjeđeni sok iz ploda
Orah - kuhani sok od kore

Za hemoroide
Za vanjsku primjenu, dva do tri puta dnevno

Borovnica - iscjeđeni sok iz ploda
Trputac - iscjeđeni sok

Za crijevne parazite

Paprat - napitak od korjenja
Vratić (porodica glavočika) - napitak od lišća i cvijeta, koristite umjereno u malim količinama

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #3 u: 24 Lipanj , 2014, 22:31 »
NEKI KORISNI BILJNI PREPARATI

Glavobolje: Od lišća i kore vrbe može se dobiti kuhani sok koji sadrži salicin, sastavni dio aspirina.

Zarastanje: Iscjeđeni sok od lišća mišjakinje (samonikle biljke) pomaže obnovu tkiva.
Korjen jagode sadrži tvar koje pomaže čišćenju zubi.
Kora breze se može destilirati (ocijediti) kako bi se dobila smola koja pomaže pri smirivanju reakcija na
koži.

*

Offline Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #4 u: 25 Lipanj , 2014, 09:45 »
Prva liga  :ymapplause:
Kaj se tiče kupina, istina. Punica mi znala kuhati čaj od kupine kad me proljev mučio. Spil sam pol litre i sve je bilo u redu. Isto tak kod grčeva u trbuhu.
Inače imam doma mente i kamilice u vrtu koje svake godine sušim i spremam. Mentu smrvim i kuham čaj od nje. Također pomaže kod problema s probavom i bolovima.

POTVRĐENO   :D

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #5 u: 25 Lipanj , 2014, 16:40 »
Imam u pdf-u neke zanimljive knjie o ovoj problematici:

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Prva se bavi bolestima i daje kako ih liječiti biljem, a druga promatra biljke i objašnjava kako se onda tom biljkom liječiti.

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
« Odgovori #6 u: 25 Lipanj , 2014, 17:29 »
I pelin pomaže za smirivanje želuca i rješavanje nametnika.
Čuo sam negdje da je i matičnjak dosta ljekovit pa sam ga ubacio u gugl i kaže
Citat:
Dokazano je da matičnjak pojačava koncentraciju i potiče bolje rješavanje tekstualnih i slikovnih zadataka.
Također se smatra da zbog antioksidanata, koji štite stanice tijela od oštećenja uzrokovanih oksidacijom, matičnjak pomaže i oboljelima od Alzheimerove bolesti da poboljšaju pamćenje i koncentraciju.
ESCOP (Europski znanstveni fitoterapijski komitet) službeno je odobrio oralnu upotrebu matičnjaka za napetost, nemir i  razdražljivost.
Također je preporučio liječenje matičnjakom probavnih poremećaja kao što su grčevi, te lokalno za herpes na usni.
Matičnjak ima jaka antivirusna svojstva, skraćuje trajanje bolesti i smanjuje mogućnost recidiva.
Eterično ulje matičnjaka ima slično djelovanje kao sama biljka. Jako je cijenjeno i skupo, pa treba paziti da se ne radi o patvorini. Izvana se koristi razblaženo za masažu ili ublažavanje herpes simplexa.

Ljekovito djelovanje matičnjaka:
pomaže kod depresije i stresa
smanjuje glavobolje
potiče miran san
pomaže kod prekomjernog rada štitnjače
smanjuje visoku temperaturu
ublažava trudničke mučnine i menstrualne grčeve
pomaže kod herpes simplexa
povećava kreativnost i koncentraciju
Trust me, I\'m an engineer

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #7 u: 08 Srpanj , 2014, 14:39 »
ima neka alternativa umjesto bivacin masti ?? upiklo me nesto, svrbi me, crveno plavkasto je u promjeru 3 cm oko uboda, i neki ko bijeli pristici skocili ... nejdem doktoru, nisam do sad iso niti planiram dalje ic ...

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
« Odgovori #8 u: 08 Srpanj , 2014, 15:50 »
Idi doktoru. Kad je toliki krug oko uboda, nešta je žešće od ose, a ovo plavkasto i bijeli prištići mi ne zvuče nimalo dobro. Jel možeš slikati da se dobro vidi sve?

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #9 u: 08 Srpanj , 2014, 19:26 »
evo ovo je kad je tek pocelo, sad je malo vece i malo vise ko sljiva tj modrica zgleda ... i oteklina je ... nije pcela nije bumbar, nejdem doktoru ljecim se sam :D sad je zamotana noga sa krastavcem na oteklini

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
« Odgovori #10 u: 08 Srpanj , 2014, 20:21 »
Baja moj, nemoj se igrat, odi doktoru. Bar da ti kaže kakva živina te spičila.
To šta je ko modrica mi ne zvuči dobro, znači da pucaju krvne žile

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #11 u: 08 Srpanj , 2014, 20:59 »
vidli bumo kroz par dana ... ma predpostavljam da me neki pauk upiknul ili tak nesto ...

*

Offline Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #12 u: 14 Srpanj , 2014, 09:23 »
Si živ?  :smiley-vault-misc-146:

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #13 u: 14 Srpanj , 2014, 10:27 »
Prije par dana sam procitao negdje da su pronasli olupinu broda staru oko 2000 godina i da su naslineku vrstu prve pomoci u olupini. Bilo je nekakvih zavoja, primitivnih gaza i mjesavine ljekovitog bilja spresane u neku vrstu tableta. Taj "komplet" prve pomoci je toliko dobro ocuvan da voda do njega nije dosla i da je jos upotrebljiv, pogotovo tablete... Ne znam da li je istina, ali svakako je zanimljivo :D
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #14 u: 14 Srpanj , 2014, 11:21 »
Zvuči zanimljivo. Pogotovo bi bilo zanimljivo znati sastojke tih biljnih tableta i kak su napravljene. (mislim postupak).

Via Tapatalk

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #15 u: 14 Srpanj , 2014, 12:40 »
ne zvuci mi istinito bas, 2000 godina i pod vodom jos, da voda nije uzela maha .... no interesantno bi bilo takve tablete nac slazem se

@croprepper: je je, al sam mazal sa bivacin masti i OK je, nakon 4 dana se povuklo na pol manje

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #16 u: 14 Srpanj , 2014, 21:28 »
Uvijek bi odabrao takvu "tabletu" prije ibuprofema, xanaxa i ko zna cega vec ne. Nesto sto se zove xanax, diazepam, xyzamin sigurno je jako zdravo i pravi se od krompira, mljevene rize i kore kivija.

Citat:
The box of pills was discovered on the wreck in 1989, with much of the medicine still completely dry, according to Robert Fleischer of the Smithsonian's National Zoological Park, also in Washington DC.

No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #17 u: 14 Srpanj , 2014, 21:39 »
Ista prica kao i sa babilonskom baterijom. Parti, narod koji je zivio prije par tisuca godina uspio je napraviti bateriju i koristili su sok od grejpa kao elektrolit. Navodno su baterije koristili za neku vrstu pozlacivanja predmeta od srebra... Koliko smo nekada bili pametniji nego danas.
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #18 u: 18 Siječanj , 2015, 17:31 »
Gospina trava je biljka koja raste na rudinama, uz putove i na šumskim obroncima, uz rubove šuma, po čistinama, šikarama,brežuljcima i livadama, uz živice.

Biljka je visoka 25 - 60 cm, jako razgranata, zlatnožutih  cvatova, koje je teško zamijeniti bilo kojom drugom sličnom biljkom jednostavnim testom:  gnječenjem potpuno procvjetale cvjetove, dobit ćemo crveni sok. Gospina trava cvate tijekom cijelog ljeta, od svibnja do rujna, ali najintenzivnije tijekom srpnja. Od gospine trave se radi „Gospino ulje“, izvrstan lijek koji se jednostavno napravi u kućnoj radinosti , a koji ima antibakterijsko, antivirusno i antimikotično (protugljivično) djelovanje. Koristi se kod hemoroida, čireva, proširenih vena, herpesa, akni, ožiljaka, iritacija i opekotina preporučuje se mazanje uljem nekoliko puta dnevno. Također je osobito dobro kod pojave gljivičnih oboljenja nogu. Jako je učinkovito kod upale mišića i živaca, reume, išijasa, neuralgija, mialgija, lumbaga i gihta. Osobito je zahvalno za nažuljane noge.

Za pripravu Gospinog ulja, bere se gornji dio u cvatu. U omjeru 100 grama cvjetova na litru ulja, miješa se s hladno prešanim kvalitetnim uljem, uglavnom maslinovim. Nije loše pustiti cvjetove da odstoje preko noći, tako ćemo dobiti cvjetove bez podstanara (kukaca). Ulje s cvijećem ostavimo mjesec i po dana na Suncu, povremeno promućkati kako cvjetovi ne bi ostali suhi. Po isteku navedenog  vremena, procijediti i čuvati u tamnoj boci na suhom i hladnom mjestu (ne u hladnjaku). Ulje će biti crveno.

Redovito ga nosim u kompletu prve pomoći, zapravo nosi ga žena kada idemo skupa, u jednoj bočici u kojoj smo kupili Gospino ulje u benediktinskom samostanu „Čokovac“ na otoku Pašmanu, tamo ga rade benediktinci. Zgodna je jer ima raspršivač kao boca parfema.

POZOR!
Gospino ulje je fototoksično, odnosno,  nakon tretiranja koža se ne smije izlagati suncu (može izgorjeti).

Također, se ne smije stavljati na svježe rane.

*

antun

« Odgovori #19 u: 18 Siječanj , 2015, 18:12 »
Svake godine radim ulje kantariona za svoje potrebe....ima čudotvornu moć...