Orijentacija pomoću kompasa

• 58 replies
  • 15209 views
*

Offline Lakeman

• 888
  • 0
  • Spol: Muški
Odg: Orijentacija pomoću kompasa
« Odgovori #40 u: 15 Siječanj , 2017, 20:05 »
Treba se osigurati na više načina za orjentaciju, ali slažem se sa poljičaninom. U mraku i magli nema bas pomoći od karte i kompasa jer nemas niakkvih vidljivih orjentira. Jedino za pokušaj:''cesta je prema sjeveru, piči na sjever!'' :)
"The More You Know, The Less You Carry"  - Mors Kochanski

*

Offline fixxx

• **
  • 12
  • 0
« Odgovori #41 u: 16 Siječanj , 2017, 12:22 »
Da sam imao barem kartu u mojoj situaciji snasao bih se bez problema,a vec i kompas,udario bih nosem u mesto gde sam bio krenuo  :D  .Ranije sam kombinovao Ozi explorer i Gps za plan kretanja ,a od sada polako stampam karte, i M53-ku ne vadim iz dzepa vise nikad iz dva osnovna razloga:
1. Ne zavisim od baterija,struje,
2.Nema odstupanja gps-a u losim vremenskim uslovima,gustoj sumi itd.
Koristicu gps jos neko vreme cisto radi provere koordinata koje budem merio na karti i to je to.
Nema sanse da bilo koji gps bude precizniji od karte i M53-ke u hiljaditima.
« Zadnja izmjena: 16 Siječanj , 2017, 13:40 od fixxx »

*

Offline dado-Lepoglava

• **
  • 84
  • 2
  • Preživi, ako ne želiš da umreš...
« Odgovori #42 u: 16 Siječanj , 2017, 17:43 »
Gospodo, ako si prije nacrtam na karti točke koje moram proći, skinem azimute od točke do točke, izmjerim udaljenosti između njih, znam brojiti udaljenosti metodom "parnih koraka", znam čitati kartu i usporediti ju sa zemljištem...moguće je to odraditi i u mrklom mraku. Jer uvijek počinjemo od neke poznate točke...ne padamo s Marsa ili  iz helića u vijetnamskoj đungli.

Kako znam da je to moguće?

Isprobano u praksi  nebrojeno puta, jer GPS uređaji u većim količinama su došli kod nas tek poslije 2000. godine i mi smo sve prije radili samo sa zemljovidom i kompasom. Ne samo mi, milijuni ljudi na svijetu još i danas samo to koriste. I danas se prvo uči karta i zemljovid, a GPS je samo dodatni uređaj koji MOŽE olakšati orijentaciju.

Jedino da nas netko izbaci iz zrakoplova sa povezom na očima i baci u centar ravne  šume koja je u polumjeru  minimalno 30 km, tako da ako se popneš  na drvo ne vidiš ništa. Onda si pušiona... :-) ...ali netreba odustajati.

Ali sve to ovisi od čovjeka do čovjeka, te njegovoj volji za znanjem i učenjem.

Ja ima 2 GPS, ali uvijek imam i ručni kompas sa sobom (M53). Ove mrežice imamo na poslu, ali sve što radim sa mrežicom mogu uraditi i sa ručnim kompasom.

Topografija i snalaženje u prostoru nisu neki veliki problem ako se pridržavamo nekih pravila i naravno učimo.

Evo, ovu mi koristimo...

Neću ništa napisati...utvrdite sami kad me upoznate...

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Offline fixxx

• **
  • 12
  • 0
« Odgovori #43 u: 16 Siječanj , 2017, 19:54 »
Tako je Dado!Moj je problem bio sto sam prvo ucio softverski deo i koriscenje gps-a, i sve je to bilo extra dok me nije prvi put izdalo na terenu.Stoga se sada vracam na pocetak.Nabavio novu M53-ku,procitao sve sto sam mogao naci o koriscenju iste u praksi,imam karte jna 1:25000 koje su stvarno detaljne i pravo je zadovoljstvo raditi na njima.Trenutno ucim pretvaranje stepena u hiljadite i obrnuto i jedva cekam malo bolje vreme pa da krenem ponovo na teren.
P.S. Dobar vam je protractor,svidja mi se  :D
« Zadnja izmjena: 16 Siječanj , 2017, 20:00 od fixxx »

*

Offline poljičanin

• *
  • 1709
  • 15
« Odgovori #44 u: 16 Siječanj , 2017, 22:14 »
Svaka čast Dado, rijetki su takvi. Praksa iznad svega. U svakom slučaju, na što se više izvora pouzdaš, to bolje.

Opet, po mojim brdima, zbog terena, ni po danu naviganicija nije sigurna...

A i za zemljovid treba nekada rezerva, osobito za stare oputine. Nedavno sam pokušao ići starim konjskim putom, davno zaboravljenim, ali ipak ucrtanim na zemljovidu (iz 58???). Na najproblematičnijem mjestu pala je stjena, nemoguće je zaobići, a povratak natrag i zaobilaženje u velikom luku odvesti će me u kasnu noć. Srećom odustajanje je bilo jednostavno, nisam išao na točku na koju sa planirao.

*

Offline Lakeman

• 888
  • 0
« Odgovori #45 u: 16 Siječanj , 2017, 23:32 »
Jer uvijek počinjemo od neke poznate točke...ne padamo s Marsa ili  iz helića u vijetnamskoj đungli.

Upravo tako. Problem nastaje kada se krene u prirodu misleći da ne moraš ništa pamtiti, već kad zagusti, upališ GPS. I onda GPS ne proradi, a ti ko tukac u šumi :)
"The More You Know, The Less You Carry"  - Mors Kochanski

*

Offline Preppy

• *
  • 3875
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #46 u: 01 Veljača , 2017, 10:35 »
Citam knjigu LRRP jedinice iz Vijetnama i koje su oni probleme imali tokom navigacije u džungli gdje vidiš 2 metra samo ispred sebe. Nekad se izviđač znao izgubiti nakon 10 metara jer se jednostavno dezorijentirao i izgubio i tek nakon nekoliko sati opet našao svoj vod. Nezamislivo je kako su oni u tim okolnostima navigirali, ali sam i čitao da su imali pomoć od artiljerije koja je izpucala neku WP (valjda Waypoint) granatu prema kojoj su se orijentirali tj. uskladili točku nalažišta. Znači dobili koordinate gdje će ruknut u zraku ta granata a oni su onda odprilike znali gdje su. Sve u svemu, nemogu vjerovat da jedino brojenjem koraka i kompasom mogli odradit svoju rutu a da nisu nit mogli koristit topografijska obiležja.
Znanost za sebe  :kokice:

*

Offline dado-Lepoglava

• **
  • 84
  • 2
  • Preživi, ako ne želiš da umreš...
« Odgovori #47 u: 01 Veljača , 2017, 11:32 »
I mi smo to radili... ispaljivali smo pojedinačne pucnjeve iz puške, ili čak i dimne mine ili osvjetljavajuće. Ima opcija i mogućnosti...
Neću ništa napisati...utvrdite sami kad me upoznate...

*

Offline bartul_9

• **
  • 29
  • 1
« Odgovori #48 u: 11 Srpanj , 2018, 12:40 »
Volio bi se naucit orjentirat na kartama i bas sam s gustom procitao sve vase postove. Ima tu nekih formula koje treba naucit i shvatit, pokusat cu pronac nesto na YT.

Nebi se volio nac danas sutra u prirodi, a da ovisim samo o GPSu. Volio bi znat pronac sjever i bez kompasa na nekoliko nacina tako da sam uvjek siguran i da znam neke osnove pomocu kojih se mogu kretati. Ovo sa satom je odlicno, a sad znam i kako s digitalnim pronaci jug.

Volio bi znati jos barem nekoliko slicnoh nacina orjentacije.

Svakako cu si kupit i kompas, a i GPS, al svakako nesmjem ovisiti samo o tome, oprema uvjek ( nedaj Boze) moze otkazat.
Ride till i die.

*

Offline Preppy

• *
  • 3875
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #49 u: 11 Srpanj , 2018, 13:52 »
Meni naj jednostavnije sa kolcem i suncem. To jedino mogu zapamtit, ono sa satom  previse ovisi o tehnologiji.

*

Offline bartul_9

• **
  • 29
  • 1
« Odgovori #50 u: 11 Srpanj , 2018, 14:19 »
E i ovaj mi je poznat i stvarno je odlican i lak nacin za odredit strane svjeta.

Jel postoji koji nacin da se odrede strane ako nema sunca?

Znam za onaj sa naelektriziranom iglom koju stavim na list i to umocimo u malu lokvu i onda ona kao pokaze sjever.
Ride till i die.

*

Offline Bushcraft Wolf

• 852
  • 10
« Odgovori #51 u: 11 Srpanj , 2018, 16:29 »
Ja znam ovo sa kolcem i  ono sa satom...mala na sunce i pola izmedu nje i 12 je sjever... Ima ono da da stavis iglu na list i u lokvicu,ali to nisam ni probavao...
The world is big and I want to have a good look at it before it gets dark...

*

Offline rodney

• 104
  • 4
« Odgovori #52 u: 11 Srpanj , 2018, 18:43 »
Sjevernjača ako nije oblačno.

*

Offline blinddog

• *
  • 436
  • 14
  • VKV brico
« Odgovori #53 u: 12 Srpanj , 2018, 14:37 »
Magnetizirana igla ...
CB 328CT001
BE SMART - GET PREPARED

*

Offline Antun

• 321
  • 4
« Odgovori #54 u: 12 Srpanj , 2018, 15:28 »
Ja znam ovo sa kolcem i  ono sa satom...mala na sunce i pola izmedu nje i 12 je sjever... Ima ono da da stavis iglu na list i u lokvicu,ali to nisam ni probavao...

Ja sam računao ako je mala na npr 10 h, a velika na 12 onda je jug 30° desno od sunca. S obzirom da je sunce u 12h točno na jugu. Ako računamo prijepodne onda je jug desno, a ako poslijepodne onda lijevo od sunca. Ovo je računica za sat bez kazaljki...e sad razmak između sati je 15° dakle ako je 9h onda je 45°  desno od sunca jug
« Zadnja izmjena: 12 Srpanj , 2018, 15:30 od Antun »
Moj mi je psihijatar rekao da vi ne postojite. Imam dobre ideje, al mi ne dozvoljava da ih ostvarim.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1709
  • 15
« Odgovori #55 u: 12 Srpanj , 2018, 17:26 »
Samo zimi.

Ljeti je solarno podne u 13 h.

*

Offline Antun

• 321
  • 4
« Odgovori #56 u: 12 Srpanj , 2018, 19:14 »
Ok...al nikako razmak između kazaljki ne pokazuje sjever...već jug, jer postavljaš kataljku prema suncu...a ono putuje E-S-W
Moj mi je psihijatar rekao da vi ne postojite. Imam dobre ideje, al mi ne dozvoljava da ih ostvarim.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1709
  • 15
« Odgovori #57 u: 12 Srpanj , 2018, 20:14 »
Apsolutno.

Svojevremeno, prijatelj mi je imao swatch-ov sat koji je imao oznake sati od 1 do 24, nitko nije znao pročitati vrijeme s njega (mala kazaljka u 24 sata napravi jedan krug, podne je kod njega na poziciji 6 h, 18 h na poziciji 9 h, a mi zapravo pri očitanju vremena precipiramo kut, a ne brojeve). Takav sat, kada mu malu kazaljku usmjerimo u Sunce, 12 h pokazuje (zimi) jug bez dijeljenja kuta.

*

Offline Bushcraft Wolf

• 852
  • 10
« Odgovori #58 u: 12 Srpanj , 2018, 20:39 »
Isprike,tako je jug...ja sam brzopleto napisao,u biti krivo zapamtio...u glavi mi nekako bilo sjever... Moj bed...

Jednom prilikom sam vidio takav sat,sad marku ne bih znao...ali znam da mi je to bilo iznimno čudno...znam da sam se čudio i pitao čemu je takav sat namjenjen...ili je to eto tako fora...
The world is big and I want to have a good look at it before it gets dark...