Orijentacija pomoću kompasa

• 58 replies
  • 16692 views
*

Offline poljičanin

• *
  • 1756
  • 16
Re: Orijentacija pomoću kompasa
« Odgovori #20 u: 31 Srpanj , 2014, 09:12 »
Nerijetko se možemo sresti s uporabom raličitih standarda, tako npr. imamo kompas s podjelom u stupnjevima i koordinatnu mrežicu s podjelom na tisućite.

Kako bismo mogli koristiti to dvoje skupa, moramo poznavati pretvorbu stupnjeva u tisućite i obrnuto.

Kada pretvaramo tisućite u stupnjeve, tisućite množimo s 0,05625 (to je faktor kojeg dobijemo dijeleći 360 stupnjeva s 6400), na primjer:

preračunati 16-00 u stupnjeve - 1600 x 0,05625 = 90 stupnjeva.

Kada pretvaramo stupnjeve u tisućite, stupnjeve množimo s 17,7778 (to je faktor kojeg dobijemo dijeleći 6400 tisućita s 360 stupnjeva), na primjer:

preračunati 90 stupnjeva u tisućite - 90 x 17,7778 = 16-00 tisućitih.

Na istom načelu radi i pretvorba kada se koristi istočna inačica podjele tisućitih, odnosno kada je krug podjeljen na 60-00.
« Zadnja izmjena: 01 Siječanj , 1970, 01:00 od Guest »

*

Offline poljičanin

• *
  • 1756
  • 16
« Odgovori #21 u: 13 Kolovoz , 2014, 10:31 »
Magnetska deklinacija

Kompas koristimo zbog toga što ima svojstvo da nam sjeverni pol Zemlje pokazuje južni krak magnetske igle, a onda poslijedično i jug - sjeverni kraj magnetske igle, i to pokazivanje mora biti stabilno.

Međutim, ono nije stabilno: niti se poklapaju magnetski i zemljopisni sjever, niti je magnetska igla UVIJEK USMJERENA U SMJERU MAGNETSKOG POLA. Ta razlika između zemljopisnog i magnetskog pola u nekoj točki na Zemlji se naziva: magnetska deklinacija ( δ – označava se s grčim slovom delta).

Osim toga, promjenu smjera magnetske igle izazivaju i lokalna magnetska polja u Zemljinoj kori (metalne rude, magnetski minerali, itd.).

Osim zemljopisnih merdijana, imamo i magneske merdijane, a njih zapravo pokazije SMJER MAGNETSKE IGLE. Smjer magnetskih meridijana predstavlja rezultantu Zemljinog magnetskog polja i spomenutih lokalnih polja.

Dakle, takav kut koji na nekom mjestu zatvaraju zemljopisni i magnetski meridijan naziva se kutom deklinacije. Ako igla pokazuje više prema zapadu u odnosu na sjever, zovemo je negativna deklinacija (i označava se sa -δ), a ako pokazuje više prema istoku u odnosu na sjever, zovemo je pozitivna deklinacija (i označava se sa +δ).

Na svim ozbiljnim zemljovdima je unešena na rubu zemljovida.

U Hrvatskoj se ona kreće između + 3 stupnja i -3 stupnja.

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
  • Spol: Muški
« Odgovori #22 u: 14 Kolovoz , 2014, 13:16 »
ovo je stvarno dobro znati, samo treba se ispraksirati da bi zapamtio

*

Offline poljičanin

• *
  • 1756
  • 16
Odg: Orijentacija pomoću kompasa
« Odgovori #23 u: 23 Veljača , 2016, 20:28 »
Evo jedno jednostavno pitanje, a ne treba ti komaps:

Kako odrediti jug uz pomoć točnog digitalnog sata 21.07.2016.?

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #24 u: 23 Veljača , 2016, 20:54 »
Nemam blage veze

*

Offline poljičanin

• *
  • 1756
  • 16
« Odgovori #25 u: 23 Veljača , 2016, 21:28 »
Dakle, u trećem ili četvrtom razredu osnovne škole uči se određivanje strana svijeta pomoću sata:

na satu s kazaljkama mala kazljka se usmjeri u smjeru Sunca:

-ujutro

-popodne

Polovina kuta između male kazaljke i 12 sati daje nam smjer juga.

Trik pitanje je kako to napraviti s digitalnim satom? Jednostavno, nacrtaš sat s kazaljkama i malu kazaljku nacrtanog sata usmjeriš prema Suncu, dalji postupak je isti.

Drugi dio trik pitanja je u datumu. Ljetno vrijeme nije solarno vrijeme, po solarnom vremenu Sunce je u podne u najvišoj točki, a to je kod zimskog vremena u redu, kod ljetnog nije. Po ljetnom vremenu to je u 13:00 h. Dakle, za ljetno vrijeme uzimamo kut između male kazaljke i 13 sati (odnosno 1 sat na satu s kazaljkama  :D).

Međutim, ni to nije stvarni jug, ali greška, kada se moramo osloniti na takvu orjentaciju, je zanemariva. Greška se sastoji u tome što mi koristimo SEV, srednjoeuropsko vrijeme (UTC+1), odnosno srednjoeuropsko ljetnje vrijeme (UTC+2). Ako pogledamo koje sve zemlje koriste SEV:

... jasno je da postoji i to odstupanje od solarnog vremena, makar je za Hrvatsku zanemarivo ili čak točno (u Rijeci je to točno solarno vrijeme, zimi je 12 sati po SEV točno solarnih 12 sati), što idemo južnije to je odstupanje veće, ali riječ je o najviše 10 minuta i to u Iloku ili Moluntu.

Na ovoj slici vremenskih zona to se da primijetiti:

Možete vidjeti kako zapad Španjolske odstupa od solarnog vremena više od tri sata!

*

Offline poljičanin

• *
  • 1756
  • 16
« Odgovori #26 u: 02 Listopad , 2016, 19:47 »
Malo literature o orjentaciji:

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Online Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #27 u: 27 Studeni , 2016, 23:17 »
Gdje bi mogao nabaviti karte u mjerilu 1:10 000?

Via TapaTalk

*

Offline poljičanin

• *
  • 1756
  • 16
« Odgovori #28 u: 28 Studeni , 2016, 16:34 »
Mala digresija, prikaz u mjerilu 1 : 10 000 i manje, nisu karte, odnosno zemljovidi, nego je riječ o planovima (planovi – mali dio prostora u krupnom mjerilu; npr. HOK 1 : 5 000).

Za detalje za HOK vdi ovdje:

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Online Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #29 u: 28 Studeni , 2016, 16:50 »
Hvala. Naknade su im malo pretjerane tak da otpada to sve.

*

Offline fixxx

• **
  • 12
  • 0
« Odgovori #30 u: 05 Siječanj , 2017, 17:29 »
Pozdrav svima,ima li iko 1:1 sliku ili pdf kutne mrezice,jer se ova postavljena bas i ne moze stampati? :) Hvala unapred!!
Pozdrav.......fixxx :)

*

Offline Lakeman

• 888
  • 0
« Odgovori #31 u: 05 Siječanj , 2017, 20:03 »
Pozdrav svima,ima li iko 1:1 sliku ili pdf kutne mrezice,jer se ova postavljena bas i ne moze stampati? :) Hvala unapred!!
Pozdrav.......fixxx :)

Nedavno su neke kruzile po FB za prodaju ali su bile neke fotokopije na paus papir. I ja trazim...
"The More You Know, The Less You Carry"  - Mors Kochanski

*

Offline dado-Lepoglava

• **
  • 84
  • 2
  • Preživi, ako ne želiš da umreš...
« Odgovori #32 u: 05 Siječanj , 2017, 22:00 »
Kordinatna mrežica..američko/ruska podjela, stupnjevi...topnički trokut, i još neke stvari. Koristimo mi na poslu...ako nađem viška u ormaru, poslat ću vam. U PDF-u nemam...mi imamo na prozirnoj foliji, tako da ih možemo nositi u đepu sa zemljovidom. Ovo na slici je mix, to su naši napravili...
« Zadnja izmjena: 05 Siječanj , 2017, 22:02 od dado-Lepoglava »
Neću ništa napisati...utvrdite sami kad me upoznate...

*

Offline fixxx

• **
  • 12
  • 0
« Odgovori #33 u: 07 Siječanj , 2017, 12:30 »
Meni bi odgovarala i dobra slika pa bih sam isprintao na termo foliju,ali najbitnije su tacne dimenzije.Pozdrav...........fixxx :)

*

Offline poljičanin

• *
  • 1756
  • 16
« Odgovori #34 u: 10 Siječanj , 2017, 20:58 »
Izradi u Corelu, jako je jednostavno.

Napravio sam ih nekoliko i objavio na forumu, ali ne mogu pronaći u kojoj je to bilo temi...
« Zadnja izmjena: 10 Siječanj , 2017, 21:11 od poljičanin »

*

Offline fixxx

• **
  • 12
  • 0
« Odgovori #35 u: 13 Siječanj , 2017, 18:19 »
I ja sam dobar deo foruma prelistao....kad bi se setio naslova teme???

*

Offline poljičanin

• *
  • 1756
  • 16
« Odgovori #36 u: 13 Siječanj , 2017, 19:52 »
Pronašao sam, ali se ni sam nisam mogao sjetiti što sam radio, pa je zato bilo još teže pronaći:

Nisu univerzalne, nego su za 1 : 33 000  i   1 : 30 000.

Međutim, palo mi je namet gdje sam to još stavljao, ove univerzalne...

*

Offline poljičanin

• *
  • 1756
  • 16
« Odgovori #37 u: 13 Siječanj , 2017, 21:38 »
Evo nešto:

ima i ovdje:

*

Offline fixxx

• **
  • 12
  • 0
« Odgovori #38 u: 14 Siječanj , 2017, 11:19 »
Bravo,to je to! Hvala puno,sad sam kompletan i gps mi vise ne treba ! Odlicno se inace snalazim u prirodi ali mi se pre par dana desila tako gusta magla i to na terenu koji odlicno poznajem.Ukljucim gps,baterija prazna,ostalo mozete zamisliti.....Noc,magla,nigde kuce u blizini....Tada sam se zarekao da cu nauciti da radim sa kompasom i kartom ,da me vise nikad nista slicno ne snadje  :D

*

Offline poljičanin

• *
  • 1756
  • 16
« Odgovori #39 u: 15 Siječanj , 2017, 16:52 »
Bravo,to je to! Hvala puno,sad sam kompletan i gps mi vise ne treba ! Odlicno se inace snalazim u prirodi ali mi se pre par dana desila tako gusta magla i to na terenu koji odlicno poznajem.Ukljucim gps,baterija prazna,ostalo mozete zamisliti.....Noc,magla,nigde kuce u blizini....Tada sam se zarekao da cu nauciti da radim sa kompasom i kartom ,da me vise nikad nista slicno ne snadje  :D

U ovakvim situacijama ne pomaže  ni kompas, a ni zemljovid, ali zato, pomogao bi GPS. Zato, kartu čitaj, seljaka pitaj, a GPS nosi.