Šator od šatorskih krila

• 18 replies
  • 5824 views
*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
Šator od šatorskih krila
« u: 09 Lipanj , 2014, 00:57 »
Šatorsko krilo je česti relikt rata u opremi onih koji se bave outdoor aktivnostima. Pa ćemo se malo pozabaviti njima. Neću sada ulaziti u detalje postavljanja tabora i izbora terena za postavljanje šatora, zadovoljiti ćemo se samo time što ćemo, prije postavljanja šator od šatorskih krila, najprije očistiti teren, definirati i označiti kamo smjestiti šator, ulaz, i ako ih ima više, za svaki posebno. Slijedeći korak je usjecanje ili prikupljanje motki koje će nam poslužiti kao improvizirana konstrukcija za šator. Slijedeći korak je spajanje šatorskih krila u jednu cjelinu, ovisno o broju raspoloživih šatorskih krila. Krila se spajaju odgovarajućim konopcem, provlačenjem konopca kroz aluminijske zakovice na rubovima šatorskih krila, tako da se mođusobno preklapaju, da i konopac i šatroska krila budu zategnuti.

Motke kao noseća konstrukcija se zabiju u zemlju, međusobno vežu, te klinovima i konopcem povežu i učvrste u cjelinu. Sada se međusobno povezana šatorska krila polože preko motki, zategnu i ponopcem pričvrste za klinove koji se zabiju u zemlju oko šatora. Klinovi se zabijaju pod kutom od 45 stupnjeva, u suprotnom smjeru od šatora. Čvrstoća šatora ovisi isključivo o zategnutosti konopaca i dobrom postavljanju klinova. Pod šatora se prekrije raspoloživim izolacijskim materijalom (lišće, iglice, suha trava ili neki sličan mekani materijal).

Sada, kada je gotov šator, iskopa se plitki kanal koji će odvesti kišnico od šatora.
Ovisno o broju šatorskih krila ovisi i veličina šatora kojeg možemo sataviti: od jednog, dva, tri, četiri, šest ili dvanaest komada.

Šator od jednog šatorskog krila:

Šator od dva šatorska krila:
[attachment=2:1p4i3t2w]šator 3.jpg[/attachment:1p4i3t2w]

Šator od 4 šatorska krila (može i s 3, ali onda nema vrata):
[attachment=1:1p4i3t2w]šator 1.jpg[/attachment:1p4i3t2w]

Šator od šest šatorskih krila:
[attachment=0:1p4i3t2w]šator 2.jpg[/attachment:1p4i3t2w]
« Zadnja izmjena: 01 Siječanj , 1970, 01:00 od Guest »

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
Re: Šator od šatorskih krila
« Odgovori #1 u: 09 Lipanj , 2014, 00:59 »
Šator od 12 šatorskih krila:
[attachment=0:1ar9ppgd]šator 4.jpg[/attachment:1ar9ppgd]

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #2 u: 09 Lipanj , 2014, 15:39 »
Umjesto drvenih motki za konstrukciju šatora mogu se upotrijebiti ponopci vezani za stabla, ako postoji takva mogućnost, odnosno, ako su stabla odgovarajuće raspoređena.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #3 u: 09 Lipanj , 2014, 15:52 »
Uh, kriva slika u prethodnom postu.

Ovu sam mislio postaviti:

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #4 u: 09 Lipanj , 2014, 16:12 »
Zanimljivo je ovo trokutasto šatorsko krilo koje je koristio Wermacht u II. SR., i način na koji su oni koristili to šatorsko krilo za izradu šatora:

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #5 u: 09 Lipanj , 2014, 19:23 »
Znam to zadnje. Djed je imao jedno takvo s otvorima za ruke i glavu. Otvor se  lako zatvori dok se dize sator a sluzi i kao dodatna kamuflaza ili kabanica. Sve u svemu, fin komadic opreme. Mislim da je taj djedov bio istocnonjemacki kisni uzorak...
Wake early if you want another man\'s life or land.
No lamb for the lazy wolf.
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #6 u: 09 Lipanj , 2014, 19:31 »
Istočni nijemci nisu nimalo bili inovativni što se tiče odora i maskirnih odora i opreme: sve je to Wermachtovo naslijeđe.

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #7 u: 09 Lipanj , 2014, 22:15 »
Citat: "poljičanin"
Uh, kriva slika u prethodnom postu.

Ovu sam mislio postaviti:

Pet dana sam na Velebitu spavao pod takvim zaklonom...Sator je komforniji ali tarp ili satorsko krilo je brze za postaviti i na vise nacina ga je moguce uporabiti.
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
  • Spol: Muški
« Odgovori #8 u: 09 Lipanj , 2014, 22:58 »
satorska krila su mi uvijek bila zanimljiva, samo danas uz nekakve tarpove novije, koji su puno laksi veci i manje mjesta zauzimaju, satorska krila vojna su pala u zaborav ... makar ja imam jedno, tj imo sam dva al jedno se raspalo

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #9 u: 09 Lipanj , 2014, 23:25 »
Šatorska krila su za vojsku imala univerzalnu namjenu: za šator, kao kabanica, kao jastučić za sjedenje, kao dopunski pokrivač, za maskiranje, za granju skloništa, za izradu nosiljke za ranjenike, za prekrivanje sredstava kao zaštitu od kiše, kao dopunski ogrtač, za prekrivanje mrtvih, za prikupljanje kišnice, kao suncobran, za izradu ležaljke, kao nosiljka za sipke materijale (od lišća, preko granja do zemlje)... još za svašta nešto. Pri tome, to je trebalo biti izrađeno od čvrstih i nepodrivih materijala, što je onda uzrokovalo popriličnu težinu. U engleskoj vojnoj terminologiji koristi se izraz "basha", koji je mislim malajskog porijekla, oni su koristili sličan komad platna. Engleska basha je dvostruko veća (po površini) od HV šatorskog krila. Moderne su vojske uglavnom napustile taj koncept, ali nisu našli nešto što bi ga izravno zamijenilo, nego ga zamijenjuju različiti drugi komadi opreme koji su preuzeli poneku od opisanih funkcija. Moderni vojnik nosi različite nove komade napredne tehnološke opreme, pa je nošenje šatorskog krila mrtvi teret, koji se onda izbacuje iz uporabe.

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #10 u: 10 Lipanj , 2014, 12:00 »
Meni ni dan danas satorsko krilo nije pouzdano jer ne vjerujem da obicno debelo pamucno platno drzi vodu...  :|
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline Preppy

• *
  • 3918
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #11 u: 10 Lipanj , 2014, 12:35 »
Ja imam doma 2 šatorska krila od Bundeswehr, imaju čudan oblik.

Ali se sa njih jednostavno mogu složiti šatori. Jedino neznam kako koristit kao kabanicu, otvore za nju ima. Ima i neke kopče ali nemam pojma čemu služe itd. Trebal bi poguglat malo o tome.

Budući da su jako teška, ne koristim ih u outdoor-aktivnostima. Ali ta teška tkanina, ako je impregnirana (sa sprejom) može izdržat i prolom oblaka. Samo nesmije ništa dodirivati tkaninu jer će na tom mjestu propustit vodu.

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #12 u: 10 Lipanj , 2014, 12:39 »
Citat: "Vikingr"
Meni ni dan danas satorsko krilo nije pouzdano jer ne vjerujem da obicno debelo pamucno platno drzi vodu...  :|

nevjerni Toma, pa ljepo su ti kolega poljicanin i sad croprepper sve rekli, stvar je u impregnaciji, koja se mora obnavljat sa vremenom ... ja na svojoj to isprobal koja mi sluzi ko sjenilo na balkonu

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #13 u: 10 Lipanj , 2014, 22:59 »
Stvar je u napetosti tkanine i bez impegnacije. Kada se tkanina natopi vodom, voda se privije uz dlačice platna i poveže matreijal s vodenom opnom. Na sličan način kao što to rade djeca kada pušu balone od sapunice, postoji okvir i na njemu je napeta vodena opna. Tako, kada ste u šatoru dok pada kiša, sve je OK. Međutim, samo dotakni to mokro platno, zbog pritiska prsta niti će se međusobno malo raširiti i na tom mjestu više neće biti ravnomjerne raspodjele materijala, negdje će biti gušći, a negdje toliko rijedak da voda ne može povezati kapilarno materijal i počinje tu curiti. Ove pojave nema, naravno, kada je platno suho. Sada ste uništili šator, on curi i što sada? Sada povuci prstom od rupe okomito preko krova do ruba, najkraćim putom. Nećeš tako zatvoriti rupu, ali ćeš preusmjeriti vodu na zid šatora, pa više neće curiti.

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #14 u: 12 Lipanj , 2014, 19:34 »
interesantno, ja sam mislio da je do impregnacije ... svasta cemo mi jos naucit od kolege  :goodday:  Hvala

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #15 u: 12 Lipanj , 2014, 23:59 »
Stvar je u gustoći pletenja platna. Ni kišobran se ne impregnira, a isto ne propušta vodu.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
Odg: Šator od šatorskih krila
« Odgovori #16 u: 19 Travanj , 2015, 21:46 »
Evo vidim da neke slike nisu prenešene s prethodnog foruma:

*

Offline poljičanin

• *