VODA

• 23 replies
  • 3803 views
*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
VODA
« u: 28 Svibanj , 2014, 22:26 »
Voda

Mi smo voda, 70% našeg tijela je voda. Ali ta voda sle brzo i lako gubi iz tjela, znojenjem i mokrenjem, pa se stoga mora i nadoknađivati. 3 minuta bez zraka, 3 dana bez vode, 30 dana bez hrane. Ako vodu ne nadoknadimo tijelu, doći će do dehidracije, sušiti će se koža, zatim ćemo gubiti na težini do smrti. Zbog toga se voda u tijelu mora nadomještati redovito, kako ne bi došlo do dehidracije, a i piti polako kako bi organizam mogaop što bolje prihvatiti i iskoristiti vodu.

Organizam sporo detektira stanje vode u tijelu, kada smo žedni dehidracija već nastupa, a možemo je prepoznati, osim žeđi, i po malaksalosti tjela, osjećaju umora, tamnoj mokraći (što je tamnija to je dehidracija veća) mučnini i povraćanju (kojim gubimo i ono malo tekućine iz tijela), vrtoglavici i jakoj glavobolji, teškoće s disanjem, pa i govorom, halucinacijama, teškim gutanjem.

Gubitak vode u tijelu ovisi o:
- temperaturi okoline, pa što je veće temperatura tjelo gubi više tekućine zbog hlađenja isparavanjem;
- fizičkim aktivnostima (ako ležite ispod stabla u hladu gubitak će biti minimalan);
- debljini odjeće;
- količini vode koju tjelo ima od ranije.

Zbog toga će i potreba tjela za vodom biti različita od 1,5 l vode zimi, do 3 l vode ljeti, ako se ne bavimo fizičkim aktivnostima, onda i više, ali ne smijemio pretjerati, previše vode, osobito ako se prebrzo pije, pojačava znojenje, narušava stanje organizma i zagušuje krvotok.

Kada su nam na raspolaganju ograničene količine vode, moramo se prilagoditi situaciji i vodu piti kontrolirano: povremeno, mali gutljajima, polagano, tako da vodu što dulje zadržvamo u ustima, izbjegavati sokove i mineralna pića, a piti samo vodu. Vodi je poželjno dodati elektrolite kako bi je tjelo što više zadržalo. Kako bi smanjili gubitak vode, moramo izbjegavti Sunce i naporan rad, disanje na usta, nepotreban razgovor, nepotrebno žvakanje, osobito pušenje, a rad vršiti u sumrak ili po noći. Također, hrana kou jedemo mora imati što više ugljikohidrata i vode, a što manje bjelančevina i masnoća.
« Zadnja izmjena: 01 Siječanj , 1970, 01:00 od Guest »

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
Re: VODA
« Odgovori #1 u: 28 Svibanj , 2014, 22:32 »
Vode u prirodi ima dosta, ali je treba znati pronaći. Svakao je znatno lakše kada idemo u prostor koji poznajemo, u kojem se možemo obratiti lokalnom stnovništvu ili u prostor za koji raspolažemo odgovarajućim zemljovidima na kojima su označeni izvori.

Ako se nalzimo u nepoznatom prostoru, situacija postaje znatno složenija.
Prvo što treba napraviti je promatrati reljef. Kiša i otopljeni snijeg klize po strmini reljefa, kanaliziraju se određenim jarugama i stvaraju korita potoka, zadržavaju vodu u barama i jezerima.

I kada presuše, u ulegnućina zemljišta voda se zadržava znatno dulje, a takva mjesta obično su obilježena raslinjem koje tipično raste uz vodu (šaš, vrbe, trave karkteristične za obale rijeka, trska). Uz to, u sušno doba, raslinje, osobito trava, u tim je točkama zelenija i bujnija.

Na mjestima gdje postoje podzemne vode, vidi se vlažna zemlja, često i tragovi kopanja divljači.

Također, pojava kukaca: muhe se roje iznad takvih točaka, pčele idu na vlažnu zemlju; ptice pjevice u predvečerje lete prema vodi. Na takvim mjestima često je dovoljno malo prokopati da se pojavi vlažna zemlja, a onda i voda, ili kopati u koritima presušenih potoka u uleknućima zemljišta ili uz rub korita na mjestima gdje potok zavija.

Na kršu važno je promatrati ne bi li se uočila mokra stjena, obično sa sjeverne strane, zatim u spiljama i vrtačama, među škrapama. U visokim predjelima krša, u dubokim jamama okrenutim ka sjeveru ili skrivenim od Sunca može se pronaći led i usred ljeta.

Također, vodu možemo dobiti i od biljaka. Pri tom voditi računa kako je biljakama u dolini dostupnija voda od onih na brijegu.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #2 u: 28 Svibanj , 2014, 22:43 »
Sve biljke sadrže vodu, samo do neke vode možemo doći, a do neke ne. Korijenje drveća i biljaka upija vlagu iz zemlje, premda drveće može upijati i vodu korijenjem koje doseže vodene "ploče" (površine) na dubini od otprilike 15 metara, pa biljka sama ispumapava vodu s tih dubina. Voće sadrži mnogo vode, i do 90%, neke biljke možemo jesti sirove kako bi nadoknadili vodu (čuvarkuća -Sempervivum tectorum, žednjak bijeli –Sedum album ili žuti – Sedum acre, zečji kupus – Oxalis acetossela, kiseljak – Rumex acetosa).

Kod drugih se , pak, biljaka voda dobiva iz stabala u određeno doba godine, na slijedeći način: na visini od metra nožem izbušimo blago zakošenu rupu, prema gore, širine 1 do 2 cm i dubine 3 do 5 cm iz koje onda cjevčicom ili salamkom vodu vodimo u posudu za prikupljanje, a na velikim stablima možemo i 3 do 4 rupe napraviti. Na ovaj način se tijkom dana može prikupiti i nekoliko litara vode. To su: poljski brijest - Ulmus minor (od sredine ožujka do kraja travnja), breza (od sredine travnja do sredine svibnja), gorski javor - Acer pseudoplatanus (od sredine ožujka do kraja travnja), gorski brijest -Ulmus glabra (od sredine ožujka do kraja travnja).
Kod nekih biljaka voda se dobija iz stabljika, pa tako iz vinove loze možemo dobiti vodu – presječemo stabljiku što bliže Zemlji  i pustimo da se voda cijedi u posudu.

Postoji još jedan dobar način dobivanje vode iz biljaka: isparavanjem. Naime,  oko grane s
Lišćem (što bujnija i zdravija grana) zavežite plastičnu vreću , a  Isparavanje iz listova proizvest će kondenzaciju - kapljice kondenzata sakupljat će se u dnu vrećice, pa tako namjestite vrećicu da voda ne otječe iz nje.

Prekrivanje bilo kakve vegetacije na zemlji, ili odsječene vegetacije, stavljanje najlonske vrećice, također će prikupljati vlagu dobivenu isparavanjem. Objesite vrećicu sa vrha ili poduprite štapom. Ne dozvolite da lišće dodiruje stijenke vrećice jer će pokupiti kondenzirane kapi vode koje bi se trebale sakupljati u ispod napravljen kanalić obložen folijom.

[attachment=0:2dszjbya]voda 1.jpg[/attachment:2dszjbya]

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
  • Spol: Muški
« Odgovori #3 u: 29 Svibanj , 2014, 01:45 »
Jel se može, kao breza, brijest i ostalo drveće, cijediti topola i jablan? Mislim, jel se može piti njihov sok/voda/kakogod?
Primijetio sam par puta da kad se topole i jablani ruše da poprilično curi iz njih, pa me zanima jel to valja za piće
Trust me, I\'m an engineer

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #4 u: 29 Svibanj , 2014, 13:42 »
Citat: "Okibex"
Jel se može, kao breza, brijest i ostalo drveće, cijediti topola i jablan? Mislim, jel se može piti njihov sok/voda/kakogod?
Primijetio sam par puta da kad se topole i jablani ruše da poprilično curi iz njih, pa me zanima jel to valja za piće

Ja sam pio vodu iz bukve u sumi na praksi... Sjekac ju je srusio tako da ziliste bude nize nego krosnja na padini od mozda 25* i voda se cijedila u mlazu debelom kao mali prst...

Ne vidim razlog zasto ne bi... Voda je filtrirana kroz stablo i jedini problem moze biti okus zbog tanina. Pazi se samo otrovnh i stetnih vrsta...
Wake early if you want another man\'s life or land.
No lamb for the lazy wolf.
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
« Odgovori #5 u: 29 Svibanj , 2014, 18:27 »
Citat: "Vikingr"
Ne vidim razlog zasto ne bi... Voda je filtrirana kroz stablo i jedini problem moze biti okus zbog tanina. Pazi se samo otrovnh i stetnih vrsta...

Pitam baš zbog toga jer ne znam jel to što otrovno ili nadražujuće ili šta.

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #6 u: 29 Svibanj , 2014, 21:55 »
Tanini su u biti sokovi koji se nalaze u stablu i karakteristicni su za svaku vrstu/rod.
Znas ono kako rakija u hrastovoj bacvi pozuti i dobije karakteristican drveni okus? To je upravo zbog tanina. Proguglaj malo, dosta je dugo da ti objasnjavam. :)

A sto se tice tanina u vodi, bezopasni su. Jedino su neki jako gorki pa ti se kenja malo, ali uglavnom su ok. Ja sam probao samo iz bukve i super je. Imas onaj okus karakteristican za bukvu a voda se sjaji ko najbolja votka, kao kristal... Nesto prelijepo za vidjeti. Odmah zamislis bazen takve vodice i polugolu djevu negdje u sumi di se kupa  :smiley_emoticons_ugly-dance:
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #7 u: 30 Svibanj , 2014, 00:38 »
VODA – dobivena na dlanu

U prethodnim postovima je opisana voda dobivena iz prirode na posredan način. Sada ćemo se posvetiti vodi dobivenoj izravno.

Ako imamo sreće i u trenutku kada smo ostali bez vode padne kiša – spas se ponudio sam od sebe. Nužno je samo se organizirati i po duzeti odgovarajuće mjere i voda je tu.  Međutim, nije to baš tako jednostavno.

Prva ideja je prikupljanje kišnice. Možemo je skupljati tako što ćemo napraviti instalaciju za prikupljanje vode: iskopamo rupu u zemlji, obložimo je vodonepropusnim materijalom (najlon, šatorsko krilo, kabanica ili neko platno – nakon što se natopi vodom, dalje voda ne prolazi korz platno nego se skuplja) i imamo posudu za prikupljanje kišnice – tako prikupljnu vodu moramo pohraniti u neke druge posude ili boce.

[attachment=2:3al3hxdt]voda 4.jpg[/attachment:3al3hxdt]

Drugi način je da iskoristimo svojstvo tkanine da upija vodu (osobito pamuk), tako da odjeću natopljenu vodom cijedimo u posude za pohranu vode. Na isti način se ože prikupljati voda tako da stavimo rapoloživi komad platna na neki objekt u prirodi niz koji teče kišnica (kamen, stablo, grm, grana, zid, automobil i sl.), a najniži kraj platna stavimo u posudu – platno će prikupljati vodu i cijediti istu u posudu.

[attachment=1:3al3hxdt]voda 5.jpg[/attachment:3al3hxdt]

Interesantan način prikupljanja vode je i prikupljanje rose.  Problem je to što se rosa može prikupljati samo dok  Sunce ne iziđe, jer nakon toga brzo isparava. Različiti su postupci prikuplajnja rose: hladne metalne površine (npr. šasija automobila) skojih brisanjem krpom dolazimo  do vode, haldno kamenje složeno u stožac s kojeg kapi rosa u neku posudu, ili se tkaođer skuplja krpom.

Također, možemo staviti platno za prikupljanje rose oko nogu i hodati kroz travu prije Sunca, a potom iscjediti to platno u posudu.

Još jedno dobro rješenje je iskopati rupu promjerado metra i dubine oko 50 cm. Postaviti se  posuda za prikupljanje vode u središte rupe, a potom prekriti rupu s čistim najlonom (ćiji se rubovi prekriju kamenjem ili zemljom), tako da se oblikuje konusna rupa. Preko platna u središtu se postaviti kamenčić. Sunčevo zračenje, temperatura zrtaka i zemlje, uzrokovati će kondenzacuju, pa ćemo tako prikupiti vodu. Efekt možemo poboljšati ubacivanjem svježe ubranog zelenila sa što više tekućine ispod najlona. Ovo će biti osobito učinkovito kada su dani topli, noći hladne i kada je zemlja vlažna, a i ima Sunca. Ovako se može prikupiti više od ½ litre vode dnevno.

[attachment=0:3al3hxdt]voda 2.jpg[/attachment:3al3hxdt]

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
« Odgovori #8 u: 30 Svibanj , 2014, 05:25 »
Ovo zadnje sam radio kao klinac. Netko mi je rekao da se tako može skupiti voda, i ja probao. Samo što sam bacao u rupu vlažnu mahovinu pa je bilo puno vode u posudi (posuda je bila konzerva od nečega, ne znam više, ugl, praznio sam ju svako malo jer se punila)

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #9 u: 30 Svibanj , 2014, 11:09 »
Voda u prirodi se može uzimati i iz snijega i leda.

Sam snijeg je malo problematičan, većinu njegovog volumena zauzima zrak. Ako ćem ga izravno konzumirati, ona je učinkovito da napravimo grudu, gdje je onda zrak istisnut i možemo dobiti više vode s manje umora, ali taj postupak se nikada ne radi kada je tijelo zagrijano fizičkim aktivnostima, ako ste umorni ili kada vam je hladno kako se ne bi pothladili. Snijeg možemo otapati na vatri, na Suncu, ili toplinom vlastitog tijela tako da posudu s vodom stavimo ispod odjeće (biti oprezan s tim postupkom, kako se ne bi tijelo pothladilo). Skine se površinski sloj snijega jer na njemu ima nečistoća, i onda se uzima čisti snijeg, ali se ne uzima ni onaj blizu zemlje. Za određenu količinu vode treba vam desetak puta više volumena snijega.

Što se tiče leda, najprije moramo naći led koji se uopće mže konzumirati: u njemu ne smije biti nečitoća, zrnaca zemlje ili pijeska, ne smije biti taman ili neke druge boje – mora biti kristano proziran, zato dobro pazite na mjesto s kojeg ćete uzimati led (da se ne slijeva s cesta ili dvorišta i slično), izaberite najčistije pozicije u prostoru na kojem se nalazite. Led od mora se nikada ne koristi, zapravo može, ali to mora biti stari tamno plavi led koji se nalazi na polovima ili u santama. Kako od nas takvog nema, onda se ne smije ni koristiti jer u njemu ostaje sol. Zbog veće gustoće, led je dvostruko manje zahtjevan za otapanje u odnosu a snijeg.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #10 u: 30 Svibanj , 2014, 21:54 »
Evo malo i slika uz prethodni post. Slike su iz knjige "Essential survival skills", čiji je autor kanađanin, pa mislim da sigurno zna o čemu govori.

Otapanje snijega s minimalnom opremom:
[attachment=2:3rx5and3]voda 8.jpg[/attachment:3rx5and3]

Otapanje snijega pomoću vrećice (može dobro poslužiti i čarapa, čista dakako):
[attachment=1:3rx5and3]voda 10.jpg[/attachment:3rx5and3]

I otapanje leda kako bi došli do vode:
[attachment=0:3rx5and3]voda 9.jpg[/attachment:3rx5and3]

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #11 u: 30 Svibanj , 2014, 22:02 »
More čini ukupno 97 % vode na Zemlji. Bilo bi neozbiljno kada i tu vodu ne bi iskoristili za piće, ali isključivo prerađenu. Slana morska voda se ne smije ni u kojem slučaju piti: zbog velike količine soli samo pojačava žeđ i opterećuje tijelo pojačanim lučenjem tjelesnih tekućina i izazviva daljnju dehidraciju, ljudsko tijelo se sastoji od oko 75 posto vode i gubitak 15 posto će biti fatalno.

Naši bubrezi su zamišljeni kao sustav za filtriranje u tijelu i trebaju vodu kako bi se proizvodio urin, što je jedan od načina kako se tijelo oslobađa otpada. Ako mokraća postaje tamnije boje, to je jasan znak da bubrezi ne dobijaju količinu vode koja im je potrebna kako bi se nastavilo filtrirati otpad iz tijela. Pijenje morske vode tijekom duljeg vremena može dovesti do oštećenja bubrega i njihovog potpunog zatajenja.

Drugi problem pri pijenju morske vode se javlja zato što postoje neograničene količine života u moru. Pijenje morske vode može uzrokovati razn bolesti, infekcije, a možda i smrt, ne samo zbog soli u vodi, nego i zato što u morskoj vodi ima otpada svega što živi u moru , uključujući i uginule životinja i biljke. Kako naše tijelo nije opremljeno za obranu od bakterija stranoe prirode, postoji mogućnost da pijenje morske vode izazove smrt.

Postoje različiti sustavi za desalinizaciju vode, međutim, jako su skupi i nisu lagani, pa ih se nećemo ni doticati. Najjednostavniji način desalinizacije je običnom destilacijom. Ako imamo posudu kuhamo morsku vodu i iznad posude postavimo zakošenu ploču na kojoj će se kondenzirati para oslobođena soli i cijediti u neku drugu posudu, ili npr. na pamučnu krpu koja će prikupljati vodu (jasno, kasnije je iscjedimo). Ako postoji mogućnost da morskom vodom hladimo tu ploču za kondenzaciju (more nikako ne smije dospjeti u čistu vodu), poboljšati ćemo efikasnost sustava.

Drugi način je destilacija pomoću Sunca. U brodicama za spašavanje postoje takve specijalizirane naprave (vidi sliku), koje se vuku po morskoj površini. U posudu se ulije morska voda, pod utjecajme Sunca isparava, kondenzira se na vanjskoj oplati i curi u poseban kanalić za prikupljanje slatke vode, od kuda se cjevčicom odvodi u posudu za prikupljanje vode.

[attachment=1:1apaaunw]voda 7.jpg[/attachment:1apaaunw]

Na istom načelu možemo nešto i improvizirati:

[attachment=0:1apaaunw]voda 6.jpg[/attachment:1apaaunw]

Zimi desalinizaciju morske vode možemo postići halđenjem: more ostavimo u posudi i čekamo da se smrzne. Slatka voda će se prva smrznuti, a sol će se koncentrirati u sredini kao neka želatinozna masa. Led se odvoji i ponovnim odmrzavanjem dobivamo pitku vodu.

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #12 u: 30 Svibanj , 2014, 23:25 »
Citat: "poljičanin"
Evo malo i slika uz prethodni post. Slike su iz knjige "Essential survival skills", čiji je autor kanađanin, pa mislim da sigurno zna o čemu govori.

Otapanje snijega s minimalnom opremom:
[attachment=2:3lte1iev]voda 8.jpg[/attachment:3lte1iev]

Otapanje snijega pomoću vrećice (može dobro poslužiti i čarapa, čista dakako):
[attachment=1:3lte1iev]voda 10.jpg[/attachment:3lte1iev]

I otapanje leda kako bi došli do vode:
[attachment=0:3lte1iev]voda 9.jpg[/attachment:3lte1iev]

Zasto jednostavno ne stavimo snijeg/led u posudu i tako ga topimo?
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #13 u: 30 Svibanj , 2014, 23:39 »
jel je mozda prljavo/puno necistoca koje nebi htio piti ... pa na posudu stavis filter neki, ili tkaninu i tekucina koja se otapa prolazi u posudu, a necistoce ostaju u filter ... a kad bi sve rastopio morao bi opet filtrirati ...

svaka cast kolega Poljicanin  :goodday:  dali ste si truda

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #14 u: 31 Svibanj , 2014, 14:15 »
Kolega Viking, izvrsno pitanje! I ja sam ga sebi postavio kada sam našao ove načine otapanja snjega i leda. Milsilm da odgovor leži tu:

Jučer sam na MAXTV-u, ne zanam na kojem programu (nije ni važno), geldao kako voditelj s plinskim brenerom otapa kocku leda veličine, otprilike, kao ona što je u privitku pod voda9.jpg. Nakon 45 minuta jedva ga ju je malo otopio.

Problem je u slijedećem: toplina koja se prenosi ledu dolazi do površine, otapa led i pretvera ga u vodu. Voda je dobar izolator i prijenos topline se vrši samo na plitak površinski sloj. Uz to, voda koja se malo zagrije klizi niz led i ne predaje toplinu dalje u dubinu leda.

Zato mi je jako interesantno bilo kada od kanadskog autora knjige imamo ovakva riješenja. Oni svakako imaju iskustva sa snjegom i ledom.

Što se tiče otapanja snijega i leda, u ranijim postovima sam napisao kako se zbog zraka (koji je izvrstan toplinski izolator) dvostruko sporije otapa snijeg od leda. Očito je kako su na temelju životnih iskustava došli do ponuđenih riješenja, a nisu se opredijelili otapanju leda u posudi.

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #15 u: 31 Svibanj , 2014, 16:33 »
Hvala na objasnjenju kolega  :goodday:
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #16 u: 01 Lipanj , 2014, 23:50 »
takodjer kolega i ja zahvaljujem  :goodday:

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #17 u: 03 Lipanj , 2014, 18:50 »
Tko ne voli popiti čašu hladne vode nakon jela? No, sjetite se što se dogodi kada hladnom vodom zalijete masnoću u tavi nakon prženja. To isto se događa i u vašoj probavi.

Hladna voda će stvrdnuti masnije dijelove hrane u želudcu koje su konzumirane tijekom objeda i stvoriti čvrstu masu od toga. Ova masa se teško probavlja. Kada se sudari s kiselinom u probavi ona je razbija i takva mješavina se apsorbira u crijevima prije nego čvrsta hrana.

Naime, tu se taloži i blokira crijeva te ostale organe i vodi do stvaranja raka, javlja zdravljebezdoktora.

Stoga je nakon obroka najbolje pojesti toplu juhu ili čašu mlake vode odnosno čaja.

Podijelite ovu informaciju s prijateljima kako bi bili svjesni opasnosti.

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #18 u: 04 Lipanj , 2014, 12:06 »
ne znam dali bi vise vjeroval u ovo ili ne ... mislim da ni oni sami ne znaju sta uzrokuje rak niti mogu bit sigurni

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #19 u: 04 Lipanj , 2014, 15:19 »
Citat: "Gorštak"
ne znam dali bi vise vjeroval u ovo ili ne ... mislim da ni oni sami ne znaju sta uzrokuje rak niti mogu bit sigurni

Sve uzrokuje rak. Najbolje je piti vodu koju radis kondenzacijom necega i jesti dubokomorske alge.
No battle\'s won in bed.

- The Havamal