Bushcraft noz po vasem izboru, koji bi uzeli ??

• 22 replies
  • 4459 views
*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
  • Spol: Muški
Bushcraft noz po vasem izboru, koji bi uzeli ??
« u: 15 Svibanj , 2014, 20:57 »
Evo teme za nozoljupce, koji bi vi noz uzeli i voljeli nosit na remenu dok koracate sumom i prirodom ??

Da mi sad padne koja kuna viska, kupil bi si EKU Nordic w11

Noz mi je na prvu lego cim sam ga vidio, a u ruci lezi odlicno  :D

a od perverzija bi Ray Maersov bushcraft knife ... samo cijena je 375 funti hahahah sitnica  :facepalmxd:

« Zadnja izmjena: 01 Siječanj , 1970, 01:00 od Guest »

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
Re: Bushcraft noz po vasem izboru, koji bi uzeli ??
« Odgovori #1 u: 15 Svibanj , 2014, 20:58 »
Fallkov Thor, bez razmišljanja

Sent from my Xperia P
Trust me, I\'m an engineer

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #2 u: 15 Svibanj , 2014, 21:01 »
Kaj se rajcas na velicinu ??

*

Offline Preppy

• *
  • 3874
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #3 u: 15 Svibanj , 2014, 21:46 »
Citat: "Okibex"
Fallkov Thor, bez razmišljanja

Sent from my Xperia P

Neznam kako bi s tim mogao bushcrafterski nekaj postići. Meni definitivno prevelik.

Meni se sviđa Helle Temagami koji je nastao sa konzultacijom Les Strouda:

Moj trenutni, Esse 3 je isto dosta dobar samo mi fali mogućnost da ga možeš koristit na fire-steelu.

Ovaj Ray Mears je TOTALNO precjenjen. Plačaš samo gravuru, vjerojatno više samo objekt za obožavatelje.

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #4 u: 15 Svibanj , 2014, 21:48 »
A kaj na TORu placas ?? isto 4000 kn dojde

od ceg je rucka na Helleu ?? dobro zgleda

*

Offline Preppy

• *
  • 3874
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #5 u: 15 Svibanj , 2014, 21:52 »
Citat: "Gorštak"

od ceg je rucka na Helleu ?? dobro zgleda

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Citat:
Handle: Made from Masurian (curly) birch, the Temagami handle is soaked in linseed oil to permeate the wood; then rolled in bee’s wax for a durable satin finish and superior grip.

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #6 u: 15 Svibanj , 2014, 21:53 »
naaajs  :D jel kanadski dolar jaci od americkog ??

*

Offline Preppy

• *
  • 3874
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #7 u: 15 Svibanj , 2014, 22:03 »
naaajs  :D jel kanadski dolar jaci od americkog ??
Pa nemam pojma.

Teško je danas naći baš svoj nož. Ima toliko puno izbora, oblika, čelika, drški itd... Pogotovo kad se tiče bushcrafta. Mislim da se više ljudi odlučiju u ono s čime se jednostavno mogu sami sebe identificirat.
Ja npr. nisam baš bushcrafter. Ne radim si kožne torbice, ne hodam sa frulicom kroz šumu, ne radim konopce od kore drveta itd. Više sam jednostavno outdoor zaljubljenik, hodam po šumi da relaksiram i da naučim neke stvari koje će mi možda u životu zatrebati u vezi preparacije / Bug out itd.
Zato meni treba funkcionalan nož. Ne sviđaju mi se te futrole od kože, nisu toliko praktibilne kao npr. plastične koje imaju mogućnost kopčanja na MOLLE ili parakordom.

Npr. ovaj Helle Temagami je onak nož kojeg bi mi npr bilo žao koristit u šumi. Ja bi ga imao u vitrini i samo gledao svaki dan  :D

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #8 u: 15 Svibanj , 2014, 23:10 »
Evo da se i ja ubacim :)

Moje misljenje opceniti za bushcraft je da je to (koliko sam vidio i cuo) samo odlazak u sumu i par dana traganja za travama, izrade uporabnih predmeta i odmaranja. Sve stvari za bushcraft mogu biti zamjenjene stvarima iz bilo koje outdoor aktivnosti, ali kolko sam do sada vidio, sve stvari koje imaju 'bushcraft' u imenu ili ime poznatog bushcraftera ili surv. majstora su daleko precjenjene. Za ruksak tipa npr. condor 30 bushcraft ces dati 30% vise novca nego za condor 30 samo zato sto pise bushcraft. Jebi ga, al tako je.

Noz za bushcraft bi bio bilo koji noz na koji sam navikao, makar i kuhinjski. Moje razmisljanje se svodi na to je najbolji onaj noz (ili bilo koja druga stvar) onaj koji imas uz sebe kada ti je potreban u toj situaciji. Za sada ovisim o svojoj mori robust, nije da ju cuvam ali i ne stedim ju. Mozda je cheap-knife ali meni stoji i nekako sam vezan uz nju. Nisam jedan od onih koji kupuju hrpe nozeva kada imaju viska novaca, ali bi svejedno volio imati neki old-school trapper noz :D

Po geometriji sjeciva najvise bi volio nesto tipa Helle viking, znaci obicni nozic. Nikakve bushcraft finese.

Od sjeciva opcenito za mene bi bila idealna kombinacija jedan manji noz, jedan noz tipa mora companion, jedan malo duzi mozda do 15cm i sjekira. Mozda jos i pila u kombinaciji sa crook-knifeom. Volim biti tool-heavy, ne mogu si pomoci :D

Prepperinho sorry za lagani offtopic :)
Wake early if you want another man\'s life or land.
No lamb for the lazy wolf.
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
« Odgovori #9 u: 16 Svibanj , 2014, 06:45 »

Plaćaš VG1 čelik, laminat 2 čelika (katana skoro), plaćaš 25.5 cm vjerojatno jednog od najboljih čelika trenutno, plaćaš kožnu dršku koja se lijepi za ruku, plaćaš nož koji je konveks bez sekundarnog kuta (čvrst i oštar rezni brid), plaćaš pola kile noža s kojim možeš jednako cijepati drva ili oguliti vjevericu, plaćaš full tang (nož ti je i čekić kad ga okreneš), platiš i čuvanje Midgarda (Midgard je svijet ljudi koji čuva Thor) i ime.

Drugi po redu za mene bi bio Bark River Bravo 2.
Iz sličnih razloga kao Tor. Odličan čelik, super drži oštrinu i može poslužiti za cijepanje i/ili za obradu hrane.

Moji sadašnji najkorisniji noževi su Benchmade Barrage (9 cm, 154CM čelik, folder), Cold Steel Outdoorsman Lite (jeftinija verzija Outdoorsmana, 20-ak cm nekog njemačkog čelika, ne znam sad koji je, fiksni) i za EDC Svord Peasant Mini (6.3 cm karbonca, friction folder).

Ta 3 su mi se pokazali kao najbolji za sve zadatke koje bacim na njih, ali svejedno sanjam o Fallku  :goodday:

@Gorštak, mislim da W11 imaš na sestrinskom forumu, ako sam dobro vidio, prodaje ga kolega Ivo, strastveni lovatz i žigolo  :vertex_Schild_Smiley_LOL1:

*

Offline ssverko13

• 766
  • 6
« Odgovori #10 u: 16 Svibanj , 2014, 07:33 »
Condor bushlore.... oko 50e+postarina... nemam ja toliko
Gluplji seljak, veći krompir

*

Offline Preppy

• *
  • 3874
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #11 u: 16 Svibanj , 2014, 10:02 »
Nož mora biti funkcionalan i dobre kvalitete. Meni je moj ESEE 3 95% perfektan. Jedino me malo muči brušenje jer oštrica ima  konstantan luk i to kaj nemam nigdje mogućnosti za firesteel. Ali ću otraga na drški odbrusit coating i napravit kut koji će mi startat firesteel.

*

Offline Lakeman

• 888
  • 0
Odg: Bushcraft noz po vasem izboru, koji bi uzeli ??
« Odgovori #12 u: 28 Studeni , 2016, 20:07 »
Ajmo sada 2.5 godine kasnije, što se promijenilo, i ko je što u medjuvremenu nabavio itd?
"The More You Know, The Less You Carry"  - Mors Kochanski

*

Offline Bushcraft Wolf

• 852
  • 10
« Odgovori #13 u: 28 Studeni , 2016, 20:44 »
Od oštrica imam Moru Bushcraft Forest, Moru Clipper,Moru Pro Robust...od nedavno jedan custom od Joze... Ontariov Combat Survival Kukri...i dva Opinela...

Što se tiče bushcrafta,tu tron pripada Morinim noževima... Sve bushcraft zadatke obavljaju bez problema...  Ja svoje ne bih mijenjao,nema tih para... Na oko su plastične i grde...ali kad ih uzmes u ruku i počneš nešto raditi s Morom,odmah ti priraste srcu...
The world is big and I want to have a good look at it before it gets dark...

*

Offline SurvivalPrepper

• 142
  • 2
« Odgovori #14 u: 29 Studeni , 2016, 09:30 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Ajmo sada 2.5 godine kasnije, što se promijenilo, i ko je što u medjuvremenu nabavio itd?
Najbolja mi se pokazala Eka Nordic w12.  Koristim ga 90% svojih zahtjeva.Lagan, ugodan u ruci, podržava firesteel, čvrst.Onih 10% su ostali koje skupljam.

Ovi ostali su također dobri ali nisu svi noževi za sve.

Evo moje kolekcije:

*

Offline SurvivalPrepper

• 142
  • 2
« Odgovori #15 u: 29 Studeni , 2016, 09:34 »
Evo i Mora bila u autu

*

Offline ssverko13

• 766
  • 6
« Odgovori #16 u: 29 Studeni , 2016, 20:10 »
Kako su ti se ganzo-evi pokazali?

Poslano sa mog GT-I9195 koristeći Tapatalk

*

Offline SurvivalPrepper

• 142
  • 2
« Odgovori #17 u: 29 Studeni , 2016, 20:35 »
Ganzo prvih generacija su bili loše finalne obrade i metala i navodnog g10 materijala. Ovi gen2 su savršeni. Recimo Benchmade 950 i Ganzo G710 kopija ali doslovce ista. Čak mogu reći da je finalno bolje israđen novi ganzo g 710. Stari ganzo se prelagano otvarao i zatvarao. Ovi noviji imaju odrađeni otpor i onaj famozni klik. Isto se odnosi i na model g720. Vrijede svaku paru. Nisu skupi 16-20 $ vrijede. Benchmade 950 sam prodao. Bio plačen 149 €. Ne vrijedi. Razlika je u materijalu Benchmade 950 je izrađen od CM154 materijala i ima kuglični prsten ležaj. Ganzo 440c materijal oštrice. Foldere svakodnevno koristim uglavnom za prehranu i lakše rezbarije i za to je sasvim solidan ganzo☺.

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
« Odgovori #18 u: 30 Studeni , 2016, 18:33 »
Kako su ti se ganzo-evi pokazali?

Evo meni je na onom G729 šta sam dobio od Gearbesta pukla ona opruga od kočnice. Ništa posebno, ima ih na ebay za par $$ al svejedno

I nekako mi je bio čudan taj 440C, nekako premekan

*

Offline ssverko13

• 766
  • 6
« Odgovori #19 u: 30 Studeni , 2016, 19:12 »
Da i meni je ful cudan taj 440.. al nemojmo offtopicariti...