Žuljevi

• 31 replies
  • 4067 views
*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
  • Spol: Muški
Žuljevi
« u: 05 Svibanj , 2014, 23:12 »
Kako zaljecit ako usred pjesacke ture izbije krvavi zulj na nozi ... a nije bas da ce ti flaster pomoc, a moras i dalje hodat ??

ima neka alternativa, puder, rezanje zulja, zamatanje noge, mazanje s mascu nekom ???
« Zadnja izmjena: 01 Siječanj , 1970, 01:00 od Guest »

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
Re: Žuljevi
« Odgovori #1 u: 05 Svibanj , 2014, 23:22 »
Nikako rezat ni probijat, samo pogoršaš. Meni je uvijek bilo jedino da zamotam dobro i nastavim dalje.
Moraš mijenjati čarape dosta često, da nikad ne budu mokre/vlažne ili skidati cipele da se posuše ako nemaš rezervu, tako da ni ne dobiješ žuljeve.
Trust me, I\'m an engineer

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #2 u: 05 Svibanj , 2014, 23:26 »
A npr ko uze obuce, pa ti dodje da ti prst na prst napravi zulj, samo zamatanje znaci ?? i noge susit puderom i suhim carapama ??

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
« Odgovori #3 u: 05 Svibanj , 2014, 23:28 »
Puder i suhe čarape ti pomažu da uopće ne dobiješ žulj.

A prst zamotaš dosta čvrsto (da nema trenja po žulju, ali da ima cirkulacije) i dosta debelo (da ga odvojiš od ostalih) koliko ti stanje u obuću. Bar meni tako šljaka.

Btw, pa jel nisi služio vojsku? To se tamo uči  :fucka:

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #4 u: 05 Svibanj , 2014, 23:30 »
nisam ja JNA generacija bil sam decec tad pa me to zaobislo ... a ovo sam zgleda markiral il sam kaznu sluzil hahahahah

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
« Odgovori #5 u: 06 Svibanj , 2014, 23:20 »
Najbolje savjete dobiješ od generacija koje su služile u JNA. Od održavanja odjeće i obuće preko ovakvih stvari do gluposti koje možeš s frendovima radit za malo ili ništa para  :vertex_Schild_Smiley_LOL1:

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #6 u: 07 Svibanj , 2014, 07:35 »
Nosis duck tape sa sobom i kad nabijes zulj- zalijepis ga.

Osim toga, pokusaj da ne dobijes zulj. Ja od cipela u zivotu nisam imao zuljeve a nosio sam i broj velike i broj male...
Wake early if you want another man\'s life or land.
No lamb for the lazy wolf.
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #7 u: 07 Svibanj , 2014, 09:28 »
Nabavi dobre čarape, ne sintetične.
Ima baš čarape za hiking, ja imam jedan par koje samo nosim kada imam veliki hod pred sobom. Imaju pojačana područja žuljenja i unutra nekakva srebrna vlakna koja pomažu da se ne stvara smrad ili ne znojiš.
NIKAD nesmiju čarape bit vlažne, jer onda dobivaš žuljeve. Čizme moraju biti dobro uhodane. Ako sumjaš da su vlažne čarape, stani i zamjeni. Obesi vlažne na ruksak nek se suše.

Ima u apotekama flastere sa gelom, specijalno za žulj koje naljepiš preko njega i imaš kao jastučić od gela koji te hladi. Ja sam to imal kad sam bil na 4-dnevnoj Airsoft MilSim u Berlinu i 4 dana sam nosil Marte koje su otraga nad petom imale šav koji mi oderal cijelu kožu.  :((
Onda su mi ti flasteri bili zlata vrijedna.

A kad sam pičil preko Austrijskih Alpa sa burazerom, nisam niti jedan žulj dobil jer sam imal ovaj par čarapa. Moje su od Falke Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Nekaj slično ovima. Isplati se nabavit jedan par dobrih čarapa, zahvalan budeš svaki kilometar na njima  :D

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #8 u: 07 Svibanj , 2014, 15:14 »
Mislim da dosta toga ovisi i o samom stilu zivota. Ako zivis u gradu di 11 mjeseci hodas u patikicama logicno je da imas meksa i slabija stopala. Hodas stalno u patikama po asfaltu i noge koza na nogama nije prilagodena zuljanju i grebanju. Ja sam 6 mjeseci u patikama a 6 u gojzericama i nemam nikakve specijalne carape, nije rijetkost da hodam po vise sati u mokrim cipelama i NIKADA, bas NIKADA nisam imao zuljeve po nogama.

Nosio sam cipele koje su mi za par brojeva velike i one koje su mi male za par brojeva i nikada nije bilo problema. Prosle godine u 12. mjesecu sam isao preko Sv.Brda preko Dusica do Vlaskog Grada i od 8-8 i pol sati koliko je uspon i silaz trajao, cipele su mi bile totalno natopljene sigurno 6 sati i sutra sam sa mokrim cipelama isao nazad, jos 8 sati. Imao sam neke jeftine cipele iz Metro-a od 180 kuna jer sam razvalio adidaske.
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #9 u: 07 Svibanj , 2014, 15:56 »
Citat: "Vikingr"
Mislim da dosta toga ovisi i o samom stilu zivota. Ako zivis u gradu di 11 mjeseci hodas u patikicama logicno je da imas meksa i slabija stopala. Hodas stalno u patikama po asfaltu i noge koza na nogama nije prilagodena zuljanju i grebanju. Ja sam 6 mjeseci u patikama a 6 u gojzericama i nemam nikakve specijalne carape, nije rijetkost da hodam po vise sati u mokrim cipelama i NIKADA, bas NIKADA nisam imao zuljeve po nogama.

Nosio sam cipele koje su mi za par brojeva velike i one koje su mi male za par brojeva i nikada nije bilo problema. Prosle godine u 12. mjesecu sam isao preko Sv.Brda preko Dusica do Vlaskog Grada i od 8-8 i pol sati koliko je uspon i silaz trajao, cipele su mi bile totalno natopljene sigurno 6 sati i sutra sam sa mokrim cipelama isao nazad, jos 8 sati. Imao sam neke jeftine cipele iz Metro-a od 180 kuna jer sam razvalio adidaske.

Slažem se. Nemaju svi priliku privikavat noge na to. Ja nemam vremena. Imam uredski posel a to slobodnog vremena kaj imam rijetko imam neke teške cipele na nogama.
Ali ipak nije dobro imat vlažne noge, moreš dobiti gljivice itd. Ovisi kak dugo su izložene tom ambijentu. A za sve druge, koji nemaju slonsku kožu na nogama, preporučujem jedan par kvalitetnih čarapa za trekking.

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #10 u: 07 Svibanj , 2014, 18:55 »
Imam kozu ko nosorog, i na rukama i nogama i nemam problema s gljivicama i nicime (Hvala Bogu) :)
Jedna prednost zivota u lici. Tezak teren i puno cijepanja i lopatanja :D

A trekking carape cu sigurno nabaviti jer su definitivno udobnije i bolje od obicnih. Inace na klasicne pamucne carape nosim i licke trekking carape, tj. debele vunene :)
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #11 u: 11 Svibanj , 2014, 22:12 »
Prije svakog odlaska u prirodu moramo prethodno razagziti obuću. To u stratu zahtjeva i korištenje obuće veće nego što je to uobičajena svakodnevna obuća. A to postižemo izborom obuće pri kupovini. Ovo su temeljna pravila pri izboru obuće.

« Zadnja izmjena: 15 Srpanj , 2016, 18:36 od poljičanin »

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #12 u: 11 Svibanj , 2014, 22:14 »
evo to su konkretni savjeti, hvala kolega Poljicanin

mene uvijek nazulja na malom prstu, ili mi se prst na prst nazulja, za to krivim carape

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #13 u: 11 Svibanj , 2014, 22:14 »
Odnosno...

« Zadnja izmjena: 17 Srpanj , 2016, 16:42 od poljičanin »

*

Offline Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #14 u: 11 Svibanj , 2014, 22:18 »
Hvala na ovome. Ali ja sam si več kupil čizme haha i bez testova. Za sad sam imal sreću  :D

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #15 u: 11 Svibanj , 2014, 22:20 »
E poljicanin to je to. To puno ljudi inace ne prakticira, a mogu misliti da i ekipa ovdje na forumu uzima cipele broj vece koje kasnije 'zaribaju'.

Racunaj na to da se stopalo pod velikim teretom siri za ~15% u sirinu i ~5% u duzinu. Cipele koje su 'taman' sluze za cestu i grad, takve cipele u planini ne vrijede po ku*ca makar ih 5000 kuna platio.
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #16 u: 11 Svibanj , 2014, 22:26 »
Izbor čarapa je slijedeći važan korak: uvijek neka bude debeli sloj – ili dvoje pamučne čarape, tanke pa debele, ili specijalizirane planinareske čarape s različitim slojevima zaštite za pojedine djelove stopala: prste, petu, ahilovu tetivu. Čarape se moraju redovito mijenjati, i kako često nije moguće nositi toliko koliko ih možemo potrošiti, nužno ih je prati sapunom kada god ima toliko vode da je to moguće. Ali tada je najvažnije čarape dobro osušiti, toliko dobro da budu potpuno suhe. Sušiti ih ili na suncu ili pored vatre.

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #17 u: 11 Svibanj , 2014, 22:31 »
Nemam specijalne carape, svakakve sam cipele nosio i u zivotu nisam zuljeve imao. Hodaj puno bos i hodaj u obuci s tvrdom potplatom i ojacat te ti stopala.

Cini se glupo, ali je istina :)
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #18 u: 11 Svibanj , 2014, 22:48 »
Treći važan korak je održavanje higijene stopala. Nažuljano mjesto postaje ugroženo različitm gljivičnim i bakterijskim infekcijama. Gljivičnu je infekciju stopala vrlo teško liječiti!

Osobit je problem kada se pojavi i atletsko stopalo. To je gljivična infekcija kože stopala koja obično počinje između prstiju, ali se može proširiti i na druge dijelove stopala i nokte, a javlja se vrlo često kod osoba koje su veći dio dana u zatvorenoj obući gdje im se noga pojačano znoji što pogoduje nastanku infekcije (sportaši u tenisicama, vojnici u čizmama).

Simptomi su crvena,ispucana koža stopala, često oguljena, koja ponekad krvari i razvijaju se mjehurići, zatim svrbež, peckanje i bockajući osjet, dok nokti na nogama mijenjaju boju (žuta ili  smeđa), postaju zadebljani, šire neugodan miris i stvaraju se nakupine odumrlih  stanica pod noktima, ali i bijele pjege po noktima.

Ako se ne lječi razvija se u popucalu kožu s mjehurićima koji se mogu inficirati.

Osobito je važno, nakon pranja nogu, temeljito posušiti noge, naročito između nožnih prstiju.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #19 u: 11 Svibanj , 2014, 22:58 »
Vikinže, potpuno si u pravu, poželjno je što više hodati bos, kada god je to moguće, i je jedna od prevencija atletskog stopala.

Ali žuljevi se mogu pojaviti uvijek, cipele koje su vrhunski udobne nakon dva dana intenzivnog kretanja postanu "španjolske čizme".