Trangia 27-8 UL/HA

• 5 replies
  • 1633 views
*

Offline Preppy

• *
  • 3798
  • 19
  • Spol: Muški
  • Osnivač
Trangia 27-8 UL/HA
« u: 22 Travanj , 2014, 12:57 »
Evo mali review o ovom genijalnom setu za kuhanje.

Trangia
Poznata Švedska firma, već od 1925. godine rade setove za kuhanje. Jednostavnost i učinkovitost, jedna su od osobina ovih setova.

Ima ih više vrsta, malo zbunjujuće, ja sam jedno vrijeme čitao o njima da se snalazim.
U biti ima 4 vrste:

25 Series (veliki setovi, 3-4 osobe)
27 Series UL (mali setovi, 1-2 osobe)
27 Series UL /HA (mali setovi, 1-2 osobe, anodiziran aluminij)
Mini Trangia (mini setovi, za jednu osobu)

I setovi između sebe imaju ranolikost sadržaja. Informacije o sadržaju setova možete naći ovdje:
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Ja imam 27-8 UL HA, što znači, mala verzija za 1-2 osobe, anodizirani aluminij, verzija 8 koja ima 2 lončeka i tavicu (anodiziranu), vjetrobran i stalak su netretirani a uz to ide netretirani kotlić za vodu.

27-8 UL / HA

Set ima oko 0.8kg i jako je malog pakiranja.
Praktibilno je što sve unutra stane i zatvori se sa remenicom. Nemaš brige.
U usporedbi sa nožem se vidi veličina seta.

Ja sam uz taj set još kupio Trangia daskicu za rezanje koja istovremeno može se koristit kao sito. Daskica je ima sa donje strane udubljenja da se može koristiti kao poklopac na sve lončeke i tavice ovog seta. Dobro dođe ako kuhaš rižu ili tjesteninu. Već mi se sa Billyjem par puta dogodilo kad sam lijao vodu od makarona da mi sve ošlo u k----.

Ovo je cijeli set. Vjetrobran je postavljen. Kuhao sam na jakom vjetru sa njim, nema opće problema. Taj Trangia je napravljen za takve uvjete, možeš kuhat i po najjačem vjetru. Sa plinom imam samo loša iskustva, ako nemaš uzak vjetrobran uz kuhalo, nema šanse da zakuhaš vodu.
Ovo su pametno izumili, da je sve u jednom.

Ovako izgleda sa kuhalom unutra. Kuhalo mi malo korodiralo od alkohola, ali to je normalno. Samo se obriše i sve pet. Kuhalo morate obavezno držati u vrečici koja je došla sa setom, inače počinje reagirat aluminij (ako je netretiran). Nisam kemičar, neznam detalje ali tako piše u uputama Trangije.

Kuhalo još ima i regulator jačine, trebat će vam ako budete pekli na tavici. Inače će vam pregorjeti jer je alkoholno kuhalo jako jako snažno. Netrebaš regulatora ako kuhaš u lončeku neku tekućinu (sos, gulaš, juha, voda itd).

Vide se ova 3 stalka na vjetrobranu. Kada zaklopiš unutra, stane lončić, kada ih isklopiš prema van, onda stane tavica gore.

Stalak za kuhalo ima rupicu kroz koju se može stavit priključak za plinske boce:

Iskustva

Koristio sam ga već nekoliko puta. Ovdje ima jedan video u kojem kuham rižu sa sosom i mesom:

Anodizirani ima prednost da nije tako osjetljiv na ogrebotine kao recimo teflon verzije. I u anodiziranom imaš prednost da ti se hrana ne spaja sa aluminijom ili teflonom koji se kida kod velike temperature - zdravije. Pekao sam jaja u njemu, nisam ih previše mješao i normalno, prigorela su se. Teško se opralo, ali ako paziš i staviš ulja, manje se prima nego na aluminiju. Ali ipak više nego na teflonu. Budući da Trangia ima svakakve sastavljene setove, možeš izabrat što ti treba. Recimo 2 anodizirana lončića i tavica od teflona. Ili anodizirana tavica pa 2 teflon-lončića. Sve se može kombinirat, također možeš i kupiti pojedinačno jednu teflon tavicu ako ti treba za jaja.

Pa to je super set onda, zar ne? Pa jeste, ali ima i negativnih točkica. Evo što po meni baš nije onak u redu.
Fali mi kotlić za vodu od anodiziranog materijala. Ako je vani jako hladno, moraš grijat alkoholno kuhalo da se alkohol zagrije prije nego ga možeš upalit. Ali to nije Trangia kriva nego općenito situacija sa alkoholnim kuhalima.
Također je teško u Hrvatskoj doći do goriva. Malo je sve smuljano, jeli to alkohol, ethanol, ili špirit? Mogu reći da je to sve jedno. Nemojte kupovat alkohol u apoteci jer je definitivno preskupo. Ja sam kupio 3L Bio-Ethanola preko Njuškala. Proizvođač Slovenija. Znači kupiš onaj alkohol / ethanol koji ide u one ukrasne kamine za na stol ili na zid. I stavi unutra recimo minimalno 10% vode. Tako smanjiš jačinu plamena (koji je tak i nak prejak) i smanjiš stvaranje čađe na loncima - koja je minimalna.

Kada ću naći vremena ću piknut u prirodu pa skuhat opet nešto na njoj. Sviđa mi se set <!-- s:) -->:)<!-- s:) --> Nije sad to za bushcraft, nego baš za outdoor. Bushcraft je vatra i lonac. Rudimentarno, jednostavno. Ovo je više onak - baš camping.

Nadam se da vam se svidio taj mali test, možda snimim i koji video o tome.
« Zadnja izmjena: 27 Siječanj , 2015, 15:49 od Administrator »

*

Offline ssverko13

• 766
  • 6
Re: Trangia 27-8 UL/HA
« Odgovori #1 u: 22 Travanj , 2014, 13:29 »
Svaka cast!
« Zadnja izmjena: 01 Siječanj , 1970, 01:00 od Guest »
Gluplji seljak, veći krompir

*

Offline Gorštak

• 3250
  • 10
« Odgovori #2 u: 22 Travanj , 2014, 14:54 »
Odlicna recenzija, jako si dobro ovo napisal ... svaka cast  :goodday:

(daj ovaj video sa jutuba) prebaci u direkt video, da nije link ... ak neko letimice cita moze ga preskocit, da vidi snimku na dijelu

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #3 u: 22 Travanj , 2014, 18:11 »
U mojem selu bi to proglasili vradzbinom i odmah te objesili naglavacke...  :vertex_Schild_Smiley_LOL1:

Ja jednostavno vise volim vatru i lakse mi je raditi tako al plamenici i kuhala su daleko prakticniji, al ajde ti uvjeri konjinu...  :smiley_emoticons_stock2:

EDIT: Jako detaljno, good job!  :ymapplause:
Wake early if you want another man\'s life or land.
No lamb for the lazy wolf.
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline Preppy

• *
  • 3798
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #4 u: 22 Travanj , 2014, 21:19 »
Meni vatrica ima više čari. Ovak set dobro dođe ak si u šatoru a vani npr. Pljusak i nutra si kuhas nekaj.

_________
Via Tapatalk

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #5 u: 23 Travanj , 2014, 08:31 »
E bbioas zato i volim plamenike i kuhala :) Mozda si i u  neko skorije vrijeme i nabavim jedno...
Wake early if you want another man\'s life or land.
No lamb for the lazy wolf.
No battle\'s won in bed.

- The Havamal