JNA i HV borbeni ranci

• 28 replies
  • 7543 views
*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
JNA i HV borbeni ranci
« u: 09 Travanj , 2014, 18:50 »
Jel koristio netko od vas HV ranac?

Imam isti ovakav ali ga nikada nisam koristio. Nastojim si kupiti veci ruksak (ili mijenjati ovaj od 40 sto sada imam) jer mi je 40 litara premalo kada idem na visednevne izlete. Ako si nabavim veliki ruksak, onda ne mogu s njim na jednodnevne izlete pa razmisljam za jednodnevne nositi ovaj.

Nije jako velik i u njega stane sve sto mislim nositi za jedan dan; Pola kruha, komad slanine, 2 litre vode, koja jabuka i to je uglavnom to. Jedino sto nisam fan maskirnih ruksaka ali ovaj mi se cini super. Mislio sam da je bilo i jednobojnih izvedbi kao JNA borbenih ranaca ali nista od toga, nije ni jedan proizveden.

Ovaj od JNA mi izgleda ko tipicni ruksak sa kraja 1800-tih. Zbog 'prirodne' boje se cini super za bushcraft.

Razlika izmedu ova dva ruksaka je dosta mala, JNA ruksak ima trake za deku ili satorsko krilo ispod, a HV ruksak ima dva bocna dzepa. Sada sve ovisi o pojedincu, meni je HV super zbog uporabljivosti a i dosta je mal sto znaci da necu nositi nepotrebne sitnice i slicno. U glavni pretinac potrpas sve sto ti treba i to je sve. Svida mi se i zato sto se drzi usko i tanko uz leda, pa ako ga stavis dosta visoko i na leda i ako je lagan- sposoban si preci dosta velike udaljenosti.

Nijedan od ova dva ruksaka nije napravljen za komfor nego za transport opreme, pa ga namjeravam koristiti za one 'light' izlete gdje ides sa minimalnom opremom a maksimalno uzivas :D
(naravno, ako imas ostatak ekipe koji ce nositi cugu i eventualno stvari koje ti mislis koristiti  :smiley_emoticons_ugly-dance: )
« Zadnja izmjena: 01 Siječanj , 1970, 01:00 od Guest »
Wake early if you want another man\'s life or land.
No lamb for the lazy wolf.
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline Preppy

• *
  • 3869
  • 19
  • Spol: Muški
  • Osnivač
Re: JNA i HV borbeni ranci
« Odgovori #1 u: 09 Travanj , 2014, 18:56 »
O da. Toga sam nosio godinama u školu. Neman pojma gdje je sad...

_________
Poslano sa mobilnog uređaja.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1709
  • 15
« Odgovori #2 u: 09 Travanj , 2014, 20:08 »
JHA borbeni ranac je kopija nekog prastarog US iz 20-tih godina, predviđen da u njega stane nešto hrane, porcija, ručnik, košulja, bomba i pričuvno streljivo, a ispod njega šatorsko krilo, iznad kaciga. Umjesto trake koja bi povezivala naramenice, na trakama za pričvršćenje šatorskog krila postojale su trakice s kopčama za pričvršćivanje za opasač. Sve nabrojano je stajlao samo ako se umjesto SDO (CSO) u njega stave dvije konzerve i kruh (za to služi onaj posebni pretinac). Očajno riješenje. Pri kraju mog vonog roka (1990) došao je novi model, većih gabarita, čitav krpen, većeg kapaciteta, ali još očajniji.

Početkom rata, pojavili su se maskirni modeli HV inačice JHA modela i nisu bili popularni. Kada se pojavio model s gornje slike, svi su bili oduševljeni iako je i on patio od nedostataka. Ali bio je nemjerljivo veći, s dva vanjska džepa što je bilo jako praktičnije riješenje.

Danas se koristi za tu namjenu M 110 od 30 litara, a vidim u poslijenje vrijeme i noviji model s molle trakama.

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #3 u: 09 Travanj , 2014, 20:28 »
Hvala na odgovoru, poljicanin. Drago mi je da sam cuo misljenje nekoga tko ga je koristi iz prve ruke. Za ono sto meni treba, HV ranac je i vise nego dovoljan jer kada na jednodnevni izlet nosim ovaj ruksak od 40l imam osjecaj da samo skace po ledima. Cesto ga napunim odjecom samo da oprema koju nosim unutra ne skace po ruksaku. Ako ga ne napunim odjecom onda nosim hrpu nepotrebnih stvari koje me samo dodatno otezaju.

Jedino sto mi ne stoji kod ovoga HV ranca sa slike je to sto nema podesive naramenice. Nosio sam ga par puta i klati se na ledima ko ljuljacka i to mi se ne svida. Mislim da bi bilo prakticno preraditi malo naramenice i ugraditi onu kopcu za podesavanje.

Ja cesto na jednodnevne izlete ne nosim puno., obicno nosom pola kruha, komad slanine, JNA/HV cuturicu s kompletom,rezervnu majicu i carape, kutijicu sa cajem, kavom secerom i pribor za jelo. Nekada ubacim i koju cokoladu i sa svime tim zajedno ruksak ima mozda 5 do 7 kg. Ostalu opremu i sitnice naguram u dzepove s time da je sjekirica i noz na pojasu.
Wake early if you want another man\'s life or land.
No lamb for the lazy wolf.
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline poljičanin

• *
  • 1709
  • 15
« Odgovori #4 u: 09 Travanj , 2014, 22:02 »
Ja kući imam 15-tak različitih naprtnjača i ni jedna mi ne odgovara za jednodnevne izlete (kakvi su najčešći). Našao sam bio jedan model u Iglu-a, ali dok sam se ja pojavio s gotovinom, on je nestao. Teško je pronaći nešto što će u potpunosti zadovoljiti nečije potrebe, zato toplo preporučujem prerada postojećih komada opreme u nešto što će ti više odgovarati.

Ja sam u ratu dodao tu poprečnu traku na naramenice kako u hodu ne bi ispadale (često je do položaja trebalo ići i po 2 h hoda, bez obzira na vremenske uvjete). Sva odjeća i oprema u naprtnjači bi bila u vrećicama. Ugradio sam i remen za oko trbuha. Na naramenice sam dao prišiti manje futrole. Takav mi je tada odgovarao mojim potrebama.

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #5 u: 09 Travanj , 2014, 23:09 »
Imam neki ranac, ne znam iskreno porjeklo ... materijal bi reko najlonski, s prijeda ima tri dzepa sa poklopcima na drukere (gumbe) ... kada se nosi na ledjima, negdje do polovine ledja dodje  :D  kao i ovi JNA

*

Offline Stribog

• **
  • 32
  • 0
« Odgovori #6 u: 10 Travanj , 2014, 00:09 »
americki medium alice pack

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #7 u: 10 Travanj , 2014, 00:10 »
Zahvaljujem na brzom odgovoru  :goodday:  ... a jel znate period koristenja ??

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
« Odgovori #8 u: 10 Travanj , 2014, 12:00 »
ALICE se koristio negdje do '73.-'75., a sad skoro uopće ne. MOLLE je zamijenio ALICE skoro svuda osim na obukama i za jedinice koje koriste malo opreme.
Pretpostavljam da nemaš okvir i remen za njega?
Trust me, I\'m an engineer

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #9 u: 10 Travanj , 2014, 12:37 »
nakon kaj mi je kolega Stribog dal hint na ranac, da znam koji je ... malo sam googlal, ono je neki manji od midium hmm manji su dzepovi ovi vanjski, puno uzi .. ili ima vise izvedbi ... kad ovaj svoj stavim na ledja ni do pol ledja mi ne dodje ... bas je kratak

i nemam onaj okvir sta dolazi unutra  :((  kme  ... jel se to moze nabavit ?? jel to univerzalno za sve alice ???

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
« Odgovori #10 u: 10 Travanj , 2014, 16:44 »
Može ti biti razlika između fighting i existence modela, ili je tvoj noviji/stariji od tih koje si gledao. ALICE se razvijao od '65. do '73. tako da može biti dosta razlika, makar je isti naziv modela.

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #11 u: 15 Travanj , 2014, 22:25 »
Dobro i kak da sad znam koji da trazim  :-o  htel bi si to nabavit, jel je ovak pre debilno nosit taj ruksak ... bas fali to

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
« Odgovori #12 u: 16 Travanj , 2014, 09:09 »
Najbolje što mi pada na pamet je da pitaš na nekom stranom forumu s vojnom opremom, Ameri se puno bolje kuže u svoju opremu od nas

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #13 u: 16 Travanj , 2014, 10:28 »
jel neko regan da pita umjesto mene? ne znam di bi pito uopce

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
« Odgovori #14 u: 16 Travanj , 2014, 10:59 »
Ovako, slika ti je taj okvir sa dimenzijama, da vidiš jel ti ruksak ide na to. A link ti je na neki shop, šalju i nama, ali ne znam koliko bi bio shipping
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #15 u: 16 Travanj , 2014, 11:02 »
tenks, budem malo proucil to ... mozda i sam sklepam te cijevi  :facepalmxd:  kak i sve  :D

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
« Odgovori #16 u: 16 Travanj , 2014, 11:04 »
Sad imaš sve mjere od originala, lako prilagodiš onome što ti treba.  :bigg:

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #17 u: 16 Travanj , 2014, 11:08 »
to da  :goodday:  ... moji bu doma poludili, soba mi zgleda ko radiona ... slikal vam bi al me sram hahahahahah

*

Offline poljičanin

• *
  • 1709
  • 15
« Odgovori #18 u: 21 Travanj , 2014, 11:34 »
Zaboravio sam napomenuti jednu sitnu, a važnu izmjenu na onom prvom HV rancu: naramenice su malo previše razdvojene, pa znaju ponekad ispadati u hodu. Zato sam ja napravo slijedeće: otkačio naramenice, provukao ih kroz ušicu za vješanje koja se nalazi između naramenica i onda zakačio lijevu na desnu strani i obrnuto. Možda ne izgleda estetski, ali je jako funkcionalno.

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #19 u: 21 Travanj , 2014, 11:47 »
da to ja radim na manduri hlacama za rad sa tregerima, isto tak padaju pa ih prekrizim ljevog desno, desnog ljevo i super je ne pada vise