Zakloni, sklonista i bivci

• 20 replies
  • 3969 views
*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
Zakloni, sklonista i bivci
« u: 07 Travanj , 2014, 20:18 »
Evo kako i tema kaze, dobili smo temu o sklonistima u odjelu za sklonista. Mislim da je skloniste (sto se bushcrafta tice) jedan od prioriteta uz vodu i vatru. U slucaju planinarenja i ostalih outdoor aktivnosti mislim da se ne isplati praviti neku vrstu sklonista koje ce posluziti svrsi jer cesto to oduzme i koji sat pa dosta i uspori kretanje.

Skloniste mi najvise izgleda upotrebljivo u bushcraftu zbog toga sto se cesto vise dana boravi na jednome mjestu, a izgradnjom sklonista vjezbas svoje mogucnosti i laksas ruskak za tezinu satora. Na discovery-ju sam vidio jedan projekt grupe ljudi. Projekt je bio da sagrade malo vece skloniste (na procjenu se cini oko dva metra siroko i oko 3,3 i pol dugo) od debljih grana u kojemu se moze doslovno ziviti u sumi i mislim da su imali rok od jednog dana. Izgledalo je predobro kada su ga sagradili, pa su ga ostavili koliko moze potrajati bez ikakvih popravaka. Skloniste je prezivilo zimu i dva snijega i jedina steta je bila napukla centralna greda. Da mogu naci to na internetu, objavio bi link, ali...  :-??

Dakle, skloniste bi definirao kao neku vrstu gradevine od prirucnih materijala namjenjena duzem boravku.

Zaklon je nesto sto trazimo u slucaju nuzde, moze biti stijena u prevjesu, neki jednostavni lean-to zaklon sa kabanicom ili slicno. Uz bivak, zaklon je koristan i u planinarstvu jer ne nosimo sator a negdje oko nas uvijek ima potencijalnih mjesta za bivakiranje..

Bivak mozemo definirati kao prenociste od prirucnih materijala a zaklon kao mjesto gdje se 'zavlacimo' ako nas vrijeme malo zafrkne ili u nekom nezgodnom slucaju.

Radio sam zaklon par puta ali nikada nisam spavao u njemu, samo smo provjeravali 'skillove' malo :D Jednom sam radio sam i jednom s ekipom i ako vec niste upuceni, ovdje su podatci o onome koga ne trebate voditi sa sobom ,i kako ih prepoznati u grupi, ako mislite prenociti u sklonistu:
1. Osobu koja se boji zmija (jelda se mogu provuci ovuda? Poceli su sad poskoci izlaziti... i slicno)
2. Osobu koja ide izviditi podrucje (ode na pocetku radnje i vrati se na kraju)
3. Osobu koja se angazira za hranu i vodu (odlazi, tj. odjednom se izgubi a da i ne primjetis i vraca se usred gradnje sa vrecom travurina, korjenja i slicnog jer se to sve,valjda, jede, kuha i ko zna sto vec ne)
4. Paranoicne osobe (svugdje je vuk, nazderali smo se mrazovca jer smo mislili da je medvjedi luk, voda nije cista a skloniste samo sto se ne urusi na nas)  (zapravo, ovaj je bio u pravu, skloniste stvarno samo sto se nije srusilo na nas  :D )
5. Osobu koja ne misli raditi i nositi ruksak (tipicna ljencina koja odspava do kraja gradnje i prvi se uvuce unutra)

Zahvaljujem na paznji i zahtjevam vasa iskustva i misljenja o sklonistima.
« Zadnja izmjena: 01 Siječanj , 1970, 01:00 od Guest »
Wake early if you want another man\'s life or land.
No lamb for the lazy wolf.
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
  • Spol: Muški
Re: Zakloni, sklonista i bivci
« Odgovori #1 u: 07 Travanj , 2014, 21:21 »
Nisam jos radio, ali probat cu svakako cisto da vidim jel izvedivo u mojem slucaju dali sam dovoljno kreativan i snalazljiv ... probat cu i prenocit

Uvijek su mi interesatna bila ta sklonista, meni nekak najbolje zgleda onaj debeli bambus  B-)  kaj delaju po tropskim otocima

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #2 u: 07 Travanj , 2014, 21:30 »
Citat: "Gorštak"
Uvijek su mi interesatna bila ta sklonista, meni nekak najbolje zgleda onaj debeli bambus  B-)  kaj delaju po tropskim otocima

pogotovo zato sto daje jako dobar i po meni nenadmasiv krov od rascijepanih bambusa koji uklopis kao crijepove  :bigg:
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #3 u: 07 Travanj , 2014, 21:35 »
ooo da slazem se, bambus je bas interesantan za gradnju, a u nekima ima i vode koju mozes pit

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #4 u: 07 Travanj , 2014, 21:39 »
Meni je samo zao sto ga kod nas nema a imam toliko ideja sto da radim s njim :(
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline Preppy

• *
  • 3875
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #5 u: 09 Travanj , 2014, 09:47 »
Zanimljiva tema. Da, Vikingr kaj si zaboravio, pod broj

6. Oni ljudi koji idu na bushcrafting sa torbom punom cuge i onda očekivaju da im nekaj skuhaš i daš za jesti. I koji se tokom večere napiju ko svinje i jednostavno se zruši na stran i zaspi bez vreće ili skloništa  :D Doživio to...

Whatever :vertex_Schild_Smiley_LOL1:

Imam doma neki basha / tarp kojeg oću sprobati na više kombinacija. Kad malo zatopli idem u šumu i da vidim kako bi sve mogao složiti tarp da bude komotno pod njim. Od lean to do piramide itd...
Kaj se tiče gradnje skloništa sa prirodnim materijalima, teško najdem toliko mrtvog materijala po šumi da mogu složit nekaj pametnog, a neću rezati živi materijal tak da većinom samo potegnem tarp na špagu i vozi.

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #6 u: 09 Travanj , 2014, 13:05 »
uzmi pauzu od drva, i udri pravac brdo - suma :) pes, pajdas, piva, trangia, billy can, grah, i to je to  :D  nemoj kameru pozabit

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
« Odgovori #7 u: 09 Travanj , 2014, 13:51 »
Ja se, što se tiče takvih stvari, držim nečega što sam čuo prije par godina. I to od profesorice iz engleskog, ali fora se može primijeniti na sve  :D
Uglavnom, bitno je KISS. Keep It Simple and Stupid. Što jednostavnije, to bolje
Trust me, I\'m an engineer

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #8 u: 09 Travanj , 2014, 14:57 »
Citat: "Okibex"
...I to od profesorice iz engleskog, ali fora se može primijeniti na sve  :D
Uglavnom, bitno je KISS.

Well played,sir.  :ymapplause:

Slazem se s glavnom idejom, iako zaklon nije nesto sto je simple. Ja ne volim lean-to zaklone jer po mome misljenju ti skoro ne pruzaju nikakvu zastitu...  :|
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline Preppy

• *
  • 3875
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #9 u: 09 Travanj , 2014, 15:22 »
Ak ti veter s otvorene strane puha onda se i ja slatems vikingr

_________
Poslano sa mobilnog uređaja.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1709
  • 15
« Odgovori #10 u: 15 Travanj , 2014, 10:24 »
Za oživljavanje i širenje foruma mislim kako bi bilo važno uhvatiti se sjekire i fotoaparata. Ja imam nekih 400 različitih knjiga o prživljavanju, od SAS-ovog priručnika, pa na dalje, i sve je tamo dobro opisano. Ali svi mi koji smi izišli u prirodu znamo kako je većin toga u našim uvjetima neizvedivo.

Pronašao sam jedan primjer izrade skloništa, stvarno odličan. Naime, riješili su sklonište odvajanjem od tla, što traži malo više rada, ali je zato riješen problem vlage i kiše na tlu. Moja je zamjerka što nedostaje nadstrešnica iznad ulaza i improvizirana grana za zatvaranje vrata, ništa što se ne može brzo riješiti.

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Offline Preppy

• *
  • 3875
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #11 u: 15 Travanj , 2014, 21:25 »
Ja sam razmišljao da pokušavam ove zamke iz SAS Survival book-a složit po šumi pa posnimat. Nešto u stilu edukacije itd...
Pa nikako da vremena nađem, uvijek me tjera da idem kuhat u šumi  :D

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #12 u: 15 Travanj , 2014, 21:35 »
kaj si ne napravite na svojoj poziciji di kampiras skloniste, barem da mozes strehu razvuc da te kisa ne opere i da kolega ne trosi vrece za smece  :fucka:

*

Offline Preppy

• *
  • 3875
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #13 u: 15 Travanj , 2014, 21:48 »
Moral bi najti jednu dobru poziciju za kampiranje. Problem kod nas je da su sve šume blizu sela i vikendima (kad je sezona) sve puno gljivara. Nemaš lista koji nije okrenut kada dođu. Cijelu šumu okrenu naopačke za gljivama.

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #14 u: 15 Travanj , 2014, 21:57 »
da to je frka, i pogotovo ak je privatna suma ... pa ti neko nos razbije kaj si mu par kolci zapiknul i sklepal nekaj

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #15 u: 08 Srpanj , 2014, 23:05 »
ima ko iskustva sa tipi satorima za one koji ne znaju to su oni indijanski ??

bas bi volio boravit par dana u duvljini u takvom satoru cisto radi dozivljaja

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #16 u: 08 Srpanj , 2014, 23:09 »
Citat: "Gorštak"
ima ko iskustva sa tipi satorima za one koji ne znaju to su oni indijanski ??

bas bi volio boravit par dana u duvljini u takvom satoru cisto radi dozivljaja

Volio bih i ja, ali ne u hrvatskoj. Tipi bih volio podignuti na americkoj preriji, slusati travu na vjetru i zvukoce prerijskih zivotinja. Tipi u preriji i kolibu na aljasci. Zelim traziti zlato, dragulje i poludrago kamenje i zivjeti kao trapper 1800 na Aljasci :)
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #17 u: 13 Srpanj , 2014, 22:21 »
Lean to uopce ne smatram kao zaklon. Ameri po tvu i yt-u govore da je najbolji, kao puno topline drzi... Pa taj tip zaklona po meni je hladan, otvoren i nezasticen. Uvujek cu prije odabrati vise sati rada na nekom potpuno zatvorenom sklonistu tipa debris shelter negp spavari u lean to. :)
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline Alpinista

• 140
  • 3
« Odgovori #18 u: 12 Kolovoz , 2014, 14:18 »
Lean to je vrsta skloništa ako vrijeme konstantno sa jedne strane dolazi. Ako imaš dobar long-fire uz sklonište onda nije bitno jel je sve zatvoreno il ne. Inače se kombinira long fire sa lean - to i iz razloga da se dim ne zaustavlja u skloništu nego može proći sa strane ako treba. I nemaš opasnosti da ti se stvaraju vrtlozi dima pod nosom koji ti guraju dim u sklonište ako dolazi vjetar odostraga. Govorim iz iskustva  :D

« Odgovori #19 u: 18 Kolovoz , 2014, 23:13 »
Svašta se da naučit od naših članova, svaka čast dečki  :ymapplause: