Prva pomoć u outdoor aktivnostima

• 17 replies
  • 2554 views
*

Offline poljičanin

• *
  • 1709
  • 15
Prva pomoć u outdoor aktivnostima
« u: 01 Travanj , 2014, 22:16 »
Da pokrenemo temu.

Postoje znanja koja MORAMO imati u svakodnevnom životu. Tu ne mislim sada na obične građane (koji bi to isto trebali znati) nego na NAS, sudionike različitih, ajde pa ću reći: outdoor, aktivnosti, ljude koji se kreću u područjima u kojima reakcija na ugrozu života i zdravlja neće biti u okviru „zlatnog sata“. Primjerice: ovo ljeto nas 4 odraslih i 3 klinaca (oko 10 godina) krstarili smo 3-4 dana po šumama Srednjeg Velebita. Ukupno smo bili dostupni na mobitelu 4-5 sati boravka na višim vrhovima. Da je došlo do bilo kakvog ozlijeđivanja, samo do točke s koje možemo pozvati hitnu pomoć moglo je proći 2 – 3 sata penjanja.

Ta znanja za koja ja smatram da je potrebno znati su znanja o prvoj pomoći, ne samo u smislu pasivnog znanja (odnosno neznanja), nego aktivno proučavati osnovne postupke i prakticirati postupanja.

Osim toga, mislim da je važno imati i priručnik za prvu pomoć. Kada ste pod stresom (a kad vam se ozlijedi netko blizak onda ste svakako pod stresom) nastupaju određeni psihološki i biološki procesi koji Vas „zakoče“. Ili niste sigurni što poduzeti. Tada dolazi na red priručnik za prvu pomoć. Ja sam isprintao jedan u A5 formatu i uvijek je samnom, zajedno s priborom za prvu pomoć.

Evo jedan takav i dobar:

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

A i nekoliko na engleskom jeziku:

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

« Zadnja izmjena: 01 Siječanj , 1970, 01:00 od Guest »

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
  • Spol: Muški
Re: Prva pomoć u outdoor aktivnostima
« Odgovori #1 u: 01 Travanj , 2014, 23:16 »
Odlicni linkovi  :) ... ja se iskreno nadam da necu trebat sebi ili nekome drugom pruzat prvu pomoc ...

*

Online Preppy

• *
  • 3872
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #2 u: 02 Travanj , 2014, 09:13 »
Hvala na linkovima, vrijedi isprintat i nosit - svakako...

*

Offline poljičanin

• *
  • 1709
  • 15
« Odgovori #3 u: 21 Listopad , 2014, 22:14 »
Svi znamo ponešto  prvoj pomoći, polagali je na vozačkom. Nešto i čitali.

Jedno pitanje (stalno ja postavljam neka pitanja):

Vozite se u autobusu, kupujete u trgovini, šetate ulicom, planinarite šumom, nevažno gdje...

Ispred vas hoda čovjek, nekoliko metara ispred Vas. I odjednom padne u nesvjest. Ne morate meni odgovoriti, pitanje postavite sebi - što bi trebali učiniti? (ne priznaju se odgovori tipa: pobjegao bih, netko drugi će mu valjda pomoći, neka doktori i hitna to rješavaju)

*

Offline loser

• **
  • 72
  • 0
« Odgovori #4 u: 21 Listopad , 2014, 22:44 »
Hmm... Da vidimo... Prvo bih provjerio da li odgovara na podražaje ( dozivanje, odlučno ali ne nasilno "protresanje", pa i lagani šamar ;) . Nakon toga provjera disanja i rada srca, te znakova krvarenja ( vanjskog i/ili unutarnjeg). Daljnji postupak na sanaciji uočenih nepravilnosti ( umjetno disanje, masaža srca ili zaustavljanje krvarenja) ili u nedostatku istih, sprečavanje nastanka šoka zbog još nepoznatog uzroka i ispitivanje o općem stanju zbog stvaranja jasnije slike (ako je pri svijesti - bolovi i/ili mučnina sumnja na infarkt, problemi sa govorom, ravnotežom, mimikom ili koordinacijom - moždani, itd). Kod duboke nesvjestice bočni položaj, inače "autotransfuzija" (povišene noge) . Nakon toga, sve je u Božjim rukama, ako u blizini nema liječnika...

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
« Odgovori #5 u: 21 Listopad , 2014, 23:32 »
Ovo što je lega loser napisao više-manje bih i ja (makar nisam nikad polagao prvu pomoć, pokupio sam dosta toga)

Reakcija na podražaje, pitanja tipa jel zna koji je dan...onda ovisno o situaciji i reakcijama dotične osobe samo ga/ju natjerati da sjedi i ne diže se do dolaska hitne, u ozbilljnijim situacijama provjerit i oslobodit dišne puteve, jezik van iz usta i bočni položaj...ako nema pulsa i ne diše, masaža srca i umjetno disanje, sanacija krvarenja i/ili imobilizacija dijelova tijela koji djeluju polomljeno...
Trust me, I\'m an engineer

*

Offline poljičanin

• *
  • 1709
  • 15
« Odgovori #6 u: 22 Listopad , 2014, 10:35 »
Bravo, baš ste me pozitivno iznenadili.

Često puta čovjek pod pritiskom zaboravi ono što zna i radi popd pritiskom okoline. A okolina zna sve, i onda imate najglasnije koji moraju ispasti pametni i govore vam što raditi  i ljute se što ih ne slušate. Pouzdajte se u svoje znanje, ako ga imate. Ako netko stvarno ima veće znanje od vas, sam će Vas ukloniti i pomoći unesrećenom. Ovi što galame oko vas to govore zbog vlastite panike.

Pričali su mi o slučaju kada se dogodila prometna nesreća, nekih 70 km od Splita, a unesrećenog su kombijem transportirali u Split na hitnu. Čovjek je preminuo. A ova dvojica koja su bila s njim otraga slavodobitno su pokazali koliko su ručnika isprljali dok su mu brisali krv. Čovjek je preminuo d iskrvarenja. Da su samo jednim ručnikom pokrili ranu, preživio bi.

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #7 u: 22 Listopad , 2014, 13:51 »
A šta u slučaju srčanog udara ili infarkta ?? Kako pomoč unesrečenom

*

Online Preppy

• *
  • 3872
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #8 u: 22 Listopad , 2014, 13:59 »
Ja imam memorirano policiju, i lokalni broj prve pomoći u mobitelu pod favoriti, tako da u slučaju potrebe, nemoram tražit i mrdat po mobitelu.

Kolko ja znam:

- Jeli diše ? Onda i srce radi. Bez svijesti? Onda u stabilizirani bočni položaj.
- Ne diše i ne radi srce? Reanimacija.

Obavezno stavit u stabilan položaj i odmah nazvati pomoć!
Gdje si, kolko onesrećenih, jeli su pri svijesti, koje su ozljede, kako su se ozljedili.

Prije izlaska u prirodu, informirat se o lokalnim spasilačkim službama, uvijek nekome reći gdje idete i kako dugo mislite ostati. Najbolje reći rođacima i prijateljima (više od jednoj osobi).

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
« Odgovori #9 u: 22 Listopad , 2014, 14:05 »
Citat: "CroPrepper"
Prije izlaska u prirodu, informirat se o lokalnim spasilačkim službama, uvijek nekome reći gdje idete i kako dugo mislite ostati. Najbolje reći rođacima i prijateljima (više od jednoj osobi).

Uz ovo bih dodao dogovoriti s nekim periodična javljanja ako se ide dosta daleko (i ako je moguća javljanje). Svakih par sati javljanje i ako se propuste 2-3 javljanja (ovisno koliki je period dogovoren između), nek šalje nekoga od spasilačkih službi. Oke, malo bježim od teme, ispričavam se

*

Offline poljičanin

• *
  • 1709
  • 15
« Odgovori #10 u: 02 Studeni , 2014, 07:44 »
Ako baš ne ideš u neku izravnu opasnost, nije nužno tako često javljanje.  U planinama često ni nema signala, tako da je to i nemoguće. U temi o signalizaciji sam napisao o tome kako je, sa stajališta sigurnosti, nužno ići u troje u planine: u slučaju nesreće jedan je ozlijeđen, drugi ostaje s ozlijeđenim, a treći ide po pomoć. To bi, recimo na Velebitu bilo penjanje od 2 h do vrha s kojeg će se dobiti signal mobitela.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1709
  • 15
« Odgovori #11 u: 02 Studeni , 2014, 07:49 »
Prva pomoć kod srčanog udara - srčani udar (akutni infarkt miokarda) je odumiranje manjeg ili većeg dijela srčanog mišića zbog nedovoljne opskrbe krvlju. Najčešće je uzrokovan začepljenjem jedne od koronarnih arterija (krvne žile koje opskrbljuju srčani mišić) krvnim ugruškom, što je obično posljedica razvijene ateroskleroze.

Razvoj srčanog udara nosi opasnost od nagle smrti zbog zastoja rada srca, a najveći je rizik u prvim satima od njegovog nastanka.

Prvi red hitnoće
Srčani udar predstavlja hitno stanje kod kojeg je nužno pravovremeno prepoznati simptome, jer svako odgađanje može biti smrtonosno. Čak i kad niste sigurni u simptome, bolje je odmah nazvati hitnu medicinsku pomoć (94) nego čekati predugo i odlagati odlazak u zdravstvenu ustanovu. Istraživanja su pokazala da je većina bolesnika predugo čekala (čak više od 2 sata), a tome su osobito sklone starije osobe i žene.
Najčešći razlozi kašnjenja bili su:
– neprepoznavanje simptoma (čak i osobe koje su već pretrpjele srčani udar nisu znale prepoznati simptome, jer su se razlikovali od prijašnjih);
– zamijenili su simptome srčanog udara sa simptomima drugih bolesti (npr. bol u želucu, sindrom bolnog ramena i sl.);
– nisu shvatili zašto je bitno što prije doći u zdravstvenu ustanovu;
– nisu željeli raditi "lažne uzbune" i uznemiriti bližnje.
Pravovremenim prepoznavanjem simptoma srčanog udara i brzim djelovanjem može se smanjiti oštećenje srčanog mišića, povećati vjerojatnost preživljavanja te postići brži i bolji oporavak.

Što se ne smije zanemariti
Iako jedan dio srčanih udara nastaje u snu, a jedan dio uopće ne razvija simptome ("nijemi" ili "tihi" infarkt), najčešći simptomi srčanog udara jesu:

•  neugoda u prsnom košu, koja može biti dulja od nekoliko minuta ili može dolaziti na mahove, a osjeća se kao stiskanje, neugodan pritisak, "ispunjenost" ili "drobljenje";
•  oštra ili tupa bol različitog intenziteta i trajanja (može biti kratkotrajna, ali i trajati satima), ne mora biti ograničena i može se širiti i u druge dijelove tijela;
•  bol i neugoda u donjoj čeljusti, u jednoj i/ili obje ruke, leđima, vratu i trbuhu (osobito u "žličici");
•  zadihanost, koja daje osjećaj "nedostatka zraka", "kratkoće daha" ili "nemogućnosti udisanja", a često je udružena s neugodom u prsnom košu i s boli;
•  pojava hladnog znoja, mučnine, povraćanja, bljedila i opće slabosti;
•  "lupanje" srca koje se očituje pulsom 120-150 otkucaja u minuti, osobito ako je udruženo s "kratkoćom daha";
•  iznenadna nemogućnost pokretanja tijela (ruku i/ili nogu);
•  iznenadan gubitak svijesti;
•  iznenadna oštra glavobolja;
•  sve navedeno može biti praćeno uznemirenošću, osjećajem straha i bliske smrti;
•  osobe koje boluju od angine pektoris trebale bi pozvati pomoć ako im bol ne prođe 10 minuta nakon primjene nitroglicerina;
•  osobe sa srčanom bolesti trebale bi pozvati pomoć ako im bol traje dulje od 2 minute.

Ako ste sami
Ako sumnjate na simptome srčanog udara, ne oklijevajte, već zamolite nekoga da vas odveze u najbližu zdravstvenu ustanovu. Ako nema nikoga u blizini, nazovite hitnu medicinsku pomoć (94). Ni u kom slučaju nemojte voziti sami.

Djelujte odmah
Ako sumnjate da osoba ima srčani udar, pozovite hitnu medicinsku pomoć (94), neovisno o tome jeste li sigurni radi li se o srčanom udaru, jer oboljeli mora primiti stručnu pomoć odmah. U slučaju da ste daleko od zdravstvene ustanove, a imate vozilo, bilo bi bolje prevesti bolesnika do zdravstvene ustanove, zbog manjeg gubitka dragocjenog vremena. U postupku s bolesnikom najvažnije je sačuvati prisebnost i pravilno provesti preporučene radnje.

• Ako je bolesnik pri svijesti i ne povraća, pokušajte ga smiriti, osigurajte mu mirovanje i ne dopustite da išta radi (npr. preoblači odjeću, traži zdravstvenu iskaznicu i sl.). Postavite ga u sjedeći položaj. Dajte mu (ako imate) usitnjenu tabletu acetilsalicilne kiseline od 300 mg (Andol, Aspirin) ili neka je sam sažvače. Druge lijekove nemojte davati, osim ako se radi o osobi koja se liječi od angine pektoris, kojoj treba dati uobičajenu tabletu pod jezik (Nitroglicerin, Tinidil, Angised). U slučaju da imate vozilo, bolesnika prenesite do vozila (bolesnik ne smije hodati) i odvezite ga u najbližu zdravstvenu ustanovu. Ako nemate vozilo, nazovite hitnu medicinsku pomoć (94) i dočekajte ih s bolesnikom.
• Ako bolesnik povraća, prvo ga pridržite i pomognite mu da ne udahne povraćeni sadržaj, zatim postupite kao u prethodnom slučaju.
• Ako bolesnik nije pri svijesti, provjerite diše li i radi li mu srce. Ako diše i srce radi, postavite ga u stabilan bočni položaj. Nazovite hitnu medicinsku pomoć (94) i do njihovog dolaska provjeravajte disanje i rad srca.
• Ako bolesnik nije pri svijesti, a ustanovili ste da ne diše i srce mu ne radi, ne gubite vrijeme i smjesta provedite postupak oživljavanja (reanimacije). Dakle, prvo mu oslobodite dišni put te pristupite davanju umjetnog disanja i masaže srca (2 udaha; 30), a neka netko odmah pozove hitnu medicinsku pomoć (94). Uspjeh oživljavanja bit će bolji ako bolesniku pristupite u prve četiri minute od trenutka prekida rada srca. Postupak provodite do uspostavljanja disanja i rada srca, odnosno do dolaska hitne medicinske pomoći.

autor: Ivana Bočina, dr. med., izvor: Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Offline poljičanin

• *
  • 1709
  • 15
« Odgovori #12 u: 02 Studeni , 2014, 07:52 »
I nešto dugačiji pogled na prvu pomoć u slučaju infarkta:

1.   Prvo i osnovno, pozovite hitnu pomoć. To mora biti prioritet.

2.   Nemojte paničariti. Recite osobi koja doživljava srčani da se pokuša smiriti i opustiti. Na taj će se način izbjeći ozbiljnija oštećenja srca.

3.    Dajte osobu aspirin (300mg). Neka ga osoba žvače ili drži ispod jezika. Ako ga popije s vodom dulje će trebati da ga tijelo upije i da počne djelovati. Aspirin će smiriti agresivnost trombocita i poboljšati cirkulaciju krvi.

4.    Možete osobi dati i tabletu nitroglicerina - Sorbitrata (5mg). Neka je drži pod jezikom. Ako bol u grudima i dalje postoji, možete dati tri tablete u razmacima od po pet minuta. Ljudi koji imaju problema sa srcem trebali bi uz sebe nositi ove tablete. One mogu sniziti tlak krvi. Ali ako dođe do vrtoglavice, prestanite davati tablete.

5.    Simptomi srčanog udara mogu biti i povraćanje te žgaravica u kombinaciji s bolovima u grudima i gornjem dijelu ruku. Nemojte se zbuniti i pomisliti da se radi o običnoj žgaravici.

6.    Nemojte dopustiti da osoba koja doživljava srčani sama ide liječniku. Čekajte hitnu pomoć. Ili uzmite automobil i samo odvezite osobu u bolnicu, ali neka netko bude s vama i uz bolesnika.

7.    Ako se osoba onesvijesti ili prestane disati, odmah počnite s umjetnim disanjem, odnosno oživljavanjem. Zatvorite svojim ustima usta pacijenta, začepite mu nos i lagano udišite zrak u njegova pluća.

8.    Ako se osoba počne znojiti ili toliko oslabi da ne može ni sjediti, odmah ju polegnite i podmetnite joj jastuk ili dva pod noge.

9.    Najvažnije - čak i da napad prođe, pobrinite se da osoba dođe do liječnika. On će dalje znati što činiti. Idealno bi bilo da osobu koja ima ili je imala srčani udar što prije dovedete liječniku - unutar najviše sat vremena od udara kako ni oštećenja srca bila minimalna.

Uvijek uz sebe imajte telefonske brojeve hitnih službi koje su vam u blizini.

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
« Odgovori #13 u: 02 Studeni , 2014, 12:13 »
Citat: "poljičanin"
I nešto dugačiji pogled na prvu pomoć u slučaju infarkta:

1.   Prvo i osnovno, pozovite hitnu pomoć. To mora biti prioritet.

2.   Nemojte paničariti. Recite osobi koja doživljava srčani da se pokuša smiriti i opustiti. Na taj će se način izbjeći ozbiljnija oštećenja srca.

3.    Dajte osobu aspirin (300mg). Neka ga osoba žvače ili drži ispod jezika. Ako ga popije s vodom dulje će trebati da ga tijelo upije i da počne djelovati. Aspirin će smiriti agresivnost trombocita i poboljšati cirkulaciju krvi.

4.    Možete osobi dati i tabletu nitroglicerina - Sorbitrata (5mg). Neka je drži pod jezikom. Ako bol u grudima i dalje postoji, možete dati tri tablete u razmacima od po pet minuta. Ljudi koji imaju problema sa srcem trebali bi uz sebe nositi ove tablete. One mogu sniziti tlak krvi. Ali ako dođe do vrtoglavice, prestanite davati tablete.

5.    Simptomi srčanog udara mogu biti i povraćanje te žgaravica u kombinaciji s bolovima u grudima i gornjem dijelu ruku. Nemojte se zbuniti i pomisliti da se radi o običnoj žgaravici.

6.    Nemojte dopustiti da osoba koja doživljava srčani sama ide liječniku. Čekajte hitnu pomoć. Ili uzmite automobil i samo odvezite osobu u bolnicu, ali neka netko bude s vama i uz bolesnika.

7.    Ako se osoba onesvijesti ili prestane disati, odmah počnite s umjetnim disanjem, odnosno oživljavanjem. Zatvorite svojim ustima usta pacijenta, začepite mu nos i lagano udišite zrak u njegova pluća.

8.    Ako se osoba počne znojiti ili toliko oslabi da ne može ni sjediti, odmah ju polegnite i podmetnite joj jastuk ili dva pod noge.

9.    Najvažnije - čak i da napad prođe, pobrinite se da osoba dođe do liječnika. On će dalje znati što činiti. Idealno bi bilo da osobu koja ima ili je imala srčani udar što prije dovedete liječniku - unutar najviše sat vremena od udara kako ni oštećenja srca bila minimalna.

Uvijek uz sebe imajte telefonske brojeve hitnih službi koje su vam u blizini.

Srčani je doživio jedan kolega s faksa neki dan, bilo je strašno. Iz njegove priče: počelo je kao bol u području srca koja se počela širit po prsima. Poslije toga mu se počela grčiti lijeva ruka i hvatati ga nesvjestica. Kad smo skužili da mu nije dobro, drugi kolega i ja smo ga strpali u auto i odvezli do hitne (dobro da je hitna na nekih 10 min autom, nije dalje). Do tamo je već bio skroz u nesvjesti i bolničari su počeli sa masažom srca i umjetnim disanjem. Dalje ne znam jer nam nisu dali da uđemo s njim u prostorije hitne. Poslije nekih sat vremena su ga dovezli na kolicima i poslali na promatranja
Ispričavam se ako sam zastranio u temi

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #14 u: 02 Studeni , 2014, 17:12 »
Ovo s infarktom je jako dobro dobro za znati, kao i za mozdani udar

*

Offline poljičanin

• *
  • 1709
  • 15
Odg: Prva pomoć u outdoor aktivnostima
« Odgovori #15 u: 04 Svibanj , 2016, 15:29 »
Evo malo starije literature o prvoj pomoći:

Ovo je knjiga koju smo koristili iz predmeta "Obrana" u VII. razredu osnovne, a u VIII. je to bila puška M48, koliko me sjećanje služi.
« Zadnja izmjena: 04 Svibanj , 2016, 15:31 od poljičanin »

*

Offline poljičanin

• *
  • 1709
  • 15
Odg: Prva pomoć u outdoor aktivnostima
« Odgovori #16 u: 20 Listopad , 2016, 21:03 »
Jedna opsežna knjiga, na engleskom, naravno, o prvoj pomoći u divljini:

The Survival Medicine Handbook: A guide for when help is NOT on the way

*

Offline margo

• *
  • 107
  • 0
Odg: Re: Prva pomoć u outdoor aktivnostima
« Odgovori #17 u: 29 Travanj , 2017, 11:06 »
Hmm... Da vidimo... Prvo bih provjerio da li odgovara na podražaje ( dozivanje, odlučno ali ne nasilno "protresanje", pa i lagani šamar <!-- s;) -->;)<!-- s;) --> . Nakon toga provjera disanja i rada srca, te znakova krvarenja ( vanjskog i/ili unutarnjeg). Daljnji postupak na sanaciji uočenih nepravilnosti ( umjetno disanje, masaža srca ili zaustavljanje krvarenja) ili u nedostatku istih, sprečavanje nastanka šoka zbog još nepoznatog uzroka i ispitivanje o općem stanju zbog stvaranja jasnije slike (ako je pri svijesti - bolovi i/ili mučnina sumnja na infarkt, problemi sa govorom, ravnotežom, mimikom ili koordinacijom - moždani, itd). Kod duboke nesvjestice bočni položaj, inače "autotransfuzija" (povišene noge) . Nakon toga, sve je u Božjim rukama, ako u blizini nema liječnika...

Osobu koja nije pri svijesti i lezi na ledima glasno zazovete, uhvatite za ramena i prodrmate, ne jako ni nasilno; ukoliko nema odgovora, lagano se zabaci glava prema natrag i podigne donja čeljust kako bi se oslobodio dišni put, zatim postavite svoje lice iznad lica osobe i: slušate da li diše, osjećate li dah na svom licu, i gledate u smjeru prsnog koša ima li njegovog odizanja. U isto vrijeme trebalo bi staviti prste u području velike vratne krvne žile i provjeriti ima li pulsa. To sve zajedno traje oko 10 sekundi. Ako osoba ne diše i nema pulsa onda nekog od prolaznika zamolite da zove Hitnu ili ako nema nikog zovete vi: pri čemu je vrlo važno da se predstavite, kažete točno mjesto gdje se nalazite, da imate pred sobom osobu bez svijesti koja ne diše i nema pulsa i pocinjete sa reanimacijom. Nju provodite u ciklusima 30:2, što znači da 30 puta utisnete prsni koš oko 5 cm u dubinu, zatim dva upuha na usta  (prije upuha glavu obavezno lagano zabaciti straga, jednom rukom zacepite nos osobe, a drugom podići donju čeljust - kako bi se oslobodio dišni put). Najbolje ćete vidjeti da dobro upuhujete ako se odiže prsni koš. S tim nastavite dok ne dobijete znakove života (micanje, kašljanje), dođe HMP ili se vi srušite kraj njega... Ako je sreće da dobijete znakove života, stavite osobu u bočni položaj i ostajete uz nju dok ne dođe Hitna.
U drugom slučaju kod ove prve provjere osoba diše i ima pulsa, pa je odmah postavljate u bočni i zovete Hitnu. U slučaju vidljivih ozljeda pristupi se zbrinjavanju velikih vanjskih krvarenja, sve drugo nije za laike.