Oprema za početnika

• 30 replies
  • 667 views
*

Offline BanovinaMan

• *
  • 6
  • 0
  • Spol: Muški
Odg: Oprema za početnika
« Odgovori #20 u: 26 Srpanj , 2018, 23:46 »
Ekipa moja draga!
Prvo morate sjesti i razjasniti sami sa sobom,kako ce izgledati vasi izlasci u prirodu,dali ce to biti jednodnevna setnja,overnajter,visednevni izlet ili nešto drugo.
Ako ce to biti klasično kampiranje onda ce vam trebati dosta opreme,sator,vrece,kuhala ...
Ako ste spremni uciti onda cete proucavati bushcraft,i samim time trebace vam minimalno opreme. Kako je Poljičanin napisao" sto vise znas,manje nosis".
Oticete ranije u prirodu,izraditi si skloniste iz prirodnih materijala,zapaliti vatru nekim od starinskih nacina,itd.
Naravno ako uzivate u tome i zelite tako.
Svatko ima pravo kreirati svoj gust kako zeli i kombinirati naravno.
Ali ako budete iskreni prema sebi tada cete znati u kom smjeru idete.
Ako cemo iskreno,u praksi nam nikome ne treba skupocjeni noz sa dozivotnom garancijom,ili neka druga oprema. Nasi izleti su u kontroliranim uvjetima i nadomak civilizacije. Nitko nije iza neprijateljskih linija, i na otoku kao Tom Hanks.
Istupio vam se noz za dan,pa sta onda naostrite ga i idemo dalje.
Ako zelite nesto skupo i usrecuje vas to,kupite si naravno i koristite,ali nemojte robovati markama i marketinskoj masineriji.
I ne izaci sa ekipom u sumu jer imate Borovo gojzerice a ne Adidas,nemate Falkniven nego Moru.
I ja sam svojevremeno patio na marke,ali sam se oslobodio od toga.
Noz mozete kupit za 100 injak kn,sjekiricu 30, ona brazilska maceta 50 kn itd. Jos cete najsretniji biti ako nesto napravite sami.
Po meni je naslov trebao biti " Osnovna oprema " a ne oprema za pocetnika. Jer i pocetniku i expertu trebaju iste stvari u prirodi.
Ti kao pocetnik rezaces grane sa nozem sa placa a ja kao dzomba se esee-jem. Nema smisla. I sa opremom sa Hrelica i iz nekog shopa mozes na kamping.
Ekipa Poljičanin,Antun,Preppy i dr. znaju puno i od njih treba uciti.
Preppy voli kupiti neki novi proizvod i raditi recenzije,ali isto tako Preppy cjeni jeftini mora noz,napravi kuhalo od stare limenke itd.
Opet svatko ima pravo na svoj izbor.
Najbitnije je uzivati u prirodi i druziti se.
Nadam se da nisam zvucao kao da sam pobrao pamet svijeta.

*

Offline Antun

• 321
  • 4
« Odgovori #21 u: 27 Srpanj , 2018, 21:23 »
e da...slažem se i sa Poljijem i sa Wolfom i sa Banovinamanom.
Od rane maladosti, a sad mi je 46g bauljam po šumama...dakle mnogo godina...slobodno mogu reći da sam odrastao u šumi. U doba mojih bauljanja nije bilo skupocjenih sjekira i noževa. Kuhinjski nož je radio čuda, a i moj stari kad je shvatio da sam ga uzeo. Kuhinjskim nožem smo izrađivali gotovo sve što nam je trebalo, a za izradu skloništa mala noname sjekira i to hrđava koju je stari kupio na sajmu u Sesvetama. Svaki nož može odrađivati za što je namjenjen, ne postoji bushcraft nož, ne postoji survival nož to su komercijalistička sr...a.
Ako si sposoban s đepnim češ nožićem napraviti čuda,a ako nisi nečeš ni s najskupljim nožem na kugli zemaljskoj ništa napraviti.
Za početak uzmi neki nož koji ti najbolje leži u ruci i koji nije težak. To je najbitnija stvar. Dođeš u dučan i primiš nož u ruke isto kao kad kupuješ tenisice. Ako ti leži i ugodan je u ruci to je tvoj nož. Sjekira koju kupiš u Pevcu za 50 kn, sječe isto kao i ona skupa za 400kn i neče ti biti žao ako je izgubiš ili polomiš. S opremom se ne opterečuj prekomjerno. Ne treba ti to sve što vidiš po Yutubeu i ostalim kanalima. Ako ideš na jednodnevni izlet dovoljan ti je nož. Ne trebaš cijepat drva za vatru. U šumi uvijek ima suhog granja za naložiti vatricu. Granu koju ne možeš prelomiti stavi je na vatru tako da ti je vrh grane u vatri, kako gori tako je guraš unutra.
Radije nosi više vode nego više opreme, pogotovo ako u blizini nema izvora. I ne idi u nepoznati teren ako se nisi prethodno pripremio.:proučio teren, lokacije izvora itd...uf jesam off ili sam još tu? hahahahah
Moj mi je psihijatar rekao da vi ne postojite. Imam dobre ideje, al mi ne dozvoljava da ih ostvarim.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1709
  • 15
« Odgovori #22 u: 29 Srpanj , 2018, 00:41 »
Jako koristan komad opreme, a ne pretjerano skup, je preklopna pila. Tipični voćarski alat, svojom težinom i volumenom ne predstavlja nekakvo ograničenje, a jako je korisan alat.

Ako kupuite baš voćarsku pilu, kao profi alat nama više nego dovoljne kvalitete, cjenovnog razreda od 30 do 150 kn, godinama će nam dobro služiti na našim avnturam u šumam i planinama...

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Offline outsider76

• **
  • 16
  • 0
« Odgovori #23 u: 30 Srpanj , 2018, 11:47 »
Skupe su te pile ja za jednu sam dao najviše 50kn u lokalnoj "željezariji" i odlična je no tu sam poklonio prijatelju dok ove dvije su ostale ova zelena je 20kn bila u konzumu na nekom ludom popustu, dok je ova žuta iz lidla i cijena je bila isto nekih 20 kn dakle obje nekih 40-45kn...  Više sam nego zadovoljan sa obje s obzirom na cijenu niti bi dao više od toga za kojekakve bolesne skupocjene brendove kao što su silky itd bez obzira na razvikanu kvalitetu istih....

Oprema kao oprema što jeftinija i funkcionalnija do je bolje pogotovo ako još nešto i sam napraviš... Danas od ruksaka imam Kroko od 120-130 L koji ima sva moguća podešavanja kako bi bilo ugodnije za nosit i manji od 40 litara neki no name maskirni sa kryptek mandrake uzorkom, no ispada da moj prastari jna borbeni ranac s kojim sam prošao sve izlete u osnovnoj , logorovanja u izviđačima i kojekakva divlja kampiranja i izlete u prirodi  je još uvijek najbolji za kratke boravke pa čak i duže. Imam u planu tj započeo sam ga modificirat trakama da napravim molle sistem na preklopu tj poklopcu rusaka kako bi mogao dodat dodatne trorbice no za najosnovnije vodu, vatru, nož, šatorsko krilo i najosnovnije za prvu pomoć uz eventualno neku jaknu ili dodatnu majicu i sl nakačit na njega je savršen i više i ne treba.
Svi nešto kupuju jer vide da drugi imaju pa da budu IN neki odu toliko daleko da se pretvore u snobove i glume nešto zbog toga, a pameti i znanja nigdje jedva da se kompasom znaju služit..

Nož kao nož nekad je i džepni preklopni bio dovoljan, no eto danas ima dosta kopija modela poznatijih marki za povoljniju cijenu kao recimo CIMA 1 i ja sam pokleknuo čisto iz radoznalosti i uzeo dva da vidim valja li no za cijenu od 20 dolara po komadu nije strašno ni da pukne.

Od ostalih noževa jeftinije klase a da nude kvalitetu nisu loši ni Schrade pogotovo SCHF16 kao nož za oko vrata jednostavno ljubav na prvi pogled kod mene kad sma ga uzeo malo je teži ali leži savršeno u ruci .. Ovaj veći survival model za 20 dolara nije čak ni loš iako je malo dizajn uljepšan ovom nazovimo pilom gore koja je beskorisna... ali imaju još modela za tu cijenu ..

Za mačetu tj nekakav kako ameri kažu chopper imam nepalski Service No1 vojni kukri iako su im i za šumu i radni i svi skoro isti osim Sirupate i Cheetlange koji su relativno light modeli no skuplji.. Cijena jednog nepalskog kukrija ručno rađenog je za Service No1 i isti takav jungle je oko 45 do 50 dolara što za kvalitetu ručnog rada ako znate od kojeg Kamija (znam ih par pa sam uzimao direktno većina ih radi tj posluje sa pojedinim imenima jačim koji imaju ugovor sa vosjkom vezano za opskrbu istih...) uzimate nešto kvalitetno dok kinesko smeće Cold Steela nekakvog nazovi Gurkha kuprija je oko 300 400 dolara što je trostruko skoro više od najboljeg tj najluksuznijeg i najteže izvedivog kukrija prilikom izrade tj Chirra modela (sa nekoliko kanala na oštrici 3,5 pa nadalje ovisi o narudžbi )... Loša strana kukrija iz nepala je cijena poštarine koja je skoro jednaka cijeni kukrija pa se plati oko 35 dolara za poštarinu koja ide preko DHL-a jer jedino tako mogu slat i onda kod nas carina odere jog oko 260kn pa ispadne da ste platili još jedan kukri ... Postoje i kineske verzije koje su jefitnije kao ovaj united koji je na slici i bio je oko 23 dolara plus nešto sitno poštarina no doašao je tup doslovno ali nije loš izdržao je svašta..

Kao zadnju preporuku za kratku mačetu a da je niske cijene mogu preporučit i Britanski vojni Golok koji je dosta popularan među bushcrafterima u engleskoj cijena je oko 14 funti i često se da pronaći po sajmovima za 20 eura po komadu jedini nedostatak im je ručka koja grebe jer nije fino napravljena tj postoji višak materijala, no kad se omota trakom savršeno leži u ruci...

Imao sam jako puno noževa, a kako se tu govori o početničkoj opremi onda se držim nečeg što je po cijeni prihvatljivo i što sam isprobao tj koristim, tako da ništa skuplje tu nisam stavio iako bi i moj Kizlyar Orlan2 spao pod relativno jefitno ali visoke kvalitete ako bi se uzela cijena direktno iz Rusije onako kako sam ih ja preko prijatelja naručivao...

*

Offline Bushcraft Wolf

• 852
  • 10
« Odgovori #24 u: 30 Srpanj , 2018, 12:19 »
Od pila imam jednu iz Aldija,jednu iz Lidla i Bahco Laplander,nju sam platio 22-23€ u setu sa Bahco nožem... Sa sve tri sam zadovoljan...iako Bahco šije ove dvije u piljenju...

Kukri imam od Ontaria,Combat Survival Kukri,platio ga 250kn,inace je oko 100€... Maceta Tramontina 18"... Nju bih svakome preporucio,jeftina i efikasna... Ne umara ruku ni nakon dužeg rada...
Preklopni nož Opinel,meni za pripremu hrane odličan...

Fiksni noževi Mora,meni ne treba nista drugo...iako imam
jedan custom nož...

Problem je sto kad pogledas youtube ili forume svi prodaju neke price o survival noževima sa basnoslovnim cijenama...i ljudi se povedu za time... Iskreno,u HR nema mjesta s kojega kad krenes da neces naici na neko naselje,pa niti ima potrebe za nekim kvazi noževima za preživljavanje...tko hoce jeftin a izdržljiv nož tu je Mora Robust...na youtubu ima hrpa videa gdje ju zlostavljaju i nož podnosi stvarno puno toga...
The world is big and I want to have a good look at it before it gets dark...

*

Offline blinddog

• *
  • 436
  • 14
  • VKV brico
« Odgovori #25 u: 30 Srpanj , 2018, 14:27 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi Kako ti se pokazao CIMA nož? Vidjeh različite recenzije, od super do smeća, kakvo je tvoje viđenje? Navodno nož dobar odnos cijene i kvalitete, čvrst i za jače poslove a futrola smeće.
CB 328CT001
BE SMART - GET PREPARED

*

Offline rodney

• 104
  • 4
« Odgovori #26 u: 30 Srpanj , 2018, 17:42 »
Skupe su te pile ja za jednu sam dao najviše 50kn u lokalnoj "željezariji" i odlična je no tu sam poklonio prijatelju dok ove dvije su ostale ova zelena je 20kn bila u konzumu na nekom ludom popustu, dok je ova žuta iz lidla i cijena je bila isto nekih 20 kn dakle obje nekih 40-45kn...  Više sam nego zadovoljan sa obje s obzirom na cijenu niti bi dao više od toga za kojekakve bolesne skupocjene brendove kao što su silky itd bez obzira na razvikanu kvalitetu istih....

Nož kao nož nekad je i džepni preklopni bio dovoljan, no eto danas ima dosta kopija modela poznatijih marki za povoljniju cijenu kao recimo CIMA 1 i ja sam pokleknuo čisto iz radoznalosti i uzeo dva da vidim valja li no za cijenu od 20 dolara po komadu nije strašno ni da pukne.
Meni su tvoji postovi zanimljivi, ali malo su oprečni. Za pilu nebi dao više od 50 kuna, jer su razvikani bolesni skupocjeni brendovi, dok ti za nož od 20$ (skuplji nego mora koju ja nosim, a i Mora je već neki "brend") nije šteta ni da pukne. Tu je po meni stvar perspektive, noževe voliš i stoga ti nije skupo/problem dat za nož malo više, dok ti pile nisu zanimljive pa ne vidiš smisao. Pandan tvojim pilama bi bili noževi s placa gdje je jedini natpis "made in PRC", ili neki iz željeznarije gdje si i pile kupio.

*

Offline outsider76

• **
  • 16
  • 0
« Odgovori #27 u: 30 Srpanj , 2018, 22:04 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi Kako ti se pokazao CIMA nož? Vidjeh različite recenzije, od super do smeća, kakvo je tvoje viđenje? Navodno nož dobar odnos cijene i kvalitete, čvrst i za jače poslove a futrola smeće.

Istina futrola je smece no opet sve ti ovisi na kakvu naletis tj neke super drze dok kod nekih ces morat onim fenom za boju ih popravljat da se stisnu bolje kako bi drzale noz ... Imao sam dva i  na jednom je futrola bila super na drugom je plesao nož kao da mu je prevelika no futrola ko futrola nije loša toliko ima puno goreg od toga ... Nož kao nož nisam štedio i za taj odnos uloženog novca i kvalitete bi ga preporučio svakome.

Meni su tvoji postovi zanimljivi, ali malo su oprečni. Za pilu nebi dao više od 50 kuna, jer su razvikani bolesni skupocjeni brendovi, dok ti za nož od 20$ (skuplji nego mora koju ja nosim, a i Mora je već neki "brend") nije šteta ni da pukne. Tu je po meni stvar perspektive, noževe voliš i stoga ti nije skupo/problem dat za nož malo više, dok ti pile nisu zanimljive pa ne vidiš smisao. Pandan tvojim pilama bi bili noževi s placa gdje je jedini natpis "made in PRC", ili neki iz željeznarije gdje si i pile kupio.

Poanta je bila da te jeftinije pile znaju bit jednako dobre kao i pola tih razvikanih imena i da rade upravo ono za što su namijenjene ( nekad smo nosili one ručne fiskne pile od kuće jer nije bilo preklopnih tako i u izvidjačima je bilo radio si s onim što si imao i nije bila marka )... Na Moru sam zaboravio možda zato jer je nisam nikad volio izgleda mi kao kuhinjski nož ( mislim mogao bi to reći i za neke vojne možda je do mene zbog kolekcionarstva i svih tih noževa koji su prošli kroz ruke svih tih godina ). Imao sam moru companion i lijepo leži u rukama, kvalitetan je nož no iskreno nikad mi nije "legla". Cijenom je prihvatljiva no samo s generic modelima kao što je Companion gdje su cijene niske, no pogledaj cijene nekih novijih full tang carbon modela kao što je, Garberg ili Buschcraft black dakle i o tome bi se moglo pričati. Uglavnom ne vole svi moru  i ako ćemo o noževima više volim u ruci nešto s čim mogu sve radit tj nešto čemu mogu vjerovat. Za mene je i Glock u razredu jeftinog noža a kvalitetom pojede pola trostruko skupljih razvikanih brendova koje bushcraft-geekovi kupuju. Istina za noževe kad su u pitanju oni za kolekciju nisam žalio novca no iste sam prodao za trostruku cijenu tako da uvijek pazim platit nešto po realnoj cijeni..

ovo je zadnje što sam uzimao čisto za preprodaju i po meni spada svaki u jeftinije noževe jer je svaki komad tu jeftiniji od jednog ESEE 3 noža ...

Moj izbor je definitivno kukri i to origigi ne ove američke PRC kopije koje rade Cold Steel i slične firme kao United , Schrade jer većina danas je PRC ako ćemo gledat proizvodnju.. I za manji nož Schrade SCHF16 na njega sam navikao i vrlo je kvalitetan..

A što se tiče noževa koji ponekad nosim su Kizlyar Orlan 2 i Glock plus SRK ali druga serija Carbon iz ranih 90-tih nož koji je prošao rat tj bio je dijeljen jedinicama specijalne policije, dok je kod nas grad kupio seriju Tanto noževa za naše dečke. SRK je doslovno prošao sve a ručka od kratona nakon toliko godina se počela raspdat tj pretvarat u žvakaću gumu ( nekad je CS pravio kvalitetne noževe danas im pucaju i kad padnu na travu )....

ovo je prodano ali njega sam nosio nekad..

*

Offline poljičanin

• *
  • 1709
  • 15
« Odgovori #28 u: 31 Srpanj , 2018, 09:06 »
Prije nego što nastavimo pričati o opremi za početnika, malo bi se trebalo osvrnuti na to kako postati početnik.

Kontaktirali su me svojevremeno dva momka -20 i koja godina, s pričom kako su se proveli 3 dana na Velebitu. Blagi užas! Sve stvari s kojima su mi se pohvalili, upravo su usprotne od onoga kako je trebalo napraviti. Čitanje i praćenje foruma i gledanje emisija o preživljavanju u divljini stvore dojam da se sve zna, samo treba kupiti skupu razvikanu opremu i idemo.....

Svo moje znanje dolazi iz vlastitih pogrešaka. Učio sam u gadnim uvjetima, tamo gdje su problemi s opremom bili najsporednija stvar. Ali sve loše što mi se dogodilo, ja bih najprije dobro proanalizirao zašto se to dogodilo, kako se to dogodilo i što poduzeti da se to više nikad ne ponovi.

Primjerice: bio sam ročnik u JHA 1989./1990. i kad sam išao u premještaj, svu opremu sam nosio u vojnoj transportnoj torbi koju sam stavio na leđa, i borbenom rancu kojeg sam nosio na prsima. Tako natovaren hodao sam nekih 5 km i sve je to na meni stajalo u redu. 1991., idemo na položaje na Svilaju i, u nedostatku druge transportne opreme, ja stvari ubacim u transportnu torbu, mogao sam  godinu dana ranije, mogu i sad... Kad sam išao u premještaj nosio sam i borbeni ranac na prsima, s naramenicama preko ramena i one su spriječile da mi ručke od transportne torbe ispdaju s ramena. Sada, kad sam nosio samo transportnu torbu, doslovno, sa svakim korakom naramenica mi je ispada s jednog ramena, s drugim korakom s drugog ramena, a tu su još i RAP na remenu i puška. Na meni se sve to raspada, moram držati korak i razmak u koloni, dva sata penjanja po nedođijama Svilaje, još nosim i neku vreću sa sanitetskim materijalom, užas, užas...

U povratku sam telefonskom žicom zavezao ručke transportne torbe da mi ne ispadaju s ramena i nikad više nisam sebi dozvolio da opremu nosim u nečemu što na mojim leđima neće biti čvrsto, udobno za nošenje i potpuno kontrolirano tijekom hodnje.

Dakle, toplo preporučujem - kreni polako. Najprije s jednodnevnim izletima, tu se kontroliraju oprema, obuća, postupci - kad otiđeš u planinu, a da pri tom ne znaš da si opremu staavio na sebe i nosio, dakle, da ti je sama hodnja, a ne oprema, svrha samoj sebi, to je to, sad možeš dalje.

Slijedeći korak bi bilo noćenje u planini, najprije jednu noć, u planinarskom domu. I tu istestiraš opremu, znanje, hranu, vodu, smrznut ćeš se na spavanju, nositi ćeš i previše nepotrebne opreme, ali, nakon nekoliko takvih avantura, možeš preći i na višednevne ture, sad već imaš znanje i iskustvo...  I više nisi početnik.

Samo tako se može dalje, postepeno se razvijaš i učiš. Precijenjivati ćeš i vlastitu fizičku kondiciju, planirati će se grandiozni planovi koliko toga proći, ali u planini nikad se ne smije robovati planovima: robuje se samo sigurnosti i ograničenjima svih pojedinaca u skupini, skrati put, uvijek pazi na vodu i prilagodi se najslabijem u društvu, možda ima žuljeve, možda nema kondiciju, ali u planini je važno i zajedništvo.

*

Offline outsider76

• **
  • 16
  • 0
« Odgovori #29 u: 31 Srpanj , 2018, 11:14 »
Citat:
robuje se samo sigurnosti i ograničenjima svih pojedinaca u skupini, skrati put, uvijek pazi na vodu i prilagodi se najslabijem u društvu, možda ima žuljeve, možda nema kondiciju, ali u planini je važno i zajedništvo.

Upravo tako tim je slab koliko i najslabija karika u njemu ako je riječ o više ljudi i nepoznatom terenu gdje se može brzo dogoditi nešto neplanirano...

Iz iskustva znam da se čak i u kontroliranim uvjetima može dogodit nešto loše u vrlo kratkom vremenu pa čak i koliko god se spremao za to.. Uglavnom nas kao izviđače su "maltretirali" učenjem orijentacije s kartom i M53 i to se moralo znat u detalje , zatim sve vrste postavljanja skloništa, prve pomoći i komunikacije zastavicama i morseovom abecedom uz to i poznavanje nekih biljaka itd. Za polaganje vještine izvidnika gdje polažeš prvo šutnju pa gladovanje cijeli dan na kraju za samovanje su od nas mlađih sam puštali one za koje su bili sigurni da neće puknut psihički u šumi na triglavu gdje se trebalo samostalno podignut zaklon sa šatorskim i prenoćit sam bez da se ode to slijedećeg koji je bio na nekih 500 metara udaljen... Od deset kandidata 5 nas je prošlo neki su se ozlijedili neki pukli od straha zbog zvukova životinja kao i zvukova naših koji su nas nadgledali i pomalo recimo provocirali da se uvjere da možemo samostalno nastavit ... Jedno vrlo pozitivno iskustvo koje shvatiš kasnije tj smisao svog tog trpanja jako korisnog znanja no bitan faktor svega je i psiha tj reakcija nekog na nepredviđene situacije...

Dakle svo to gledanje kojekakvih "samozvanih  youtube stručnjaka" i učenje je uzaludno ako ne naučiš neke stvari na svojim greškama i pokušajima i posebno je bitno kakav je netko u glavi psihički tj kako se nosi na stresnim situacijama kao što je umor ili ozljede ili nešto gore što se može uvijek dogodit. Nekad nije bilo interneta, nije bilo razvikanih marki opreme, noževa itd koje mamini sinovi vole kako bi bili da bi se hvalili njima kako ih imaju , ( pitam se ponekad imaju li isti i kit sa šminkom i puderom )...
Sa starim JNA šatorskim, borbenim rancem kojeg vidim da i dan danas neki koriste, lovačkim nožem (eventualno malom tj mini sjekiricom metalnom koje su onda bile popularne pogotovo za nas mladje ) uz to kojekakvom čuturicom i posudom koju si mogao pokupit od doma za kuhanje se više prošlo i napravilo nego danas sa pola tih novih gluposti tj nije se manje uživalo. Tko je onda imao JNA porciju ( pogotovo sjećam se onih narančastih končarovih )  taj je bio faca ako je imao i kakav bolji nož lovački ili zastavin kamp nož da ne govorim.. Vreće kao vreće nije bilo pretjerano razvikanih  marki tj bilo je ali za to su znali samo eventualno ljudi poput planinara koji su znali noćit na kojekakvim snjeznim planinama, moja je bila neka ružna kvadratna no name i k tome najjeftinija ali je prošla ledene zimske dane  tokom akcije oluja i grijala je kao luda ( danas rijetko da bi mogao više pronaći istu za sitan novac uz to je bila neka sigurno domaća proizvodnja made in YU ), samo rijetki su imali vojnu JNA vreću za spavanje koju je nekom stari pokupio služeći rok ili su nabavili preko neke veze ... Posude od titanija ok ima prednost što s tiče bakterija i čistoće no opet moraš oprat i to jer se ne pere samo.. Hammock hmm ah da teško da od  debelog vojnog šatorskog krila ledja bi bila prozračena da primadonama bude udobno... I sama šatorska krila danas toliko vrsta s reflektorima tj folijom pa bez pa marke pa tanka itd , onda si imao dvije vrste zeleno i maskirno i to je to i nikom nije ništa falilo , ruksake posebne su kupovali samo planinari općenito su se nosili jna planinskih jedinica i slični lovački...

Danas ima svega većina se toga pravi u kini bez obzira na marke ili je materijal od tamo samo se napuca neka marka na njih i prodaje po trostruko i više skupljim cijenama i pojedinci misle da imaju zbog uloženog veću kvalitetu... Općenito sam se nagledao muških snobovskih primadona koji pate za nekim markama i komforom ne samo u ovome nego i općenito do situacija di se pojedinac odbacivao jer nije imao dobru opremu za druženje tj nije uložio kao drugi za susret pa je primadona plakala zbog toga na forumu.... Svatko naravno ima pravo kupovati sebi što želi no daj drugima da dišu ljudi se prepadnu takvih sa svim ti razmetanjem nečim što sami tko zna gdje vide i pokupe jer je to in da imaju.
Često sam znao pogledat da se nasmijem onu tulavu Lilly cura ima bogatog taticu koji plaća opremu sama ne zna što bi sa sobom pa ima kanal o nekom bushcraft-survivalu s tim da je zanimljivo kad se ide pratit da obično drugi prije objave neku tematiku ili recenziju i odmah se pojavi kod nje kao jednom kad sma pratio za jednu lopaticu troje ljudi je prije nje imalo no morala je i ona tj svi njeni videi su zapravo "copy-paste" ajde da vam pokažem svoje znanje koje sam pokupila pred koji dan na youtubu...   

Mislim da je tu jako bitna tema i prva pomoć za koju ne znam uči li se to više u osnovnoj školi, ali znam da se obično nabuba za polaganje vozačkog i većina vozača da ih se zaustavi ne bi znala što napravit s unesrećenim. Poanta je da neki pretjeraju sa svojim kitom za prvu pomoć ( ne mislim na ljude s ovog foruma) tj natrpaju i ono što je nebitno ili nisu osposobljeni uopće svojim znanjem pružiti pomoć te vrste. Možda bi se i tome moglo detaljnije pisati što složiti u neki osnovni kit za pomoć...

Početnici bi se za početak držat bliske lokacije i gradit svoje  znanje , s vremenom u dvoje ili većem društvu jer je tako puno sigurnije i lakše ako se što dogodi pogotovo ako je neki teren koji se ne poznaje i daleko je od naseljenog mjesta ... 

*

Offline poljičanin

• *
  • 1709
  • 15
« Odgovori #30 u: 24 Kolovoz , 2018, 20:45 »
Često krene priča i o skupim noževima, o brutalnom oštrenju noževa, o vrhunskom umijeću oštrenja istih.

Jednim jeftinim alatom dobiti ćemo, za početnika, izvrsno rješenje, lagano, koje će pored jeftinog džepnog nožića poslužiti u svim situacijama kada trebamo oštar alat: skalpel.

Opet, ne kupovati najjeftiniji, to je pak smeće neopjevano, ali do 20 kn skalpel s metalnom vodilicom za nož (kao na slici) i eventualno kutija novih noževa (oko 20 kn) i osigurali ste se za duge godine motanja po planinama.

Ovaj alat se koristi s iznimnim oprezom, jako je oštar i može nanijeti teške ozljede. Postoji mogućnost (meni se to dogodilo), da se pod velikim pritiskom okrhne komad noža i ostane kruto učvršćen u materijalu kojeg ste rezali, a onda inercijom zbog velike sile koju ste primijenili, ruka preleti velikom snagom preko tog komada noža i eto problema (u mom slučaju 10 šavova). Kad ste van civilizacije, daleko od liječnika, problem je još daleko veći.