Gljivarenje

• 39 replies
  • 7661 views
*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
  • Spol: Muški
Gljivarenje
« u: 28 Ožujak , 2014, 14:03 »
Jel ima ovdje ljubitelja gljiva, kaj berete, kada berete itd. ?? Opcenito sve o gljivama slobodno pisite, koje preferirate koje izbjegavate ... koje su otrovne koje nisu

ja se ne micem dalje od vrganja i crnih trubica
« Zadnja izmjena: 01 Siječanj , 1970, 01:00 od Guest »

*

Offline Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Osnivač
Re: Gljivarenje
« Odgovori #1 u: 28 Ožujak , 2014, 14:12 »
Ja se ne mičem dalje od vrganja i ... (tišina)
Jedino znam vrganje 100% prepoznati, a ostalo neznam  :D

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
VRGANJ (ljetnji vrganja)
« Odgovori #2 u: 28 Ožujak , 2014, 14:17 »

Ako je blagva kraljica gljivarskog carstva onda je vrganj zasigurno kralj.Iako je čest, iako ga ljudi relativno dobro poznaju, ipak je mnogima upravo on najmilija i najbolja gljiva.Razlikujemo četiri osnovne vrste vrganja mada postoje mnoge dileme oko determinacije te možemo reći da postoje, redom: proljetni ili mrežasti vrganj (boletus aestivalis), ljetni ili pravi vrganj (boletus edulis), crni vrganj ili hajdenjak (boletus aereus) i borov vrganj (boletus pinicola).

- boletus aestivalis (proljetni vrganj)
osnovna karakteristika proljetnog vrganja je ta što mu je klobuk raspucan, poput mrežice ,naročito po suhom vremenu, a interesantno je to što je ova vrsta najukusnija .Najljepši vrganj koji sam našao bio je upravo aestivalis. Tako sam jedanput ugledao gljivu za koju iz daljine uopće nisam ni pretpostavio da bi mogla biti vrganj.Prišao sam bliže, iz znatiželje. Vrganj, definitivno, ali kakav! Bio je skoro potpuno bijel, zdrav, malo mrežast i sasvim ukopan tako da sam morao paziti kako ga vadim iz zemlje.Iz debelog stručka izrasla su tri spojena klobuka, cjevčice svjetlo žute.Očistio sam ga pažljivo i položio u košaru.

- boletus edulis (ljetni vrganj)
Najpoznatiji i najčešći vrganj
ljetni vrganj izaziva najviše nedoumoca obzirom da se javlja u mnogo varijeteta ali su sve izvrsnog okusa tako da ne postoji opasnost od zamjene s otrovnim gljivama. Jedino moramo paziti da ga ne zamjenimo sa žučarom (boletus felleus) koja ima vrlo gorak okus, poput žuči.
Upravo je fascinantno koliko je prilagodljiv i u kakvim količinama ga zna biti kad se poklope uvjeti. Imao sam tu privilegiju da se često i sam uvjerim u tu tvrdnju.

- boletus aereus (hajdenjak)
Mnogi ga smatraju najukusnijim vrganjem zbog tvrđe konzistencije. Lako ćemo ga prepoznati po tamnom, gotovo crnom klobuku i zatvorenim cjevčicama bijele ili blijedo-žute boje.Stručak je debeo prema dnu i prekriven blijedom mrežicom.Raste najviše krajem jeseni po svjetlijim mjestima listopadnih šuma,proplancima,putevima itd.Znao sam ih nalaziti i u prvoj polovici studenog.Tako sam jednom prilikom donio kući ni manje ni više nego jedan hajdenski vrganj.Bio je težak preko pola kile i sasvim zdrav tako da je bilo dovoljno za ručak.

- boletus pinicola (borov vrganj)
Najveći među vrganjima
Ime borovog vrganja ne odgovara stvarnom staništu, jer, iako raste u borovim šumama puno je češći u bjelogorici, kako govore moja iskustva.Osnovne karakteristike su to da ima tamno crveni klobuk.Stručak je , što je bitnije za prepoznavanje, uvijek prekriven vrlo izraženom crvenkastom mrežicom.Za razliku od hajdenjaka,borov vrganj voli tamnija i mračnija mjesta. Uvijek sam ih nalazio dalje od čistina i rubnih dijelova šuma,pored staza u dubini.Borov vrganj može narasti fantastično velik.Nisu rijetki primjerci po 1.5 kg, čak i 2 kilograma.Obzirom da može narasti tako velik ljudi se ponekad hvale kako su našli vrganje pod snijegom. To su zacijelo bili borovi vrganji.

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #3 u: 28 Ožujak , 2014, 14:19 »
Citat: "CroPrepper"
Ja se ne mičem dalje od vrganja i ... (tišina)
Jedino znam vrganje 100% prepoznati, a ostalo neznam  :D

pa trubice crne nemres nikak fulat heheh ... bas su upecatjivo ruzne, a jako jako aromaticne i dobre, kazu da su crne trubice tartuf za siromasne

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #4 u: 28 Ožujak , 2014, 14:38 »

Crna truba (Craterellus cornucopioides)
CRNA TRUBAČA

Gljiva koja nema impresivan izgled, a još gore ime, međutim izuzetno je dobra. Pogotovo ako znamo da je jako malo ljudi bere, a može se naći u velikom broju.

Izgleda kao šuplja trubica, visine do 12 cm, s krpastim krajevima, plodno tijelo je tanko, mesnato, jako ulegnuto, vijugava i nepravilna oboda, pri dnu tanko i lagano se proširuje do rubova, na gornjoj strani i iznutra je crnosmeđe ili crnosivo, s prilegnutim čehicama, stručak je vijugav, modrikastosiv ili siv, te naboran.

Meso je tanko, sivkasto ili crnkastosivo, kožasto, elastično, ugodnog mirisa i slatkog okusa. Otrusina je bijela.

Raste razbacano i u svežnjićima, koji su ponekad veliki, na vlažnom i blatnom tlu, u listopadnim i mješovitim šumama. Uglavnom u jesen, ali ponekad i malo ranije. Pojedinih godina bude kao posijana, pa se kaže da je možete kositi.

Zamjećeno je da je posljednjih godina bila veliki skupljač radioizotopa oslobođenih iz nuklearne elektrane u Černobilu.

Ova gljiva je velika poslastica, a pogotovu je dobra kad se posuši, samelje i upotrebljava u prahu kao začin za juhe, umake i dr. Gotovo da i nema opasnosti od zamjene s nekim nevaljalim gljivama.

Crne trube su mi apsolutno najdraže gljive. Kao prvo crne su što je samo po sebi već dovoljno da mi se svide. Kao drugo iznimno su ukusne i delikatne i nekako odskaču od cijelog gljivarskog svijeta.

A super su im i razna imena koja imaju: crne trube, mrki trubači, mrtvačke trube…

Zovem ih crne trube jer je to naziv koji sam čula kad sam se s njima prvi put susrela.

To je gljiva koja, zahvaljujući svom jedinstvenom izgledu, nema otrovnog dvojnika i gotovo je nemoguće zamijeniti s nekom otrovnicom. Ipak nemojte ovo shvatiti kao poziv da se sami uputite u berbu, prepustite to znalcima.

Kod crnih truba sušenje je uvijek najbolji izbor. Sušene crne trube su izrazito cijenjene kao začin. Suhe se samelju i dodaju u juhe, umake…

Sušenje stvarno nije komplicirano ni u kućnim uvjetima, ali oduzima vremena. Sve što trebate je odrezati donji, zemljasti dio sa svake gljive, očistiti ih od ostataka zemlje i lišća te i ih rasporedite po rešetki iz pećnice koju ste obložili papirom za pečenje. Gljive sušite u pećnici zagrijanoj na niskoj temperaturi, idealno bi bilo na 40 stupnjeva, a nikako ne na više od 50 stupnjeva. Vrata pećnice ostavite otvorena kako bi para mogla izlaziti van i tako ih sušite nekih 5 sati.

Znalci su mi savjetovali da sve gljive koji su mi „višak“ osušim, da ih ne zamrzavam jer na taj način gube dio arome.

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
« Odgovori #5 u: 28 Ožujak , 2014, 16:00 »
Ja sam na vrganjima i livadskim pečurkama (Agaricus campestris). Pečurke (tako ih zovem od kad sam bio klinac) jedem oduvijek i to mi je jedina vrsta gljiva (uz vrganje u zadnjih par godina) koju znam prepoznati 90%.
Naravno, ako imalo nisam siguran, ne diram gljivu uopće.

Citat:
Pečurka - lat.Agaricus campestris, livadska pečurka, rudnjača, jestiva je i ukusna gljiva iz porodice lističarki (Agaricaceae). Gljiva je dosta promijenjiva i varijabilna te ju je lako zamijeniti s drugim gljivama iz roda Agaricus. Neke se vrste ovog roda i uzgajaju. Klobuk je bijele boje, promjera 4-8 cm, dok su listići s donje strane kod mladih gljiva ružičaste, a kod starijih čokoladno smeđe boje.Prsten na stručku je mekan i lako se skida. Gljiva raste isključivo na livadama i pašnjacima.

Evo i bolji opis i slike Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Njih nakupim doslovno na desetke kila u sezoni i jedem ig kako god ih tko zna spremiti ^^ kad sam bio limač najdraže mi je bilo staviti klobuk na tablu od štednjaka na drva (stavim ga naopačke, tako da se vide listići dolje), staviti malo soli unutra i pustiti da se ispeče tako. Gljiva pusti malo soka, on rastopi sol, ispeče se i njamiiii
Trust me, I\'m an engineer

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #6 u: 31 Ožujak , 2014, 07:33 »
Ja uglavnom susim vrganje i blagve jer nisam neki ljubitelj gljiva. Napomenio bih jos lisicarke i suncanice kao dvije dobre gljive :)

Jednom je stari nasao borov vrganj od 1.2 kg  :smiley_emoticons_ugly-dance:
Wake early if you want another man\'s life or land.
No lamb for the lazy wolf.
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
« Odgovori #7 u: 06 Travanj , 2014, 02:55 »
I bukovačeeeee Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

I šampinjoni iz Konzuma  :vertex_Schild_Smiley_LOL1:

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #8 u: 06 Travanj , 2014, 18:59 »
Citat:
Zamjećeno je da je posljednjih godina bila veliki skupljač radioizotopa oslobođenih iz nuklearne elektrane u Černobilu.  

E nema mi nista draze nego kada mrtav umoran dodem kuci i unesem ,putem navedenih gljiva,  poprilicnu kolicinu polonija 210 u svoj ,tada napacen jeftinim vinom i puckim kobasicama, organizam. Doslovno svijetlim od srece.
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
« Odgovori #9 u: 06 Travanj , 2014, 19:12 »
Jeftino vino i kobasice neutraliziraju plutonij!  :D

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #10 u: 28 Svibanj , 2014, 18:09 »
Na bespućima interneta sam naletio na ovo:

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #11 u: 30 Svibanj , 2014, 23:41 »
upravo skinuto, i sad kad zalegnem u krevet prek tableta se bacam na proucavanje ... nadam se da ce bit zanimljivo stivo  :D

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #12 u: 04 Srpanj , 2014, 17:16 »
[attachment=0:3v70vfby]gljive.jpg[/attachment:3v70vfby]

danasnji ulov  :D

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #13 u: 04 Srpanj , 2014, 22:14 »
Kod mene su lisicarke krenule  :goodday:
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #14 u: 04 Srpanj , 2014, 22:36 »
O fino si ti to nabrao. Ja nebi vrganja videl da stojim pred 100 komada  :glavauzid:

Nema mi boljeg nego lisićke, vrganji, mladog luka i jajčeka. Zakon!  :ymapplause:

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #15 u: 05 Srpanj , 2014, 01:36 »
Citat: "Vikingr"
Kod mene su lisicarke krenule  :goodday:

bilo je i njih al ih nisam bral  :D vrganji su mi bolji

Citat: "CroPrepper"
O fino si ti to nabrao. Ja nebi vrganja videl da stojim pred 100 komada  :glavauzid:

Nema mi boljeg nego lisićke, vrganji, mladog luka i jajčeka. Zakon!  :ymapplause:

ajde aka coravi vidim, kaj nebi ti ... trebas se naviknut, kad jednog snimis sami bu ti se pokazivali ... treba trenirat oko po sumi, pratit tragove i to opcenito :D gorstacko/lovacki zivot  :Camping41:

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #16 u: 31 Kolovoz , 2014, 16:45 »
danas se gljivarilo opet, kratka šetnja šumom onak usput

bratičev ulov, crne trubice

i moj, lisičke

i nešto vrganja, al su lošiji pa idu na sušenje

*

Offline Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #17 u: 31 Kolovoz , 2014, 19:07 »
Prva liga. Obožavam lisićke s jajima  :D

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #18 u: 31 Kolovoz , 2014, 23:06 »
evo dojdi, dobil sam i domaca jajca pa ti napravim za veceru  :D

*

Offline Bushcraft Wolf

• 860
  • 10
Odg: Gljivarenje
« Odgovori #19 u: 25 Listopad , 2015, 13:54 »
Zna netko koja je ovo gljiva??? mala je ubrala u dvorištu...dosta ih ima...

The world is big and I want to have a good look at it before it gets dark...