Brušenje noževa

• 117 replies
  • 16003 views
*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
  • Spol: Muški
Odg: Brušenje noževa
« Odgovori #100 u: 12 Listopad , 2016, 13:41 »
De chill, složimo se da se ne slažemo i ne razumijemo najbolje i to je to  :pivo:

Taj "uređaj", naprava ili kako već da nazovem to...korisno je i slažem se da je lako naoštrit nož s time (lakše, brže i preciznije nego rukom), čovjek je fino pokazao korištenje i donekle mogućnosti toga
Samo eto, da je uzeo nešta tvrđe da se realnije vidi koliko je potrebno rada za nabrusit nož koji ljudi koriste kao nož (nek uzme Spy Enduru ili Bench Griptilian ili tako nešto, a ne butter knife) nekako bi bolje sjelo

Svi takvi sustavi rade na identičnu foru, ako ne želite plaćat ime i ideju lako se to napravi. I onda novce koje bi dali za to možemo potrošit na komplet kvalitetnog kamenja (ili dijamantnih bruseva ili šta već je potrebno kome) i to je to

A ovaj Work Sharp ima moj šogor i njemu koristi super...brusi noževe za kolinje da briju stalno pod istim kutem, ne muči se ručno i brzo je gotov
Meni ta stvar koristi samo ako baš silujem nož i trebam skroz nove bridove pa profiliram s tim i nabrusim nož dalje ručno

Sorry for long post
Trust me, I\'m an engineer

*

Offline Preppy

• *
  • 3946
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #101 u: 12 Listopad , 2016, 16:21 »
I ja imam worksharp. Ima dobrih ali i loših strana. Planiram napravit rivju uskoro.

Via TapaTalk

*

Offline Bushcraft Wolf

• 887
  • 10
« Odgovori #102 u: 12 Listopad , 2016, 19:50 »
Pa konveks napravi svatko tko lose oštri...htjeo ili ne...  Zato i spominjem Ken Onion,bilo je tvrdnji da on ne pravi konveks...a sve sto nema čvrstu podlogu iza pravi konveksan brid...

A zasto ga ne bi mogli usporedivati s drugima??? Netko voli imati konveksnu ostricu...netko ne...stvar izbora...

Ja nigdje nisam rekao da "znam" ostriti...svoje noževe oštrim na svoj način...i naoštrim ih da briju iako nema potrebe za tim...ja zadovoljan...
The world is big and I want to have a good look at it before it gets dark...

*

Offline ssverko13

• 766
  • 6
« Odgovori #103 u: 23 Listopad , 2016, 13:35 »
Ima neko preporuku za neki dobar sistem za ostrenja. Sto jeftinije. Dosta sam nabrijan za spyderco sharpmaker pa ak ima netko iskustva snjim ili da zna gdje ga nabaviti za neku ok cjenu..

Poslano sa mog GT-I9195 koristeći Tapatalk

Gluplji seljak, veći krompir

*

Offline Benger

• 363
  • 4
  • Družina od vješala
« Odgovori #104 u: 23 Listopad , 2016, 14:17 »
Lansky te u konačnici ispadne najpovoljnije, a solidan je. Spyderco komplet je u startu već poprilično skup, a i drži cijenu.
...omnia mea mecum porto...
Bolje visit u šumi, nego na mobitelu...

*

Offline Bushcraft Wolf

• 887
  • 10
« Odgovori #105 u: 23 Listopad , 2016, 15:52 »
Potpisujem Bengera...

*

Offline ssverko13

• 766
  • 6
« Odgovori #106 u: 24 Listopad , 2016, 06:15 »
Budem istrazil jos. A nemogu vise tako. Sve mi je postalo tupo doma..

Poslano sa mog GT-I9195 koristeći Tapatalk

Gluplji seljak, veći krompir

*

Offline Chagalj

• **
  • 22
  • 0
« Odgovori #107 u: 14 Siječanj , 2017, 19:39 »
Uzeo nedavno ovo :

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

vrlo glatka keramika za dooštravanje/održavanje oštrice .... nakon par tjedana igranja, rekao bih da naoštri  stvarno jezivo  \m/

*

Offline Benger

• 363
  • 4
  • Družina od vješala
« Odgovori #108 u: 16 Siječanj , 2017, 22:55 »
Evo, da pohvalim Lansky set za oštrenje. Prije pola godine sam naoštrio sve noževe u kući i dan danas solidno drže oštrinu. Svakako preporučam, jer u kratko vrijeme dijamanti i polir keramika stvarno dobro i trajno naoštre svaku oštricu.

...o m m p...

*

Offline Benger

• 363
  • 4
  • Družina od vješala
« Odgovori #109 u: 17 Siječanj , 2017, 07:26 »
Prijatelj google... Lansky diamond deluxe sharpening set.

S tim da ja imam i dodatni keramički (žuto kućište) brus, kojim se oštrica ispolira. Mislim da je to zaslužno za držanje oštrine.

Pošto smo obojica u Zg, da ne gomilaš stvari bezveze, nađemo se za vikend na nekoj jutarnjoj kafici, naoštrim ti par nožova da vidiš tehniku, za ostale ti ga posudim (ako si voljan brusiti sam) pa vratiš za par dana kad naoštriš. Ili daš meni nožove na oštrenje i to te košta dvije pive. Svaka primopredaja po jedna.
Može i u petak od 16 nadalje.

...o m m p...

*

Offline worbrc

• **
  • 19
  • 0
« Odgovori #110 u: 09 Studeni , 2018, 16:48 »
Našao sam dupli brus. Od Jelačić placa u Petrinjsku. Prvo je HP, onda neki sportski dućan pa željezara. U toj željezari sam našao brus, mislim da je 68/220. Mišljenja

*

Offline worbrc

• **
  • 19
  • 0
« Odgovori #111 u: 23 Studeni , 2018, 19:39 »
Nisam nikad oštrio noževe pa neznam. Htio bih nabrusiti bajonetu od AK47. Znam, reći ćete da je to loš nož, materijal itd. Nije bitno. Naučit ću se na njemu. Svi po youtube, forumu govore da nož treba imati oštricu kao klin. Bajoneta je sa jedne strane ravna a s druge pod kutem. Da li da brusim tako ili da napravim kut sa obadvije strane?

*

Offline Bushcraft Wolf

• 887
  • 10
« Odgovori #112 u: 23 Studeni , 2018, 20:15 »
Bajunete se ne bruse...

Ali na stranu to... Nož kad brusis brusi se s obje strane... Znaci u "klin"... Uhvatis neki kut i trudis se održavati ga cijelo ostrenje,s obje strane...

Poslano sa mog ZTE B2017G koristeći Tapatalk

*

Offline Bushcraft Wolf

• 887
  • 10
« Odgovori #113 u: 23 Studeni , 2018, 20:17 »
I sto se tice gore spomenutog brusa...to ti je pregrubo za noževe... Na 220 ja vucem sjekiru...na 400 macete... Noževe nikad ne zatupim toliko da trebam toliko grub kamen...

*

Offline worbrc

• **
  • 19
  • 0
« Odgovori #114 u: 23 Studeni , 2018, 20:58 »
Hvala za mišljenje o brusu. Vidim ja na youtube da je nekakav prosjek kamen 400/1000. ali nemam osjećaja što i koliko je što. Moram brobati pa ću znati. Ali zašto baš otkrivati toplu vodu iz početka????

Pa, možda se bajonete ne bruse. Neznam i iskreno, ne zanima me. To je za mene nož, ne bajoneta. I sad, u originalu je jedna strana ravna a druga ukošena. Ako hoću tu ravnu stranu ukositi, pa, čeka me puno posla. Elektroničar sam i nisam jak u željezu. Ne želim skidati materijal strojno. Imam nekakav osjećaj da bi mogao pregrijati materijal. Vidio sam puno noževa iz kućnih radionica što se prodaju po sajmovima da su plavi, čelik nije sjajan. Vjerojatno je od strojnog oštrenja.

Za razliku od toga, jednom sam vidio nož  napravljen od kružne pile. Samo sam ga pogledao i već sam porezao prst :))))

*

Offline outsider76

• **
  • 37
  • 0
« Odgovori #115 u: 24 Studeni , 2018, 11:43 »
Kladim se da je ovo AK47 bajoneta koja je navedena krivo budući da se radi o nožu tipa bodeža i rijetko tko ga obradjuje tj oštri iako postoje primjeri gdje se ista rijetko pretvarala u vojsci u vojni bodež... AK47/M49 iliti 6x2 bajoneta je ovo:

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Primjer obrade  bugarske AK47 6x2 bajonete u vojni bodež

I primjer komercijalno brušenog AKM noža od ilegalno nabavljenih Ruskih AKM 6x3 noževa koje je Zastava vješto prodavala kao Kamp nož ranih osamdesetih u Sport trgovinama za prilično skupu cijenu..

Standardni M70 iliti drugi modeli AKM/AK74 noževi se ne isplate brusiti dosta puno truda i vremena uzme jedino ako ne želiš imati jednog za ukras a dobio si ga loše brušenog ...
Jedan koji sam popravljao par sati rukom i brusnim papirom jer je oštrica bila jako uništena i loše brušena ...

Po meni ako već želiš počet s nečim kvalitetnim onda nabavi komad od starog lisnatog amortizera s auta ili kamiona toga na otpadu ima dosta i možeš nabaviti besplatno, a i radi se o visokokvalitetnom ugljičnom čeliku pa ako ti uspije onda ćeš bar imati dobar nož, a ne nabrušeno smeće loše kvalitete ...

*

Offline Bushcraft Wolf

• 887
  • 10
« Odgovori #116 u: 24 Studeni , 2018, 12:09 »
Prvo turpijom za metal "ukosis" tu stranu...kad ju izvuces kako želis onda pređes na kamen... Jer kamenom ćeš se napatiti da ju "ukosis"... Problem s bajunetama je sto su većinom iz jako loseg čelika rađene...rijetke su rađene one iz dobrih čelika...većina koju sam ja vidio poslije brusenja su hrđale na očigled...

A sto se tice spominjanja,automobilskih gibnjeva(lisnatih opruga) za izradu noževa,solidan čelik za noževe... Isto tako vodilice motornih pila,samo paziti da nisu laminirane...tj ne one sto imaju zvijezdu na vrhu,one su iz tri komada napravljene,ti ploce čelija su zanitnane jedna za drugu...i kad ih rastavis pretanke su...
Uzeti npr Stih Duromatic...on je bez zvijezde... Rolomatic je sa zvijezdom... Većinom su od 1055,1075 i 1085 čelika...koji su za noževe bogom dani...

*

Offline outsider76

• **
  • 37
  • 0
« Odgovori #117 u: 24 Studeni , 2018, 13:00 »
Za AK od starih bajuneta tj od početnog usvojenog 6x2 do 6x4 modela je sve isti loš čelik korišten a sve zemlje koje su kopirale isto uz licencu su radile isto , sa 6x5 modelom ista priča jedino su se stvari popravile sa AK12 tj Ratnik kompletom kad su se počele koristit "bajunete" koje su zapravo borbeni noževi prvi je bio Šmel koji je ubrzo zamijenjen s 6x9 nožem koji je "reda radi" napravljen i u verziji s prstenom za pušku ...
Jedina konverzija bajunete koja mi se čini ok i korisna za outdoor je Švicarska M57 prerađena u vilicu za roštilj