Preživljavanje pionira u divljem zapadu

• 7 replies
  • 155 views
*

Offline Preppy

• *
  • 3946
  • 19
  • Spol: Muški
  • Osnivač
Preživljavanje pionira u divljem zapadu
« u: 19 Studeni , 2018, 17:40 »
Sjećam se kao klinac imao sam jednu knjigu o pionirima divljeg zapada. Unutra bilo hrpa slika, objašnjenja, literature, priča i sličnome o prvim pionirima divljeg zapada. Te još mi u sjećanju ostali crteži njihovih kola te gdje i koju opremu su nosili sa sobom. Knjigu je pojelo vrijeme i više neznam gdje je nažalost.

Ali ova tema me od onda fascinira i smatram da je to u dobroj vezi sa bushcraftanjem. Naravno ovisi i o djelu zemlje kojeg su kolonizirali, šumoviti i hladni sjever ili više suhi i vrući jug.

Želim u ovoj temi razgovarati o dostupnim informacijama i činjenicama.  :tipkanje:

*

Offline Frosty

• *
  • 9
  • 0
Odg: Preživljavanje pionira u divljem zapadu
« Odgovori #1 u: 22 Studeni , 2018, 11:24 »
Ok, nisu baš pioniri , ali zgodno...Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Offline Preppy

• *
  • 3946
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #2 u: 28 Studeni , 2018, 09:39 »
Svi se sjećamo onih natkrivenih kočija u kaubojskim filmovima. Mene su uvijek fascinirale, kao prvi počeci kamp kučica. U tim kolima ljudi su vozili hranu i imali oruđe, alate i osnovne materijale da sagrade nova naselja. Kao i očekivano, bilo je raznih modela tih kočija.

U kasnom 16. stoljeću najpopularnija kočija za pionire bila je kočija zvana Conestoga.

Korištena za migraciju prema jugu. Bila je najvažnije transportno sredstvo preko Apalačijskog gorja dok se nije teritorij povezao željeznicom. Kočija se vukla uobičajeno sa do 8 konja ili 12 volova. Baš za tu svrhu uzgojio se i posebna vrsta konja zvana Conestoga.

Natkrivene kočije su bile najraširenije transportno sredstvo za robu, djecu i starije ljude. Iako je komfort bio jednak nuli, jer te kočije nisu imali amortizaciju osovina, tko je mogao hodati je preferirao hodanje nego droncanje u kočiji.

Kada su bila u pitanju putovanja kratkih relacija, te kočije vukli su konji, na duže relacije tu ulogu preuzeli su volovi. Uobičajeno je bilo da "šofer" hoda naprijed kraj volova i usmenim komandama usmjerava hod.

Conestoga kočija je građena sa savijenim dnom koje bi trebalo spriječavati prevrtanje robe. Dužina bila je 5.4m, visina 3.3 a širina 1.2m. Moglo se prevoziti do 5.4 tona. Sa tim kolima mogle su se rijeke prijeći jer oblik trupa i brtvenje fuga omogućilo je da voz pluta na vodi kao čamac.

*

Offline Bushcraft Wolf

• 887
  • 10
« Odgovori #3 u: 28 Studeni , 2018, 11:29 »
Zanimljivo...nikad nisam obraćao pažnju na te kočije... Nisam ni znao da su mogle toliko tereta prenositi,a bome ni ovo za vodonepropusnost...

Poslano sa mog ZTE B2017G koristeći Tapatalk

The world is big and I want to have a good look at it before it gets dark...

*

Offline Preppy

• *
  • 3946
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #4 u: 10 Prosinac , 2018, 13:41 »

Naišao na zanimljiv webshop koji prodaje "kaubojsku" kemping opremu: Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
imaju čak i bedroll , Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi pa zar nisi ti jednom pokusaval bedrol skombinirati?

*

Offline Antun

• 352
  • 5
« Odgovori #5 u: 10 Prosinac , 2018, 20:22 »
Jesam...al to je teško u pm
Ak imaš konja da tegli...ok inače bjež od toga
Moj mi je psihijatar rekao da vi ne postojite. Imam dobre ideje, al mi ne dozvoljava da ih ostvarim.

*

Offline Preppy

• *
  • 3946
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #6 u: 11 Prosinac , 2018, 09:51 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Jesam...al to je teško u pm
Ak imaš konja da tegli...ok inače bjež od toga

Imam tebe  :pikanje:

*

Offline Antun

• 352
  • 5
« Odgovori #7 u: 11 Prosinac , 2018, 11:41 »
Aha... :zauho:
Moj mi je psihijatar rekao da vi ne postojite. Imam dobre ideje, al mi ne dozvoljava da ih ostvarim.