Uljana lampa

• 4 replies
  • 2763 views
*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
Uljana lampa
« u: 25 Listopad , 2018, 09:31 »
Kao djeca gledali smo Aladina kako trljas svoju svjetiljku i, makar ja, shvaćajući to kao nekakav ističnjački premet, potpuno zanemarujući onaj dio: lampa.

Zapravo riječ je o primitivnoj svjetiljci, ali za naše pretke revolucionarnom proizvodu. Tim jednostavnim pomagalom korisnici su dobili praktičan prijenosni izvor svijetla koji je istisnuo nepraktičnu baklju, pokrenuli proizvodnju lampi i ulja, njihovu trgovinu, gurnuli su svijet veliki korak naprijed.

Kažu kako su prve svjetiljke stare 70 000 godina. Te najstarije svjetiljke su bile nekakva šupljina u kamenu, drvu ili kosti u koje se stavljala životinjska mast, a za stijenj su se koristili biljni materijali, suhe stabljike, mahovina.

Podizanjem razine civilizacije, počele su se koristiti posude od keramike za pohranu masti ili ulja, da bi negdje u 7. st. prije Krista Grci dali onaj poznati oblik uljane lampe koji se onda proširio Sredozemljem i Starim svijetom.

U doba Rima metalne uljane lampe se proizvode i prodaju u velikim količinama.

Evolucija je kasnije dovela do korištenja kitove masti, pa do petroleja, ali to nije važno za ovo o čemu govorim.

Naletio sam na zanimvljivu sliku, gdje se autor potrudio i od stare žarulje napravio uljanu lampu:

Ideja mi se jako svidila, palo mi je na pamet kako bi se za to mogla iskoristiti i štedna žrulja koja bi onda imala ravno dno, ali punjene su živom, pa to ne bi bila dobra ideja, iako bi bila efektna.

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

A za one koji su eventualno zainteresirani za samogradnju, netko se već pobrinuo za detaljno uputstvo za isto:

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Offline Preppy

• *
  • 3910
  • 19
  • Spol: Muški
  • Osnivač
Odg: Uljana lampa
« Odgovori #1 u: 26 Listopad , 2018, 20:12 »
Ovo je odlično! Imam doma još litru ulja za lampe kojeg sam kupio zabunom za petrolejku. Mislim da ću isprobati složit takvu žaruljicu za na balkon  :thumbs: Hvala za informaciju

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #2 u: 26 Listopad , 2018, 22:01 »
Imam neku staru petrolejku razbijenog stakla, u koju sam livao sve što je moglo goriti. Rijetko kad ova specijalizirana goriva.

Nedavno sam došao tu s prijateljem i nema na raspolaganju ništa osim 95 oktanskog bezolovnog, već je svijetlila s tim. Međutim, prijatelj mi je rekao da se to s bezolovnim ne smije raditi, odnosno da je bezolovni toksičan, pogotovo kad se radi s njim u zatvorenom prostoru. Nije ni on znao dok na nekom benziskom kuhalu nije pronašao strogo upozorenje da se s njima ne kuha.

*

Offline Preppy

• *
  • 3910
  • 19
  • Spol: Muški
  • Osnivač
« Odgovori #3 u: 26 Listopad , 2018, 22:58 »
Meni petrolejka nije gorila kak spada s uljem. Većinom samo tinjala.

Via Tapatalk

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #4 u: 27 Listopad , 2018, 08:30 »
U spomen svih naših mrtvih, pred Sve svete i Mrtvi dan, moja pokojna baka bi uzela tri staklene čase, do polovine ih nalila vodom, a iznad toga još jednu trećinu maslinovim uljem. U njih bi stavila tri plutena plovka veličine kovanice od 2 kn, koji su s gornje strane imali pokrov od aluminijskog lima. Na sredini plovka je rupica promjera 5 mm i u nju se stavlja dušica, komadić parafiniranog fitilja promjera do 2 mm i duljine 12 mm, koji na sredini ima metalni križić da ne propadne kroz rupu.

Takva tri lumina bi potrošila tu bocu maslinovog ulja u neka 3 tjedna. Njihovo svjetlo odgovara svijetlu manje voštanice, gori stabilnim plamenom i miriši ugodnim mirisom. Lijep običaj koje se ne držim zbog djece.