FISKARS kosir za potkresivanje WoodXpert XA3 505mm

• 6 replies
  • 251 views
*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
FISKARS kosir za potkresivanje WoodXpert XA3 505mm
« u: 10 Srpanj , 2018, 14:45 »

Za vikend sam malo planinario po užoj okolici, a jedan od suputnika je ponio i ovaj komad alata. Drage volje sam ga nosao i malo testirao.

Kako imam iskustva s kosirom domaćim (kovački rad), mogao sam usporeditit ta dva alata.

Nemam nekog dubinskog osvrta, pa zato kratko:

- u odnosu na spomenuti domaći kosir, ovaj fiskarsov je znatno laganiji;

- sječivo je bilo nekorišteno i jako oštro;

- dolazi u kompletu s nekakvom plastičnom futrolom koja je nezgrapna za nošenje;

- pri sječi tankih grana, pod oštrim kutom odozgo prema dolje sječe izvrsno, jednako kao i domaći kosir;

- pri sječi nešto debljih grana dolazi do izražaja težina alata, ono za što mi s domaćim kosirom treba jedan odmjeren udarac, to se kod fiskarsa pretvara u dva ili tri udarca;

- blaga zakrivljenost sječiva prema unutra, usprkos mojim očekivanjima, nije rezultirala boljim zahvatom pri udarcu na šikaru, ono što bi domaći kosir sigurno posjekao, ovdje sam morao s dva ili tri ponovljena udarca rješavati;

- ugodan je za držanje i ergonomski dobro oblikovana drška - tijekom sječenja nikad nisam osjetio nekakv napor za ruku, što je u radu s domaćim kosirom meni uobičajeno;

- udarac na šiblje i kupinu, ako je manja naslaga, isti je osjećaj kao i da radim s domaćim kosirom, ali ako je naslaga deblja, domaći kosir je to lakše sjekao;

- težinski - u prednosti je ovaj fiskarsov za nošenje tijekom duljih putovanja, ali razlika u težini je nekih 30 - 40%;

- prema radnom učinku: domaći kosir je učinkovitiji.
« Zadnja izmjena: 10 Srpanj , 2018, 14:46 od poljičanin »

*

Online Preppy

• *
  • 3910
  • 19
  • Spol: Muški
  • Osnivač
Odg: FISKARS kosir za potkresivanje WoodXpert XA3 505mm
« Odgovori #1 u: 10 Srpanj , 2018, 15:35 »
Ah kosir. Kod nas se veli vinjak.
Nisam nikad radio s njim, jeli vinjak bolji radi zaobljenja na vrhu nego maceta?

*

Offline bartul_9

• **
  • 31
  • 1
« Odgovori #2 u: 10 Srpanj , 2018, 17:44 »
Zanimljivo, al neznam ne privlaci me bas, mada nisam isprobao pa nemogu puno govorit. Radio sam sa domacim kosirom i to je vrhunska stvarcica, al nekako mislim da je maceta najbolji odabir za nasa podrucja i nju mislim kupit sebi, mada bi mogao za pocetak ponjet i kucnu sjekiru da ustedim nesto novca.
Ride till i die.

*

Online Preppy

• *
  • 3910
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #3 u: 10 Srpanj , 2018, 19:32 »
Nakon godine bushcraftanja, moj savjet je da si radje kupis dobru pilu. Jer cijepat ces tak i tak samo najsitnije za startanje vatre a kasnije neces bacat polovice na vatru. Ja imam i macetu i pilu i sjekiru, al na teren nosim vecinom samo pilu i dobar noz.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #4 u: 11 Srpanj , 2018, 10:48 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Radio sam sa domacim kosirom i to je vrhunska stvarcica, al nekako mislim da je maceta najbolji odabir za nasa podrucja i nju mislim kupit sebi, mada bi mogao za pocetak ponjet i kucnu sjekiru da ustedim nesto novca.

Krivo. Mačeta više lomi nego sječe, a ovo žilavo raslinje koje je u nas dominantno, na mačetu se samo nasmije. Kosir je naš tradicionalni alat, ne zbog toga što se ljudima sviđao zakrivljeni vrh, nego zbog toga što žilavo raslinje klizi preko sječiva i završava na zaobljenom djelu sječiva, u točki s najvećom energijom, a sam iskrivljeni vrh sječiva ne dopušta da bilje napusti sječivo i učinak je najveći mogući. To isto raslinje bi samo proklizilo preko vrha mačete i ne bi postigao ni blizu korisni učinak kao s kosirom.

vs

*

Offline bartul_9

• **
  • 31
  • 1
« Odgovori #5 u: 11 Srpanj , 2018, 11:55 »
Pa da, ima logike kad to tako napises.

Mislim, macetu sam i vidio da se kao koristi u dzunglama najvise, u filmovima itd.
Ride till i die.

*

Online Preppy

• *
  • 3910
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #6 u: 11 Srpanj , 2018, 11:59 »
Nema u džunglama gacije  :D