SOTA - summits on the air

• 6 replies
  • 449 views
*

Offline Preppy

• *
  • 3946
  • 19
  • Spol: Muški
  • Osnivač
SOTA - summits on the air
« u: 05 Lipanj , 2018, 10:28 »
Zanimljiva aktivnost u radioamaterstvu koja je direktno povezana outdoorom i planinarenjem te kampiranjem. Radi se o SOTA - aktiviranje registriranih vrhova i planina.
Radioamater koji želi aktivirati na vrh tu aktivaciju najavi. Aktivacija u tom smislu je biti u eteru u odredeđno vrijeme na određenim frekvencijama i primati pozive tzv. lovaca, koji pokušavaju stupiti sa njim u kontakt. Nakon aktivacije se dobivaju bodovi.

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Kako vidimo ima dosta vrhova oko nas u sjevero-zapadnoj Hrvatskoj. Ovi brojevi pokazuju koliko se puta aktivirao vrh, dakle koliko je puta radio amater išao do vrha i bio u eteru.

Trenutno se učitavam u tu tematiku i kako to sve funkcionira jer je to zaista super motivator za izlete, kampiranja i još se k tome može kombinirati sa radioamaterstvom!
Aktivacije vrhova se većinom čine na VHF bandu, znači sa ručnim uređajima tipa Baofeng. Ali za veći domet idu na SSB a to Baofeng nemože jer je nažalost samo FM. Ali svejedno, vrijedno pogledati i učitati se malo.

Ima na hamradio.hr forumu jedna tema gdje se najavljuju aktivatori, pa možda tko može ulovit kojeg aktivatora :)

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Više informacija na Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
a karta na Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Offline 9alpha

• 104
  • 6
Odg: SOTA - summits on the air
« Odgovori #1 u: 05 Lipanj , 2018, 22:35 »
Kod nas tu na Učki rade stalno s baofengom spojenom na vanjsku antenu...

*

Offline Preppy

• *
  • 3946
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #2 u: 27 Lipanj , 2018, 12:57 »
Našao i forumske teme na hamradio.hr Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Ako je netko zainteresiran nek se javi, ja ću uskoro (kad obavim još neke poslovne obaveze i kad se sve to s godišnjim odmorima smiri, očekivam krajem 8. mjeseca) se aktivirat u SOTA. Malo na vrhić, prenoćenje sa malo radio vezama i uživancija  :D :SOS:
Ak je netko za neka se javi.

*

Offline 9alpha

• 104
  • 6
« Odgovori #3 u: 27 Srpanj , 2018, 08:02 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi vidim da si odradio par aktivacija Sote čestitam. Zanima me koja je procedura? Dali treba neka najava ako da koliko prije?? Jesi radio na KV ili UKV?

*

Offline Preppy

• *
  • 3946
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #4 u: 27 Srpanj , 2018, 09:04 »
Bok 9alpha,

a nije bas neka komplicirana procedura. Prijavis se na Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi i na Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Skines si aplikaciju SOTA spotter za Android. Pogledas na Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi koji je blizi vrh i kolko daje bodova. Mozes najavit sotu par dana prije na Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi ili drito kad stignes na vrh preko aplikacije.
Ja aktiviram preko aplikacije i niti minutu kasnije me vec zovu prvi ljudi. Vecinom me prvi zovu Spanjolci, vjerojatno imaju djir na to. Sa 4 obavljena QSO-a dobivas bodove koliko vrijedi vrh. Nisam jos radio VHF, mada vidim stalno da nasi iz HR aktiviraju SOTA i sa VHFom.

*

Offline 9alpha

• 104
  • 6
« Odgovori #5 u: 27 Srpanj , 2018, 21:13 »
Hvala ti puno Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi, evo prije 10 minuta odradio sam jednog radioamatera iz S5 koji je aktivirao Sotu sa kenwood uređajem s antenom na njemu i ja također s ručnim baofengom uvb2 QRB 35km sto me cudi te me jos zanima dali postoji neki specijalan LOGBOOK bas za upisivanje Sota veza ali ne kao aktivatora ili moze i neki drugi logbook.

*

Offline Preppy

• *
  • 3946
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #6 u: 28 Srpanj , 2018, 09:10 »
Imaš na sota watch - > database za upis aktivatora i lovca. A ja još i koristim qrz.com kao logbook.

Via Tapatalk