Kitovi za samogradnju (radioamaterstvo, CB, PMR itd)

• 1 replies
  • 232 views
*

Offline Preppy

• *
  • 3888
  • 19
  • Spol: Muški
  • Osnivač
Kitovi za samogradnju (radioamaterstvo, CB, PMR itd)
« u: 16 Svibanj , 2018, 12:20 »
Da podjelim izgradnju vertikalne antene za KV područje. Ako striktno gledamo, onda je to i GP antena jer ima 4 radijala. Radi se o QRP Guys 3 band vertical antenna, kit od QRP Guys, neki momci koji prodaju jeftine kitove za samogradnju razno raznih radioamaterskih proizvoda. Ova antena me je koštala 15$ i jos nekaj sitno za poštarinu.
Ovo je moja prva antena koju ću koristiti za radioamaterstvo ujedno i prvi elektronski kit koji sam složio. Budući da sam odlučio se prvo baviti QRPom (odašiljanjem malom snagom, 5W), ova antena će mi dobro služit.
S obzirom na veličinu u zapakiranom stanju, super je za ruksak ture ili kampiranje.

Evo par sličica:

Kit je vrlo jednostavan, i nemaš kaj fulati. Jedino je zaribano malo namotat ovaj toroid. Veća zafrkancija će biti uštimati antenu jer u najgorem slučaju moram odlemit toroid i dodat ili oduzet namotaj ako nemogu uštimat rezonanciju sa dužinom vertikalne žice. I da, u setu nema žice, moraš si ju sam nabaviti.
Za žicu sam si naručio ultra-light žicu od trgovine SOTA beams iz engleske, kolut od 100m sa žicom koja ima pojačanu izolaciju te ne puca pod opterećenjem - navodno.

Ovako izgleda gotova antena. Još sam jedino navoje oko toroida malo rasporedio ravnomjernije kasnije.

Jučer sam bio kod svoje male farme pa postavio antenu da uštimam. I SWR mi konstantno iznad 10 bio. Nije mi bilo jasko kak... Dok sam doma skužio da mi koaksijalni kabel ima defekt, srednja žica je negdje puknula u koaksu jer nema kontakt od početka do kraja - čudno.. Nisam to nikad doživio, kabel je bio spremljen u ormaru cijelo vrijeme od kad sam ga koristio za CB - a onda je radio  :zbunjen:

Ovdje se vide radijali, 4 komada, 3 metara. Antena je visoka 5.2 metara.

A zapakirana stane u džep, te se može i jednostavno dići preko grane na drvetu ako nemam stup sa sobom.

*

Offline Preppy

• *
  • 3888
  • 19
  • Spol: Muški
  • Osnivač
Odg: Kitovi za samogradnju (radioamaterstvo, CB, PMR itd)
« Odgovori #1 u: 04 Lipanj , 2018, 10:35 »
Jučer isprobao opet ovu antenu i uspio obaviti razgovor sa Grčkom. Oko 900km sa 5 Watta  :D