Toplomjer

• 3 replies
  • 355 views
*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
Toplomjer
« u: 10 Svibanj , 2018, 12:20 »
U ljetnim planinarenjima, po primorskim krškim planinama, jedan od važnih podataka koji bi trebalo imati, je i temperatura zraka. Kad hodaš na suncu, ne znaš je li vrućiji kamen ili sunce koje prži.

U takvim uvjetima, određivati temperaturu, onako, od oka, je jako subjektivno. Neka ne puše ništa, čini ti se da je pakao pod nogama, neka malo zapuše na bridu brda, odmah ti se čini kako je temperatura pala za 15 stupnjeva.

Problem je i gdje mjeriti temperaturu: na djelovima izloženim suncu, bilo kakav toplpmjer će pokazivati nebulozne iznose, negdje u opremi - također neće pokazivati stvarnu temperaturu.

Toplomjeri ugrađeni u satove pokazuju grešku jer su izravno naslonjeni na ljudsko tijelo.

Već dugo vremena pokušam smisliti nešto pametno, ali mi ne ide...

Ima li tko kakvo iskustvo ili ideju?

*

Offline Antun

• 328
  • 4
  • Spol: Muški
Odg: Toplomjer
« Odgovori #1 u: 10 Svibanj , 2018, 14:08 »
Opče je poznato da se temperatura zraka mjeri u hladu. Kažu, a i ja sm se uvjerio da najbolje rezultate daju živini ili čak i alkoholni termometri. Elektronički su dosta nepouzdani iz više razloga,od kojih je jedan i korištenje baterije za napajnje termometra, samog osjetila temperature koji imaju različita odstupanja i točnost, što opet ovisi o proizvođaču i kvaliteti. Večina njih nakon godina upotrebe postaju još netočniji...
Sječam se vručina na kamenjaru u okolici Dubrovnika još od ratnih dana. Gotovo si mogao jaje ispeći na kamenu...
Ja koristim alkoholni termometar u kučištu sa kompasom, koji je obješen na ruksaku. Naravno da hodnjom po suncu je i on na suncu i pokazuje nebuloze, no znam ga postaviti skrivenog u nekom kutku vanjske strane ruksaka da je koliko-toliko zaštičen od sunca. Pri stajanju iliti odmoru, ruksak bacim u hlad, pa nakon 10min već bi mogao očitati temperaturu. No mišljenja sam da i to nije neka pretjerano točna informacija o temperaturi.

To je termometar s kompasom.

Toplomjer je nešto drugo...

« Zadnja izmjena: 10 Svibanj , 2018, 14:14 od Antun »
Moj mi je psihijatar rekao da vi ne postojite. Imam dobre ideje, al mi ne dozvoljava da ih ostvarim.

*

Offline Antun

• 328
  • 4
« Odgovori #2 u: 10 Svibanj , 2018, 16:55 »
Ponukan svim time stavio sam na terasu u hlad ovaj termometar sa slike i 2 digitalna.
Ovaj sa slike pokazuje temp. od 27 stupnjeva, a digitalni 29 i 30 stupnjeva. Susjed na terasi ima  alkoholni termometar i njemu je 28 stupnjeva. Što sad? Koja je temperatura  točna?
Moj mi je psihijatar rekao da vi ne postojite. Imam dobre ideje, al mi ne dozvoljava da ih ostvarim.

*

Offline Bushcraft Wolf

• 860
  • 10
« Odgovori #3 u: 10 Svibanj , 2018, 19:16 »
Ja sam imao onaj sportski sat iz Lidla s termometrom...na ruci dok je bio uvijek je mjerio vise... Kad me zanimala temp okacim ga na ruksak 10-15 min i onda očitam...u usporedbi sa živinim/alkoholnim mjerio je otprilike isto...nažalost vrisnuo mu je ekran...

The world is big and I want to have a good look at it before it gets dark...