Prijenosna baterija ~12V 5Ah iz 18650 ćelija

• 3 replies
  • 323 views
*

Offline Preppy

• *
  • 3910
  • 19
  • Spol: Muški
  • Osnivač
Prijenosna baterija ~12V 5Ah iz 18650 ćelija
« u: 08 Svibanj , 2018, 09:52 »
Da podjelim moje napore da složim prijenosnu bateriju od starih 18650 ćelija koje sam izvadio iz stare baterije za laptop. Cilj mi je imati Li-Ion bateriju koja ima u sebi BMS (Battery Management System) te pomoću njega se baterija na terenu može puniti preko solara.
BMS je potreban jer osigurava da se ćelije pune na jednaku voltažu i spriječava da se ćelije isprazne ispod 3.0V (Cut Off Voltage). Korištenje BMSa produžuje rok baterija i također spriječava da se baterije pre-napune.
Ovu prijenosnu bateriju planiram koristit sa radio stanicom koja prima napon od 8V do 16V te na punoj snagi emitiranja vuče 2A a slušanjem otvorenim Squelchom od 300 do 450mA ovisno o postavkama. Tako da 5Ah bi trebalo bez problema zdurati cijelu večer korištenja, te možda preko dana i duže ako ubacim solarne panele.

Od svih 8 ćelija, 2 su bile na 2.3V ali sam ih uspio napuniti. Tak da imam 8 ćelija koje se daju napunit do kraja. Kodom na baterijama sam uspio i naći specifikacije ćelija: Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Još mi nije jasno ovo:
2.6 Max. Discharge Current (3750mA)
Znači mogu praznit bateriju sa 3.75A, ako imam po dvije ćelije paralelno, dali se ovaj broj dupla il ne?

Dakle, plan je bio složit prvo bateriju sa 4 ćelije u seriji po dvije paralelno. Ali voltaža bi bila previsoka i trebao bi step-down konverter. Korištenje takvog konvertora u strujnom krugu stvara smetnje (noise) koje bi mi smetale u korištenju radio stanice. Iako postoje metode sa ferit jezgrama i namatanjem žice kroz njih, rađe uzmem tri u seriju pa sam na rasponu od 10.9V do negdje 12.6V kod punog punjenja.
A dvije baterije ostanu u rezervi koje mi i taman pašu i naglavnu lampu.

Prvi pokušaj sam imao sa 4 baterijama u seriji koji je završio u bijelom dimu  :jao: Spojio sam dvije kutije nosača baterija u kojem je svaka ćelija spojena sa drugom u seriji. Te spajanjem tih ćelija u paralel sa drugom kutijom, završilo je u kratkom spoju jer sam zanemario činjenicu, da su i u drugoj kutijici ćelije spojene u seriju. Da riješim taj problem, sam naručio kutijicu u kojoj je svaki spremnik za jednu ćeliju odvojen i za sebe.

Prijednost toga je kada ih spojim zajedno odmah i imam priliku lemljenja kontakta za paralelni spoj:

BMS sam pričvrstio u međuprostor sa kap vrućim lijepilom. I odma i skužio da su priključci za lemljenje na odgovarajućim pozicijama te nemoram žice speljavati nespretno:

Provjera napona daje 12.13V

Sa markerom sam ucrtao plus i minus pozicije za baterije da nebude zabune:

Na izlazne žice sam nalemio XT60 konektor te sve učvrstio sa vrućim lijepilom, posebice kontakte lemljenja gdje sila utječe. Na izložene dijelove sam stavio termo bužir.

Još nisam 100% siguran jel ćelije mogu durat 2500Ah budući da su stare. Sad ću naći neki potrošač koji će vući negdje 1A da ispraznim i izmjerim Ah kapacitet, te da provjerim jeli BMS isključi izlaz ako ćelije padnu ispod 3V.

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Sve ukupno = 9,62€ = 71,00HRK.

Prednosti ovog sistema su očigledno ćelije koje mogu mjenjat kako mi volja, te ih čak doma punit na običnom punjaču. Sa konverterom kojeg imam mogu i spustit napon za USB punjač kojeg imam na XT60 konektoru.

« Zadnja izmjena: 08 Svibanj , 2018, 09:57 od Preppy »

*

Offline rodney

• 108
  • 4
Odg: Prijenosna baterija ~12V 5Ah iz 18650 ćelija
« Odgovori #1 u: 09 Svibanj , 2018, 22:27 »
Još mi nije jasno ovo:
2.6 Max. Discharge Current (3750mA)
Znači mogu praznit bateriju sa 3.75A, ako imam po dvije ćelije paralelno, dali se ovaj broj dupla il ne?
Spajanjem ćelija u seriju zbrajaš napon a spajanjem u paralelu zbrajaš struju. Obično se označava u odnosu na kapacitet ćelije (vidi sheet, kapacitet 2500mAh, max discharge rate 1.5C -> 1.5*2500mAh). I bitniji podatak je "continuous discharge current", jer pri toj struji bi baterija trebala imati deklarirani kapacitet (kod tebe 0.2C).

Prvi pokušaj sam imao sa 4 baterijama u seriji koji je završio u bijelom dimu  :jao: Spojio sam dvije kutije nosača baterija u kojem je svaka ćelija spojena sa drugom u seriji. Te spajanjem tih ćelija u paralel sa drugom kutijom, završilo je u kratkom spoju jer sam zanemario činjenicu, da su i u drugoj kutijici ćelije spojene u seriju. Da riješim taj problem, sam naručio kutijicu u kojoj je svaki spremnik za jednu ćeliju odvojen i za sebe.
Ovo mi nije jasno. Baterije možeš spajati u prvo seriju pa zatim paralelu. To je bio ovaj tvoj prvi pokušaj u konfiguraciji 3S2P. Ovaj 3S označava tri ćelije u seriji, no tu seriju možeš smatrati jednom baterijom (nominalnog napona 10.95 i kapaciteta 2500mAh) i spajati u paralelu sa istom takvom baterijom od 10.95V. Ako je izašao bijeli dim,pretpostavljam da si se smeo i spojio ih u kratki spoj (minus na plus umjesto plus sa plusom i minus sa minusom).
Druga konfiguracija je da spajaš prvo dvije ćelije u paralelu (2P) pa te paralele u seriju 2P3S. Paralela od dvije ćelije ti je u biti baterija od 3.65V i 5000mAh, i kad spojiš tri takve u seriju opet imaš isti nazivni napon i kapacitet kao u 3S2P. Inače ova druga kombinacija je nešto bolja jer se ćelije bolje međusobno balansiraju.

Sad je kasno, ali bi za BMS možda bilo bolje nešto sa malo višom vrijednosti za LVC od 3.0V. Pogledaj malo grafove "Voltage vs SOC" (state of charge) za li-ion, npr: Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi, vidjet ćeš da napon ne pada linearno, i da se ispod nekih 3.4-3.5V ne budeš baš usrećio, a broj ciklusa jako pada (opet, gledaj broj ciklusa u odnosu na DoD-> "depth of discharge").

Još nisam 100% siguran jel ćelije mogu durat 2500Ah budući da su stare. Sad ću naći neki potrošač koji će vući negdje 1A da ispraznim i izmjerim Ah kapacitet, te da provjerim jeli BMS isključi izlaz ako ćelije padnu ispod 3V.
Čime mjeriš potrošnju/kapacitet?
« Zadnja izmjena: 09 Svibanj , 2018, 22:30 od rodney »

*

Offline Preppy

• *
  • 3910
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #2 u: 11 Svibanj , 2018, 11:04 »
U tom slucaju je ovaj moj 2p3s a ne 3sp2.. Mjerim sa ovim mjeracem koji je spojen prije potrosaca, kaze koliko V, A vuce i izracuna Ah po vremenu. Ali izgleda da su mi celije kaput. Napunim ih do kraja na 4.1 /4.2 i kad spojim mali potrosac (zaruljica) onda vuce 600mA i nakon 2 sata se isprazne celije.
Detaljno: Napon barem jedne celije padne na oko 2.5V i BMS iskljuci izlaz. Odma posle toga se napon te celije opet digne na 3.2 il vise.
« Zadnja izmjena: 11 Svibanj , 2018, 11:06 od Preppy »

*

Offline rodney

• 108
  • 4
« Odgovori #3 u: 11 Svibanj , 2018, 18:35 »
U tom slucaju je ovaj moj 2p3s a ne 3sp2.. Mjerim sa ovim mjeracem koji je spojen prije potrosaca, kaze koliko V, A vuce i izracuna Ah po vremenu.
DA, tvoja nova konfa je 2p3s, a prvi pokusaj je bio 3s2p. Za mjerač ne znam di sam gledao  :LOL:
Ali izgleda da su mi celije kaput. Napunim ih do kraja na 4.1 /4.2 i kad spojim mali potrosac (zaruljica) onda vuce 600mA i nakon 2 sata se isprazne celije.
Detaljno: Napon barem jedne celije padne na oko 2.5V i BMS iskljuci izlaz. Odma posle toga se napon te celije opet digne na 3.2 il vise.
Ta ćelija ti je očito slabija od ostalih. Probaj nju zamijeniti, imao si dvije viška. Malo kombiniraj.. Se može taj BMS nekako podešavat ili mu je LVC doslovno negdje od 2.5 - do 3.0V?