Hrana iz prirode

• 39 replies
  • 977 views
*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
Hrana iz prirode
« u: 30 Ožujak , 2018, 23:45 »
Evo - Antun je otvorio temu o ljekovitom bilju, a ja otvaram temu o samoniklom bilju u prehrani. Svaki kraj ima neke svoje specifične biljke i specifičan način pripremanja istih, pa kako proljeće još nije krenulo, prigoda je za otvoriti ovakvu temu.

Bilo bi lijepo kada bi se svi koji imju volje i znanja pridružili temi i dali neki svoj doprinos, iz vlastitog iskustva.

U kuloarima se čuje kako je Antun ekspert za to, pa...

Ja sam danas išao malo brati šparoge, nekih 1/2 kg, ali još je rano, na nekih 300 metara jedva je koja za branje, ali na, od lani, opožarenom području oko Splita, ima ih more, bit će dobra berba.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
Odg: Hrana iz prirode
« Odgovori #1 u: 30 Ožujak , 2018, 23:53 »
Evo i najbolja literatura za jestivo bilje s naših prostora:

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Offline Antun

• 328
  • 4
  • Spol: Muški
« Odgovori #2 u: 31 Ožujak , 2018, 08:04 »
Evo - Antun je otvorio temu o ljekovitom bilju, a ja otvaram temu o samoniklom bilju u prehrani. Svaki kraj ima neke svoje specifične biljke i specifičan način pripremanja istih, pa kako proljeće još nije krenulo, prigoda je za otvoriti ovakvu temu.

Bilo bi lijepo kada bi se svi koji imju volje i znanja pridružili temi i dali neki svoj doprinos, iz vlastitog iskustva.

Ja sam danas išao malo brati šparoge, nekih 1/2 kg, ali još je rano, na nekih 300 metara jedva je koja za branje, ali na, od lani, opožarenom području oko Splita, ima ih more, bit će dobra berba.
hahaha... mene si našo....hahaha.
nisam ja otvorio temu nego Prepy. Hvala za ovo "Antun je expert" ali nisam. Znam ponešto što iz čitanja, što iz iskustva i to ću rado podijeliti...al ne očekujte previše....zaboravio sam dosta toga
Moj mi je psihijatar rekao da vi ne postojite. Imam dobre ideje, al mi ne dozvoljava da ih ostvarim.

*

Offline Antun

• 328
  • 4
« Odgovori #3 u: 31 Ožujak , 2018, 08:11 »
Da, kako nam dolazi proljeće koje donosi mlade biljčice i njihove izdanke, bit će tu posla.
Meni jedna vrlo draga biljkica, koju ne treba previše opisivati, jer svi smo se više puta ožarili njome, upravo tjera svoje mlade izdanke.
Kopriva  mlada, mrkva, krumpir,začini,suho meso, celer....možda još ponešto....mašti na volju...
mmmmm.....varivo od koprive
Pa kopriva s krumpirom...kao što se radi blitva s krumpirom....
« Zadnja izmjena: 31 Ožujak , 2018, 08:13 od Antun »
Moj mi je psihijatar rekao da vi ne postojite. Imam dobre ideje, al mi ne dozvoljava da ih ostvarim.

*

Offline Preppy

• *
  • 3910
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #4 u: 31 Ožujak , 2018, 11:07 »

hahaha... mene si našo....hahaha.
nisam ja otvorio temu nego Prepy. Hvala za ovo "Antun je expert" ali nisam. Znam ponešto što iz čitanja, što iz iskustva i to ću rado podijeliti...al ne očekujte previše....zaboravio sam dosta toga
Antun jede bilje po šumi i vidiš kud ga dovelo, kakav je. Neka nam svima to bude lekcija.

Via Tapatalk

*

Offline Antun

• 328
  • 4
« Odgovori #5 u: 31 Ožujak , 2018, 11:11 »
Joooooj dočeš ti meni na jezero....hahahahahahah

*

Offline Benger

• 363
  • 4
  • Družina od vješala
« Odgovori #6 u: 31 Ožujak , 2018, 12:38 »
Pita zeljanica od mlade koprive je vrhunski specijalitet.
Bolje visit u šumi, nego na mobitelu...

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #7 u: 31 Ožujak , 2018, 12:43 »
Kak pita zeljanica od koprive valjda pita koprivnica hahahhaha

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk

*

Offline Antun

• 328
  • 4
« Odgovori #8 u: 31 Ožujak , 2018, 12:49 »
jbt....fakat
« Zadnja izmjena: 31 Ožujak , 2018, 12:58 od Antun »

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #9 u: 23 Travanj , 2018, 22:20 »
Idemo ljudi, proljeće je naglo došlo, mladi i jestivi izdanci rastu na sve strane, tko ima kakva iskustva neka se javi tekstom i slikom...

Netko je lani spominjao salatu od maslačka, u nas ga upravo ima more, na sve strane, a ja nemam iskustva...

*

Offline Antun

• 328
  • 4
« Odgovori #10 u: 24 Travanj , 2018, 18:22 »
Ah...maslačak.Kod maslačka jestiva je kompletna biljka. Od cvjetova možemo raditi tzv. med od maslačka. Od listova (radić) salatu. Smiksati možemo kompletnu biljku s korjenom, zasladiti i popiti( vrlo dobar lijek za probavu i žuć, jetru i još neke organe...
Sok od maslačka...radi se isto kao i sok od bazge. Interesantno je, da je maslačak jedina biljka sa bijelim sokom( mlijeko) a da nije otrovna.
« Zadnja izmjena: 24 Travanj , 2018, 18:25 od Antun »

*

Offline Antun

• 328
  • 4
« Odgovori #11 u: 24 Travanj , 2018, 18:32 »
Tratinčica. Također je jestiva, kao salata koriste se listovi i cvjetići su jestivi...zgodno je ubaciti ih kao proljetnu dekoraciju u salatu bilo koje vrste.
Žao mi je kaj nemam slika...pišem iz glave...

« Zadnja izmjena: 24 Travanj , 2018, 19:42 od Antun »

*

Offline Antun

• 328
  • 4
« Odgovori #12 u: 24 Travanj , 2018, 18:40 »
Dakako tu je i štavelj. Ima ga nekoliko vrsta i svi su jestivi, al samo pravi štavelj ima nutritivne vrijednosti. Za vrijeme 2.svijetskog rata mnoge su obitelji preživjele baš zahvaljujući njemu. Može se pripremati kao i blitva. Čak i pire se od njega može raditi...vrlo je bogat sokom, pa nas u oskudici vodom može i osvježiti istim...Postoji još konjski i vodeni štavelj...ali kako rekoh, nisu baš atraktivni, no mogu poslužiti.

« Zadnja izmjena: 24 Travanj , 2018, 19:40 od Antun »

*

Offline Antun

• 328
  • 4
« Odgovori #13 u: 24 Travanj , 2018, 18:47 »
Zatim dobričica...biljka vrlo slična koprivi, ali puno manjeg rasta i bez žarnih iglica. Ja sam svojevremeno radio varivo od nje. Kao i štavelj ima bogato nutririvno značenje u prehrani, a k tome je i ljekovita. Kako je vrlo sočna,također nas može okrijepiti u oskudici vodom....
Voda se nalazi svugdje u prirodi...samo je treba znati naći...

« Zadnja izmjena: 24 Travanj , 2018, 19:36 od Antun »

*

Offline Antun

• 328
  • 4
« Odgovori #14 u: 24 Travanj , 2018, 19:44 »
ajde sad malo karmu mi podići...kaj čekate??? hahahahahah

*

Offline Lakeman

• 888
  • 0
« Odgovori #15 u: 26 Travanj , 2018, 12:11 »
i evo najnoviji biser u Hrvatskim šumama:
Potrebna dozvola...
"The More You Know, The Less You Carry"  - Mors Kochanski

*

Offline Preppy

• *
  • 3910
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #16 u: 26 Travanj , 2018, 12:17 »
Ja smatram to totalno u redu. Kod nas ima par žena koje se udružiju ujutro u sezoni, pa u 4 ujutro prejdu kroz šume kao harvesteri i poberu sve, sve, sve. Ništa ne ostane za druge. Takve bi ljude trebalo kazniti.

*

Offline Antun

• 328
  • 4
« Odgovori #17 u: 26 Travanj , 2018, 12:18 »
Nabijem ih...
Jedan moj poznanik je brao borovnice, uletio mu šumar i naplatio kaznu. Drugi dan je došao s dozvolom brati borovnice, a frajer je izvlačio drva iz šume i porušio sve borovnice. I nije platio kaznu za uništavanje. Šumar se nalazio na poprištu i pita ga frend kaj to nije kažnjivo....veli mu šumar pa nije ih iznjeo iz šume. Dakle za osobne potrebe treba dozvola, a za uništavanje ne...

*

Offline Antun

• 328
  • 4
« Odgovori #18 u: 26 Travanj , 2018, 12:21 »
Ja smatram to totalno u redu. Kod nas ima par žena koje se udružiju ujutro u sezoni, pa u 4 ujutro prejdu kroz šume kao harvesteri i poberu sve, sve, sve. Ništa ne ostane za druge. Takve bi ljude trebalo kazniti.
Nije problem što ne ostane za druge...več je problem što se na taj način istrebljuje flora i fauna. Ja nikad ne poberem sve...uvijek ostavim da se biljka može razmnožavati. Berem samo za vlastite potrebe...nikako u komercijalne

*

Offline Preppy

• *
  • 3910
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #19 u: 26 Travanj , 2018, 12:26 »
Nije problem što ne ostane za druge...več je problem što se na taj način istrebljuje flora i fauna. Ja nikad ne poberem sve...uvijek ostavim da se biljka može razmnožavati. Berem samo za vlastite potrebe...nikako u komercijalne

Pa znal sam ja da si ti pametan covjek. A kaj ti to znaci kad si okruzen bedakima. To kaj bus ostavil bu drugi pobral. Ja zato redovito "bushcraftam" po svojoj sumi, kad naletim na nekog da bere nekaj onda ga steram u pm  :D