Ljekovita bilja

• 18 replies
  • 615 views
*

Online Preppy

• *
  • 3910
  • 19
  • Spol: Muški
  • Osnivač
Ljekovita bilja
« u: 28 Ožujak , 2018, 13:26 »
Puno pričamo o tome a nigdje nemamo jednu temu kao leksikon ljekovitih bilja.
Evo da započnem, što kod nas raste što je dobro za probavu i protiv grčeva crijeva, osim mente a da se nađe u šumi?
Radi posla i privatno kada imam puno stresa onda se sve manifestira u mojoj probavi, pa hodanje prirodom nekad i nije tako opuštajuće kak bi htel. Neki prirodni lijekovi za to bi sigurno dobro došli.
Meni pomaže recimo metvica a jedino divlje kaj ja znam su listovi od kupinja (trnje, divlje kupine). Ima još šta?
Slobodno djelite svoja iskustva  :D

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
« Zadnja izmjena: 28 Ožujak , 2018, 15:01 od Preppy »

*

Offline Antun

• 328
  • 4
Odg: Lijekovita bilja
« Odgovori #1 u: 28 Ožujak , 2018, 15:00 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Moj mi je psihijatar rekao da vi ne postojite. Imam dobre ideje, al mi ne dozvoljava da ih ostvarim.

*

Online Preppy

• *
  • 3910
  • 19
  • Osnivač
Odg: Ljekovita bilja
« Odgovori #2 u: 28 Ožujak , 2018, 15:02 »
Hvala šumarak. Nisam ju nikad uočio.. A to raste kod mene opće?

*

Offline Antun

• 328
  • 4
« Odgovori #3 u: 28 Ožujak , 2018, 15:06 »
Evo ti još jedna vrlo poznata i raste kod tebe sigurno...
Moj mi je psihijatar rekao da vi ne postojite. Imam dobre ideje, al mi ne dozvoljava da ih ostvarim.

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #4 u: 29 Ožujak , 2018, 20:03 »
Kolko je Datura ljekovita ???

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk

*

Offline Antun

• 328
  • 4
« Odgovori #5 u: 29 Ožujak , 2018, 20:35 »
Koliko ja znam haluciogena u nekim dozama, a opet nekim dozama ljekovita za srčane bolesti.
« Zadnja izmjena: 29 Ožujak , 2018, 20:37 od šumarak »

*

Offline margo

• *
  • 107
  • 0
« Odgovori #6 u: 29 Ožujak , 2018, 21:59 »

« Zadnja izmjena: 29 Ožujak , 2018, 22:01 od margo »

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #7 u: 30 Ožujak , 2018, 23:55 »
Još malo literature:

*

Online Preppy

• *
  • 3910
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #8 u: 31 Ožujak , 2018, 00:02 »
Hvala na linkovima. Više me zanimaju vaša iskustva s biljkama. Na artiklima znaju nabrajati svakakva svojstva, a kada ih konzumiras ne vidis nikakvu ucinkovitost. Recimo kamilica, meni nikad nije pomogla a svi ju hvale  :neznam:

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #9 u: 31 Ožujak , 2018, 00:22 »
Možda bi ti gore bilo bez nje, makar je onda koristiš za placebo efekt, uvjeriš se da ti pomaže, pa se onda osjećaš bolje.

U outdoor aktivnostima ljekovito bilje baš nešto ne može pomoći jer se uglavnom koristi osušeno. Nekom prigodom na snijegu smo promočili i odlučili skuhati čaj od kadulje, ubacili listove kadulje u vrelu vodu :fucka:, naivci, kako je to gorko bilo...

*

Offline Antun

• 328
  • 4
« Odgovori #10 u: 31 Ožujak , 2018, 07:42 »
u outor aktivnostima ne koristi se pretežno isušeno bilje. to ovisi o tome koje je doba godine i koje su nam svježe biljke na raspolaganju. kadulja je strašno gorka, bila svježa ili suha, no zasigurno ste i pretjerali sa dozom. ja inače koristim kadulju za dezinfekciju usta. napraviš čaj i onda grgljaš u ustima.

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #11 u: 31 Ožujak , 2018, 09:07 »
Jel se ljekovitost cuvarkuce tu racuna, i njezini mladi izandci tj listovi koji su jestivi ??

*

Offline Antun

• 328
  • 4
« Odgovori #12 u: 31 Ožujak , 2018, 09:27 »
Jel se ljekovitost cuvarkuce tu racuna, i njezini mladi izandci tj listovi koji su jestivi ??
...i ljekoviti. poznato je da sok čuvarkuče lijeći upale uha....
da ,računa se i ona...

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #13 u: 31 Ožujak , 2018, 09:38 »
Zato i spomenuh jel sam ju kapal u uho prosli tjedan  :thumbs:

*

Offline Antun

• 328
  • 4
« Odgovori #14 u: 31 Ožujak , 2018, 09:49 »
Hvala na linkovima. Više me zanimaju vaša iskustva s biljkama. Na artiklima znaju nabrajati svakakva svojstva, a kada ih konzumiras ne vidis nikakvu ucinkovitost. Recimo kamilica, meni nikad nije pomogla a svi ju hvale  :neznam:
Kamilica ima protuupalna svojstva. Kao takva bi u nekim blažim probavnim tegobama mogla malo umiriti želudac,ali nebi se oslanjao na nju u tvojoj situaciji. Kod upala bi ju koristio kao oblog na upaljeno mjesto. Dakle skuhati jaki čaj kamilice, naravno u mlaki čaj uroniti pamučnu tkaninu i stavljati na upaljeno mjesto. Meni je pomogla kupka od kamilice, kao klincu koji je imao problem sa upaljenim...znate kaj mislim....

*

Offline Antun

• 328
  • 4
« Odgovori #15 u: 31 Ožujak , 2018, 09:59 »
Tebi, kako sam i stavio u linku, za želudac preporučam kičicu....ja nemam vlastitih iskustava u vezi nje, al svi je hvale. No nemoj odmah grlom u jagode...raspitaj se još....možda te samo želim otrovati.....hahahaha

*

Online Preppy

• *
  • 3910
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #16 u: 31 Ožujak , 2018, 11:01 »
Kad me gastritis znal prijeti onda sam pil kamilicu i ležal po par minuta u svakom položaju da čaj dođe u dodir sa svim stranama želuca. Možda nisam nit vjeroval da mi može pomoći pa ne mogu reći da nije.
Imam jedan leksikon bilja koji je sortiran po izgledu lista. Znači biljku vidiš u živo a u knjizi ju nađeš za tren. Jedino kaj je na njemačkom pa nemogu prevesti imena biljki na HR.

Via Tapatalk

*

Offline Antun

• 328
  • 4
« Odgovori #17 u: 31 Ožujak , 2018, 11:06 »
Kad me gastritis znal prijeti onda sam pil kamilicu i ležal po par minuta u svakom položaju da čaj dođe u dodir sa svim stranama želuca. Možda nisam nit vjeroval da mi može pomoći pa ne mogu reći da nije.
Imam jedan leksikon bilja koji je sortiran po izgledu lista. Znači biljku vidiš u živo a u knjizi ju nađeš za tren. Jedino kaj je na njemačkom pa nemogu prevesti imena biljki na HR.

Via Tapatalk

Biljke se determiniraju po latinskom nazivu.
 Uz svako ime  na njemačkom mora postojati i latinski naziv biljke,

*

Offline Benger

• 363
  • 4
  • Družina od vješala
« Odgovori #18 u: 31 Ožujak , 2018, 12:40 »
Čuvarkuća pomaže kod upala vanjskog uha i zvukovoda. Unutarnje upale se rješavaju kirurški. Bijah 7 puta u zadnjih 4 godine i još nije do kraja riješeno.
Bolje visit u šumi, nego na mobitelu...