Komunikacije na terenu / bug out

• 16 replies
  • 914 views
*

Offline Preppy

• *
  • 3946
  • 19
  • Spol: Muški
  • Osnivač
Komunikacije na terenu / bug out
« u: 17 Veljača , 2018, 15:21 »
Trenutno si sastavljam osnovni set za 'dalekometnu' komunikaciju na terenu a da stane bez frke u ruksak.
Takav set bi bio vrlo važan u situaciji bugout za dobivanje informacija. Iako vjerojatno obični ručni uređaj sa malo boljom whip antenom dovoljan ovaj set bi pružio mogućnost komunikacije preko simpleks kanala (bez repetirora) na malo veće daljine. I takav set se nebi previše razlikovao za manje valne duljine (osim stanice + baterije).
U setu imam 6m teleskop od fiberglasa, namotanu antenu i špaga za učvršćivanje teleskopa.

« Zadnja izmjena: 17 Veljača , 2018, 15:33 od Preppy »

*

Offline Antun

• 352
  • 5
Odg: Komunikacije na terenu / bug out
« Odgovori #1 u: 17 Veljača , 2018, 16:09 »
fino....kolko dalekometnu simplex komunikaciju možeš postići s tim kompletom?
Moj mi je psihijatar rekao da vi ne postojite. Imam dobre ideje, al mi ne dozvoljava da ih ostvarim.

*

Offline Marin

• 160
  • 0
« Odgovori #2 u: 17 Veljača , 2018, 16:18 »
Ako podigne antenu na nekih 8m od tla. Znaci tih 6m + visina od glave do tla :D mogao bi da je ravan teren imati umjesto 5km.... domet od 10km prema drugoj osobi koja koristi rucnu radio-stanicu.
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
« Zadnja izmjena: 17 Veljača , 2018, 16:21 od Marin »

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #3 u: 17 Veljača , 2018, 17:10 »
Odlicno frende,kad isprobavas ?? Odi na Vrban pa probamo ... imamo vizualni kontakt na tih 30ak km

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk

*

Offline Antun

• 352
  • 5
« Odgovori #4 u: 17 Veljača , 2018, 17:21 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Ako podigne antenu na nekih 8m od tla. Znaci tih 6m + visina od glave do tla :D mogao bi da je ravan teren imati umjesto 5km.... domet od 10km prema drugoj osobi koja koristi rucnu radio-stanicu.

Ta računica nije baš pretjerano točna. Ovaj baofeng je malo jači od onog od 5w, a i antena nije za baciti,pa mislim da bi to malo dalje išlo. S druge strane znam neke ljude koji su razgovarali na 16 km sa baofeng uv 5r s originalnim antenama, naravno na simplexu
Moj mi je psihijatar rekao da vi ne postojite. Imam dobre ideje, al mi ne dozvoljava da ih ostvarim.

*

Offline Preppy

• *
  • 3946
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #5 u: 17 Veljača , 2018, 18:23 »
Ja sam d običnom whip antenom spikao već preko 30km i to bez direktnog pogleda. Normalno, ovisi i o prijamniku s druge strane kakvu antenu ima da te čuje.

*

Offline Marin

• 160
  • 0
« Odgovori #6 u: 05 Ožujak , 2018, 22:45 »
A za daleku komunikaciju umjesto stapa mozda koristiti balon koji bi podigao dva uredjaja medjusobno spojena kao repetitor i taj balon privezan najlonom za pecanje?

*

Offline Preppy

• *
  • 3946
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #7 u: 06 Ožujak , 2018, 11:44 »
A za daleku komunikaciju umjesto stapa mozda koristiti balon koji bi podigao dva uredjaja medjusobno spojena kao repetitor i taj balon privezan najlonom za pecanje?

I onda ti pukne struna i uredaji odlete...  :D

*

Offline Human

• **
  • 51
  • 0
« Odgovori #8 u: 06 Ožujak , 2018, 23:49 »
Već su dizali balonom. No ne repetitor nego antenu:

*

Offline Marin

• 160
  • 0
« Odgovori #9 u: 17 Ožujak , 2018, 18:08 »
Evo nekih mojih zapazanja koje sam stekao kroz period od godinu dana otkako me zanima tematika u vezi radio stanica. Na udaljenostima do 12 km nisam primjetio da uopce snaga u w igra bilo kakvu ulogu. Dal se radi o 0,5w, 1,78w, 3,7w, 4,7w... izgleda da je nebitno za pricanje na takvim udaljenostima. Primjetio sam da se UHF val bas i ne ponasa kao u teoriji. Poput svjetlosti i da prepreka izmedju dvije stanice onemogucava rad. Nedavno smo ja i kolega sa uredjajima od 0,5w razgovarali na udaljenosti od tocno 11km a izmedju nas se nalazilo brdo visine od 50-ak m u duzini od 4km. Ja sam bio na 9m n/v a on na 30m n/v s time da je meni to brdo bilo blize. isto tako preko ljeta sam cuo kako pricaju dva camca sa PMR "igrackama" a izmedju nas brdo od 200m visine. Dakle ja na 9m n/v a oni na 0m n/v a to brodo od 200m visine je "debelo" izmedju nas 2 - 2,5km. Sveukupno smo bili udaljeni 3,7 km zracne linije a cuo sam ih kao da pricaju na radiju udaljeni 100m od mene. Dakle potpuno cista veza. Onda sto se tice dipol antena za UHF podrucje. Svugdje se navodi da spoj kabela na tu antenu mora biti po pravim kutem. Ja sam testirao 10 puta i kabel slobodno moze ici odmah na dolje uz donji krak dipola. SWR ostaje isti kao i kad kabel postavimo pod pravim kutem. Eto naveo sam neka svoja zapazanja.  :kokice:

*

Offline Preppy

• *
  • 3946
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #10 u: 17 Ožujak , 2018, 18:49 »
Iako vele da visoke frekvencije odlaze kroz ionosferu i ne odbijaju se.. Ja cesto lovim sa svojim vokicem VHF razgovore na simpleks kanalima iako sam okruzen brijegima sa preko 500m nadmorske. Znaci ja u kotlini a oko mene brda i uredno cujem okolne repetitore i simpleks kanale.

*

Offline 9alpha

• 104
  • 6
« Odgovori #11 u: 17 Ožujak , 2018, 21:25 »
preppy ovaj set što si sastavljao si kupio?ako jesi jesi li platio carinu?

*

Offline Preppy

• *
  • 3946
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #12 u: 18 Ožujak , 2018, 10:25 »
Jedino je antena izvan EU kupljena, ali nisam platio carinu. Pre mala svota.

Via Tapatalk

*

Offline 9alpha

• 104
  • 6
« Odgovori #13 u: 18 Ožujak , 2018, 15:06 »
jeli imaš možda link?

*

Offline Preppy

• *
  • 3946
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #14 u: 18 Ožujak , 2018, 16:20 »
Potraži na ebayu n9tax slimjim

Via Tapatalk

*

Offline 9alpha

• 104
  • 6
« Odgovori #15 u: 18 Ožujak , 2018, 17:33 »
hvala

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #16 u: 18 Ožujak , 2018, 20:54 »
Kaj smo konstatirali na kraju da je slim jim dobra antena ??

Jel si ju na kraju spojil doma, jel lovis R6 ?? da mozemo dana sutra kad polozimo spikat ???