Stara baterija od laptopa

• 17 replies
  • 504 views
*

Offline Antun

• 299
  • 4
  • Spol: Muški
Stara baterija od laptopa
« u: 19 Siječanj , 2018, 11:57 »
Kako sam po prirodi hrčak,tako skladšitim svašta dok me žena ne ubije. Prekopavajuči po furdi našao sam staru bateriju od laptopa i odlučio je raskopati. U njoj postoje čelije koje su vjerojatno krepane al to bumo vidjeli ispitivanjem.

prije svega potrebne su nam specifikacije baterije (kapacitet,napon punjenja,struja punjenja, tip baterije itd), a to sam našao ovdje Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi.
Nakon toga potreban nam je i punjač. Ja imam svoj homemade punjač kojim mogu regulirati napon punjenja (gornja skala).
Donja skala nam pokazuje struju punjenja.

Dakle po specifikacijama baterije ona se puni sa 4,1V stabiliziranog napona. Ako je baterija ispravna na doljnjoj skali će se pokazati struja punjenja, koja će lagano padati do neke vrijednosti. Kada stane baterija više ne uzima napon i puna je. Ako pri samom uključivanju baterije u punjać struja punjenja ne pada baterija je neispravna i ne vuče struju.

Jednu sam uspio napuniti i sada je koristim za svoju LED lampicu koja na nju svijetli neprekidno već 3h...još je na testu...
« Zadnja izmjena: 19 Siječanj , 2018, 12:11 od šumarak »
Moj mi je psihijatar rekao da vi ne postojite. Imam dobre ideje, al mi ne dozvoljava da ih ostvarim.

*

Offline Antun

• 299
  • 4
Odg: Stara baterija od laptopa
« Odgovori #1 u: 19 Siječanj , 2018, 12:27 »
I eto gecrk.Radila je gotovo 3 i pol sata i onda počelo jenjavati svijetlo. Ja zadovoljan. Napunim ih par komada i u ruksak s njima  :thumbs:
Moj mi je psihijatar rekao da vi ne postojite. Imam dobre ideje, al mi ne dozvoljava da ih ostvarim.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1621
  • 14
« Odgovori #2 u: 19 Siječanj , 2018, 13:46 »
Imao sam nekoliko baterijskih lampi, artefakti prethodnog rata:

...koje sam dijelio, dok ih više nitko nije želio.

Bilo mi je žao baciti, pa sam umjesto žaruljice ubacio neku ledicu (fiksirao silikonom) s puknute lampe i spojio na bateriju starog mobitela. 2-3 dana, bez problema, jako upotrebljivog svjetla. Morao sam napraviti i kartonski uložak za bateriju, da ne klapa. Za punjenje, samo bih je ubacio u mobitel iz kojeg je izvađena. Da nije bilo ovog tvog teksta, ne bi je se ni sjetio, a iskreno - nemam pojma kad sam je posljednji put vidio.

*

Offline Antun

• 299
  • 4
« Odgovori #3 u: 19 Siječanj , 2018, 14:11 »
Eto vidiš. :thumbs: Otpad nije smeće...
Sjećam se tih lampi. Ja sam je dobio od susjeda koji je radio u tadašnjem JŽ.
Imale su plavi i crveni filter i ganjala ih je baterija od 4,5V (ciglica). Neuništiva dok vlak ne pređe prek nje.
« Zadnja izmjena: 19 Siječanj , 2018, 14:45 od šumarak »

*

Offline Gorštak

• 3250
  • 10
« Odgovori #4 u: 19 Siječanj , 2018, 17:38 »
Mislim da imam na poslu 2 baterije od laptopa ak oces raskapat ... moram ih potrazit ak nisu hitili,cupal sam neke djelove iz laptopa pa spremil i to hahaha (isto sam kramer)

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk

*

Offline Preppy

• *
  • 3797
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #5 u: 19 Siječanj , 2018, 17:41 »
Jel su to takve?

*

Offline Antun

• 299
  • 4
« Odgovori #6 u: 19 Siječanj , 2018, 17:47 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Mislim da imam na poslu 2 baterije od laptopa ak oces raskapat ... moram ih potrazit ak nisu hitili,cupal sam neke djelove iz laptopa pa spremil i to hahaha (isto sam kramer)

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
ma netreba hvala ti. imam sad ove pa bum se igral.

*

Offline Antun

• 299
  • 4
« Odgovori #7 u: 19 Siječanj , 2018, 17:48 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Jel su to takve?

Da ja mislim da je. Samo kaj e ova moja slabija.

*

Offline Preppy

• *
  • 3797
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #8 u: 19 Siječanj , 2018, 17:50 »
Ove reciklirane su sigurno dobra alternativa jer ove od trunajta su po 200kn

*

Offline Antun

• 299
  • 4
« Odgovori #9 u: 19 Siječanj , 2018, 17:52 »
Da. A jel znaš kolko je to pivi? :pivo:

*

Offline rodney

• **
  • 83
  • 2
« Odgovori #10 u: 20 Siječanj , 2018, 18:27 »
Zar nije napon punjenja 4.2V? Do koliko si ju ispraznio?

*

Offline Antun

• 299
  • 4
« Odgovori #11 u: 20 Siječanj , 2018, 19:17 »
U pravu si napon punjenja je 4.2V i bile su jako prazne. Ako nisi čitao od početka, to je stara baterija koju sam našao u kučnoj furdi. Dakle bila je jako prazna, zato sam je prvi put punio s manjim  i naponom i strujom, da nebi došlo do pregrijavanja i mogučeg praska. Kako vidiš iz posta a znam na šta ciljaš, uspio sam je oživiti. Do kad će živiti ne znam. Kažu da Litij ion baterije ne vole biti prazne i kada ih do kraja isprazniš umiru. Zato sam i rekao na početku da su vjerojatno sve mrtve. Ako vjeruješ nisu.
« Zadnja izmjena: 20 Siječanj , 2018, 19:19 od šumarak »

*

Offline rodney

• **
  • 83
  • 2
« Odgovori #12 u: 21 Siječanj , 2018, 12:28 »
Jesi izmjerio napon prije punjenja? Ako nisi, kako znaš da je bila jako prazna? Ili samo predpostavljaš jer je cijela baterija bila "mrtva"? Ja sam čovjek od mjerenja i brojeva, ciljam na to da je opasna igra bez voltmetra, a ti škrtariš s naponima :D
Koliko vuče struje ta ledica koju si spojio?

Inače podržavam reciklažu i sl, ja vozio bicikil na 4 ovakve:

p.s. čitao sam od početka i pomislio ako zna napravit punjač, mora to sve znat. Ali zašto onda nema mjerenja?

*

Offline Antun

• 299
  • 4
« Odgovori #13 u: 21 Siječanj , 2018, 12:38 »
naravno da sam mjerio napon...j
ja volim škrtariti s naponom i ne znam koliko vuće struje ledica, a i ne zanima me...radi i to mi je bitno. nisam bacio baterije očuvao sam okoliš i rade i to je najbitnije
U bushcraftu se radi odokativno i nema previše mjera, al da bi točno znao koliko je baterija mrtva, najbolje ju je mjeriti pod određenim opterečenjem. Sve ostalo je lasž. Dakle unimer u ruke, opterečenje na bateriju i mjeri.
I nisam siguran dali znaš, al baterije imaju određeno samopražnjenje, tako da od dugog stajanja same se isprazne...a ove su dugooooo stajale. Dakle nisi dobro pročitao iz početka.
« Zadnja izmjena: 21 Siječanj , 2018, 12:45 od šumarak »

*

Offline rodney

• **
  • 83
  • 2
« Odgovori #14 u: 21 Siječanj , 2018, 12:52 »
Jbga, bez brojeva nisi ništa rekao. Drago mi je da si zadovoljan i da će ti poslužit, ali nikako ne razumijem tajnovitost oko običnog napona baterije. Po meni je mogla bit dobra i poučna tema, a ovako qrac. Možda bi pomoglo nekima na forumu da ne brišu uratke sa jubitoa :D

*

Offline Antun

• 299
  • 4
« Odgovori #15 u: 21 Siječanj , 2018, 13:01 »
a kaj je tu tajnovito? post je totalno edukativan.Naučio te je da otpad nije smeće. Ak želiš znati više o brojevima i bateriji imaš google... :thumbs:

*

Offline Preppy

• *
  • 3797
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #16 u: 22 Siječanj , 2018, 10:30 »
Možda bi pomoglo nekima na forumu da ne brišu uratke sa jubitoa :D

Haha prcas  :boks: Nisam zbrisal, stavil sam video opet gore ali sam izrezao onaj komad videa koji je netočan. Hvala na informaciji, do onda nisam znao da da su Wh važne jedinice u toj priči.

*

Offline Antun

• 299
  • 4
« Odgovori #17 u: 22 Siječanj , 2018, 10:45 »
koji ste vi brijači... :-o