DIY zaštita od vjetra za malo plinsko ( ili neko drugo) kuhalo

• 5 replies
  • 386 views
*

Offline halflife

• *
  • 8
  • 0
  • Spol: Muški
Iako na netu ima ovakvih zaštita raznih oblika i vrsta, sve imaju nedostatak kao što je čvrsto stajanje i poprilično su niski pa nepokrivaju posudu koja se zbog vjetra stalno hladi. Ako nešto treba služiti kao zaštitia od vjetra, onda je primarno da može podnijeti udare tog istog vjetra. Ako se samo stavi zaštita oko kuhala, prvi jači nalet vjetra i vaša posuda za kuhanje je na podu, a vi ostajete bez ručka ili kave.

Potreban materijal:
1. Alu tacna iz samoposluge 10-15kn( pravokutna je bolja od ovalne, ali nisam našao nijednu takvu u dućanu)
2. Pocinčana žica 2.5-3mm oko 1m

Alat:
1. Skalper
2. Škare
3. Kliješta za žicu

i još dobri živci i mirne ruke  :thumbs:

1. Izvaljati tacnu valjkom za tijesto da dobije ravan oblik. Izmjeriti i označiti kao na slici:

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

2. Zamotati foliju oko žice:

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

3. Paziti da se krajevi motaju suprotno, inače je nećete moći preklopiti:

4. Isto napraviti na oba kraja:

5. Žicu klještima saviti pod 90°:

6. Ako ste pažljivo radili, sad svoj vjetrobran lako sklopite i stavite u ruksak:

7. Ovako izleda u praksi:

8. U prirodi, svakako stavite kamen, ruksak ili nešto teže kako bi vjetrobran bio stabilan:

Kod jačeg vjetra stavite kamenje na sve nogice. Sa ovako jakom žicom, neće se sigurno pomaknuti iz položaja ( isprobano na jakoj buri ).

Znam da zgužvani aluminij ne izgleda baš nešto, ali ovdje je bitna svrha, a to je da zaštiti plamenik i posudu od vjetra. A to, vjerujte mi, obavlja odlično. Pri niskim temperaturama dobro je imati i ovakva 2 komada i potpuno okružiti kuhalo. Vrijeme do vrenja će biti znatno kraće, a potrošnja plina kudikamo manja. Iako sam to već pisao u temi o kuhalima, ponavljam: uvijek prije postavljanja kuhala napravite ili nađite prirodni zaklon ( stijena, grmlje, suhozid, 2-3 ruksaka,...), onda još dodajte ovakvu zaštitu i imate maksimalni učinak. Sve ostalo je rasipanje energije.
Ako netko koristi alkoholno, na drva ili plinsko kuhalo kojem je kartuša vezana crijevom, može napraviti vjetrobran manje visine.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1756
  • 16
Odg: DIY zaštita od vjetra za malo plinsko ( ili neko drugo) kuhalo
« Odgovori #1 u: 12 Siječanj , 2018, 23:29 »
Halflife, svaka čast, Ti si dobrodošli dašak osvježenja na ovom Forumu, osobito s Tvojom inventivnosti i kreativnosti. :pivo:

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #2 u: 16 Siječanj , 2018, 00:23 »
Slažem se sa kolegom Poljiem  :thumbs: baš nam je trebal tak neki inovativan član, koji voli u kučnoj radinosti eksperimentirati ..  :pivo:

Btw ovo ti je odlično, i lagano .. naspram onih kupovnih koji su od alu ili rosfraja debljeg

*

Offline Antun

• 328
  • 4
« Odgovori #3 u: 19 Siječanj , 2018, 08:12 »
Naravno da je bitna svrha,a ne izgled. Nije to plavušica koju bumo pokazivali u disku. Kako ja nemam naviku nositi kuhala, uvijek palim drva za kuhanje, u više navrata sam morao spuštati vatru u rupu iskopanu u zemlju i pritom paziti da ima lagani protok zraka. E sad to ovisi i o terenu na kojem se nalazimo. Možda je to moguće i sa kuhalom. Nije da je zaštita teška,a nije ni nespretna, al ja ne volim puno srvari nositi...uglavnom svaka čast na dosjetci.
Moj mi je psihijatar rekao da vi ne postojite. Imam dobre ideje, al mi ne dozvoljava da ih ostvarim.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1756
  • 16
« Odgovori #4 u: 19 Siječanj , 2018, 09:45 »
Da, i meni je najdraža vatra, ali u mom okruženju ima puno šume alepskog bora, odnosno, ako ima šume, onda je od alepskog bora. A tu nisam hrabar upaliti vatru. A ako nečeg još ima, to je vjetar. Zato je Halflifeov izum odlično rješenje, u istom smo podneblju. To bi bilo odlično rješenje i za AGOR koji sam do sada koristio, iako bi gotovo uvjek pronašao neku zavjetrinu.

Svako podneblje ima svoje specifičnosti i traži svoja rješenja.

*

Offline Antun

• 328
  • 4
« Odgovori #5 u: 19 Siječanj , 2018, 09:59 »
Je vi utom podneblju morate jako paziti s vatrom. Ajbg ko vam kriv...hahahaha
Moj mi je psihijatar rekao da vi ne postojite. Imam dobre ideje, al mi ne dozvoljava da ih ostvarim.