Mačeta za preživljavanje rsukih specijalaca - Specnaza

• 5 replies
  • 488 views
*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
Mačeta za preživljavanje rsukih specijalaca - Specnaza
« u: 05 Siječanj , 2018, 10:17 »
Rusko oružje je uvijek bilo nesofisticirano, robusno i pouzdano. Najbolje što je sovjetska industrija mogla proizvesti, išlo je u ruke najboljih vojnika - specijalaca Specnaza.

Evo, jedan zanimljiv komad opreme, mačeta pripadnika Specnaza, namjenjena za preživljavanje u svim uvjetima.

« Zadnja izmjena: 06 Siječanj , 2018, 00:10 od poljičanin »

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
Odg: Mačeta za preživljavanje rsukih specijalaca - Specnaza
« Odgovori #1 u: 05 Siječanj , 2018, 22:51 »
Malo više o mačeti:

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Nešto mi nije jasno u vezi ove mačete, a to je naoštreni široki vrh mačete. Dok držiš mačetu za ručku, taj dio sječiva je neupotrebljiv. A po svemu izgleda kao sjekira. S obzirom na to da je na stražnjoj strani sječiva pila, jako je jednostavno posjeći komad grane i s deblje strane zapilati granu po sredini, toliko duboko da bude preko širine sječiva. Sada se mačeta može samo okrenuti i uglaviti u granu, a onda konopcom, ili bolje žicom, privezati za granu kroz rupice na sječivu. S gornje strane se ne može privezati jer bi pila brzo presjekla vezivo. Upravo smo dobili improviziranu sjekiru, brzo i učinkovito. S težinom od 700 grama, zajedno s ručicom to je preko 1 kg, što je poprilično upotrebljiva sjekira.

*

Offline Antun

• 328
  • 4
  • Spol: Muški
« Odgovori #2 u: 20 Siječanj , 2018, 15:12 »
Kaj se tiće naoštrenog širokog vrha, to ti je sve mašti na volju. Kako je u rusiji uvijek hladno i leda je u izobilju, mislim da ovaj dio alatke sluši za probijanje istog. Vjerojatno je puno lakše probiti led sa takvom alatkom, nego da je ona tupa gore. S druge strane lakše ju zabiješ između štoka i vrata i odvališ vrata. lakše otvaraš sanduke s municijom...ma sigurno bi se našlo još puno situacija gdje se to može koristiti. Meni se osobno sviđa alatka, al dršku treba podhitno mijenjati.
Moj mi je psihijatar rekao da vi ne postojite. Imam dobre ideje, al mi ne dozvoljava da ih ostvarim.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #3 u: 20 Siječanj , 2018, 22:57 »
Poznavajući sovjetsku opremu i logiku razmišljanja, sve što postoji na mačeti je definirano nekim pravilnikom, nema tu improvizacija u smislu da je nešto napravljeno da netko sad nešto improvizira sebi, dok je u stvarnosti sve to funkcioniralo isključivo putom improvizacija na svim razinama.

*

Offline outsider76

• **
  • 16
  • 0
  • Spol: Muški
« Odgovori #4 u: 29 Srpanj , 2018, 02:16 »
Vidim da je neaktivna tema no moram ispravit grešku ova mačeta se zove Taiga i jedno je od ranih djela poznatog ruskog dizajnera većine vojnih i civilnih noževa Igora Skrileva. Dakle priča o tome kako je ovo oružje specnaza je došla sa strane zatucanih amera ( kao i još neke priče koje su prodavale određene noževe tamo poput "balističkog" ) i nema veze sa istinom jer ova mačeta je civilni komad tj dizajniran za spasiteljske grupe. Službeno ime je Нож-мачете Тайга УВСР  - устройство для выполнения спасательных работ ( ukratko Taiga nož mačeta za izvršavanje spasiteljskih zadataka ) i proizvodila ju je firma SEPO-ZEM od 1992 do 2012 kad su prekinuli proizvod nju i od tada se prodaju zalihe većinu toga je bilo moguće kupiti u češkim army shopovima gdje sam pobrao jednu jeftino za svoju kolekciju a ovo je originalna kutija iako su dolazile i u klasičnim kartonskim sivim kutijama bez ikakvih slika...
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Mali dio uputstva koje je dolazilo s njima...

tehnički podaci:
čelik 65G
Ukupna duljina mm : 377
Duljina oštrice mm : 242
Maks. širina oštrice mm : 87
Maks. debljina optrice mm : 5.0
Dužina ručke mm : 125

Po ovoj mačeti napravljena je i full tang mačeta Taiga 2 koja je uvedena u pribor pilota NAZ-a zajedno u kitu sa nožem Jantar i Pilot i koristila se od strane pilota helikoptera...

Taiga kao taiga je doživjela dva novija redizajna od strane Skrileva i dogurala do modela 5 koji je civilni dok je ova napravljena za Rusko pomorsko pješaštvo  ( jos jedan komad iz kolekcije... )

Kod novijih Taiga mačeta proizvođači su SARO za ovu i za Taigu 5 NOKS
TAIGA 5

Ukratko iskustva s njima budući da sam ih sve imao i ako se naručuju preko nekog u rusiji koga znate cijene su im jako niske u odnosu na neke nazovimo razvikane američke noževe, što se tiče cijene tu mislim na Taigu5 i onu za ruske marince.. Prva Taiga je jako neugodna za ruku piljenje s onim komadom nazovimo pile je isisavanje zadnjeg atoma energije koliko su neučinkovite sve skupa. Kod taige 5 nedostatci su ručka koja brzo se odvoji od mačete i kvaliteta čelika meni nije no znam ljude kojima su pucale, jedna od omiljenih ruskih mačeta za bushcraft ima isti oblik oštrice kao i Taiga za pomorsko pješaštvo samo ima rupu i ime joj je Bobr iako postoje još neke kao Ekspedicioni i neki noviji modeli o kojima možemo nastavit.. Sam vrh gore služi i kao mala lopatica i za tu svrhu su Taiga mačete jako praktične no kao alat za prirodu ih ne bi preporučio definitivno prije toga bi uzeo Mališ od zlatousta no on ima neke nedostatke s ručkom kao i većina sličnih ručki kod zlatousta , tako da svoj nepalski kukri u prirodi ne bi mijenjao niti jednom od ovih čuda lijepe su samo za kolekciju i ukras ili pres..avanje pred ekipom.. 

Bobr koji je kopiran od strane MHF firme koja pravi kopije u kini i moguće je kupit kopiju u Splitu

Kopija se zove mačeta extreme o kvaliteti ne bi a ovo je link i cijena je očajno skupa skuplja nego orginalni komad ... Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
nešto novije kod Rusa... unatrag par godina..Semina , Lešii...

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #5 u: 29 Srpanj , 2018, 15:28 »
Svaka čast!  :bravo: :pivo: