Mačeta za preživljavanje rsukih specijalaca - Specnaza

• 3 replies
  • 279 views
*

Offline poljičanin

• *
  • 1622
  • 15
Mačeta za preživljavanje rsukih specijalaca - Specnaza
« u: 05 Siječanj , 2018, 10:17 »
Rusko oružje je uvijek bilo nesofisticirano, robusno i pouzdano. Najbolje što je sovjetska industrija mogla proizvesti, išlo je u ruke najboljih vojnika - specijalaca Specnaza.

Evo, jedan zanimljiv komad opreme, mačeta pripadnika Specnaza, namjenjena za preživljavanje u svim uvjetima.

« Zadnja izmjena: 06 Siječanj , 2018, 00:10 od poljičanin »

*

Offline poljičanin

• *
  • 1622
  • 15
Odg: Mačeta za preživljavanje rsukih specijalaca - Specnaza
« Odgovori #1 u: 05 Siječanj , 2018, 22:51 »
Malo više o mačeti:

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Nešto mi nije jasno u vezi ove mačete, a to je naoštreni široki vrh mačete. Dok držiš mačetu za ručku, taj dio sječiva je neupotrebljiv. A po svemu izgleda kao sjekira. S obzirom na to da je na stražnjoj strani sječiva pila, jako je jednostavno posjeći komad grane i s deblje strane zapilati granu po sredini, toliko duboko da bude preko širine sječiva. Sada se mačeta može samo okrenuti i uglaviti u granu, a onda konopcom, ili bolje žicom, privezati za granu kroz rupice na sječivu. S gornje strane se ne može privezati jer bi pila brzo presjekla vezivo. Upravo smo dobili improviziranu sjekiru, brzo i učinkovito. S težinom od 700 grama, zajedno s ručicom to je preko 1 kg, što je poprilično upotrebljiva sjekira.

*

Offline Antun

• 299
  • 4
  • Spol: Muški
« Odgovori #2 u: 20 Siječanj , 2018, 15:12 »
Kaj se tiće naoštrenog širokog vrha, to ti je sve mašti na volju. Kako je u rusiji uvijek hladno i leda je u izobilju, mislim da ovaj dio alatke sluši za probijanje istog. Vjerojatno je puno lakše probiti led sa takvom alatkom, nego da je ona tupa gore. S druge strane lakše ju zabiješ između štoka i vrata i odvališ vrata. lakše otvaraš sanduke s municijom...ma sigurno bi se našlo još puno situacija gdje se to može koristiti. Meni se osobno sviđa alatka, al dršku treba podhitno mijenjati.
Moj mi je psihijatar rekao da vi ne postojite. Imam dobre ideje, al mi ne dozvoljava da ih ostvarim.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1622
  • 15
« Odgovori #3 u: 20 Siječanj , 2018, 22:57 »
Poznavajući sovjetsku opremu i logiku razmišljanja, sve što postoji na mačeti je definirano nekim pravilnikom, nema tu improvizacija u smislu da je nešto napravljeno da netko sad nešto improvizira sebi, dok je u stvarnosti sve to funkcioniralo isključivo putom improvizacija na svim razinama.