Izrada Rocket stove-a / raketni šporet

• 3 replies
  • 292 views
*

Offline Preppy

• *
  • 3797
  • 19
  • Spol: Muški
  • Osnivač
Izrada Rocket stove-a / raketni šporet
« u: 20 Listopad , 2017, 10:24 »
Želim izgraditi portabilni rocket stove, ili na naši: raketni šporet. Malo gledam dizajnove po internetu i nacrte. Očito ima dvije vrste raketnih šporeta.

Jedan očito je obična cijev, a druga varijanta je nešto tipa wood-gasifier ili kao na pirolizu - nešto tipa bush-buddy. Jeli tko tako nešto radio i koja bi bila razlika između te dvije varijante. Jeli bi varijanta broj 2 manje dimila?

*

Offline rodney

• **
  • 83
  • 2
Odg: Izrada Rocket stove-a / raketni šporet
« Odgovori #1 u: 20 Listopad , 2017, 18:50 »
Ja radio wood gasifier. Radi fenomenalno, ali mislim da je teže napravit kompaktno. One kemije sa dvije limenke su jednostavno prepremale za išta osim podgrijavanja vode za kavu/čaj. Skoro nemoguće dinstat luk ili neš tak finije pripremat jer kad gori plin prevelika je temperatura. I možeš trpat samo odozgo. Sad sam napravio "po Radoji" ikea hobo stove i puno sam zadovoljniji veličinom/uporabnom vrijednosti, jedino što wood gasifier nije bio toliko osjetljiv na vjetar. Mogu ti poslikat detaljno gasifier ako te zanima. Ako si to radiš za "po doma", ja bih radije nešto kao mali šporet da mogu stavit dva lonca, jer volim kombinacije riža/krumpi/tjestenina i neki gulaš/saft etc
edit: ups, ti misliš na gasifier varijantu rocket stove-a, to nisam radio....
« Zadnja izmjena: 20 Listopad , 2017, 18:51 od rodney »

*

Offline Gorštak

• 3250
  • 10
« Odgovori #2 u: 21 Listopad , 2017, 02:25 »
Od cega planiras radit to ??

*

Offline Preppy

• *
  • 3797
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #3 u: 21 Listopad , 2017, 11:37 »
Prva varijanta bi bila bez duple stijenke. Obični raketni šporet, a unutarnji kalup bi napravio sa pvc reduktorom za odvod omotan novinama da ga poslije mogu isčupati iz tvrdog betona. Vanjski kalup bi bila beka limena kanta a u beton bi stavio mrežicu ribic.
Druga varijanta bi bila kao limena kanta u drugoj limenoj kanti sa rupicama u međuprostoru gore i dolje da vrući plinovi mogu putovati gore i zapaliti se. Princip bush budija kojeg sam doma složio od dve konzerve.
Da bar mogu pigati lim doma pa si sam složim dvije cijevi raznih promjera i zanitam pa ih spojim kao varijanta 2.