Zmijski češalj ili velika štriga

• 1 replies
  • 6614 views
*

Offline poljičanin

• *
  • 1709
  • 15
Zmijski češalj ili velika štriga
« u: 24 Srpanj , 2017, 12:12 »
Zmijski češalj ili velika štriga, lat. Scolopendra cingulata. Danas sam ubio jednog u dječjoj sobi. Prije nekih 10-tak godina sam otkrio da je taj kukac otrovan kada je ugrizao kolegu u nogu. Noga je jako natekla, ali nakon neka 2 h, otok je u potpunosti splasnuo.

Problem s  tom nemani je što je uglavnom noćna životinja i četo ljude grize u snu, a osim toga, jako je agresivna.

Poznato ih je više od 3000 vrsta,  člankonošci su i rasprostranjeni su po svim vlažnijim područjima, gdje žive  škorpioni, i oni su tu. Na svakoj strani glave imaju po 4 oka, a noge na prednjem dijelu tijela, spojenog na glavu su se razvile u otrovne pandže. Tijela su im dugačka i plosnata, s najmanje 8 članaka, a kreće se kao zmija. U nas je obično dug oko 8 – 10 cm, ali kažu da su ubijeni i primjerci od 12 cm. Azijska vrsta Scolopendra gigantea je jako opasna, naraste preko 30 cm i u krajevima gdje obitavaju boje ih se više od zmija otrovnica. Ove naše žive na tlu i hrane se malim životinjama uglavnom insektima, ali čak i manjim glodavcima!

Azijska vrsta Scolopendra gigantea

Njihov ugriz može uzrokovati visoke temperature, povraćanje i jaku bol na mjestu ugriza.

Našao sam i ovu priču:“ Slijedi prica o onome sto se mom ocu desilo neki dan. Krece on ujutro na posao i kad je obuo carape i cipele, nesto mu je bilo malo cudno, ali nije kuzio sta. I kad je dosao na posao skuzi da ga nesto bocka u cipeli. Kad je krenuo izuti cipelu i kad je skinuo carapu, u carapi je bila stonoga koja ga je ugrizla. Kaze da nikad nije osjetio takvu bol, a jednom prilikom ugrizlo ga je 13 komada zemnih osa. Kaze da je to prema ovome nista. Boljela ga je noga 5 dana, a ugrizla ga je u korijenu palca na nozi. Oteklo mu je cijelo stopalo, a bol je osjetio skroz do koljena. Nisam imao pojma da stonoga ima tako jaki otrov. To nije ona obicna kucna stonoga (u našem kraju ju zovu češljina) nego ona plosnata duga 9-10 cm i smrdi po kravljoj balegi.
Kasnije sam pronasao na netu da je moguce cak i dobiti par dana temperaturu, imati proljev i slicno, plus ovi simptomi nevjerojatne boli, velike otekline itd...“

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Na stručnim medicinskim siteovima pronašao sam samo ovo:
 * Liječenje -   dezinfekcija rane,   prevencija tetanusa,   antibiotici

Odmah da vam kažem, monstrum je jako otporan na udarce, dobro sam se potrudio dok sam ga zatukao baterijskom lampom.

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
  • Spol: Muški
Odg: Zmijski češalj ili velika štriga
« Odgovori #1 u: 25 Srpanj , 2017, 19:40 »
fuj mrzim te kukce i baje, nemilosrdan sam prema njima  :-o