Lugolova otopina

• 3 replies
  • 432 views
*

Offline poljičanin

• *
  • 1621
  • 14
Lugolova otopina
« u: 26 Lipanj , 2017, 09:18 »
Kada sam pregledavao sadržaj nekih kompleta prve pomoći, naletio sam na pojam: Lugolova otopina. Ona se nalazi u ozbiljnim profesionalnim kompletima prve pomoći, izgleda da je danas uglavnom zaboravljena u masovnoj uporabi, a uzima se bez recepta. Svojom širokom lepzom korisnih djelovanja zaslužuje da joj se posveti pozornost i da se ubaci u naše komplete prve pomoći za odlazak u prirodu.

Opširnije, preneseno s Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi :

Lugolova otopina mješavina je elementarnog joda i kalijevog jodida, osmišljena 1829. godine.

Ime je dobila po francuskom liječniku J.G.A Lugolu.

Svijetu je općenito poznata kao univerzalno sredstvo za dezinfekciju, primjerice, vode ili infekcija i ozljeda na koži. 

No ona je ujedno i prirodni izvor joda koji tijelu nedostaje.

Jod je esencijalan svakom organu i tkivu ljudskog tijela, a ne samo štitnjači.

Ona koristi jod za proizvodnju hormona koji su ključni za metabolizam i sintezu proteina te rast.

Nažalost, danas je uglavnom naglasak na njegovoj štetnosti, te ga se povezuje uglavnom uz bolesti štitnjače, dok je njegova povijesna upotreba kao univerzalnog lijeka zaboravljena.

Iako ga danas smatraju štetnim, povijesna upotreba joda i Lugolove otopine potvrđuje suprotno.

Jod se nekada smatrao toliko važnim elementom da se do prije dvadeset godina rutinski dodavao u pripremu kruha.

Lugolova otopina u povijesti se koristila za tretman gihta te kao prva pomoć kod slabijeg lučenja hormona štitnjače (hipotireoze).

Tijekom černobilske katastrofe, koristili su je za dezinfekciju vode i blokiranje radioaktivnog joda, kao i za prevenciju oboljenja štitnjače.

Dostupan bez recepta, kalijev jodid zaustavlja nakupljanje radioaktivnog joda u štitnjači, gdje može izazvati rak.

Postoje mnogi znanstveni dokazi da pomaže u liječenju karcinoma.

Lugolova otopina predstavlja prirodni nadomjestak joda u organizmu, čiji manjak može uzrokovati brojne posljedice, uključujući smanjene kognitivne funkcije mozga, zaostajanje u rastu i probleme s metabolizmom.

Ljekovito djelovanje joda

poboljšava rad mozga
    sprečava karcinom
    štiti od bolesti srca
    prirodni je antibiotik i antioksidans

djeluje protiv parazita
    odlično je sredstvo za dezinfekciju
    uravnotežuje rad hormona
    smanjuje ciste na jajnicima i dojkama

Istraživanja pokazuju da tamo gdje tlo sadrži više joda, statistike bilježe manje oboljelih od raka dojke.

Jedan od naroda s najnižim stopama raka su Japanci, koji u prosjeku konzumiraju 13 miligrama joda na dan.

Japanci također pripadaju i u najinteligentnije narode svijeta, što se djelomično može pripisati jodu, koji veoma povoljno djeluje na mentalno zdravlje. 

Osim što poboljšava funkcije mozga, jod prevenira Parkinsonovu i Alzheimerovu bolest.

Čišćenje organizma jodom najbolje uklanja teške metale: fluor, brom, živu, kadmij, arsen, aluminij i olovo.

Teški metali smatraju se jednim od glavnih uzroka autoimunih bolesti.

Jod pomaže u rastvaranju zakrčenja arterija, šiti od srčanog i moždanog udara te smanjuje druge probleme vezane uz aterosklerozu.

Uravnotežuje hormone, smanjuje simptome i potrebu za lijekovima kod dijabetesa.

U narodu su ga koristili za uništavanje parazita, bakterija, virusa i gljivica, a neki izvori ga navode i kao stopostotni lijek za infekcije mjehura.

Neki od simptoma manjka joda u organizmu

krhki nokti
    depresija
    suha kosa, ispadanje kose
    promuklost 
    neredoviti ciklus
    usporeni otkucaji srca

hladne ruke i noge   
    teškoće s gutanjem
    letargija 
    neplodnost
    rana menopauza
    grlobolja

osjećaj hladnoće
    suha koža   
    visoki kolesterol
    rijetki vanjski dio obrva
    slabo pamćenje
    debljanje   

Manjak joda jedan je od najvećih problema današnjice, djelomično i zbog konzumacije goitrogenih namirnica koje smanjuju njegovu apsorpciju u tijelu.

Ujedno, značajan je i porast konzumacije blokatora joda - broma, klora i fluora, čiji se tragovi nalaze u svakodnevnim namirnicama.

Iako je sol jodirana, količine u njoj nisu dovoljne za sprečavanje mnogih bolesti, a oblik u kojem se jod nalazi tijelo ne može u potpunosti iskoristiti.

Hrvatska studija iz 2009. godine pokazala je da je čak petina ispitanika imala prenisku koncentraciju joda u organizmu.

Rezultati se lako mogu preslikati na cjelokupno stanovništvo, što bi upućivalo da milijun Hrvata pati od manjka joda.

Ista studija ustanovila je da je 50 posto trudnica iz Zagreba, koji spada u regiju s najvišim unosom joda u Hrvatskoj, također patilo od ovog problema.

Njegov manjak u trudnoći može dovesti do teških mentalnih retardacija, poremećaja pažnje (ADHD-a), depresije, patuljastog rasta i kretenizma.

Situacija je zabrinjavajuća, jer se iz studije može zaključiti da je stanje u drugim regijama u Hrvatskoj još lošije i da je ta brojka mnogo veća.

Priprema Lugolove otopine

Lugolovu otopinu možete napraviti na sljedeći način:

Za 1 litru Lugolove otopine, pomiješajte 44 grama granuliranog joda i 88 grama granuliranog kalijevog jodida.

Otopite kalijev jodid u pola litre vode.

Tada dodajte kristale joda i dopunite s vodom do oznake od jedne litre. 

Ostavite otprilike 1 dan da se sastojci u potpunosti otope.

Uz ustrajno miješanje staklenim štapićem proces otapanja će trajati znatno kraće.
S vremena na vrijeme, protresite mješavinu da biste ubrzali/(olakšali) otapanje.

Izbjegavajte korištenje flaširane vode za pripremu ove otopine. Najbolje je da koristite destiliranu vodu.

Jedna kap Lugolove otopine sadrži 6,417 mg elementarnog joda.

Čuvajte je izvan dohvata djece.

Kako uzimati Lugolovu otopinu

Lugolovu otopinu preporučljivo je uzimati s jabučnim octom.

Službena preporučena dnevna doza iznosi 150 μg (mikrograma), no ta je doza mnogo manja od onih koje koristi alternativna medicina.

Kod bolesti je preporuka početi s 12,5 mg Lugolove otopine što iznosi 2 kapi dnevno, te postupno povećavati dozu do maksimalno 50 mg, ovisno o bolesti.

Osobama koje boluju od hipertireoze ili dijabetesa savjetuje se oprez - one bi trebale započeti s uzimanjem otopine u manjim dozama. 

Tijekom pojačanog uzimanja Lugolove otopine mogući su simptomi detoksikacije tijela poput vrućine, znojenja i lagane glavobolje. Uz uzimanje dovoljne količine tekućine, ovi simptomi prolaze u roku 2-3 dana.

Ako ste alergični na jod, nemojte koristiti Lugolovu otopinu.

Za detalje o primjeni pročitajte originalni članak.

*

Offline rodney

• **
  • 83
  • 2
  • Spol: Muški
Odg: Lugolova otopina
« Odgovori #1 u: 26 Lipanj , 2017, 18:20 »
Bez ikakve uvrede autoru teme koji se potrudio obogatiti forum novim sadržajem, ja kao nevjerni Toma moram malo preispitati.. Učinilo mi se zanimljivo, pa sam pročitao članak, no ubolo me u oko ono "Hrvatska studija iz 2009". Vrlo pohvalno, naš autor teme je lijepo citirao i naveo izvor podataka, no autor istog članka nije bio tako pedantan. Nije mi dao vrag mira, i tražio sam sve znanstvene članke, radove i slično u Hrvatskoj iz 2009.g. koje spominju jod, i nema baš puno. Ima dva rada od Hrvatske agencije za hranu, "Procjena rizika od velike količine joda u algama iz Japana" i "Znanstveno mišljenje o potrebi konzumiranja jodirane soli". Prvi nisam pročitao, a u drugom piše (sažeto) da bi prosječni Hrvat unosio dovoljno joda u organizam i da prepolovi dnevni unos jodirane soli (Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi str 10)
Našao sam još i ovaj rad: Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
I tu u sažetku piše da naša deca imaju dovoljno jodi....
Još sam našao da ta alternativa ima webshop... Skeptičan sam sve više  :D :fucka:

*

Offline poljičanin

• *
  • 1621
  • 14
« Odgovori #2 u: 26 Lipanj , 2017, 22:47 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Kada sam pregledavao sadržaj nekih kompleta prve pomoći, naletio sam na pojam: Lugolova otopina. Ona se nalazi u ozbiljnim profesionalnim kompletima prve pomoći, izgleda da je danas uglavnom zaboravljena u masovnoj uporabi, a uzima se bez recepta. Svojom širokom lepzom korisnih djelovanja zaslužuje da joj se posveti pozornost i da se ubaci u naše komplete prve pomoći za odlazak u prirodu.

Opširnije, preneseno s Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi :

Rodney, važno mi je  bilo samo to što sam u sadržaju kompleta prve pomoći naletio na Lugolovu otopinu, pa me interesiralo što je to. Pročitao sam nekoliko tekstova i jedan od njih ubacio na forum.

Evo adresa koje sam posjetio, na temu Lugolove otopine:

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Inače, preuzeto sa inPharma, časopis za stručnu javnost.

(ovo mi je bio odlčan tekst, citat: Tu cete vidjeti vezu izmedu raka i nedostatka joda, kao i to da su se do prije nekih 50tak godina sve bolesti stitnjace lijecila upravo s jodom, tj. lugolovom otopinom. Jod se danas jos uvijek koristi u kirurgiji kao antisepticno sredstvo sirokog djelovanja i kriruzi jos uvijek, prije nego sto zarezu kozu istu namazu jodom. Patogeni jednostavno ne mogu prezivjeti jod i samim time, mazanje koze jodom je osnovna mjera opreza koja se primjenjuje u krirugiji, a da ne dode do infekcije. No, ne maze se jodom samo koza, vec se njime steriliziraju i sve povrsine po bolnicama za koje se zeli biti sigurnim da nemaju patogena. Jod se naravno moze koristiti i oralno, upravo za ubijanje patogena, od kojih se cesto koristi specificno za ubijanje kandide, ali jod se moze koristiti u borbi protiv svih patogena. Zato je i tako efikasno sredstvo u borbi protiv raka (rak jesu patogeni).)

...pa čak i članak jednog skeptika koji se osvrnuo na prvo spomenuti tekst:

Lugolovu otopinu u kompletu prve pomoći vidim isključivo kao dezinficijens, s obziromna to da se njime ne može dezinficirati voda zbog toga što je Lugolova otopina slabo topljiva u vodi, svakako, nije mi palo na pamet da bi u kompletu za prvu pomoć nosio Lugolovu otopinu za lječene ćelavosti.

P.S. Jako mi je drago kada netko dobro protrese ono što napišem.

*

Offline rodney

• **
  • 83
  • 2
  • Spol: Muški
« Odgovori #3 u: 27 Lipanj , 2017, 07:10 »
Ma sve 5, nisam ništa rekao za Lugovu otopinu i primjenu, samo mi originalni članak malo vukao na reklamu. I ja sam se navukao na temu jer mi je bila zanimljiva. Sad žurim pa ne stignem malo ove linkove pročitat, ali hoću kasnije..