Bijesnoća u Hrvatskoj

• 9 replies
  • 1280 views
*

Offline Alpinista

• 140
  • 3
Bijesnoća u Hrvatskoj
« u: 07 Ožujak , 2014, 09:06 »
Baš naletio na neki članak bijesnoće. Budući da volimo provesti dane i noći u prirodi, kakva vi imate iskustva sa bijesnim životinjama?
Jeli ste imali kakav susret? Kako se ponašati? Kako izbjeći?
« Zadnja izmjena: 01 Siječanj , 1970, 01:00 od Guest »

*

Offline Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Spol: Muški
  • Osnivač
Re: Bijesnoća u Hrvatskoj
« Odgovori #1 u: 07 Ožujak , 2014, 11:37 »
Mene je lisica jednom opsjedala kada sam sa frendom prenoćio u šumi. Sad neznam jel je bila bijesna ili ne. Jeli ju bijes tjerao k nama ili miris pečenog mesa na žaru :D
Pas ju otjerao, ali se vraćala cijelu noć.
Od sad nosim petarde sa sobom. Nije mi baš svejedno kaj se tiče bjesnoće ...

*

Offline Alpinista

• 140
  • 3
« Odgovori #2 u: 10 Ožujak , 2014, 09:30 »
Ako je bijesna onda ju pas nebu otjeral. Doći će ona, bez brige ti budi  :ymdevil:

*

Offline Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #3 u: 25 Travanj , 2014, 14:48 »
Evo da oživim temu.

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Meni ovo nije jasno. Ako mi je pas cijepljen protiv bijesnoće, kako se onda može zaraziti? Jeli to cijepljenje samo trenutno ubi virus, ali i dalje je pas sklon infekciji?  :-  :-

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
« Odgovori #4 u: 25 Travanj , 2014, 14:57 »
Pas je cijepljen i tad je u njega unešen oslabljeni virus kako bi tijelo samo napravilo antitijela protiv bjesnoće (normalno, isti princip kao i s ljudima). I sad, ugrize ga bijesna lisica i slinom unese virus u psa, zarazi ga. On neko vrijeme ima slabije, početne simptome dok mu organizam ne napravi dovoljno antitijela, dovoljno veliku "vojsku" koja ubije taj virus. Ako je imunosni sustav dovoljno jak, on se riješi virusa dovoljno da više ne bude opasan i onda u tijelu ostaje određena količina virusa, otisak za slučaj da se opet zarazi pa da tijelo može prepoznati o čemu se radi.

Ista stvar je s ljudima i gripom. Cijepiš se, netko te zarazi i ti neko vrijeme šmrcaš i imaš povišenu temperaturu, ali ne dobiješ upalu pluća, ne otkazuju bubrezi, itd. Razlika je u tome što virus bjesnoće sporije mutira i onda se cjepivo ne mijenja, samo se obnavlja.
Trust me, I\'m an engineer

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #5 u: 25 Travanj , 2014, 22:02 »
da

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #6 u: 25 Travanj , 2014, 22:03 »
Prepperu jel cjepis svog pesa svake godine ???

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #7 u: 26 Travanj , 2014, 00:31 »
Ne znam od kuda je došla ova tema, ali po meni spada u Prvu pomoć.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #8 u: 26 Travanj , 2014, 00:48 »
NEMA POZNATOG LIJEKA ZA LIJEČENJE BJESNOĆE KOD ČOVJEKA!!!

Liječenje se provodi simptomatsko što podrazumijeva sve mjere intenzivnog liječenja, a osobito umjetnu respiraciju.

Ono što je za nas članove foruma osobito važno je slijedeće: što poduzeti ako se zlo dogodi?

Pretpostavimo da će to biti ugriz: ranu dobro, dobro isprati sapunicom, ali u mlazu vode, nikako u vodi iz posude, a tim postupkom nastojimo ukloniti zaraženu slinu ili sekret čime smanjujemo količinu virusa oko rane, pa ovim postupkom uz dosta sapuna, osobito u slučaju površinske rane, smanjujemo vjerojatnost infekcije na 10%.

Tu završavaju naše mogućnosti, pa stoga što žurnije treba kontaktirati liječnika, a oni će dalje blagom otopinom vodikovog peroksida ispirati ranu i staviti odgovarajuće obloge, sama rana se obično kirurški ne tretira, vjerojatno ćete dobiti i nekakve antibiotike. Provesti će se i cijepljenje protiv bjesnoće i cijepiti ćete se protiv tetanusa, ali sve te mjere i onako nama nisu važne, provodi ih onaj tko je za takve postupke i obučen.

Ako su poduzete sve potrebne mjere unutar 48 sati od kontakta, gotovo je 100% vjerojatnost da ćete biti izliječeni. Ako je riječ o kućnim ljubimcima, a sumnja se na bjesnoću, oni se stavljaju pod nadzor veterinara do mjesec dana.

Mjere predostrožnosti:
• Izolirati životinje od ljudi ili cijepljenjem ili onemogućavanjem kontakta
• Cijepljenje divljih životinja bacanjem mamaka u priodu (u slučaju da dođete u vezu sa sadržajem mamka,obvezatno oprati ruke, osobito u slučaju kada ste u kontaktu sluznice ili rane s mamkom, potražiti liječničku pomoć)
• Fizičkim istrebljivanjem glavnih nositelja zaraze u prirodi
• Cijepljenjem ljudi koji rade u žarištima zaraze

*

Offline Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Osnivač
Odg: Bijesnoća u Hrvatskoj
« Odgovori #9 u: 21 Rujan , 2017, 12:52 »
Jesenska akcija oralnog cijepljenja divljači protiv bijesnoće:

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
« Zadnja izmjena: 21 Rujan , 2017, 12:55 od Preppy »