Kuhala za podgrijavanje konzervi

• 6 replies
  • 670 views
*

Offline poljičanin

• *
  • 1622
  • 15
Kuhala za podgrijavanje konzervi
« u: 19 Ožujak , 2017, 22:52 »
U priči o MRE kolega Crombat Rations je opisao kako Poljaci imaju u svom MRE jednostavno kuhalo za podgrijavanje konzervi:

Kuhalo

Gorivo

Način uporabe:

Mora se priznati, jako jednostavno i dobro. Zauzima znatno manje od AGOR-a kojeg uobičajeno koristim. Ovo me inspiriralo da potražim neko drugo rješenje i palo mi je na pamet da bi za gorivo mogao iskoristiti kocke za potpalu, ne one na bazi kerozina, nego one od prešane piljevine i parafina:

Za testiranje zamisli, za ložište sam iskoristio komad "C" profila za postavljanje knauf ploča. Stavio sam četiri kocke za potpalu i zapalio ih. Bilo bi bolje da sam ih razdvojio jer bi se brže zapalile i plamen bi bio učinkovitiji. Zagrijao sam 3 dl vode za 12 -15 minuta, do vrenja.

Pri gorenju osjeća se miris parafina, dim je bijelo-sivi, ne osobito intenzivan. U vodi se nije osjećao nikakav strani miris ili okus. Posuda u kojoj sam kuhao vodu bila je dosta začađena, ali nije bilo velikih problema za oprati čađu.

Napraviti ću pravo rasklopno ložište i ponovno izvršiti testiranje, sa stvarnom konzervom.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1622
  • 15
Odg: Kuhala za podgrijavanje konzervi
« Odgovori #1 u: 19 Ožujak , 2017, 23:41 »
Zaboravio sam dodati, kocke gore 35 - 40 min.

Kutija s 40 kocki teži nekih 100 g, a košta, nisam točno siguran, ali čini mi se 8 kn.

*

Offline zvonjola

• 605
  • 9
  • Spol: Muški
« Odgovori #2 u: 20 Ožujak , 2017, 06:53 »
Kod nas ima za nabavit od Esbit-a u Replikartu!

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Offline Lakeman

• 886
  • 0
« Odgovori #3 u: 20 Ožujak , 2017, 12:19 »
Da, o Esbitu smo vec pisali. Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Ali i ovo je zgodno. (y)
"The More You Know, The Less You Carry"  - Mors Kochanski

*

Offline poljičanin

• *
  • 1622
  • 15
« Odgovori #4 u: 20 Ožujak , 2017, 19:56 »
Pa, poanta je istraživanje i preispitivanje postojećih rješenje, improvizacija ispred komercijalnih rješenja.

Svatko može otići u trgovinu i kupiti nešto, ali eksperti u ovom poslu nisu oni koji uzimaju robu u trgovini, nego oni koji se mogu snaći u uvjetima divljine ili kraha civilizacije. Barem ja to tako vidim...

Ako uhvatim vremena ovih dana (što neće biti baš lako), pokušati ću napraviti svoje kocke od piljevine i parafina od svijeće.

*

Offline Lakeman

• 886
  • 0
« Odgovori #5 u: 06 Srpanj , 2017, 14:34 »
Ako uhvatim vremena ovih dana (što neće biti baš lako), pokušati ću napraviti svoje kocke od piljevine i parafina od svijeće.

ovo zvuci super. Polji, jesi uspio?
"The More You Know, The Less You Carry"  - Mors Kochanski

*

Offline poljičanin

• *
  • 1622
  • 15
« Odgovori #6 u: 06 Srpanj , 2017, 23:19 »
Nisam uspio dobiti zadovoljavajući omjer piljevine i parafina, uvijek mi je bilo previše parafina, ili ga je bilo premalo. Zapravo kocke dobro gore,  a punio sam ih u aluminijsku posudicu od svijećice (onda i nije kocka nego valjak :LOL:). Ako ima previše parafina, a nije u posudici, parafin se razlije. Pokušavao sam i s različitim granulacijama piljevine, ako je malo veća piljevina više dimi. Nemam se vremena za igrati, pa ću nastavak imati na jesen.