Solarna kuhala

• 13 replies
  • 1299 views
*

Offline poljičanin

• *
  • 1756
  • 16
Solarna kuhala
« u: 08 Veljača , 2017, 00:16 »
Zakleo bih se da smo ovu temu imali, ali ne mogu je pronaći.

Jedno interesantno solarno kuhalo, zgodno za nošenje:

Nije jeftin proizvod, 170$, ali je svakako zanimljivo rješenje. Daje autonomiju, ako ima Sunca, nije teška, moguće ju je koristiti na čitavom planetu.

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Offline Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Spol: Muški
  • Osnivač
Odg: Solarna kuhala
« Odgovori #1 u: 08 Veljača , 2017, 08:47 »
Čudi me kako to može dostići tako veliku temperaturu?

Via TapaTalk

*

Offline Benger

• 363
  • 4
  • Družina od vješala
« Odgovori #2 u: 08 Veljača , 2017, 09:42 »
140 C ??? Ne znam baš...

...o m m p...
Bolje visit u šumi, nego na mobitelu...

*

Offline poljičanin

• *
  • 1756
  • 16
« Odgovori #3 u: 08 Veljača , 2017, 16:50 »
Na solarnom kuhalu napravljenom od satelitske antene, za vrenje 2 litre vode trebalo je nekih 5 min, na plinskom kuhalu to ne ide ni blizu tom brzinom.

*

Offline Benger

• 363
  • 4
  • Družina od vješala
« Odgovori #4 u: 09 Veljača , 2017, 10:00 »
Je li to osobno iskustvo ili nečija internetska recenzija?

...o m m p...
Bolje visit u šumi, nego na mobitelu...

*

Offline poljičanin

• *
  • 1756
  • 16
« Odgovori #5 u: 09 Veljača , 2017, 14:58 »
Osobno iskustvo.

Na parabolični reflektor satelitske antene nalijepljena je aluminijska folija, a u žarištu antene, mjestu gdje se nalazi LNB nalazi se nosač lonca (pojačani postojeći nosač LNB, skraćen tako da lonac bude u fokusu). Sam lonac je bio neki tamno matirani aluminijski lonac. I sama antena se mora povremeno pomicati, tako da reflektirano svjetlo bude u fokusu, a to se jasno vidi na loncu. Pomicanjem iz fokusa može se regulirati grijanje. Isti gospodin je napravio i takvu peć s uzorkom disco-kugle, zalijepio je ogledala veličine 2  x 2 cm (razbijeno veliko ogledalo) na antenu, nešto pomoću nekog silikona, a nešto pomoću drvofiksa, ali kako su ogledalca počela propadati, a neka i otpadati, napravio je ovaj novi solarni štednjak.  Imam fotografiju s tog domjenka, pa kad mi naleti pod ruku skenirati ću i postaviti na Forum. Inače, za rad se koriste sunčane naočari i po završetku kuhanja antena se mora preklopiti da sunce ne upada na nju, da se ne dogodi neko zlo.

Nešto slično ovom:

i ovo pomoću ogledala ovom:

Za sunčanog dana u žarištu takvog reflektora promjera 1 m temperatura se može popeti do 800° C.

Ima more toga i po internetu:
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Offline Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #6 u: 09 Veljača , 2017, 15:22 »
Sa parabolnom antenom si mogu zamislit da zakuha vodu, ali ona kutija gore, na koju foru ona reflektira toplinu kad nema opce fokusa nikakvoga nek obicna kutija s folijom oblecena i prekrivena prozirnom folijom.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1756
  • 16
« Odgovori #7 u: 09 Veljača , 2017, 16:18 »

Zapravo, poanta je da se svaka refleksijska površina mora namjestiti tako da sunčevu  energiju usmjerava ka korisnom teretu, dakle, ako imaš kutiju čije si sve četiri strane polklopca obložio refleksim materijalom, onda moraš svaku posebno usmjeriti prema posudi.

Zanimljivo rješenje sa starim CD-ovima.

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #8 u: 09 Veljača , 2017, 20:54 »
 :zbunjen: hmm interesantno .. tko bi rekao da je to funkcionalno u toj mjeri da se može i kuhati

*

Offline poljičanin

• *
  • 1756
  • 16
« Odgovori #9 u: 09 Veljača , 2017, 22:41 »
Od ovakve:

...zaštite vjetrobranskog stakla od sunca (koja je jako dostupna i jeftina) dalo bi se napraviti jednostavno solarno kuhalo, malenog volumena i još manje težine, nešto ovako:

A ovo je obrazac izrezivanja:

*

Offline poljičanin

• *
  • 1756
  • 16
« Odgovori #10 u: 09 Veljača , 2017, 22:53 »
Usput, ova zaštita vjetrobranskog stakla od sunca je izvrstan izolator od vlage i hladnoće za ispod vreće za spavanje, samo previše šuška kad se na njoj leži.

*

Offline Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #11 u: 10 Veljača , 2017, 09:17 »
Ja sam si od te zastite za staklo izrezao mali komad (50x50) kojeg uvijek imam u torbi. Mogu si na njega sjesti ili klecati, za prvu silu i stavit ispod karimata ako bi me zazeblo. A inace Lana spava na njemu kad smo vani da ju ne zebe  :D

*

Offline dado-Lepoglava

• **
  • 84
  • 2
  • Preživi, ako ne želiš da umreš...
« Odgovori #12 u: 10 Veljača , 2017, 09:25 »
Tu zaštitu za staklo, možete izrezati kao uložak za obuću. Stavite unutra i savršeno spriječava da hladnoće ne ulazi u stopalo, a ujedno i da čuva toplinu stopala.
Neću ništa napisati...utvrdite sami kad me upoznate...

*

Offline Lakeman

• 888
  • 0
« Odgovori #13 u: 10 Veljača , 2017, 16:13 »
Tu zaštitu za staklo, možete izrezati kao uložak za obuću. Stavite unutra i savršeno spriječava da hladnoće ne ulazi u stopalo, a ujedno i da čuva toplinu stopala.

Da, istina. Odlična stvar.
"The More You Know, The Less You Carry"  - Mors Kochanski