AK-47 bajonet

• 28 replies
  • 1331 views
*

Offline Lakeman

• 888
  • 0
  • Spol: Muški
AK-47 bajonet
« u: 22 Prosinac , 2016, 15:19 »
Eto ja krenuo u preradu AK-47 bajoneta.
Bacio sma bakelitnu dršku, napravio drvenu od uslijene bukve , ali sam vratio donji željezni dio nazad. Daje fini balans a i imaš ''čekić'' ako ti zatreba :)
Sljedeće je futrola...

Na prvoj slici je komad jablana ali nisam na kraju radio dršku od njega.

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

"The More You Know, The Less You Carry"  - Mors Kochanski

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
Odg: AK-47 bajonet
« Odgovori #1 u: 22 Prosinac , 2016, 17:14 »
Jel mi se čini ili je to brušeno nečim? Na oštricu mislim
Trust me, I\'m an engineer

*

Offline Lakeman

• 888
  • 0
« Odgovori #2 u: 22 Prosinac , 2016, 20:04 »
Je. Ali ne znam kako. Takvog sam ga dužio u vojsci...

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
« Odgovori #3 u: 23 Prosinac , 2016, 18:04 »
Zapravo prvi put vidim i čujem da brušena bajoneta nije pohrđala, zato pitam  :neznam:
Trust me, I\'m an engineer

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #4 u: 23 Prosinac , 2016, 18:43 »
Dobro je prerada sijela .. ali original je bolji nezz zasto
Bas me zanima u zivo,poneses na cugu prvo prilikom

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk

*

Offline Bushcraft Wolf

• 852
  • 10
« Odgovori #5 u: 23 Prosinac , 2016, 22:48 »
ne pohrđaju sve...ja sam vidio par komada brusenih,a da nisu ishrđale...ali ipak ih većina ishrđa...vjerovatno nisu im uvijek bile iste legure dostupne...pa ima svakakvih...
The world is big and I want to have a good look at it before it gets dark...

*

Offline Lakeman

• 888
  • 0
« Odgovori #6 u: 24 Prosinac , 2016, 10:08 »
Ovaj je tak prebrusen meni dosao u ruke 2000 godine. Znaci 16 godina u garazi i okolo i ostrica je kao na slici. Znaci ja nisam nista brusio sad prije prerade.

poslano sa LG-G3- Tapatalk

*

Offline Lakeman

• 888
  • 0
« Odgovori #7 u: 24 Prosinac , 2016, 10:50 »
Dobro je prerada sijela .. ali original je bolji nezz zasto
Bas me zanima u zivo,poneses na cugu prvo prilikom

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk

Ni ja nisam bas zadovoljan. Nekako je kockasta. Mozda ju jos malo smanjim, preradim,...

*

Offline Chagalj

• **
  • 22
  • 0
« Odgovori #8 u: 24 Prosinac , 2016, 11:56 »
Možda "Coke bottle" profil drške ? ;)

*

Offline Lakeman

• 888
  • 0
« Odgovori #9 u: 24 Prosinac , 2016, 13:16 »
Možda "Coke bottle" profil drške ? ;)

da, tako sam nekako i ja mislio. Jer zelim zadrzati zadnji dio jednake sirine zbog zeljeznog nastavka...

*

Offline poljičanin

• *
  • 1709
  • 15
« Odgovori #10 u: 24 Prosinac , 2016, 19:43 »
Nož je srpski, a nožnica rumunjska, originalni nož prodsjeća na jatagan :D.

*

Offline Lakeman

• 888
  • 0
« Odgovori #11 u: 24 Prosinac , 2016, 23:49 »
Hehehhe. A zaduzen u toj kombinaciji u HV Požega. :)

poslano sa LG-G3- Tapatalk

*

Offline outsider76

• **
  • 16
  • 0
« Odgovori #12 u: 29 Srpanj , 2018, 02:37 »
Nož je srpski, a nožnica rumunjska, originalni nož prodsjeća na jatagan :D.

Ispravak samo visak je Rumunjski od 6h3 MD65 i većina kopija Ruske 6h3 bajonete su obično M63 tj većina zemalja koje su kopirale su licencu dobile tad i zapošele s proizvodnjom dakle i mađarska i rumunjska , i poljska otud i neke detaljnije kopije određenih detalja kao viskova i vezica..
Tok je u ovom slučaju Ruski sa crnim izolatorom što je vidljivo i po toku i po numeraciji koja je pisana elektroolovkom kad su je renumerirali dakle moguće je da je prošla i preko bugarske....

Evo nešto od sitnog dijela moje bivše ruske kolekcije koja je brojala oko 250 bajoneta samo Ruskih plus ostale ....

Rumunjke kompletne i vidlji exportni primjerci s tri slova koji su dolazili tu ..

Njemice

Egipćanke

itd itd .... One koje nisu bile kompletne ili za kolekciju sam dijelio kvaliteta čelika kod samih Rusa koji su postavili standard je bio loš tako da su ostali kopirali to isto ili napravili i gore...

*

Offline poljičanin

• *
  • 1709
  • 15
« Odgovori #13 u: 29 Srpanj , 2018, 15:26 »
Vau!

Apsolutno se slažem s ocjenom vrijednosti tog noža: neupotrebljiv!!!

Jedina korisna stvar je taj nož na pušci u paradne svrhe.

Kao bajonet? Samo ako nestane streljiva, jer dok god imaš streljiva za automatsku pušku tko ti živ može doći na 10 m, a kamoli za borbu prsa u prsa. Svašta smo u Domovinskom ratu doživljavali, ali ne znam da je itko sudjelovao u brobi prsa u prsa bajonetima na pušci.

Kao nož? Za mesni narezak nije, za kruh nije, za rezanje grana nije, mislim, može on za sve to poslužiti, ali u svakoj inačici to je loš alat.

Kao pila? Isti odgovor kao i na prethodno pitanje. Jednom pokušao i odustao.

Sječenje bodljikave žice? Tko god je pokušao zna o čemu govorim.

Materijal svih bajoneta istočnih vojski je od nekvalitetnog materijala, od svih Yu bajoneta odskakao je samo nož za M48, možda više svojom masivnošću, nego kvalitetom materijala. Vrh nekvalitete je bio nož za strojnicu M56 7,62x25:

...vizualno predivan, ali u biti komad lima.

Svi oni koji su nadobudno od bajoneta za AK47 išli napraviti upotrebljiv nož, susreli su se s prije navedenom činjenicom i dobili zombi rješenje.

Ja sam, na iskustvu stečenom u Domovinskom ratu, bio uvjeren da je ova (jataganska) inačica isključivo rumunjska, tako da sam živo iznenađen time da je to izvorno ruska inačica. Zna sam da je u originalu s puškom išao dugačiji bajonet, kao što su ona dva donja njemačka primjerka sa slike, ali za ovo stvarno nisam znao. Nije me nešto previše ni interesiralo, nakon iskustva iz ročne vojske u JNA 1989. znao sam da je to komad neupotrebljivog alata, pa me više nisu osobito ni zanimali.

Zapravo jedini bajonet koji mi je bio interesantan, i kao nož stvarno lijep, bio je nož za zbrojovku Vz58 (znam da većina neće misliti kao ja kad ga vidi na slici, ali uživo je drugačiji dojam):

Inače, rumunjske bajonete s platnenim viskom dužile su puške s preklopnim kundakom (i remen za pušku je bio platneni), a s kožnim viskom puške s laminiranim kundakom (i remen za pušku je bio kožni). Vjerojatno je to važilo samo za kontigent pušaka koji je došao u RH. Usput, prvom prigodom kad sam se mogao rješiti rumunjske inačice AKM47, to sam i napravio.

*

Offline outsider76

• **
  • 16
  • 0
« Odgovori #14 u: 29 Srpanj , 2018, 20:07 »
taj "jatanganski oblik" je 6x3 index grau iliti model AKM tj M59 jedino su rusi i poslije njemci imali prijelazni model te bajonete tj tj sa bakelitnim tokom i ta Ruska spada u dosta rijetki model ( no moraju se poklapat originalni brojevi dakle nista naknandno renumerirano itd ) jer se koristio jedno jako kratko vrijeme tj kasnijom sredinom 60-tih jer je Ižmaš prvi napravio novi tok a u to vrijeme još 6h4 nije završen niti usvojen na korištenje. Prvi i rijetki model Rumunjke je bio detaljna kopija tog Ruskog 6h3 noža skupa sa ranijom verzijom viska sa dvije kukice no nakon toga licencirano su napravili glavatu ručku na bajoneti, Visak platneni je verzija bila nakon Kožnog istog i tek kasnije na 6h4 dolazi normalan tj standardni visak .

Istina nož za AK je beskoristan ali eto na primjer tu i tamo se zna srest lijepo naoštrena bajoneta kod Rusa u rijetkim prilikama kod VDV jedinica iako koriste Stroporez tj nož za konop se zna pronaći i netko tko ima takvu bajonetu na torbici padobrana, a ako idemo unatrag u povijest često su Ruski visoki časnici na zahtjev tražili bajonetu za osobno korištenje u lovu tj naoštrenu sa uklonjenim prstenom.. 

Prve jugo bajonete su bile prokrijumčarene ruske 6h3 skupa s puškama koje su čak ušle i u vojni manual ( naravno slike su uzete iz ruskog manuala ) iako nikad nisu fizički se pojavile u vojsci, pa kako je to bilo bez licence ubrzo su to promijenili a malu količinu tih bajoneta je zastava pretvorila u kamp nož koji se prodavao po sport trgovinama i ujedno je bio moj izviđački nož iako nije baš bio onda jeftin . Sve je bilo rusko osim ručke koja je zamijenjena drvenom dok je visak bio "slovenski" tj kukica je bila s oznakom TKG ( tvornica kovinske galanterije tako nekako ). Dakle postojao je i komercijalni produkt zastave koji je bajonetu pretvorio u nož kad već pričamo o preinakama bajoneta za outdoor potrebe...

Kad smo kod jugo bajoneta popuno se slažem u svemu i za M48 no m56 su čak znali preradit često u lovački nož i to čak i dosta dobar bilo ga je lakše naoštrit nego ovaj pajser od AKM bajonete... VZ 58 ima nekoliko vrsta i zanimljiva je više izgleda kao nož pogotovo zbog svojih kožnih korica no opet je bajoneta kod čeha više cijenim njihove vojne noževe Bon koji je ujedno i bajoneta i Uton. UTON je moguće pronaći dosta jeftino u Pragu.

Dio jugo kolekcije iako sam ih bio nekim kanalima skoro 500 izvukao konzerviranih čak i novih bez brojeva kao i novu M56 u papiru ...

*

Offline poljičanin

• *
  • 1709
  • 15
« Odgovori #15 u: 30 Srpanj , 2018, 07:42 »

Prve jugo bajonete su bile prokrijumčarene ruske 6h3 skupa s puškama koje su čak ušle i u vojni manual ( naravno slike su uzete iz ruskog manuala ) iako nikad nisu fizički se pojavile u vojsci, pa kako je to bilo bez licence ubrzo su to promijenili a malu količinu tih bajoneta je zastava pretvorila u kamp nož koji se prodavao po sport trgovinama i ujedno je bio moj izviđački nož iako nije baš bio onda jeftin . Sve je bilo rusko osim ručke koja je zamijenjena drvenom dok je visak bio "slovenski" tj kukica je bila s oznakom TKG ( tvornica kovinske galanterije tako nekako ). Dakle postojao je i komercijalni produkt zastave koji je bajonetu pretvorio u nož kad već pričamo o preinakama bajoneta za outdoor potrebe...

Taj nož je vjerojatno planiran za FAZ M64, ali u literaturi sam nailazio da je FAZ M64 nastao na temelju kineskih pušaka koje su dobivene od albanskih graničara koji su prebjegli. Svakako, FAZ M64 je nastao reverzibilnim inženjeringom, s tim da su neka rješenja, po meni (ugrađen tromblonski nastavak na cijev i prednji ciljnik s plinskom komorom posuđenom od PAP M59/66, te ručica zatvarača, također s PAP M59), bila bolje rješenje od kasnije primijenjeih na M70. E sad, albanci su koristili kinesku verziju Simonova, Tip 63, u automatskoj inačici, a kad su prešli na kinesku inačicu AK47 ili je moguće da je određena količina sovjetskih AK47 došla u Albaniju prije raspada saveza sa SSSR-om 1955., odnosno, koliko drži priča o albancima i FAZ M64 vodu... ...svakako svi proizvedeni modeli M64 su završili u Africi, kako ne bi sovjeti optužili YU za krađu patenata, na što su sovjeti bili jako osjetljivi.

Sjećam se kako su sve yu bajonete, nakon skidanja površinske zaštite, beznadno hrđale, a kod M56, makar oni s kojima sam ja dolazio u doticaj, su bili od jako mekanog materijala, rukom se, bez velikog napora, savijao.

*

Offline outsider76

• **
  • 16
  • 0
« Odgovori #16 u: 30 Srpanj , 2018, 10:45 »
Upravo tako oni su petljali nešto oko bajoneta za M64. Sam FAZ  je započet na osnovu dva ruska M49 tj AK 47 koja su dobili od dva albanska krijumčara no ta količina pušaka im nije bila dovoljna  za izradu svih odljevaka i kopiranje cijelog oružja, Vezano uz te Ruske bajonete koje su došle navodno je sam Tito Tito je posredovao da jedna od zemalja Trećeg svijeta bez znanja SSSR ustupi SFRJ određenu količinu AKM sa noževima što je bila osnova poslije za izradu M70 ( tj prvo su razvili pušku po sistemu Kalašnikova 1967. godine dobila i dobila je naziv M67, a kasnije po njoj su razvili M70 ) dok su noževe zbog licence morali modificirat i prodat... Uglavnom iako nikad nije korištena u vojsci već se samo pojavila u manualu ta Ruska bajoneta je dobila službenu oznaku M70A dok je službeni kasnije 6h4 model M70E ...
Sam FAZ M64 vrh JNA nije nikad usvojio usvojio zato su ih se i riješili čak mislim da tokom događaja bombaških napada u Mumbaiu su Indijski vojnici iz rezervnog sastava pucali sa M64...

Vezano za M56 postoji zanimljiv podatak o prvom prototipu koji ja osobno nisam vidio no prvi model bajonete M56 se  napravio sa preklapajućim šilom na zadnjem dijelu drške. To je navodno bio zahtjev Uprave konjicem, ali kako su  konjicu 1953 ukinuli, tako su odustali i za potrebom za šilom. Tako da ta bajoneta postoji samo kao prototip ali gdje je završila nitko ne zna postoji samo priča osobe koja je radila na tome...

M70 bajonete jesu osjetljive na hrdju no ovisi o uvjetima gdje je no sve su podložne istom kao i cijevi puške na istoj, vezano uz M56 jesu savitljive bile oštrice ali nisu toliko ni loše za nešto što se masovno proizvodilo iako ne u tolikoj količini kao M70 bajonete..

Evo nešto modernije i vrlo kvalitetne ruske bajonete u izvedbi borbenog noža i bajonete jt isto samo su više tradicionalno napravili taj s prstenom za pušku... 6h9 model iz kompleta RATNIK iako ni prijašnji kojeg je SARO radio za AK12 nije za bacit..

*

Offline poljičanin

• *
  • 1709
  • 15
« Odgovori #17 u: 30 Srpanj , 2018, 18:09 »
Zanimljivo...

Vratili su davno zaboravljeni žlijeb za otjecanje krvi i makli kliješta za bodljikavu žicu.

Čemu služi rupa na štitniku, na suprotnoj strani od rupe za naticanje na cijev, za sidro?

*

Offline poljičanin

• *
  • 1709
  • 15
« Odgovori #18 u: 30 Srpanj , 2018, 18:18 »
Nešto ozbiljnije mi izgelda bajionet za AK74, jesi li imao iskustva s njim?

Interesantno, AK74 5,45x39 su imale mislim sve države bivšeg istočnog bloka, ali osim SSSR-a, samo su Bugari još radili bajonet za nju.
« Zadnja izmjena: 30 Srpanj , 2018, 18:21 od poljičanin »

*

Offline Bushcraft Wolf

• 852
  • 10
« Odgovori #19 u: 30 Srpanj , 2018, 18:57 »
To nije nikakav žlijeb za oticanje krvi...isto kao i na Ka-abar USMC nožu...to su ljudi probubali i ostali živi... Tim se "utorom" ili "žlijebom" postiže čvrstoća...

Nakon hrpe rasprava raznim forumima i gluposti da je to zbog otjecanja krvi,zbog toga da je nož/bajunetu lakse izvuci da se ne stvori vakum i slicno...naisao sam na pametnog gospodina koji je poslao Ka-baru upit i dobio odgovor...cak ima i negdje na njihovim stranicama objasnjeno... Taj žlijeb se utiskuje radi postizanja vece čvrstoće ...znaci komad čelika bez tog žlijeba i komad čelika sa tim žlijebom...nemaju istu čvrstocu...jaci je ovaj,tj čvršći ovaj sa žlijebom...

Progooglati pa se može pročitati stručno objašnjenje...ponavljam,cak i Ka-bar objašnjava na svojim stranicama...
The world is big and I want to have a good look at it before it gets dark...