Futrola

• 22 replies
  • 2187 views
*

Offline Chagalj

• **
  • 22
  • 0
Futrola
« u: 21 Prosinac , 2016, 18:35 »
Evo da i ja uletim s jednim uradkom  :grdiples:

Prijatelj, inače strastveni ribić, jednom zgodom dobio je nož koji ima više iz fore nego što mu je to alat koji rabi. Kako ga je dobio bez ikakve futrole, a našao se i komad kože u blizini ....rekosmo: ajd da mu za vježbu nešto iskemijam.

Riječ je o jednoj divovskoj Tramontini, lijepoj poput starship Enterprisea.

Kako frenda ne viđam baš prečesto jer ne živimo blizu, nož nisam uzeo sa sobom za završna dotjeravanja futrole.

Isti je ovakav:

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

(...samo kaj nije dobil ni ovaj manji nož.)

Dakle, evo futrole. Ideju sam ukrao sa slika Bark riverovih futrola i reinterpretirao prema okolnostima

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Koža mi se čini fina i kvalitetna, ali futrole joj nisu prvobitna namjena.
Debela je i čvrsta, ali da je malo tvrđa
Ekstenzija gore je od rastavljene JNA fišeklije (to mi se čini daleko bolja koža )

Namazao sam smjesom voska, maslinovog ulja i brezinog katrana. Nadam se da bude dobra zaštita od vlage i truljenja ...

još imam par radova (za svoje igračke)  koji nisu kompletni još...

Ima po ebayu relativno jeftinih alatića za obradu kože koji zapravo dosta pomažu , a još neke  očekujem, valjda su na pol puta

I da....zaboravio sam uzeti mjeru za rupe za kopčanje remenčića dok sam zadnji put imao nož u rukama  :jao: , pa će si to morati sam dovršiti    :fucka:
« Zadnja izmjena: 21 Prosinac , 2016, 18:37 od Chagalj »

*

Offline Lakeman

• 888
  • 0
  • Spol: Muški
Odg: Futrola
« Odgovori #1 u: 21 Prosinac , 2016, 23:38 »
 :thumbs: :thumbs: :thumbs: Rad je odličan, ALI

Ja nikada nisam shvaćao ovu vrstu futrola. To mi je najgora opcija koja postoji.
Evo i zašto:
''traka'' koja osigurava nož se nalazi sa strane noža na kojoj je oštrica, tako da SVAKI put kada vraćaš nož u korice, oštrica pomalo reže tu traku i traka smeta. Osim ako ju ne pridržavaš drugom rukom što baš i nema smisla. Samo sam na jednom nožu našao opciju da ta traka ide sa druge strane ili da se čak može okrenuti po želji (to je ako nož ima gard široki i sa donje i sa gornje strane oštrice)

Futrola je mrak! :)
"The More You Know, The Less You Carry"  - Mors Kochanski

*

Online Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #2 u: 22 Prosinac , 2016, 09:19 »
Meni je ta obrada kože znanstvena fantastika.

Via TapaTalk

*

Offline Chagalj

• **
  • 22
  • 0
« Odgovori #3 u: 22 Prosinac , 2016, 10:21 »
Guard je glomazan i odgurne ju i prebaci dok vadiš nož.Stanjeni dio pri dnu remenčića se poput zgloba pobrine da se prebaci lakše ....Mislim da nije u većoj opasnosti nego onaj sistem gdje remenčić dođe na vrh drške.

Ja si za svoj nož radim malo drugačije, gdje moraš neizbježno prstima odgurnuti zaklopac da dođeš do noža.

Ako ću si za more raditi, onda će biti "čarapa"
« Zadnja izmjena: 22 Prosinac , 2016, 10:24 od Chagalj »

*

Offline Lakeman

• 888
  • 0
« Odgovori #4 u: 22 Prosinac , 2016, 13:55 »
Istina. Kada vadiš nož. Ali kada vraćaš nož u korice...

Odlična primjer jedne i druge opcije.
« Zadnja izmjena: 22 Prosinac , 2016, 13:58 od Lakeman »

*

Offline Chagalj

• **
  • 22
  • 0
« Odgovori #5 u: 22 Prosinac , 2016, 16:44 »
hah ...na to nisam mislio, ali svakako ću zapamtiti za ubuduće   :-o :)
sao ovdje ne bi ni bilo mjesta za dobro držanje

.....no frend je stariji čovjek, inače strastveni ribić i gljivar - ni za jedno ni za drugo neće taj nož baš nešto često upotrebljavati. Zapravo vjerojatno neće uopće.

Važnije mu je da bude lijpo i sigurno upakiran.  A za svoj svakodnevne radove s drvetom  najrađe će i dalje koristiti - motorke ....ili svoju jezivo oštru mačetu koju mu je napravio lokalni kovač 
« Zadnja izmjena: 22 Prosinac , 2016, 16:47 od Chagalj »

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #6 u: 23 Prosinac , 2016, 18:46 »
Majstorski odradjeno :)

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk

*

Offline Bushcraft Wolf

• 860
  • 10
« Odgovori #7 u: 23 Prosinac , 2016, 22:53 »
:thumbs: :thumbs: :thumbs:
''traka'' koja osigurava nož se nalazi sa strane noža na kojoj je oštrica, tako da SVAKI put kada vraćaš nož u korice, oštrica pomalo reže tu traku i traka smeta. Osim ako ju ne pridržavaš drugom rukom što baš i nema smisla. Samo sam na jednom nožu našao opciju da ta traka ide sa druge strane ili da se čak može okrenuti po želji (to je ako nož ima gard široki i sa donje i sa gornje strane oštrice)

to se riješi lako...na toj traki se izbuse dvije rupe jedna iza ove rupe za kopčanje,druga na ovom kraju gdje je traka spojena s futrolom...provuče se komad bungge corda kroz rupe,da bude s gornje strane trake i zaveže se mali čvor da se ne može izvući iz rupa...i viola,automatski se traka miče s puta čim ju otkopčaš.
The world is big and I want to have a good look at it before it gets dark...

*

Offline Lakeman

• 888
  • 0
« Odgovori #8 u: 14 Siječanj , 2017, 16:29 »
Evo jedan nezgodan primjer, iako nije kopča kao ova o kojoj pričamo.
Ovaj savjet od Woolfa je odličan.

*

Offline Chagalj

• **
  • 22
  • 0
« Odgovori #9 u: 14 Siječanj , 2017, 19:25 »
o da, razmisliti ću o tome ....;)

no sada mi radovi stoje, izgleda se moj alat za dubljenje "grabe" u koži izgubio u transportu i dogovaram s kinezom s yebaya da mi šalje novi  :SOS:
a baš sam se nameračio na taj alat da mi šavovi budu u toj grabi na malo spuštenoj razini

*

Offline Lakeman

• 888
  • 0
« Odgovori #10 u: 15 Siječanj , 2017, 20:01 »
izgleda se moj alat za dubljenje "grabe" u koži izgubio u transportu i dogovaram s kinezom s yebaya da mi šalje novi 

I ja čekam moj već preko mjesec dana. Možeš uzeti tupi ravni šarafciger i dok je koza mokra, utisnuti kanalić.

*

Offline Chagalj

• **
  • 22
  • 0
« Odgovori #11 u: 16 Siječanj , 2017, 19:46 »

I ja čekam moj već preko mjesec dana. Možeš uzeti tupi ravni šarafciger i dok je koza mokra, utisnuti kanalić.

radio sam to u početku vilicom - jedan  zub utiskuje, drugi ga uredno vodi da bude paralelan s rubom .
a onda sam vilicu  koristio i za naznačiti mjesta za bušenje rupa - no sada imam "profesionlanijeg"  alata  , jedino ovo nikako da dođe  :jao:  ...strpit ću se još malo

*

Offline Lakeman

• 888
  • 0
« Odgovori #12 u: 16 Siječanj , 2017, 23:17 »
Ja sam do sada obiljezavao sa ovim alatom, pa busio šilom ili 1,5mm bušilicom.

A sada čekam da mi stignu ovi probijači:

Nego, daj mi reci, gdje kupiš ove nitne kao što su na ovoj futroli sa početka teme?

*

Offline Chagalj

• **
  • 22
  • 0
« Odgovori #13 u: 17 Siječanj , 2017, 13:27 »
ebay .....  trazi "chicago rivets"

ima i u onom nekom ducanu u dubravi, ali izbor, kvaliteta i susretljivost osoblja nisu za gubiti vrijeme tamo .

probijaci su super, bio sam uzeo sa 6 zuba, a onda nedavno i sa 1 i sa 2 - zbog zakrivljenih savova.

Krojacki kotacic me nije bas zadovoljio, uzeo sam na kraju "pravi" sa ebaya, dobi se drska i nekoliko izmjenjivih kotacica sa razlicitom gustocom zuba....i  piramidalni su.  Dodatna prednost je to sto sa tim kotacicem na kraju posla mozes joj i poravnati sav.

uvijek dobro dodje i romboindo shilo ( "diamond shaped awl" ).... to sam uspio naci samo ostricu, drsku sam napravio ....zapravo, za neku osnovu mi to cini jos i najbitnijim alatom za "saddler's stitch"

*

Offline Lakeman

• 888
  • 0
« Odgovori #14 u: 17 Siječanj , 2017, 17:08 »
Mislio sam kod nas u ZG. Thnx..

*

Offline Lakeman

• 888
  • 0
« Odgovori #15 u: 13 Veljača , 2017, 18:50 »
stigla oprema i alat. Sad opet fali kože ;). Evo zadnji uradak:  Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #16 u: 13 Veljača , 2017, 19:02 »
Koza ti je kod mene al ti ne trzas ...

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk

*

Offline Chagalj

• **
  • 22
  • 0
« Odgovori #17 u: 14 Veljača , 2017, 00:03 »
O da, prmijetio sam ... jako je lijepo  :thumbs:.

Koncept ću si uzeti u obzir - smišljam si neku torbicu , "kuhinjsku" , otprilike 15 x 20 , 15 x 25   , tako  nešto, bila bi tanka. Za sklopivo kuhalo, beštek, začine, windscreen . Možda ga po takvom sistemu napravim, ali možda i po ovom

ili pak  ovom

...ali imam i drugih  dilema oko detalja 

Stigao je i meni alat, i dovršio sam futrole od noža i sjekire, samo finalno glancanje rubova  ilitiga burnishing

*

Offline Lakeman

• 888
  • 0
« Odgovori #18 u: 14 Veljača , 2017, 10:44 »
Koza ti je kod mene al ti ne trzas ...

Pa kad ti radiš i svetkom i petkom :)

*

Offline Lakeman

• 888
  • 0
« Odgovori #19 u: 14 Veljača , 2017, 10:45 »

Čudo je za što ljudi traže 43 USD  :samar: