ESBIT kuhala

• 3 replies
  • 1295 views
*

Offline Preppy

• *
  • 3970
  • 19
  • Spol: Muški
  • Osnivač
ESBIT kuhala
« u: 15 Prosinac , 2016, 09:49 »
Svi poznamo ESBIT kuhala i ESBIT tablete. Ali znate povijest tih kuhala? Nedavno sam naletio na slike iskopavanja na Ruskim frontama. Dakle decki se bave ratnom arheologijom i iskopali su ESBIT kuhala koja su, nakon 70 godina, jos u vrlo dobrom stanju! Kada sam vidio natpise onda sam skuzio da se radi o Njemackom fabrikati. Do onda nisam znao da je rijec o Njemackom inventoru.

Dakle, idem ja malo resersirat po internetu i da podjelim informacije o tom fascinantnom kuhalu.

Esbit tablete su iz urotropina, ili exametilentetramin C6H12N4. Tu tvar je otkrio 1859 Alexander Michailowitsch Butlerow. Koristenje u svrhe goriva u obliku tableta je otkrio Njemac Erich Schumm, koji je 1933 osnovao tvrtku Schumm i od onda proizvodio gorivo u obliku tableta zvane Esbit. Erich Schumms Brennstoff in Tablettenform. Erich Schummovo gorivo u obliku tableta (prijevod).

To kuhalo se koristilo od strane Wehrmachta u 2. svijetskom ratu. I od onda nije promjenilo oblik. Tko danas proizvodi neznam i jeli se ista promjenilo, ali vidim po obliku da su kuhala ista.

« Zadnja izmjena: 15 Prosinac , 2016, 09:58 od Preppy »

*

Offline Preppy

• *
  • 3970
  • 19
  • Osnivač
Odg: ESBIT kuhala
« Odgovori #1 u: 15 Prosinac , 2016, 10:52 »
Pitam se koliko smisla onda ima nosit alkoholno kuhalo + alkohol ako mogu nosit i ove tablete. Bas si gruntam jeli bi mogao koristit tablete sa onim mojim "kuhalom/stalkom" na porciji. Mislim da bi bio prevelik razmak izmedu tablete i porcije. Jeli se tablete daji ugasit i ponovno palit?

*

Offline SurvivalPrepper

• 142
  • 2
« Odgovori #2 u: 15 Prosinac , 2016, 20:03 »
Ja imam odlična iskustva za manje količine tipa 500-600ml. Ako se podgrijava mala količina napitka, hrane i zakuhava voda onda je praktično jer ne zauzima puno prostora. Za 1,5-2 L praktičniji mi je alkohol, plin i drva.

*

Offline Preppy

• *
  • 3970
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #3 u: 04 Srpanj , 2017, 20:55 »
Evo baš sam isprobao Esbit mini sa velikom 14g tabletom. Na kutiji piše da jedna velika tableta zakuha pola litre vode za oko 7 minuta.
Sad neznam kolko ima JNA porcija volumena, ali mislim da pola porcije ima oko pola litre.
Znači, sa jednom velikom tabletom nisam uspio zakuhat pola litre vode, bilo je blizu. Da sam imao poklopac bi išlo. Sa cijenom od 30 kn za 6 tableta, to je 5 kn po tableti. Skup sport.

via Tapatalk