ESBIT kuhala

• 9 replies
  • 1243 views
*

Offline Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Spol: Muški
  • Osnivač
ESBIT kuhala
« u: 15 Prosinac , 2016, 09:49 »
Svi poznamo ESBIT kuhala i ESBIT tablete. Ali znate povijest tih kuhala? Nedavno sam naletio na slike iskopavanja na Ruskim frontama. Dakle decki se bave ratnom arheologijom i iskopali su ESBIT kuhala koja su, nakon 70 godina, jos u vrlo dobrom stanju! Kada sam vidio natpise onda sam skuzio da se radi o Njemackom fabrikati. Do onda nisam znao da je rijec o Njemackom inventoru.

Dakle, idem ja malo resersirat po internetu i da podjelim informacije o tom fascinantnom kuhalu.

Esbit tablete su iz urotropina, ili exametilentetramin C6H12N4. Tu tvar je otkrio 1859 Alexander Michailowitsch Butlerow. Koristenje u svrhe goriva u obliku tableta je otkrio Njemac Erich Schumm, koji je 1933 osnovao tvrtku Schumm i od onda proizvodio gorivo u obliku tableta zvane Esbit. Erich Schumms Brennstoff in Tablettenform. Erich Schummovo gorivo u obliku tableta (prijevod).

To kuhalo se koristilo od strane Wehrmachta u 2. svijetskom ratu. I od onda nije promjenilo oblik. Tko danas proizvodi neznam i jeli se ista promjenilo, ali vidim po obliku da su kuhala ista.

« Zadnja izmjena: 15 Prosinac , 2016, 09:58 od Preppy »

*

Offline Lakeman

• 888
  • 0
Odg: ESBIT kuhala
« Odgovori #1 u: 15 Prosinac , 2016, 10:38 »
Ja OBOŽAVAM Esbit :) Doslovno vise ne idem nikuda bez njega.
Imam najmanje (dimenzije 98 x 73 x 23 mm) i veći model (dimenzije 132 x 96 x 39 mm).
Kutija sa 12 tableta za loženje stane unutar većeg modela. Ali u manji model stane kutija sa 6 komada. Što je sasvim dovoljno za ponijeti sa sobom. Tako da sam ja složio ''babušku''. U manji sam stavio tablete pa sve zajedno u veći. Radi stabilnosti manjih posuda, imam dva mala klina koja se smogu staviti popreko, iako se Esbit kuhalo može ''polu-sklopiti'' pa idu i manje posude gore.
U većem modelu imam ''podložak'' od deblje alufolije. Čisto radi estetskih razloga i da bude čišće. Ta folija ne utječe na jačinu plamena.
TABLETE dolaze u dvije velicine: Velike dolaze u pakiranju: 6x14g, a male 20x4g.
Velika tableta sagorijeva oko 10 minuta na temperaturi oko 700°C, što je dovoljno da si podgrijete hranu ili skuhate čaj, kavu,... te 0,6 litara vode zaključa za otprilike 7 minuta.
Kuhao sam i na malima, ali njih sam radije upotrebljavao kao sredstvo za potpalu u jako vlažnim situacijama.
Velike tablete se dobiju u setu kod kupovine i pakirane su svaka zasebno, što je super. Kasnije kada kupujes velike, nema pojedinacnog pakiranja vec su pakirane po 3 kom u foliji. Male tablete se kupuju u kartonskoj kutijici bez dodatnog pakiranja tableta u folije.

Ja planiram jos neku modifikaciju napravit na mojima pa stavim fotke naknadno.
Bilo je nekih promjena u dizajnu s godinama. Nekada su se radila kuhala sa ravnim bocnim stranicama, a sada su izrezani u cik-cak radi lakseg ulaska zraka pod posudu.

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Pojedinačne tablete:

Kasnije kada kupujes dobijes pakiranje po 3kom.

Male tablete:

Postoji i Grill model ali tog još nemam. Dimenzije: 180 x 230 x 305 mm

Kuham kavu:

"The More You Know, The Less You Carry"  - Mors Kochanski

*

Offline Lakeman

• 888
  • 0
« Odgovori #2 u: 15 Prosinac , 2016, 10:46 »
Kod nas ih mozete naći u Replikartu Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

A ako netko hoce ovaj originalni stari, ima jedan na Aukcije.hr: Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Offline Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #3 u: 15 Prosinac , 2016, 10:52 »
Pitam se koliko smisla onda ima nosit alkoholno kuhalo + alkohol ako mogu nosit i ove tablete. Bas si gruntam jeli bi mogao koristit tablete sa onim mojim "kuhalom/stalkom" na porciji. Mislim da bi bio prevelik razmak izmedu tablete i porcije. Jeli se tablete daji ugasit i ponovno palit?

*

Offline Lakeman

• 888
  • 0
« Odgovori #4 u: 15 Prosinac , 2016, 11:11 »
Da, samo puhneš i ugasis i spremis u vrecicu. Mislim da bi bilo previsoko, ali stavis ga naopačke, rupice gore, i onda na zemlju stavis recimo kamen ili komad deblje grane, i ''poklopis'' i imas vatru na povisenom, tj blize posudi.

*

Offline SurvivalPrepper

• 142
  • 2
« Odgovori #5 u: 15 Prosinac , 2016, 20:03 »
Ja imam odlična iskustva za manje količine tipa 500-600ml. Ako se podgrijava mala količina napitka, hrane i zakuhava voda onda je praktično jer ne zauzima puno prostora. Za 1,5-2 L praktičniji mi je alkohol, plin i drva.

*

Offline Lakeman

• 888
  • 0
« Odgovori #6 u: 16 Prosinac , 2016, 19:28 »
Da definitivno nije za kuhati 2L vode. Nije za to ni namijenjeno.

poslano sa LG-G3- Tapatalk

*

Offline Lakeman

• 888
  • 0
« Odgovori #7 u: 16 Prosinac , 2016, 19:29 »
Ali u ovo vece kuhalo mozes gurati male grancice kao i u bushbox.

poslano sa LG-G3- Tapatalk

*

Offline Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #8 u: 04 Srpanj , 2017, 20:55 »
Evo baš sam isprobao Esbit mini sa velikom 14g tabletom. Na kutiji piše da jedna velika tableta zakuha pola litre vode za oko 7 minuta.
Sad neznam kolko ima JNA porcija volumena, ali mislim da pola porcije ima oko pola litre.
Znači, sa jednom velikom tabletom nisam uspio zakuhat pola litre vode, bilo je blizu. Da sam imao poklopac bi išlo. Sa cijenom od 30 kn za 6 tableta, to je 5 kn po tableti. Skup sport.

via Tapatalk

*

Offline Lakeman

• 888
  • 0
« Odgovori #9 u: 05 Srpanj , 2017, 11:18 »
Jos uvijek najbolje rjesenje po meni.
jedna tableta zakuha 6dcl u Zebri sa poklopcem.