Sve o kompasu

• 34 replies
  • 3113 views
*

Offline Bushcraft Wolf

• 860
  • 10
  • Spol: Muški
Odg: Sve o kompasu
« Odgovori #20 u: 10 Prosinac , 2016, 17:57 »
200 kuna za Silvu...nije puno...ni u kom slučaju...
Pa za busolu M53 traže 300 kuna... I ovo što je Polji naveo,100 kuna na autopiji u Osijeku...iako sam ja par puta vidio tamo za 250,za 100 nikad...i tih 100 kuna je realno previse,kad pogledaš... M53 je zastario...tj da kupis nov i konzerviran,on je star nekih 20-ak godina... I još treba ga baždariti...tako navode i njegove upute...
Tako da 200 kuna za dobar kompas renomirane firme nije previše...vjerovatno ima i jeftiniji koji rade jednako dobro...ali ovo je ok cijena...
The world is big and I want to have a good look at it before it gets dark...

*

Offline Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #21 u: 22 Prosinac , 2016, 10:09 »
Evo jos par slikica u usporedbi sa Suunto A-20. Iz nekog razloga u prvom postu sve slike izbrisalo  :zbunjen:

Nažalost prsten sa decimalima nije fosforni unatoc toj boji.

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #22 u: 23 Prosinac , 2016, 18:48 »
Fora slika ... totalno sam zagrijan za tu navigaciju putem karti i kompasa moras mi to malo bolje pokazat

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #23 u: 24 Prosinac , 2016, 19:49 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
200kn dat za kompas renomirane tvrtke je preskupo? Ja mislim da je to još jeftino u usporedbi s Recta.

Ne kažem da na tržištu njihove cijene nisu takve. Ali brate, komadić plastike i metalna iglica??? 300 kn?

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #24 u: 24 Prosinac , 2016, 20:01 »
Rectin kompas DP-6 je u praksi broj jedan, brzo se uoči cilj i ogledalo ne smeta pri motrenju cilja, kutija ga štiti od udaraca. S druge strane, kompasi s prozirnim tijelom su zgodni za rad po karti.

Ova kombinacija Perpijeve Silve, kombinacija prozirno plastično tijelo i ogledalo, ukupno gledano, je najpraktičnije rješenje.

*

Offline Preppy

• *
  • 3909
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #25 u: 25 Prosinac , 2016, 10:51 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
200kn dat za kompas renomirane tvrtke je preskupo? Ja mislim da je to još jeftino u usporedbi s Recta.

Ne kažem da na tržištu njihove cijene nisu takve. Ali brate, komadić plastike i metalna iglica??? 300 kn?
Komad željeza i brezina drška 1300kn? Komad tekstila sa gumbima 500kn....  Ima puno takvih primjera.

Via TapaTalk

*

Offline dado-Lepoglava

• **
  • 84
  • 2
  • Preživi, ako ne želiš da umreš...
« Odgovori #26 u: 25 Prosinac , 2016, 12:02 »
Da se malo uključim u raspravu o kompasima. Mi u vojsci koristimo (bar kod mene) M53 ručni kompas još iz JNA, i nama je više nego odličan dio opreme. Zašto je baš on osnovni dio opreme prilikom orijentacije? Kao prvo ima podjelu u tisućitima uz stupnjeve. Nama tisućiti pomažu prilikom orijentacije jer su precizniji. Obični kompasi dijele jedan krug na 360 podioka koliko je i stupnjeva, a na M53 ima 6400 podioka. Mi sa ručnim kompasom usmjeravamo topnička oružja, navodimo topničku paljbu, određujemo pravac promatranja od svoje stojne točke pa nam je potreban preciznost. Dalje, ogledalo je idealno za osobno maskiranje, pregled dijela tijela koje nije vidljivo (leđa), pogled iza ugla, prilikom brijanja, blicanje prilikom kontaktiranaj letjelica. Kućište, dovoljno čvrsto i nikada nije propustilo vodu. Postoje fosforne markacije an njemu, ali su s vremenom izblijedile. Ali nema veze prekrijete se kišnom kabanicom i uz bateriju možete raditi sa kartom i kompasom. Imamo zadužene i neke američke koj isu nam totalno neprihvatljivi, a ove sunto koriste naši dečki na orijentacijskim trkama jer su lakši da ih drže na ruci... Frend nam je otišao u jednu stranu vojsku raditi, i jedino što je tražio je da mu pošaljemo je ručni kompas M53. Ali, ali... upotrebljiva oprema je samo ona kojom se znamo služiti.  Ovo je samo moje skromno mišljenje, jer u mojoj profesiji je topografija jedna od vrlo bitnijih stvari. :-) Sretan i blagoslovljen Božić želim svima koji ga slave Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
Neću ništa napisati...utvrdite sami kad me upoznate...

*

Offline Bushcraft Wolf

• 860
  • 10
« Odgovori #27 u: 25 Prosinac , 2016, 20:36 »
M53 je busola,ne kompas... zato i jesu podjele takve... solidan komad opreme...i znači nisam jedini koji se znao brijati koristeći to ogledalo...

*

Offline dado-Lepoglava

• **
  • 84
  • 2
« Odgovori #28 u: 26 Prosinac , 2016, 17:00 »
M53 je busola,ne kompas... zato i jesu podjele takve... solidan komad opreme...i znači nisam jedini koji se znao brijati koristeći to ogledalo...
Busola je srpski naziv za kompas, u a Hrvatskoj je službeni naziv  "ručni kompas", jer postoji  i"topnički kompas"...

*

Offline Bushcraft Wolf

• 860
  • 10
« Odgovori #29 u: 26 Prosinac , 2016, 17:51 »
uz dužno poštovanje ne...kompas i busola nisu ista stvar niti je to srpski naziv za kompas...posjedujem nekoliko knjiga od JNA o topografiji,navigaciji pomoću kompasa i upotrebi kompasa prilikom artiljerijskih djelovanja...kao i službene upute za ručnu busolu M53...i u svima je objašnjena razlika između kompasa i busole...uključujući u uputama dotičnoga...od podjele do ostalih sitnica....kad budem išao u HR ili mi netko nešto slao skenirat ću sve...

ima i jedna poljska stranica koja se detaljno bavila rasčlambom kompasa i busole...mislim da je se jednom i spominjala na FP...znam da sam je čitao pomoću google translatea...

većina ljudi griješi,jer razlike su bitne samo za stručnjake...a za amatere,rekreativce i one koji neće navoditi topničku paljbu i slične stvari potpuno su nebitne...

samo mi Hrvati imamo naviku bježati od riječi koje zvuče srpski ili su bile u upotrebi u EX Yugi...kao i od hiljade što bježimo...

*

Offline dado-Lepoglava

• **
  • 84
  • 2
« Odgovori #30 u: 26 Prosinac , 2016, 18:12 »

U Hrvatskoj vojsci se govori "Ručni kompas M53" i kao takvog ga poznam već 23 godine. Neki kažu da je razlika što "busola" ima ciljnike za što lakše određivanje pravca, a kompas to nema. Kako god, u topništvu sam vrlo dugo i ako dođe neka službena publikacija koja navodi da je to "busola" a ne kompas ja ću ga tako zvati.

Moja ispravka, nije srpska riječ nego od Talijana...

Meni je sve jasno o upotrebi istog, i njegovog  većeg brata KT-1 topničkog kompasa.

A što se tiče publikacija iz JNA..hm...neke stvari su se pokazale netočne koje su pisale u njima. Zapravo, oni su ograničavali kroz te publikacije uporabu sredstava, mi smo te njihove tvrdnje pobili na praktičnom dijelu. Tako da ih uzimam s rezervom, a i osobno sudjelujem u izradi mnogih publikacija jer su te neprihvatljive.

Baš me zanima taj dokumenat, gdje piše razlika između kompasa i busole. Obavezno mi skenirajte i pošaljite, jer ja to nisam nigdje pročitao...ali uči se dok si živ...

« Zadnja izmjena: 26 Prosinac , 2016, 20:21 od dado-Lepoglava »

*

Offline Bushcraft Wolf

• 860
  • 10
« Odgovori #31 u: 26 Prosinac , 2016, 20:56 »
kako moja stara kaže učiš dok si živ i umreš glup...

i da tako je,busola dolazi od talijana...

to za jna ok,vjerujem da su imali pogrešnih tvrdnji... ali i danas ima dosta koji govore o podjeli na busole i kompase...tako da nije izvor samo JNA,njih sam spomenuo jer imam dosta njihovih knjiga,od topografije do npr. uputa za skladištenje minsko-eksplozivnih srestava...te dosta uputa i priručnika...

ali na dosta stranih foruma ima rasprava o razlikama...kad sam dobio kompas,onda sam se bio ufurao u to i čitao sve živo...iako nikad ga nisam pošteno koristio osim učenja kod kuće i malo terenskog učenja...

*

Offline dado-Lepoglava

• **
  • 84
  • 2
« Odgovori #32 u: 27 Prosinac , 2016, 16:54 »
ali i danas ima dosta koji govore o podjeli na busole i kompase...

Ja govorim o službenim publikacijama koje su izdane u hrvatskoj, od 1992 na ovamo...nigdje u stručnoj literaturi koju mi koristimo nisam našao riječ BUSOLA. I nisam našao razlike koje bi to djelile na dva različita pojma. Predavao sam Afganistanskim časnicima i oni upotrebljavaju izraz  "kompas", a oni koje su "rusi" obučavali koriste izraz "busola". Sukladno tome vjerujem da su to termini za jednu te istu stvar. Kod nas nitko ne govori o podjeli na busole i kompas, bar ja nisam čuo. Ručni kompas poslije puške  i zemljovida mi je osnovni dio opreme, i vrlo dobro ga znam i njegove mogućnosti. Ali kako sam rekao, zabadava ga imaš ako ga neznaš koristiti... A i prihvatljiviji mi je izraz kompas nego busola, jer kad u svijetu kažem kompas svi znaju šta je to.

*

Offline sthooligan

• **
  • 10
  • 0
« Odgovori #33 u: 26 Srpanj , 2018, 12:39 »
Za početnika da li je ovaj kompas upotrebljiv?

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi 37617/POCKET-COMPASS
Bolje vrabac u ruci nego vrabac na grani.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1760
  • 16
« Odgovori #34 u: 26 Srpanj , 2018, 17:31 »
Ne, to je samo privjesak.

Namjena kompasa je određivanje kuta topografskih točaka (ne nužno, može to biti i brod, automobil, bilo što dtugo u prostoru) u prostoru, u odnosu na sjever.

Korištenjem zemljovida i kutova koje smo izmjerili u prostoru i prenjeli na zemljovid, mi se možemo orjentirati u prostoru. Dadi-Lepoglava on služi i za puno drugih stvari, ali ljudima koji se kreću na nepoznatom prostoru, isključivo to: određivanje vlastitie lokacije, pronalaženje putova, određenih objekata u prostoru, sve u svemu - orijentacija namijenjena kretanju.

Kod spomenutog kompasa možete odrediti samo sjever.

Kad imate kompas kao na slici:

...njime možete odrediti azimut, kut koji željeni objekt zatvara sa sjeverom.

Okretanjem prstena oko kompasa poklapate marker na staklu s iglom koja pokazuje ka sjeveru i očitate azimut. Kako ovo nije tema o orijentaciji, neću sada ići dalje u detalje, ali Dado - Lepoglava je dao adresu stranice našeg unmirovljenog branitelja, g. Pleše, koji je napravio izvrsnu stranicu s detaljnim objašnjenjima, nema bolje adrese na interentu s tom temom od njegove.

Osim toga, malo smo se bavili tom tematikom i na Forumu, pa se može i tamo doći do dobrih informacija...