Plinske kartuše sa navojem

• 46 replies
  • 3011 views
*

Offline Preppy

• *
  • 3800
  • 19
  • Spol: Muški
  • Osnivač
Odg: Plinske kartuše sa navojem
« Odgovori #20 u: 20 Srpanj , 2017, 16:11 »
Stigao priključak za plin. Kad najdem nekaj vremena isprobam pa javim rezultat.

via Tapatalk

*

Offline Preppy

• *
  • 3800
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #21 u: 20 Srpanj , 2017, 20:36 »
Ne paše.  Trebam spojnicu.

via Tapatalk

*

Offline blinddog

• *
  • 432
  • 14
  • VKV brico
« Odgovori #22 u: 20 Srpanj , 2017, 21:05 »
Preppy, tebi treba ovo
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
CB 328CT001
BE SMART - GET PREPARED

*

Offline Lakeman

• 886
  • 0
« Odgovori #23 u: 21 Srpanj , 2017, 00:24 »
Dok sve adaptere pokupujes pa onda dok kupis veliku bocu plina, dodje te na isti trosak :/
"The More You Know, The Less You Carry"  - Mors Kochanski

*

Offline Preppy

• *
  • 3800
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #24 u: 21 Srpanj , 2017, 09:23 »
haha  :rofl2:
Ma jedan ovaj slaufic kosta malo vise od jedne kartuse u Decathlonu. Joj, kak sam bedast, nisam opce provjeraval kakav je prikljucak nek na brzinu narucil. Sad moram iti izmjeriti dolje na plinskoj boci dali je to 0.91 incha prije nego li narucim opet.

*

Offline Olvitz

• *
  • 1
  • 0
« Odgovori #25 u: 01 Listopad , 2017, 21:30 »
Kupio sam adapter sa slike gore i ne može se spojiti na naše plinske boce. Govorim o kućnim plinskim bocama. Uz malo nastavaka se naravno može spojiti.  Nakon preinaka stavio sam bocu na povišen položaj i okrenuo je naopačke te dole spojio kartušu. Stavio sam je na vagu da vidim da li se puni i kada je gotovo. Iz nekog razloga sam uspio napuniti samo oko trećinu kartuša. Ili mi je plinska boca imala premali tlak ili nešto krivo radim. Plamen koji sam dobio na plameniku je bio isti kao i s tvorničkim plinom. Za sada sam zadovoljan jer mogu uštedjeti dosta novaca na kraćim izletima. Za duže bi ipak kupio punu plinsku kartušu.

Ako netko ima iskustva ili zna u čemu bi mogao biti problem neka javi.

*

Offline Preppy

• *
  • 3800
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #26 u: 02 Listopad , 2017, 09:18 »
Eto, ja sam sad isto drugi sistem narucio. Kod ebay-a sam mogao birati izmedu Azijskog - Americkog i Njemackog sistema spajanja. Ajd, ja sam izabrao Njemacki sistem u nadi da ce dimenzije navoja biti dobre.
Nije mi jasno zasto se nije napunila do kraja. Neznam ukoliko pritisak boce igra ulogu ako si ju postavio na visu poziciju nego kartusu.
Kad moj adapter stigne, probat cu isto pa javim kak je islo.

*

Offline Gorštak

• 3252
  • 10
« Odgovori #27 u: 02 Listopad , 2017, 09:38 »
Negdje sam citao o tom sistemu punjenja .. netko je rekao da treba hladit kartusu koju punis il tak nekaj ostalo mi u sjecanju ... da su ih metali u skrinju prije

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk

*

Offline Bushcraft Wolf

• 838
  • 10
« Odgovori #28 u: 14 Listopad , 2017, 20:14 »
Ne napune se dokraja zbog premalog pritiska u velikoj boci,isto kupio i ja,i ne ide vise od pola,malo je bolje kad koristim one skroz velike boce,one visine 1,5m,tako nesto... Na kraju sam kupio muški-muški  adapter koji sam jedva nasao i sad mi kartuse puni skladištar u firmi,imamo vlastitu punionicu za plinske boce... On napuni do kraja bez problema,jer je pritisak dovoljno jak...

Ako hoćete napuniti više,kartušu držite u hladnjaku prije punjenja,a veliku bocu zagrijte,vrućom vodom,brenerom i slično...pritisak poraste,a pošto je kartuša hladna da se napuniti do kraja...

I ovo grijanje boca ja radim skoro svakodnevno na poslu(brenerom) i stvarno se primjeti porast pritiska, naravno sto ju duže griješ,pritisak bude veći...

Poslano sa mog ZTE Blade L5 koristeći Tapatalk
« Zadnja izmjena: 14 Listopad , 2017, 20:15 od Bushcraft Wolf »
The world is big and I want to have a good look at it before it gets dark...

*

Offline halflife

• *
  • 8
  • 0
« Odgovori #29 u: 05 Siječanj , 2018, 10:38 »
Evo mojih iskustava: pri odabiru kuhala najvažnije mi je bilo da se kartuša može puniti. Računica je jednostavna: kućna boca ima 12kg ( tako piše ), dođe 106kn. Kartuša ima 300g i dođe 35kn u Iglua (CADAC). Imaju i druge marke ( Primus, Pinguin,...), ali su još skuplje i sa manje plina, 230g.
Po sadašnjim testovima, potrošnja kuhala je oko 80-100g plina na sat. Račun kaže da je to skoro 10kn za sat kuhanja! Vjerojatno je još skuplja samo voda sa Marsa! Znaju da nemaš izbora kad si vani i onda deri. Sva sreća, tu je kinez sa adapterom. Vidim da je kolega prije krivo kupio jer nije obraćao pažnju. Par postova iza je stavljen adapter za našu bocu. Jučer sam samo za test ispraznio kartušu oko 30g i pokušao je napuniti. Uvijek imam novu plinsku bocu u kući. Spojio sa adapterom bocu i kartušu. Bocu okrenuo naopačke, kartušu postavio 30cm niže. Kad sam je kupio, izmjerio sam ukupnu težinu, 482g. Vidim po youtube-u da se ljudi muče velikim proračunima, skidanjem po 2-3 puta i vaganjem. Nepotrebno. Ako imamo početnu težinu kartuše, npr. ova moja ima 482g, 300g plina, znači da je prazna oko 182g. Ali to je nepotreban podatak. Dovoljno je znati težinu na početku i izmjeriti trenutačnu težinu. U mom slučaju je imala 450g. Znači treba je napuniti sa 30g otprilike. Kad je sve povezano, kartuša na vazi, resetirati vagu i pustiti plin. 30g sam napunio za 15-20s. Samo je važno to raditi vani, jer uvijek ostaje plin u samom crijevu, koji kad se odspoji adapter, ispari. Meni se napunilo bez problema do kraja. Možda je važno to raditi sa punom bocom, neznam. Nisam ništa hladio, grijao, sve rađeno na otprilike 18° u prozračenoj prostoriji. Punjenje sa bocama za upaljače i nije baš nešto ekonomično. 17.99kn u KiK-a za oko 160g plina i nije neka računica.
 Sad sve postaje praktički besplatno:
12kg plina može u teoriji napuniti skoro 40 kartuša, odnosno punjenje košta 3kn. Boca je 106kn, 40 kartuša 1400kn! Slično kao boca Jane od 2.5dl na trafici 5kn, m3 iz vodovoda 11kn. Nikakve opasnosti nema, stavim kad uhvatim vremena video na YT da vidite u praksi.
Što se tiče samog kuhala, najprodavanije na svijetu je ovo što sam ja uzeo. Ima ispod 100g i na ebay-u sam ga platio 4.99$, besplatna poštarina. Uzeo sam i tronožac zbog stabilnosti 3.75$ i adapter za punjenje 6.99$. Još čekam i drugo kuhalo koje će mi služiti kad je auto u blizini. Veće, stabilnije i odvojeno od kartuše. Slika je sa neta.  Plaćeno 10.30$, u Kibubi isto bez piezzo upaljača 229kn.
Eto, sve skupa oko 170kn. Kod nas samo kuhalo preko 200kn, da ne spominjem preskupe kartuše. Najveći problem kod nas je naći kartušu na navoj. Benzinske pumpe, Hervis, Intersport,...svi drže skoro isključivo Campingaz. Možda fino izgleda, ali oni na bušene kartuše imaju samo oko 1200W snage, kartuša kad se probije nema skidanja dok se ne potroši. Jeftino u startu, kasnije skuplje i nepraktičnije. One na "click" sistem skupe ko vrag. Postoji adapter sa "click" sistema na navoj. Na amazon.uk dođe £18.47+poštarina, mislim. Dugoročno se isplati. Kad se prebaci na navoj, pune se isto kao ova moja kartuša.

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

« Zadnja izmjena: 05 Siječanj , 2018, 13:37 od halflife »

*

Offline poljičanin

• *
  • 1622
  • 15
« Odgovori #30 u: 05 Siječanj , 2018, 22:22 »
Bravo Halflife, to je srž ideje foruma - improvizacija. Svako može otići u trgovinu i kupiti komad opreme, ali postavlja se pitanje: što tamo gdje ti nešto treba, o čemu ti ovisi život, a nemaš gdje to kupiti.

Uostalom, definicaija inteligencije je:  "sposobnost brzog i učinkovitog snalaženja u novim i nepoznatim situacijama".

Istina je, s druge strane, da prosječni planinar godišnje potroši 1-2 kartuše, što trošak, iako bezobrazno velik, čini prihvatljivim. Također, rijetki su tehnički obrazovani, a da bi se to usudili napraviti, plin ljudi percipiraju kao nešto strašno opasno. Možda bi bilo interesantno da napuniš koju kartušu članovima foruma koji su blizu tebe, a da za uzvrat oni tebi naprave neku drugu uslugu. Kad smo kod toga, na forumu gajimo jedan lijep običaj da nam se novi članovi predstave s nekoliko rečenica na temi Dobrodošao, a s obzirom na Tvoju snalažljivost i vještinu, nadam se mnogim ovako izvrsnim postovima na Forumu.

*

Offline halflife

• *
  • 8
  • 0
« Odgovori #31 u: 06 Siječanj , 2018, 14:46 »
Ipak slika govori više od 1000 riječi:

Težina kartuše kad je kupljena, obavezno zapisati cd markerom da se ne izbriše:

Izvagati trenutačnu težinu ( meni fali samo 30-tak grama )

Spojiti bocu i adapter:

Okrenuti bocu, kartušu spustiti bar 30cm niže:

Vaga sad pokazuje ukupnu težinu sa ventilom od adaptera:

Prije smo izračunali da fali oko 30g plina. Vagu sad resetiramo:

Otvorimo prvo ventil na kartuši, onda na boci. Lagano dok plin ne krene:

Tekuću komponentu vidimo kroz cijev ( propan i izopropan, ovisno o mješavini )

Punjenje zaustavljamo zatvarajući prvo ventil na boci, par grama prije zadane količine, jer još ulazi plin koji je u crijevu:

Nakon što su oba ventila zatvorena, skidamo adapter i mjerimo kartušu. Kako vidite, ponovno je napunjena skoro u gram kao kad je kupljena.

Gori potpuno istim plamenom kao i prije:

Zaključak:
Čitajući prethodne postove, vidim da ljudi nisu mogli napuniti kartušu iz jednog jednog razloga, a to je viši tlak u kartuši od onog u boci. Ja sam pokušao čisto iz znatiželje puniti sa bocom koja je skoro pri kraju i pogađate, plin se iz kartuše počeo vraćati u bocu!
1. Ako je moguće, uvijek puniti sa punom ili gotovo punom bocom
2. Sve raditi isključivo vani na otvorenom
3. Ako sporo ide, skinuti kartušu i oštrim predmetom pritisnuti ventil na njoj da malo plina izađe i smanji tlak. Obavezno koristiti rukavice jer plin ima svojstvo uzimanja topline, odnosno jako je hladan.
4. Pomaže i stavljanje kartuše pola sata u duboko smrzavanje u hladnjak da se tlak smanji.

To da planinari troše svega par kartuša godišnje sam čuo i od kolege s posla koji planinari. On kaže da za jednodnevne i čak dvodnevne izlete bude isključivo na suhim obrocima. Možda su baš tome razlog teža i nezgrapna kuhala  ( pogotovo ona koja se nemogu odvojiti od kartuše nakon probijanja ) kao i preskupe kartuše koji se mogu kupiti kod nas. Kuhalo koje koristim ima samo 100g. Ako još nabavite kartušu od 230g što je dovoljno za 2 sata kuhanja, onda je težina skoro zanemariva znajući da možemo imati toplu juhu, čaj, jaje,...Termosice ne prakticiram jer u preteške, a ne stane neka količina tekućine unutra. Ja nisam planinar, nego obiteljski jednodnevni izletnik. Meni je uvijek potrebna količina za četvoro, koju rasporedim sa suprugom i djecom. Otkad ovako spremamo - kuhamo ili podgrijavamo ručak, svi smo se preporodili. Zbilja nam je bilo dosta salama, hladnih hrenovaka ili pohanog mesa.
Još par riječi o samom kuhanju, budući često pročitam kako izletnici ili planinari ne mogu uopće uskuhati vodu. Razlog je rasipanje topline vani na otvorenom. Vjetar je najveći neprijatelj kuhala. Kako živim u Dalmaciji, kamenja ima u izobilju, jednostavno napravimo mali zid koji štiti kuhalo. Ako ima prirodna zaštita od stijene, grma još bolje. Nakon toga se postavi alu folija kao omotač pazeći da zrak može slobodno dolaziti do palmena. Najjednostavnije rješenje su alu tacne u supermarketima. U Plodinama su bile prošli tjedan 8kn 2komada najvećih. Sa valjkom za tijesto ih izvaljati da se izravnaju zbog transporta. Lagane su i ne zauzimaju mjesto u ruksaku. Na terenu se samo malo potegnu preko koljena da dobiju zakrivljeni oblik i tako postave da zaštite plamen i zdjelu. Pričvrste se ili kvačicama ili se provuče žica kroz rubove i onda zabije u zemlju. Pokazat ću slike kad budem to koristio da bude jasnije.
Kako je sad zima, čisto da znate zašto plin ne gori kad je vani ispod minusa: Talište butana je oko 0° i on tada više ne isparava. Onda gori samo propan ili izopropan, ovisi što imate u kartuši. Ljudi to rješavaju na razne načine: stave kartušu u jaknu pola sata, stave je u posudu sa vodom (koja ima više od 0°), griju sa svijećom,... Ja imam malo "sofisticiranije" rješenje: Napravio sam bakreni prsten koji se navuče oko kartuše i na koji su zalemljene dvije žice koje diraju plamen. Sve za stavljeno u izolacijski materijal napravljen od sunčane zaštite za staklo od auta. Sad kad se upali plamen, nakon par minuta kartuša počne grijati sama sebe i plin od onog jedva vidljivog, počne veselo šištati. Ovo sam samo isprobao, ne idem vani s djecom kad je tako hladno. Ali evo ideja onima koji imaju taj problem.

*

Offline Preppy

• *
  • 3800
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #32 u: 06 Siječanj , 2018, 18:32 »
E ti si sve napravio kaj još mene čeka. Imam sad isti taj priključak za veliku bocu. To sa hladnim temperaturama sam i ja čitao, zato ima primus taj plinksi mix koji gori i pod hladnim uvjetima. Ovo sa bakrom se čini dobrom solucijom. Kad sam u hladnim okolinama i ako jako vjetrovito, ionako prevladava kuhanje na alkohol kod mene. Ali ovo ću i ja sad uskoro morati isprobati. Hvala na djeljenju iskustva.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1622
  • 15
« Odgovori #33 u: 06 Siječanj , 2018, 23:39 »
Halflife, odličan tekst.

Ja sam se do sada koristio zalihom AGOR-a 6, ali od silnog stajanja više nisu u dobrom stanju. Već neko vrijeme razmišljam o alternativi, nekako sam najozbiljnije razmišljao o Esbitu, ali, evo, dao si mi povoda za razmišljanje.

Što se tiče kuhanja/grijanju u nas na kamenjaru, gotovo je nemoguća misija zimi takvo nešto, kao što si spomenuo, zbog vjetra. Zato odmorište i kuhanje uvijek odrađujemo u nekakvim skloništima i tako planiramo rutu, osobito zbog djece, ili makar u kakvoj kamenoj pojati bez krova.

I onda mi se dogodilo ovo ljeto, na Velebitu, da ni jedan od dva ponesena AGOR-a ne gori kako treba, a uz to slab vjetar, dovoljan da smo sat vremena grijali četiri konzerve.

*

Offline halflife

• *
  • 8
  • 0
« Odgovori #34 u: 07 Siječanj , 2018, 17:25 »
Današnji izlet na kip Gospe od Loreta na brdo Gaj iznad Primoštena. Orkansko jugo gore na 179m visine. Zaklon, najobičnija izravnana tacna iz Plodina oko kuhala i 1.25l juhe kuha za manje od 10 minuta. Snaga plina otprilike malo više od pola. Kasnije dok se kuhala tjestenina, na minimum. Još su se i čevapi koje sam prethodno ispekao na roštilju podgrijavali u alu tavi. Potrošeno točno 20g plina za sve. Ja zadovoljan, djeca sita  :vatrica:

*

Offline Gorštak

• 3252
  • 10
« Odgovori #35 u: 07 Siječanj , 2018, 20:55 »
ovo je hvale vrijedan post, sa DIY pstupkom punjenja boce  :bravo: hvala ti Halflife  :pivo: ...

Preppy mislim da bi trebalo njegov post prebacit u neku novu temu tipa DIY kako napuniti plinsku kartušu  :thumbs: da bude vidljiva na prvu ne da trazis po temi .. da si je truda slikovito i tekstom opisao sve

*

Offline Benger

• 362
  • 4
  • Družina od vješala
« Odgovori #36 u: 08 Siječanj , 2018, 08:13 »
Ovo obavezno pod sticky... Jako korisna rubrika... :thumbs:
Bolje visit u šumi, nego na mobitelu...

*

Offline duzda

• *
  • 1
  • 0
« Odgovori #37 u: 08 Siječanj , 2018, 16:45 »
Može li netko staviti neki drugi link, ovaj na gearbest je rasprodano i piše discontinued. Gledao sam na aliexpressu ali ne znam koji mi točno treba:
Hvala.

*

Offline halflife

• *
  • 8
  • 0
« Odgovori #38 u: 08 Siječanj , 2018, 17:05 »

ovaj sam ja kupio i taj je za našu "narančastu" bocu.

*

Offline Human

• **
  • 51
  • 0
« Odgovori #39 u: 09 Siječanj , 2018, 21:20 »

ovaj sam ja kupio i taj je za našu "narančastu" bocu.
Pitanjce..

Spominješ tamo u tekstu da kod nas skoro uvijek svi drže Campingaz kartuše bez navoja koje se ne mogu iskoristiti za ponovo punjenje jer jednom kad se probuše, ne mogu se skinuti sve dok se ne isprazne.
A što je s ovom Campingazovom kartušom:

To je CV-470 Plus. Plamenik se s nje može skinuti, mada ja i dalje kod nje ne vidim neki navoj. Taj plamenik se na nju samo natakne, a ovo što ga ovaj malo zakrene to je takav mehanizam da ga mrvicu učvrsti (zacvika).

No meni konektor te kartuše fizički izgleda kao konektor ove tvoje kartuše na tvojim slikama. Jel to isti konektor ili drukčiji?