Plinske kartuše sa navojem

• 46 replies
  • 3608 views
*

Offline SurvivalPrepper

• 142
  • 2
  • Spol: Muški
Plinske kartuše sa navojem
« u: 21 Studeni , 2016, 18:08 »
Da li netko zna gdje su najpovoljnije kartuše za plinska kuhala  230 g , 290 g, 300 g. I kako iz vaše prakse ide potrošnja  kartuše. Koliko sati kuhanja ima koja kartuša. Imam Esbitov komplet alkoholnog kuhala sa posudama nešto slično kao Trangija komplet. Alkoholno kuhalo je snage nekih 1100 w. Plinski nastavak za Esbit je snage 2900 w. Može neko dati neku preporuku za kartuše.

*

Offline Lakeman

• 888
  • 0
Odg: Plinske kartuše sa navojem
« Odgovori #1 u: 21 Studeni , 2016, 18:38 »
U Decathlonu imas veci izbor. Preporuka je PRIMUS.
E sad ako kuhaš kao Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi  imaćeš ju 10 dana. Ako kuhaš kao Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi imaćeš ju puno duže.

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
« Zadnja izmjena: 21 Studeni , 2016, 18:40 od Lakeman »
"The More You Know, The Less You Carry"  - Mors Kochanski

*

Offline Bushcraft Wolf

• 852
  • 10
« Odgovori #2 u: 21 Studeni , 2016, 18:51 »
One baš s navojem,kao što Trangia koristi?? Ako da,ja imam Trangiu s Primusovim plamenikom,kupio sam jednom Coleman i jednom Primus kartušu,zadnji put u Hr sam uzeo u lovačkom shopu neku sivo-narančastu(i nije mješavina,piše samo butan),ne mogu se sjetiti marke,46 kuna,ove Coleman i Primus su bile nešto skuplje(primus je mješavina butan-propan,za coleman nemam pojma)...radi se o onim velikim...mislim da su 300 i nešto grama,nekako mi u glavi 360 grama,ali možda se i varam...sad sam nedavno uzeo neku duguljasku(onako kao lak za kosu,tako nešto) u Aldiju...mješavina je drukčija u odnosu na ove druge,ova gori ko let lampa...3€ platio...

Sad koliko traje,iskreno pojma nemam...ne koristim prečesto...većinom se držim prave vatre...

Primusove kartuše navodno rade i na nižim temperaturama(zbog mješavine),nisam ih po zimi koristio,u ljetnom razdoblju su mi sve isto gorile... Ako ti to nije bitno, onda je sve isti vrag...ionako nema bas nekih žnj marki među ovima na navoj...barem ne kod nas...

The world is big and I want to have a good look at it before it gets dark...

*

Online Preppy

• *
  • 3874
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #3 u: 21 Studeni , 2016, 18:55 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
U Decathlonu imas veci izbor. Preporuka je PRIMUS.
E sad ako kuhaš kao Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi  imaćeš ju 10 dana. Ako kuhaš kao Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi imaćeš ju puno duže.

:rofl2:

Mislim da nema veze koji je sastav plina ako nisi u arktičkim okolinama (minus 20 nadalje). Najvažnije ti je tak i tak zaštita od vjetra (ja nisam mogao zakuhat jednom vodu na 2C jer je puhao vjetar). Ja mislim da su svi navoji napravljeni pod normom, tak da nemaš kaj zbirat. Ak si u Njemački onda takitak predlažem da pikneš preko Amazona nešto.

Da li netko zna gdje su najpovoljnije kartuše za plinska kuhala  230 g , 290 g, 300 g. I kako iz vaše prakse ide potrošnja  kartuše. Koliko sati kuhanja ima koja kartuša. Imam Esbitov komplet alkoholnog kuhala sa posudama nešto slično kao Trangija komplet. Alkoholno kuhalo je snage nekih 1100 w. Plinski nastavak za Esbit je snage 2900 w. Može neko dati neku preporuku za kartuše.

Koji sam oftopičar, nisam opće odgovorio na pitanje  :jao:
Kao što je već ovdje rečeno Decathlon, tamo sam uzeo svoje Primusove. Sad ove male neznam kako dugo drže, ali imam jednu veliku kartušu i imam ju već par godina. Istina ne nosim ju često, ali ako češ ju koristit redovito, onda ju vagaj i zapiši recimo koliko potroši na jednom izletu ili kolko plina potroši da zakuha pola litre vode pa češ vidjet odprilike.
« Zadnja izmjena: 21 Studeni , 2016, 18:58 od Preppy »

*

Offline Bushcraft Wolf

• 852
  • 10
« Odgovori #4 u: 21 Studeni , 2016, 19:34 »
Na FP je netko bio napravio test...i bilo je razlike,temperatura je bila oko nule,ako se dobro sjećam...

I recimo,ja svakodnevno radim s plinskim bocama i brenerima... Plin punimo sami u firmi iz velikog tanka,zadnja pošiljka je bila zimska mjesavina... Iako nije prehladno primjeti se dosta razlika izmedu "obične" i ove mješavine... Koristimo jake brenere s predgrijavanjem plina,bocu kompletnu nekad spržiš za pol sata..zadnjih 2-3 kg ne možeš iskoristiti jer "nema snage"... Dok kod  zimske mjesavine izvučem sve...do kraja bocu... Boca se manje " smrzava",onaj mraz izvana,boca skroz pobjeli...kad je hladnije na običnoj mješavini mi otprilike trećina potrošenog plina ode na grijanje boce izvana,da pritisak skoči i boca se odmrzne da bih dobio potrebnu "snagu"... Na zimskoj mješavini potrošim možda petinu sveukupne potrošnje na grijanje boce...

Točno skužiš kad uzmeš bocu koja je napunjena prije nove pošiljke plina...
« Zadnja izmjena: 21 Studeni , 2016, 19:37 od Bushcraft Wolf »

*

Offline SurvivalPrepper

• 142
  • 2
« Odgovori #5 u: 21 Studeni , 2016, 19:58 »
Kuhalo ima nastavak za predgrijanje tak da mislim da nebude problema po zimi, a uzeću Primus pa budem i istestirao samo kada mi dođe plinsko kuhalo. Hvala na pomoći☺

*

Offline SurvivalPrepper

• 142
  • 2
« Odgovori #6 u: 21 Studeni , 2016, 20:09 »

Radi se o ovom plameniku

*

Online Preppy

• *
  • 3874
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #7 u: 21 Studeni , 2016, 20:17 »
Ja mislim da nemreš uspoređivat plamenike i kombinacije za cestare sa kuhalima za outdoor. Normalno da plin ima manji pritisak kad je hladno, ali kad kuhaš ne skužiš jer ti efektivno treba samo temperatura da zagriješ ulje il vodu a ne da topiš bitumen il već kaj se radi s njim. Dosta sam puta kuhao zimom na plin vani, jedino što je bitno da imaš dobru zavjetrinu. A budući da nismo u Sibiru mislim da nečeš imati problema s kuhanjem ako uzmeš bilo kakav plin.
« Zadnja izmjena: 21 Studeni , 2016, 20:19 od Preppy »

*

Online Preppy

• *
  • 3874
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #8 u: 21 Studeni , 2016, 20:22 »

Radi se o ovom plameniku

Hebote de si to spuknul, s tim možeš nekoga u šumi zatući  :D :zauho:

*

Offline SurvivalPrepper

• 142
  • 2
« Odgovori #9 u: 21 Studeni , 2016, 20:22 »
Alkoholom mi je trebalo 15 min za kipuću vodu 1.2 - 1.5l zimi na nekih 2-5 'c

*

Offline SurvivalPrepper

• 142
  • 2
« Odgovori #10 u: 21 Studeni , 2016, 20:24 »
Jedini problem je bila regulacija temperature kuhanja.

*

Offline Bushcraft Wolf

• 852
  • 10
« Odgovori #11 u: 21 Studeni , 2016, 20:43 »
Ma nisam ja sad mislio doslovce usporedba...nego sam htio reći da ima razlike izmedu mješavine plina...ma znaš šta sam mislio...
Ne topim bitumen,uklanjam stare crte i sušim cestu...hehehe

Bio je test na FP,nekoliko kuhala i nekoliko različitih kartuša,ukkjučujući one četverosezonske mješavine...i zapamtio sam da je bilo razlike... Meni nije neka razlika za 5-10minufa vamo tamo,ne žurim...a po zimi radije ložim vatru...tj uvijek radije vatra...

Takav je nekakav i moj,malo manji...Primusov,isto s predgrijavanjem plina...

Zar nema Esbitovo alkoholno kuhalo onoaj vrag za regulaciju temperature?
« Zadnja izmjena: 21 Studeni , 2016, 20:45 od Bushcraft Wolf »

*

Offline SurvivalPrepper

• 142
  • 2
« Odgovori #12 u: 21 Studeni , 2016, 22:25 »
Ma nisam ja sad mislio doslovce usporedba...nego sam htio reći da ima razlike izmedu mješavine plina...ma znaš šta sam mislio...
Ne topim bitumen,uklanjam stare crte i sušim cestu...hehehe

Bio je test na FP,nekoliko kuhala i nekoliko različitih kartuša,ukkjučujući one četverosezonske mješavine...i zapamtio sam da je bilo razlike... Meni nije neka razlika za 5-10minufa vamo tamo,ne žurim...a po zimi radije ložim vatru...tj uvijek radije vatra...

Takav je nekakav i moj,malo manji...Primusov,isto s predgrijavanjem plina...

Zar nema Esbitovo alkoholno kuhalo onoaj vrag za regulaciju temperature?
Ima regulaciju ali moras micati na stanu jelo da bi pritvorio vatru pa onda tako i da pojačas vatru. Inaće je alkohol zakon. 2,5 deci alkohola za skuhati ručak za četiri osobe i kavu ili čaj ili kuhanog vina ili rakije.

*

Offline Bushcraft Wolf

• 852
  • 10
« Odgovori #13 u: 21 Studeni , 2016, 22:38 »
Ja imam Trangiu,na njoj je regulaci jos zeznutija,nema onu žicu kojom možeš pomicati onaj poklopac..

Ovdje jos litra špirita 2€...milina...

*

Offline SurvivalPrepper

• 142
  • 2
« Odgovori #14 u: 21 Studeni , 2016, 23:22 »
Špirit kod nas košta 40-60 kn/l a Esbit istina nema žicu. Esbitove rajgle imaju pojačivać zagrijavana i stujanja plamena i dobru zaštitu od vjetra da stvarno brzo i jako zagrijavaju.

*

Online Preppy

• *
  • 3874
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #15 u: 04 Srpanj , 2017, 00:02 »
Jeli netko punio plinske kartuše? Ja si razmišljam da nabavim neki adapter da spojim na veliku bocu. Cijena od 35 kn po kartuši mi se sa vremenom previše.

via Tapatalk

*

Offline Lakeman

• 888
  • 0
« Odgovori #16 u: 04 Srpanj , 2017, 11:52 »
Izgleda jednostavno, ali da bi se isplatilo, trebas kupiti plin na vece kolicine. A kako onda prebaciti u male? :( Video prikazuje iz male limenke u kartusu. Hm...
"The More You Know, The Less You Carry"  - Mors Kochanski

*

Online Preppy

• *
  • 3874
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #17 u: 04 Srpanj , 2017, 12:29 »
ima svakakvih adaptera pa bi se sigurno dala punit s one velike boce sa benzinske. Samo je pitanje jeli ona mjesavina odgovara tome. Nadovno ima paket po 10 boca takvih za 5 dolara samo nemogu nigdje najti na Ebay-u.

*

Offline zvonjola

• 607
  • 9
« Odgovori #18 u: 04 Srpanj , 2017, 13:25 »
Evo adapter za punjenje iz plinske boce!

*

Online Preppy

• *
  • 3874
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #19 u: 04 Srpanj , 2017, 14:37 »
Hvala Zvonjola! Malo budem to proucil  :D