Low end oprema

• 75 replies
  • 12486 views
*

Offline ssverko13

• 766
  • 6
  • Spol: Muški
Re: Low end oprema
« Odgovori #40 u: 27 Ožujak , 2014, 20:19 »
evo stigao i meni :D
Ugl oduševio sam se kvalitetom šavova od hammocka za 120 kn :D
Na nekoliko mjesta šavovi nisu savršeni (ne idu u ravnoj liniji nego malo valovito)...
Začudio sam se da mi se ne urežu u meso i uopšte me ne žulja mjesto  Odmah sam zamjenio karabinere, šapage planiram promjeniti :D
Izdržao bez problema :D Ps imam 80 kg... Planiram smrašavjeti :D
Jedva čekam prenoćenje u njemu  :186:  :D   :0camping:
« Zadnja izmjena: 01 Siječanj , 1970, 01:00 od Guest »
Gluplji seljak, veći krompir

*

Offline loser

• **
  • 72
  • 0
« Odgovori #41 u: 24 Kolovoz , 2014, 16:13 »
Evo da oživim malo ovu meni zanimljivu temu. Pozdrav svima, nadam se da uživate barem koliko i ja. Btw, hammock je iz Konzuma, 70 Kn i jako sam zadovoljan ( a nije mi prvi...)
[attachment=0:2lelkpht]uploadfromtaptalk1408889718901.jpg[/attachment:2lelkpht]

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #42 u: 24 Kolovoz , 2014, 17:33 »
Vidio sam da ljudi kupuju neje hammocke koje valjda studenti sivaju i mogu reci da su ok. Troje ljudi stane u hammock i prilicno je cvrst.

Loser, mislio sam da imam dobar zivot i onda vidim sliku. Hvala loser.
Wake early if you want another man\'s life or land.
No lamb for the lazy wolf.
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline loser

• **
  • 72
  • 0
« Odgovori #43 u: 24 Kolovoz , 2014, 20:04 »
Nema na čemu. Nakon hobotnice pod pekom i litre crnjaka - zaslužen odmor...
Usput, u Konzumu ima "ljetnih" šatora za 2 osobe sniženo na 70 kn.

*

Offline NoNamePrepper

• **
  • 71
  • 1
  • Trust no1
« Odgovori #44 u: 24 Kolovoz , 2014, 20:36 »
To su ležaljke sa drvenim stabilizatorom. Znači da te ne omota kao ona klasična. Ovo je cool za odmor, ali za spavanje čim se okreneš padaš. Bilo ih je u LIDLu - bez stabilizatora isto po 70 kuna.
Noa je gradio arku kada nije bilo kiše.

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #45 u: 24 Kolovoz , 2014, 20:44 »
Pa jel bi mozda bilo mudro razbiti taj drveni stabilizator? Presjeci ga na par mjesta i skinuti komplet..
Wake early if you want another man\'s life or land.
No lamb for the lazy wolf.
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline NoNamePrepper

• **
  • 71
  • 1
  • Trust no1
« Odgovori #46 u: 24 Kolovoz , 2014, 20:56 »
Neznam jel to pametno jer je ležaljka krojena za stabilizator.
Noa je gradio arku kada nije bilo kiše.

*

Offline loser

• **
  • 72
  • 0
« Odgovori #47 u: 24 Kolovoz , 2014, 21:39 »
Ja nisam imao problema sa stabilnosti kod spavanja. Imam sličnu i bez te "širilice", konstrukcijski su inače jednake, tako da vjerujem da se drvo bez problema može skinuti. Davno sam čak izradio jednu od pamučnog prekrivača (150x225cm, 90 Kn) i konopca - služila me dobro dok je nisam izgubio pri selidbi...

*

Offline poljičanin

• *
  • 1769
  • 16
Odg: Low end oprema
« Odgovori #48 u: 22 Svibanj , 2016, 21:54 »
Danas sam malo kopao po svojoj opremi i po ko zna koji put došao do zaključka kako je lako baciti dosta novaca za opremu, a da u konačnici ne vidiš da si dobio bolji komad opreme od onoga što si si kupio na rasprodaji u Konzuma (Lidla, Peveca, svejedno).

Dobro, kada vojska traži zahtjev za opremom, računa na to da možda banalni komad opreme može značiti pobjedu u nekoj točki, koja će onda preokrenuti situaciju na malo širem području, što će dovesti do preokreta bitke i u konačnici rata. Istom analogijom i ja obično biram opremu: pouzdanost iznad svega. Tu pouzdanost obično plaćamo znatno višom cijenom.

Samo, jako je dobro pitanje:treba li nam to? Treba li nam za trodnevno planinarenje nož od 3000 kn? Vreća za spavanje od 2000 kn? Baterijska lampa od 1000 kn? Pila od 500 kn? Preklopna lopata od 500 kn (treba li nam ona uopće)?

Sad ću biti malo kritičan prema Forumu preživljavanja koji mi često izgleda kao reklamni pano specijaliziranog magazina za bogate preppere. U JNA sam ukrao "borbeni ranac" i bio sretan jer sam napokon imao nekakav ranac za planinarenje. Već smo na nekoj temi pričali o njemu, poprilično neupotrebljiv komad opreme, nekih 12 litara. Pa onda porciju s čuturicom, ma ko mi je onda bio ravan? I bilo mi je dovoljno, za početak. Ozbiljnu opremu sam počeo kupovati 15 godina kasnije.

Što želim reći: činimi mi se, možda na našem forumu ne toliko, ali na Forumu preživljavanja to je baš izraženo, kada netko po prvi put, pun entuzijazma i s jako malo novca od džeparca, otvori teme u kojima se pored opreme nalazi brojka s tri nule, koliko možda iznosi i plaća njegove majke, ako je imalo odgovaran odustati će od ovoga.

A tko smo mi da ubijamo nečiji entuzijazam svojim neizravnim porukama kako se ne može ići bez gomile skupe opreme?

Očito je iz više uzoraka različitih foruma, kako, što forum dulje živi, više gubi veze sa stvarnim korjenima ovih vještina i pretvara se u mondeno okupljalište potrošača opreme za odlazak u prirodu. Važniji je finiš nekog noža nego kako s malo raspoloživog materijala napraviti sklonište ili po kiši zapaliti vatru.

Zato mislim da bi trebalo osvježiti ovu temu s odgovorom kako jeftinim i dostupnim rješenjima izići u susret entuzijastima/početnicima.
Pomozite idejama.

*

Offline poljičanin

• *
  • 1769
  • 16
« Odgovori #49 u: 22 Svibanj , 2016, 22:29 »
Ovu temu je otvorio Stribog (ili Stribor) jedan od mnogih koji više nije aktivan na forumu, u slavenskoj mitologiji bog vjetra, svaki vjetar stribogov je unuk. Ponekad se bacalo u njega kašu kao dar vjetru da prestane puhati, a nekad pozivalo se ga na blagdansku večeru. Eto, mi ćemo kao žrtvu samo nastaviti njegovu temu.

Evo krećemo s bocama, najvažnija stvar za ljetno planinarenje je voda.

Sigg
Lagana čutura koja s unutarnje strane ima premaz koji je otporan na kiseline i izotoničke napitke, a higijenski je neupitan.
Cijena: 149 kn

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

Ovo, prethodno opisano, su dobre značjake te boce. O lošima ne piše, naravno. A svaki malo jači udarac ili pad bocu nepovratno deformita, jači udarac lomi premaz i boca gubi svoje temeljne značajke.

Alternativa: Uštedite 148,5 kn i koristite običnu plastičnu bocu za vodu. Nakon puno korištenja opet za nju možete dobiti natrag onih 50 lipa. Bocu držite u naprtnjači tijekom puta kako Sunce ne bi ugrijalo vodu. Topla voda je bolja za organizam, ali hladnija voda bolje gasi osjećaj žeđi.

« Zadnja izmjena: 22 Svibanj , 2016, 22:31 od poljičanin »

*

Offline ssverko13

• 766
  • 6
« Odgovori #50 u: 23 Svibanj , 2016, 11:25 »
Pro tip, napraviš si kouzi za bocu tjst zamotas bocu u novine i staviš u torbu, duže treba da se stepli..

Poslano sa mog VOYAGER2 DG310 koristeći Tapatalk

Gluplji seljak, veći krompir

*

Offline Benger

• 363
  • 4
  • Družina od vješala
« Odgovori #51 u: 23 Svibanj , 2016, 13:43 »
Source mijeh je sasvim solidna stvar, posebno za klince. Košta 200-tinjak kn, ali se svakako isplati. Convertube je isto odlična stvar. Glock 78 je nož koji košta oko 180 kn i preživjet će svako maltretiranje i zahvalan je za održavanje. Mora noževe ne treba posebno opisivati. Tramontina mačeta 10" košta manje od 40 kn, a obavit će sve što treba u Outdoor aktivnostima. Mijenja i sjekiru, može i lopatu. Ako hoćete nešto bolje onda Ontario 12 ili kosir, ali oni su nešto skuplji, iako ne previše. Povoljnih šatora ima u decathlonu za siću para dvoslojni. Par penjačkih karabinera u Decathu je 60 kn...

Znači, ako vam oči nisu veće od potreba nije se teško oduprijeti uratcima sa foruma preživljavanja, koji je postao nožodjelska galerija sa naglaskom na konzumerizam. Ruku na srce, to je ono što kaučkrafteri traže pa eto im onda.

Osobno sam najkonstruktivnije odluke donio onih dana kad sam išao u prirodu i zaboravio ponijeti par stvari. Tek na terenu čovjek vidi da nije problem zaboraviti jer se uvijek nekako snađeš. I onda dođeš doma i shvatiš da se bez dosta toga može i stvoriš realni okvir potreba koji je neprocjenjiv. Jer šta će ikome Falkniven nož il neki drugi od 1000+ kn za prirodu? Za narezat kruh, smudetinu ili zašiljit štapove ili čačkalicu Mora je i više nego dovoljna.

Ipak, smatram da svatko od nas ima neki predmet želja (oštrice i to) i neka si ga priušti kad bude mogao. Dapače, ali samo ako je to iskristalizirani rezultat nekakvog iskustva. Takvih predmeta nema puno i trebaju se kupovati za gotovinu koju se u nekom razdoblju uštedjelo za tu namjenu. Ako nož košta 600 kn štedite za njega barem 3 mjeseca, a ne odmah kupovati na rate ili odjednom ili brže bolje od nečega što ste prodali. To vrijedi i za povoljnije stvari. Tada dobijete pravu sliku vlastitih potreba i cijenite to što ste si omogućili.

Bolje visit u šumi, nego na mobitelu...

*

Offline poljičanin

• *
  • 1769
  • 16
« Odgovori #52 u: 23 Svibanj , 2016, 21:17 »
Mora vulgaris, nož dovoljan za početnike. 100 kn. Za te novce, to je premija na lotu. Dovoljno robustan i jako oštar. Ne očekivati od njega čuda i iživaljavati se tako što ćete po njemu tuči kamenom, sjekirom ili čekićem, ali jako je dovoljan za početnike (i više od toga). Imam nekoliko ozbiljnih noževa koji služe za skupljanje prašine, a na Velebit nosim njega.

Što se tiče preklopnih noževa, jednom godišnje u Lidla se pojave preklopni noževi za 30-tak kuna. Koristim ga već nekoliko godina, istina paralelno s još jednim preklopnim nožićem i pokazao se izvrstan. Najgornji na slici.

*

Offline Benger

• 363
  • 4
  • Družina od vješala
« Odgovori #53 u: 24 Svibanj , 2016, 00:32 »
Većina pješačkog-planinarskog asortimana iz decathlona je zadovoljavajuće kvalitete i niske cijene.

Što se plinskih kuhala tiče ebay je izvor jeftinih i dobrih kuhala, na koja trgovine planinarske opreme kod nas lijepe svoje brandove i prodaju ih po 3-4 puta većoj cijeni. Slična stvar je sa aluminijskim posuđem uključujući anodizirano.

Esbit i još neka kruta goriva koja patološki zagovaraju razni outdoorsmani su zamjenjiva istim bezimenim proizvodima dostupnim na svakom buvljaku po smiješnim cijenama.

Alkoholno kuhalo se lako napravi od konzerve mesnog doručka.

Preklopni i fiksni noževi poput Cime, Ganzoa ili odličnog Sanrenmu su jako povoljne opcije.

Fallkniven DC4 najviše nudi od kompaktnih bruseva. Košta 109 kn, ali opravdava cijenu u potpunosti.

Ferrino ima nižu klasu ruksak, koji se od skupljih razlikuju samo u broju kerefeka. Lowe Alpineu svaka čast, ali dok ne podebljaju naramenice u moju butigu ne idu.

Mil-Tec gojze su oko 400 kn i djeluju mi bolje od bilo čega što se zove Quechua.

Akcijska kamera Denver košta oko 150 kn. Nije mrak, al nije ni za bacit. Naglavni nosač je na ebayu 2-3 $ i cijela stvar dobro radi.

Ručni GPS smatram više hendikepom nego korisnim. Umanjuje dodir sa prirodom i ljudima, kvari doživljaj i zapostavlja osnove poput karte i kompasa te orjentacije u njenom smislu. Za nuždu svi imamo mobitele s GPS-om, a prava garancija sigurnosti je obavještavanje bliznjih o planu puta prije polaska.

Mechanix rukavice su oko 140 kn, ali baš su radne i praktične pa ih preporučam. Posjedujem fast fit model i vrlo sam zadovoljan.

Preklopna pila iz Lidla za 30 kn.

Mini BCB multialat za 75 kn.

Što se tiče higijene u ljekarnama posudice svih vrsta koštaju par kuna i manje. Prebacite dio za put u njih i uštedjeli ste peterostruko u odnosu na putna pakiranja iz parfumerija.

Ako se sjetim još nečeg napisat ću...

Bolje visit u šumi, nego na mobitelu...

*

Offline Bushcraft Wolf

• 888
  • 10
« Odgovori #54 u: 24 Svibanj , 2016, 07:21 »
Posjedujem tri Morina noza,kćerka četvrti...jedan placen 10€,jedan15...jedan 270 kuna i kćerkin 170(mislim)... Noževi su zakon,rade sve što i skuplji... Ok,naručio sam si i jedan custom od Joze,ali to vise iz gušta... Tramontina macetu planiram uzeti,60 kuna... Preklopne ne koristim,stalno vicem da cu si ubosti Ganza,ali nikako... Posude sam uzeo polovno s njuskal,Trangiaset s alkoholnim i plinskim plamenikom za 100 kuna... Gojze,Slogina kopija Adidaski...dobio ih od šogora,on ih u firmi zaduzuje l,a ne trebaju mu... Camelback ubo na ebay-u za 15 dolara,u pocetku se osjetio po plastici,nakon tretmana soda bikarbonom i tabletama za čišćenje zubala vise se ne osjeti... Dva hammocka uzeo na ebayu za 12$ komad,treci kupi od kolege zvonjole,tarpovi su nam one jeftine cerade od 30 kuna,sluze svrsi.. Alice pack kupio kao vojni visak u American shopu,karimat isto,Salewu od 30L kupio u second hand shopu za 10 eura... Šator sam odlučio uzeti Outwel Earth 4,80 eura,jucer sam vidio neki Deachtlon shop mali u stuttgartu,karimati 2,49€,cine se solidni,to cu klincima uzeti... Ne volim previse love davati za opremu jer uz dvoje djece ipak imam prečih stvari za potrošiti lovu...
The world is big and I want to have a good look at it before it gets dark...

*

Offline Bushcraft Wolf

• 888
  • 10
« Odgovori #55 u: 24 Svibanj , 2016, 08:45 »
E kad smo vec kod jeftinjaka,zna netko dobar link na ebayu za naručiti firesteel?? Moze i samo štapic,bez drške...dršku si napravim sam...

*

Offline Gorštak

• 3279
  • 10
« Odgovori #56 u: 24 Svibanj , 2016, 22:56 »
Pitaj Preppya di je narucil, njegovi su odlicni .. isprobal sam ih par, ni jedan ne iskri tak ko ovi isto su bili samo stapici

*

Online Preppy

• *
  • 3949
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #57 u: 25 Svibanj , 2016, 09:45 »
Ove imam ja, dobri su  :thumbs: Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Offline Bushcraft Wolf

• 888
  • 10
« Odgovori #58 u: 25 Svibanj , 2016, 11:03 »
E to...ja sam jednom s ebay-a narucio i umjesto normalnog dobio onaj mali...kinez mi refundirao dio love,ali trebaju mi normalni,a ne oni mali dječiji...

*

Online Preppy

• *
  • 3949
  • 19
  • Osnivač
« Odgovori #59 u: 25 Svibanj , 2016, 13:37 »
Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi
E to...ja sam jednom s ebay-a narucio i umjesto normalnog dobio onaj mali...kinez mi refundirao dio love,ali trebaju mi normalni,a ne oni mali dječiji...
0.8x10cm su taman. Sve veće je nepotrebno previše, a sve manje je zajebano za korištenje.