Tražim ruksak za 2-3 dana

• 27 replies
  • 4897 views
*

Offline Ivan80

• **
  • 27
  • 0
Tražim ruksak za 2-3 dana
« u: 21 Listopad , 2013, 11:57 »
Tražim navedeni ruksak koji je jeftin i koji bi me držao 2-3 dana. Koliko litara da uzmem? Vidim da ima neke naprtnjače sa 75 litara, to previše? Koja su iskustva ?
« Zadnja izmjena: 01 Siječanj , 1970, 01:00 od Guest »

*

Offline Alpinista

• 140
  • 3
Re: Tražim ruksak za 2-3 dana
« Odgovori #1 u: 21 Listopad , 2013, 16:08 »
75 Litara je definitivno previše ako misliš ići na maksimalno 3 dana. Više se koriste ako ideš preko tjedan dana ili u zimskim uvjetima.

55 Litara bi bilo optimalno, s tim da moraš i spremiti vreću za spavanje u ruksak plus kuhalo i slične stvari. Odi u Intersport. Tamo imaš dosta veliku ponudu Deuter-a i možeš ga odma isprobati.
Važno je da ti je komotan. I nemoj slušati prodavače jer večinom nemaju pojma. A što se tiče kvalitete Deuter je naj.

*

Offline Ivan80

• **
  • 27
  • 0
« Odgovori #2 u: 22 Listopad , 2013, 10:44 »
E hvala ti puno. 55 Litara mi se čini malo. Još ako moram vodu uzimati sa sobom...
Oko kolko se kreću cijene detera?

*

Offline Alpinista

• 140
  • 3
« Odgovori #3 u: 23 Listopad , 2013, 12:47 »
Pa ovisi, od 500 kuna nadalje  :roll:

*

Offline Preppy

• *
  • 3802
  • 19
  • Spol: Muški
  • Osnivač
« Odgovori #4 u: 30 Listopad , 2013, 15:52 »
Ja imam Tatonka Yukon 75 i mogu reći da sam dosta zadovoljan.

Naravno čini mi se malo prevelik, pogotovo za proljeće, jesen, i lijeto. Ali zimi lijepo sve unutra stane što trebaš. Ruksak sam teži skoro 4 kile tak da računaj da se mrdaš sa 20 kila na leđima.

« Odgovori #5 u: 12 Studeni , 2013, 09:38 »
Potraži po njuškalu "planinarski ruksak" i naći češ.
You can\'t live someone else\'s expectations in life. It\'s a recipe for disaster.
Bear Grylls

*

Offline Ivan80

• **
  • 27
  • 0
« Odgovori #6 u: 19 Studeni , 2013, 10:40 »
Hvala na odgovorima. Našel sam preko njuškala ruksak. Dobar je  :Camping27:

*

Offline Alpinista

• 140
  • 3
« Odgovori #7 u: 20 Studeni , 2013, 13:41 »
I? Koji? Kolko si ga platio, daj nas malo obavijesti  :-B

*

Offline Ivan80

• **
  • 27
  • 0
« Odgovori #8 u: 15 Prosinac , 2013, 15:12 »
Bok!

Sorry na kasnom odgovoru ali mi komp nešto jebao. Ma neki noname ruksak. Nije nešto vrlo, jer me leđa bole od njega. Ali bolje nego da nosim vreće po terenu  :D

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
« Odgovori #9 u: 14 Veljača , 2014, 06:10 »
Citat: "Ivan80"
Nije nešto vrlo, jer me leđa bole od njega.
Mani se toga ako te bole leđa. Bolje to nekome prodaj pa skupi za bolji ruksak, poslije par dužih izleta sa puno nosanja tog kojeg imaš ti mogu otić diskovi i onda imaš je**čki problem.
Odi u dućan, nađi neki koji misliš da ti paše i natrpaj unutra stvari bar do pola, da bude srednje težak. Naravno, pitaj prodavače jel smiješ to, da bi isprobao ruksak, pogotovo ako nemaju one senzore koji pište ako odeš van. I onda razgledaj po dućanu, hodaj s tim na leđima sat, sat i pol, dva, ovisi koliko ti treba da osjetiš kakav je.  :Camping27:
Ako ništa ne osjetiš da boli poslije tog testa, onda znaš da zi paše, da ne opterećuje kičmu i da neće biti loš sa više opreme na duže vrijeme.
Trust me, I\'m an engineer

*

Offline Alpinista

• 140
  • 3
« Odgovori #10 u: 17 Veljača , 2014, 10:55 »
Žalosno je to kaj se sam moraš informirat ako ideš u kupovinu jer ti prodavaći nemaju pojma o pojmu i samo žele da ti prodaju najskuplje.

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #11 u: 19 Veljača , 2014, 11:39 »
Jel ima ko iskustva sa ruksakom Bergen DD?
Wake early if you want another man\'s life or land.
No lamb for the lazy wolf.
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
« Odgovori #12 u: 06 Ožujak , 2014, 13:54 »
Probao sam Bergena i malo je neudoban na kukovima (bar meni). Nema nikakvu podstavu na gurtni koja ide oko struka i to mi smeta. I čudan mi je balans nekako, koliko god sam namještao, uvijek mi je sjedio na jednu stranu (bez onih džepova sa strane, da ne misliš da su oni krivi)

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #13 u: 06 Ožujak , 2014, 14:30 »
Izgleda dobar, uzak i visok. Nikakvih pizdarija sa strane nego klasicni ruksak. Cak sam ga i razmisljao kupiti ali cini se da nista od toga...
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline Okibex

• 1023
  • 11
« Odgovori #14 u: 06 Ožujak , 2014, 16:03 »
I meni izgleda dobro, ali nekako mi nije sjeo. Može biti da je samo taj koji sam probao čudan, ne znam. Samo sam napisao svoje dojmove.

*

Offline Gorštak

• 3252
  • 10
« Odgovori #15 u: 27 Ožujak , 2014, 14:58 »
evo 40 L ruksak u Lidlu na akciji bude od ponedjeljka 31.3

Neregistriranim korisnicima zabranjen je pristup poveznicama i slikama. Registriraj se ili Prijavi

*

Offline poljičanin

• *
  • 1622
  • 15
« Odgovori #16 u: 21 Travanj , 2014, 11:39 »
Vidim komentare da je za 3-dnevni izlet vama dovoljan ruksak od 55 litara. Zanima me što sve nosite na 3-dnevni izlet: koliku vreću za spavanje, koliko vode, hrane, koju pričuvnu odjeću i sl.

*

Offline Gorštak

• 3252
  • 10
« Odgovori #17 u: 21 Travanj , 2014, 11:59 »
Nisam jos isao konkretno na neke duze pjesacke ture 3dnevne, uglavnom se baziralo sve da je auto blizu kampa koji kilometar, u kampu su stvari, a poslje se istrazuje okolina i pjesaci te uziva u prirodi

Od rezervne odjece u principu ne nosim puno, samo donji ves, majcu i carape u rezervi ... majcu dugih rukava ili jaknu imam na sebi, ko i hlace, smatram da to uvijek mogu posusit u kampu ako dodje do toga da budem mokar ..

Poljicanin: moze konkretan savjet po pitanju ruksaka, sta gledat da je kod nas lako dostupno da se nemora sa interneta narucivat ?? Do koliko litara za neke krace izlete 1-2 dana sa pjesacenjem i kampiranjem (bez vrece)

*

Offline Vikingr

• 766
  • 2
« Odgovori #18 u: 21 Travanj , 2014, 12:01 »
Ja sam na petodnevnu ekspediciju nosio ruksak od 60 l. Vreca, podvreca, podloska, rezerva odjeca i hrana + oprema i nista mi nije falilo. Neki vise vole ici van a da ne izlaze iz zone komfora. Po meni se ni ne isplati ici van ako ne zelis izaci iz zone udobnosti -_-
No battle\'s won in bed.

- The Havamal

*

Offline poljičanin

• *
  • 1622
  • 15
« Odgovori #19 u: 21 Travanj , 2014, 18:09 »
Gorštak, dakle, u Zagrebu si, za ostatak države na izvoru sve opreme. Ja koristim Ferinovu naprtnjaču, 75 l model od prije kojih 15-tak godina. Kupljena u Iglu Športa, u to vrijeme velikih 800 kn. Jako rubostan, kvalitetan i ključno: ergonomski dobro oblikovan.

Možda nisam relevantan za ocjenu volumena potrebnog za višednevne aktivnosti, jer već godinama idem obiteljski: žena (nosi sve svoje), moja curica (sada nepunih 10 g, nosi camelback s nekim svojim elementarnim potrebama i 2 l vode) i ja - sve ostalo (s makar 5 litara vode).

Postoji zanimljiv izbor u Hervisa i Intersporta, makar ozbiljnije naprtnjače vidim samo u Iglu športa, vidi možda po oglasima Krokov M100 od 65 litara (meni je predobar).

Pristup svakom komadu opreme je individualan, pitanje u prvom redu vlastitog iskustva i pokušaja i promašaja i glupo potrošenih para. Za ilustraciju - lani na Velebitu sam nosio (4 dana, 3 noći, spavanje u domovima i skloništima): 2 x vreće za spavanje ( volumenski su malene), dva flisa, 2 x donje rublje, 4 x par čarapa, 2 x pamučna majica, dječje sandale, 3 x različite baterije, 1 x mora nož, 1 x Agor, hrana (kobasice kranjske x3, 12 x ručak u konzervi- npr. grah s kobasicama, panceta, kruh, suho voće, 3 x riblje konzerve, jabuke, naranče, marmelada), porcija, torbica prve pomoći, kutija s kitom za preživljavanje, 2 x šuskavac, 5,5 l vode, mali dalekozor, toki-voki, pljoska, ručnik, pribor za osobnu higijenu. Sa svom ovom opremom, preko 30 kg, efektivno smo se kretali nekih 30 h. Čitavo to vrijeme ja nisam osjetio da nešto nosim na leđima - ne mislim na težinu naravno - nego na stabilnost u kretanju. Penjali smo se na Šatorinu 1650 m, krenuli s 800 m, ali spuštanje je tek šou, štrašna strmina. Nikada na odmorima ga ne skidam s leđa, samo sjednem s njim.

Glavninu tereta nosim na kukovima i zato mora biti jako dobro izveden taj dio ruksaka, širok i jak remen. Naramenice moraju biti jako široke i podstavljene, remeni široki i debeli, s mogućnošću regulacije udaljavanja od leđa zbog penjanja i spuštanja. Normalno je da nakon sati penjanja remeni malo popuste, ali u hodu ih namjestiš da se osjćaš ugodno. Obvezatan remenčić s regulacijom za spajanje naramenica. Veliki vanjski džepovi i pretinci u poklopcu, po mogućnosti da ima i dopunske mole trake, tako da ga ne moraš otvarati,  nego sve potrepštine za hodnju držiš u njima. Izbjegavti mrežice s lasticima, oni jako brzo propadnu. Pri slaganju stvari najteže stvari staviti što bliže leđima, ali tako da ne žuljaju. Dobro je ako ima pretinac za hidratacijski mijeh. Nije loše i ako ima poseban pretinac s kabanicom. Paziti da se dobro ventilira između ruksaka i leđa, ali i to da nije neka avangardna konstrukcija koja onda umanjuje korisni volumen. Oprez prema šavovima,osobito onim u točkama nošenja. Robustnost patentnih zatvarača. Materijal mora biti robustan, ceradast.

Ukupno, ne smije biti težak, da ne nosiš dopunski mrtvi  teret.